Gayrimenkul değerleme uzmanı kimdir görevi nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı
Arsa, bina ve konut gibi gayrimenkullerin kıymetlerinin değerlerini tespit etmeye yetkili kişi. Bu mesleği yapacak olanlar gayrimenkul alım ve satımında, ipoteğe dayalı kredi işlemlerinde değer tespitini yaparlar. Gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya sözleşme değerleme hizmetini veren kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri dahilinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı veren kişilerdir. Bununla beraber, gayrimenkullerle ilgili olası davalarda bilirkişi olarak görüşlerine başvurabilir.

Bu mesleği yapacak olan değerleme uzmanlarının; konut değerleme, temel finans matematiği, mesleki etik kurallar, gerekli vergi mevzuatı, tapu mevzuatı ve imar mevzuatı hakkında çok iyi bilgi sahibi olmaları, inşaat projelerini iyi analiz edebilmeleri, genel ekonomik konjontür ve gayrimenkul piyasası hakkında fikir yürütebilmeleri gerekmektedir.

Bunlar; bankalar, finans kurumları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, finansal kiralama şirketler, sigorta şirketleri, yerli ve yabancı gayirmenkul yatırımcıları, kamu kurumları, vakıflar, adil piyasa değerlerini tetkik ettirmek isteyen denetim şirketleri, aracı kurumlar ve holdinglerdir.

Aynı zamanda miras yoluyla paylaşımlar ile maine ve ekipman değerlemesi de yapabiliyorlar. Bununla birlikte doğru ve bağımsız bir şekilde değer tespiti yapılamayan gayrimenkullere dayanılarak çıkartılan finans raporları uluslararası piyasalarda dikkate alınmamaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı, Gayrimenkul değerleme uzmanın görevi nedir, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ne iş yapar?yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Gayrimenkul değerleme uzmanı kimdir görevi nedir? yazısına yapılan yorumlar
  1. Tahsin yılmaz dedi ki:

    Fayans seramik havuz mermer 22 yıl tercubem var 15 yıl firansa da çalış tim pasaport hazır ekibim var cezayir is olursa giderim cep 0530 021 55 38 ararsaniz memnun olurum