"Gıda Polisi" geliyor

gıda polisi
Gıda denetçilerinin güvenliği için ‘gıda polisi’ uygulaması planlanıyor. Avrupa’da yaygın olan formül, kriz yaşayan personele çare olacak.

Gıda denetimlerinde yaşanan güvenlik sorununun gıda polisleriyle aşılması planlanıyor. Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulanan yöntem, kurumlar arasında uzlaşma sağlanırsa, Türkiye’deki denetimlerde de devreye sokulacak.

denetime engel oluyorlar

Mezbahalardaki hijyen sorunundan sakatatlardaki zararlı maddelere, peynir ve sütteki brusella ve tüberküloz bakterilerinden merdiven altı üretim yapılan sağlıksız ortamlara kadar pek çok konuda gıda denetimleri önem taşıyor. Buna karşın, personel, sık sık şiddete maruz kaldığı gibi, incelemeleri yapmakta zorlanıyor. Bu durum, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Kurum İdari Kurulu” toplantılarında da gündeme geldi. Yetkili sendika Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Günal Kaya AB ülkelerinde olduğu gibi ‘Gıda Polisi‘ uygulamasına geçilmesi konusunda çalışma yapılmalı” talebinde bulundu.

BAKANLIK GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

Tarım Bakanlığı yetkilileri de, sıkıntının aşılması için Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından ilgili kurumlarla birlikte çalışma yapılmasını kararlaştırdı. Başta İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere, yapılacak görüşmelerle “gıda polisi” uygulamasına geçilmesi ve bunun için protokol imzalanması benimsendi. Konuyla ilgili görüşmelerin de başladığı kaydedildi.

CHECK-UP İSTİYORUZ

KİK görüşmelerinde Bakanlığın artan iş yüküne de işaret edilerek, “Zaman zaman kurum içindeki çalışanlar ağır stres ve yoğunluk yaşıyor” denildi. Bu nedenle Bakanlık personelin tamamının ruh ve beden sağlığı yönünden yılda en az bir kez tam kapsamlı check-up’tan geçirilmesi istendi. Konunun Kamu Personeli Danışma Kurulu’na sevk edilmesi kararlaştırıldı.  • polis alm
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...