Gazze’de ölü sayısı 1500’ü aştı

İsrail’in Gazze saldırılarının başladığı 8 Temmuz’dan bu yana ölen Filistinliler’in sayısı 1460’a çıktı. Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında ise ikisi sivil, 63 İsrailli öldü. Sabah ilan edilen ateşkesin ömrü kısa sürerken, bir İsrail askeri de ‘kayıp’.

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında ise ikisi sivil 63 İsrail vatandaşı ve Taylandlı bir işçi yaşamını yitirdi.

İsrail, Gazze operasyonunu kendi halkını Filistinli militanlarının saldırılarından korumak için gerçekleştirdiğini söylüyor.

Hamas ise Gazze’ye yönelik İsrail ve Mısır tarafından uygulanan ambargonun kalkmasını talep ediyor.

İsrail ve Hamas arasında 72 saatlik koşulsuz ateşkes ilan edilmiş, ateşkes bugün yerel saatle sabah 8’de başlamış, ancak kısa süre sonra İsrail operasyonlara devam kararı aldığını açıklamıştı.

Fakat ateşkesin başlamasından yaklaşık iki saat sonra bir İsrail tankının gerçekleştirdiği saldırı sonrasında 8 kişi öldü, 15 kişi ise yaralandı.

İsrail saldırının daha önceki bir saldırıya cevap niteliğinde olduğunu ifade etti.

İsrail ateşkesin bozulmasından Hamas’ı sorumlu tutuyor.

İsrail ordusunun açıklamasına göre ateşkes başlamadan hemen önce Gazze’den fırlatılan 6 füze İsrail’in hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından imha edildi.

Filistinli yetkililer ise İsrail’in Refah sınır kapısının güneyindeki bir kasabaya yaptığı saldırı sırasında 27 Filistinlinin öldüğünü belirtiyor.

İsrail yönetimi, Hamas’ın İsrail’e açtığı tünelleri yok etmeye devam edeceklerini söyledi.

Mısır, Gazze’de varılacak uzun süreli bir ateşkes için İsrail ve Filistin heyetlerini kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Ancak Dışişleri Bakanı Sami Şükri BBC’ye yaptığı açıklamada, her iki tarafın da Birleşmiş Milletler ve ABD öncülüğünde önerilen üç günlük ateşkese riayet etmemeleri durumunda görüşmelere başlanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Ayrıca İsrail ordusundan yapılan açıklamada Gazze’den İsrail’e uzanan tünelleri yıkmak için yapılan saldırı sırasında 23 yaşındaki Hadar Goldin adlı askerin kaybolduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, tıklayınTwitter hesabından attığı mesajda, “Hamas kayıp İsrail askerini derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalıdır. Hamas üzerinde etkisi olan kesimlere bu mesajı iletmeleri çağrısında bulunuyoruz.” yazdı.

Hürriyet gazetesi, John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı El Atiyye’yi telefonla arayarak kaçırılan İsrail subayının serbest bırakılması için devreye girmelerini istediğini belirtti.

2006 yılında da İsrail askeri Gilad Şalit Hamas tarafından kaçırılmış, 2011 yılında İsrail hapishanelerindeki bin Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında serbest bırakılmıştı.

Katar ve Türkiye’den ortak açıklama

Taraflar ABD ve BM’nin ortak hazırladığı bir anlaşma kapsamında 72 saatlik ateşkes konusunda uzlaşmıştı.

Hamas ile doğrudan görüşen Türkiye ve Katar’ın da ateşkes görüşmelerinde etkin bir rol oynadığı belirtildi.

Katar ve Türkiye dışişleri bakanlığı tarafından yapılan ortak tıklayınaçıklamadaateşkese varılmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada iki ülkenin sürdürülebilir bir ateşkes için taraflarla çalışmaya devam edecekleri ifade edildi.

Kalıcı ateşkes görüşmeleri bugün Kahire’de yapılması planlanıyordu.

Fakat ateşkesin sona ermesinin ardından görüşmeler ertelendi.

Okul saldırısına eleştiri

Çarşamba günü İsrail’in Cebeliye’deki okula düzenlediği saldırıda en az 16 kişi ölmüş ve bu saldırı uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

ABD, İsrail’in Gazze’de sığınak olarak kullanılan bir okula düzenlediği saldırı için “kesinlikle kabul edilemez ve savunulamaz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail’e yönelik en sert eleştirileri olarak kayda geçen ifadelerde, Beyaz Saray sivil kayıpların ‘çok yüksek’ olduğunu belirtti ve İsrail’e sivillerin korunması için daha çok çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) de İsrail’i eleştirip Gazze’deki halkın ‘derin bir uçurumla karşı karşıya olduklarını’ söyledi.

BM verilerine göre evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin sayısı 425 bine çıktı.

‘Siviller korunmalı’

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çatışmalardan kaçan sivillerin barındığı BM tesisine yönelik saldırı, kesinlikle kabul edilemez ve kesinlikle savunulamaz” dedi.

Earnest, saldırının İsrail ordusu tarafından düzenlenmiş olabileceğine işaret ederken BBC’ye konuşan İsrail sözcüsü Mark Regev ise ‘saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğunun kanıtlanması durumunda İsrail’in özür dileyebileceğini’ söyledi. Regev, “Bizim bir politikamız var, biz sivilleri hedef almıyoruz” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Steve Warren da basın toplantısında İsrail’in Gazze’ye saldırılarını eleştirip ölü sayısının ‘çok yüksek’ olduğunu söyledi.

Warren, ‘sivillerin hayatlarının korunması için İsrail’in daha fazla çaba göstermesi gerektiğini’ ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan BM’nin insani yardımdan sorumlu yetkilisi Valerie Amos da “Bugün Gazze’deki gerçeklik, güvenli hiçbir yerin olmamasıdır” dedi.

“Konu soruşturulacak. Eğer İsrail ordusunun açtığı sorumsuz bir ateş varsa özür dileyeceğiz” diyen Regev, okulun İsrail tarafından açılan ateşle vurulup vurulmadığının ise hâlâ net olmadığını ifade etti.

BM Genel Sekreteri saldırıyı sert bir dille kınadı ve “Bu olayın hiçbir şekilde izahı olamaz. Sorumlular mutlaka hesap vermeli” diye konuştu.

Örgüt yetkililerinin daha önce, okulda sivillerin barındığı konusunda İsrail’i en az 17 kez uyardıkları belirtilmişti.

Gazze’de BM kontrolündeki sivil barınakların koordinatları İsrail ordusu ile paylaşılıyor ve bu bölgelerin hedef alınmaması isteniyor.

BBCyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...