Girişim sermayesi bulmanın yolları nelerdir?

İşi büyütmek için finansmana ulaşmanın yollarından biri de melek yatırımcılar ile ortaklık kurmaktır. Melek yatırımcılara bulmanın en pratik yolu ise interneti iyi kullanmaktan geçiyor.

GİRİŞİMCİLERİN finansmana ulaşımında, melek yatırımcılar kadar VC’ler de önemlidir. VC (Venture Capitalist), girişim sermayesi ortağıdır. VC’leri melek yatırımcılardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Melek yatırımcılar girişimcilikten gelirken VC’ler genellikle bankacı kökenlidir. Girişimciliğin girişkenlik-inovasyon-girişimcilik-pazarlama ve satış aşamalarından pek anlamazlar. Bu yüzden de, melek yatırımcılar gibi işin başında girişimciye yatırım yapmak yerine bu aşamaları başarıyla geçmiş girişimcilerin bilançolarına yatırım yaparlar.
  • Genellikle 3 milyon doların altındaki işlerle pek ilgilenmezler. VC’lerin dünya yatırım ortalaması da girişimci başına 20 milyon dolardır. 3 milyon dolar alt sınırı, Türkiye için daha da yüksektir.
  • Melek yatırımcıların yıllık belirli bir getiri beklentileri olmamasına karşılık, VC’lerin her yıl belirli bir karlılık oranının yakalanma beklentisi vardır. Türkiye için bu beklenti yüzde 20 civarında oturmuş durumda.
  • Melek yatırımcılar yatırım yaptıkları girişimciyle know-how, network ve mentorluk paylaşırken, VC’ler böyle bir şey paylaşmaz.
  • Melek yatırımcılar, ileride çok başarılı olacak girişimcileri yatırım için seçerken, VC’ler başarılı olmuş ve kendini ispatlamış girişimcilere yatırım yaparlar.
  • Melek yatırımcı ve girişimci beraber güzel bir takım oluşturabilirken, VC’lerle olan çalışmalarda genellikle girişimci VC’nin çalışanı durumuna dönüşür. Bu da yıllarca bağımsız girişimci olarak hayatına devam eden girişimciler açısından pek de tercih edilen bir durum değildir.

O SİZİ DEĞİL, SİZ ONU BULUN

Eğer işinizi büyütme aşamasına geldiyseniz ve karlı bir bilançonuz varsa, daha kısa zamanda daha hızlı büyümek için yol haritanız açıksa, yıllık yüzde 20’nin üzerinde bir karlılık da söz konuysa, VC’lerle ortaklık yapmanız ve yatırım almanız mantıklı olabilir. Çünkü böylesine bir büyüme için bankaların isteyeceği teminatlar yerine, ortaya sadece başarı hikayenizi koyarak finansman bulmanız daha mantıklı olabilir. VC’lerin sizi bulmasını beklemek yerine sizin VC arayışına girin. Bu arayışı nasıl yapacağınıza gelince, yedi aşamalı bir süreç söz konusudur.

1 – VC birliklerine başvuran: VC’lerin üye oldukları birlikler girişimciler için çok değerli bilgiler içerir. VC’lerin hangi sektörlerle ilgilendiklerini ve yatırım yaptıklarım bu birliklerin sitelerinden öğrenebilirsiniz. Avrupa’da ve ABD’deki VC’lere ulaşabileceğiniz adresler: Evca.org, Nvca.org, Angelcapitalassociation.org

2 – Network’ünüze danışın: Arkadaş çevreniz de VC’lere ulaşmak için önemli bir köprüdür. Arkadaş çevrenizden kimlerin daha önce VC yatırımı almayı başardığını araştırın. Bu arkadaşlarınızdan sizi VC’lerle tanıştırmalarını rica edin.

3 – Linkedln’i kullanın: Hemen hemen tüm VC’lerin Linkedln’de bir hesapları ve profilleri var. Dünyadaki tüm VC’lerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kendinizi ve projenizi tanıtan bir mesajla Linkedln kanalıyla VC’lere mesaj gönderin.

4 – VC bloglarını takip edin: VC’lerin bir kısmının özel blogları vardır. Bu bloglardan ne tip projelere ne kadar yatırmayı hedeflediklerini, geçmişteki başarılarını öğrenebilirsiniz. Blogları takip etmeniz, gelen yorumlardan aynı zamanda diğer girişimcilerin de neler yaptığı hakkında fikir sahip olmanızı sağlar. Bu bloklardan bazıları The VC Blog Roll, 100 VC Blogs, Techfiltered.

5 – VC’leri araştırın: VC’lerin isimlerini ve e-maillerine ulaşmak aslında çok bir şey ifade etmez. Ciddi bir zaman ayırıp, her VC’nin yatırım eğilimlerini, sosyal medyada nelerden bahsettiğini, bu yıl hangi sektörlere yatırım planladığını öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden, VC’nin Linkedln, Facebook, Youtube, Twitter adreslerini de bir müddet takip edip, gerçekten sizin işinize yarama ihtimali olan bir VC ise temasa geçmenizde fayda var.

6 – Daha önceki yatırımlarını inceleyin: VC’lerin daha önce yatırım yaptığı şirketlerdeki girişimcilere Linkedln üzerinden ulaşmaya çalışın. VC’nin girişimciden beklentilerini, günlük iş akışında nasıl bir rol oynadığını, varsa yaşadığı sorunları öğrenin.

7 – Profesyonel hizmet alın: Size VC bulma konusunda yüzde 2 gibi bir buluşturma ücretiyle danışmanlık hizmeti verecek olan hukuk büroları, kurumsal bankacılık yapan finans kuruluşları, mali müşavirler ve danışmanlar mevcuttur.

Sevgili girişimcilerimizin dikkatini şuna çekmek istiyorum. İster melek yatırımcı ile ister VC ile masaya oturun. İngilizce şart. Gördüğünüz gibi yukarıda sıraladığım web sitelerinin içinde Türkiye’den hiçbir site yok, çünkü Türkiye’de oturmuş bir VC sektörü mevcut değil. Bu yüzden yabancı VC’lerle temasa geçmeniz gerekiyor.

İyi haftalar…

Baybars Altuntaşyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...