Genç öğretmenlere kariyer fırsatları neler?

Eğitim sektörü deneyimin çok önemli olduğu, o yüzden de yeni mezunların işe girmekte zorlandığı bir alan. Özel okullar her yıl yüzde 30’u yeni mezunlar olmak üzere 5-6 bin yeni öğretmen istihdam ediyor.

öğretmen

Genç öğretmenlere kariyer fırsatları neler?

Doğa Okulları gibi hızla gelişen yapılar hem deneyim faktörünü gözetip hem de gençlerin dinamizminden faydalanmak için “en az 5 yıl deneyim” gibi bir şart koymuş. Yeni hedef 28-30 yaş arası öğretmenlerin istihdamı.. Doğa Okulları’na bir kere adımını atan öğretmenlere ise hem idari hem de akademik yükselme imkanı sunuluyor. Doğa Koleji Genel Müdür Yardımcısı Serkan Bünyamin Çelikten, “Doğa tamamen profesyonel bir yapı. Öğretmenlerimizin kendilerini geliştirebilmeleri için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Doğa’da yükselmenin sonu yok” diyor.

Eğitim, yüzde 95 oranında devletin işveren olduğu bir sektör. Kalan yüzde 5’in yöneldiği özel okullarda ise yeni mezunların işe girmesi oldukça zor…

Özel okullar genç öğretmen tercih etmekle birlikte, deneyimi çok önemsedikleri için kapılarını genelde en az 5 yıl tecrübeli öğretmenlere açıyorlar. Şubeleşmeyle hızlıca büyüyen Doğa Okulları bunun en iyi örneklerinden

2002 yılında kurulan Doğa Koleji, 2013 yılına gelindiğinde sadece İstanbul’da 13 kampüs ve Türkiye genelinde 85 eğitim noktası oluşturdu. Hedefi Türkiye genelinde 100’den fazla kampüse ulaşmak olan Doğa Koleji’nin Genel Müdür Yardımcısı Serkan Bünyemin Çelikten, bu büyümeyle beraber önümüzdeki dönemde her yıl 1.5000-2.000 arası öğretmen istihdam edeceklerini söylüyor.

Deneyimli kritik buldukları için seçimlerinin minimum 5-6 yıl deneyimli 28-20 yaş arası genç öğretmenlerden yana olduğunu anlatan Çelikten, yeni mezun öğretmen adaylarına üniversite sırasındaki stajlarını ciddiye almalarını, özel okullara başvurmadan önce bir dershanede yahut devlette sözleşmeli olarak çalışmalarını öneriyor.

Çelikten, işe kabul içi öğretmenlerde aradıkları üç yeteneği “sunum yeteneği“, “iletişim becerisi” ve “güçlü empati” olarak sıralıyor.

Eğitim sektöründeki istihdam imkanlarını kısaca anlatabilir misiniz?

Türkiye’de 17 milyon öğrencinin 600 küsür bini özel okullarda okuyor. Yani aslında öğrencilerin yüzde 96-97’si devlette okuyor. Öğretmen öğrenci oranının özel okullarda daha pozitif olduğunu düşünürsek, Türkiye’de öğretmenlerin de yüzde 5-6’sı özel okullarda çalışıyor. Aslında yine esas işveren devlet. Ancak devlette aradığını bulamayan, devlette her istediği şeyi yapamadığını düşünen farklı bakış açılarına sahip öğretmenler de var. Ayrıca özel okulda çalışmanın devlete göre kendini geliştirme adına bazı başka avantajları da var. O yüzden özel okulu sektörü olarak biz öğretmen istihdamında çok ciddi bir zorluk yaşamıyoruz.

Özel okul sektöründe her yıl ne kadar öğretmen alımı oluyor? Bunların ne kadarı yeni mezun?

Türkiye’de özel okulların öğrenci sayısı her yıl yaklaşık 50 bin civarında, yani yüzde 8-10 bandında artıyor. 50 bin civarında öğrenci demek aslında yaklaşık 5 bin öğretmen demektir. Özel okullarda ortalama her 10 öğrenciye bir öğretmen düşer. Özel okullar son bir yıldır her yıl yaklaşık 5-6 bin civarında öğretmen alımı yapıyor. Bunun yaklaşık yüzde 30-40’ı yeni mezunlardan oluşuyor.

Yeni işe alımlarda daha çok hangi branşlardan öğretmene ihtiyaç duyuluyor?

Özel okulların tüm branşlardan öğretmene ihtiyacı var. Ama en çok ihtiyaç duyulan İngilizce ve sınıf öğretmenliği gibi branşlar da yükselen ve kritik öneme sahip branşlar. Temel dersler diyebileceğimiz branş derslerinde ise bunlara göre daha az sayıda öğretmen istihdam edilir. Yani bir okul açtığınız zaman sıfırdan 10 tane İngilizce öğretmeni lazım oluyorsa, iki tane matematik öğretmeni lazım olur.

Bu branşların hangisi için deneyimli, hangisi için yeni mezun öğretmenler tercih ediliyor?

Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel derslerdeki öğretmen arkadaşlar genelde iki yıl deneyimlerini daha çok dershanelerde yaparlar. Sınıf öğretmenliği gibi branşlarda ise devlet çok fazla atama yaptığından, genelde çok fazla atama yaptığından, genelde çok fazla sınıf öğretmeni özel sektöre giriş yapmaz. İngilizce öğretmenliğinde ise daha ziyade özel okullar tercih edilir. Özel okullarda yeni mezunlar İngilizce öğretmenliği branşında en aktif olarak düşünebilir.

Aslı Sözbilir / Capital  • doğa koleji öğretmen maaşları
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...