Göz kuruluğuna ne iyi gelir?

göz kuruluğu

Göz kuruluğu

Koruma tedavisinde her zaman üstündür. Bu nedenle önce önleyici adımlar alınmalı. Gözlerine hava üflenmesinden kaçınmalısın. Saç kurutma makineler, otomobil radyatörleri, klimalar ve pervanelerden çıkan havanın gözlerine gelmesine izin verme. Ayrıca havanın rüzgârlı olduğu günlerde dışarıya çıkarken güneş gözlüğü takmalısın.

Gözlerinin etrafını saran tarzda gözlükler kullanmaya özen göster. Bunlar rüzgarın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Evdeki nem oranın yüzde 30 ila 50 arasında tutulması da faydalı olacaktır. Bunların dışında, gözlerini ovalamaktan kaçın. En önemlisi de gözlerini sık sık kırpmayı unutma.

GÖZ KURULUĞU CİDDİ SORUNLARA NEDEN OLABİLİYOR

gözde yanma, kumlanma, batma, göz yorgunluğu, kızarma, kontakt lens takmada zorluk gibi şikayetler ile ortaya çıkabilen göz kuruluğu ciddi sorunlara neden olabiliyor.

GÖZ KURULUĞU NELER NEDEN OLUYOR?

Göz yaşı zarı, gözlerimizi korur ve ıslatır. Göz kapaklarımız her kırpıldığında, gözlerimizin her türlü kalıntıdan temizlenmesine yardımcı olarak enfeksiyon riskini azaltır.

En önemli kuruluk faktörleri çevresinde olanlar. En başta kuru hava, klimalar, tozlu ve rüzgârlı ortamlar göz kuruluğuna neden oluyor.

Bilgisayarla çalışam zorunluluğu de mesleki sebeplerden biri. Lens kullananların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca idrar sektörücüler, yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan ilaçlar, uyku hapları ve antidepresanlar da göz kuruluğuna yol açabiliyor. Göz kapakları kenarı boyunca iltihaplanma, göz kağaının içe döndüğü rahatsızlıklar, duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekânda ısıtma gibi çevresel tahriş ediciler ve göz kırpma refleksinde bozulma da göz kuruluğuna neden oluyor.

Ayrıca bilgisayarda çalışırken, göz kırpma süreleri arasında geçen sürenin uzaması da kuruluk nedeni.

GÖZ KURULUĞUNA NE İYİ GELİR TEDAVİSİ VAR MI?

Göz kuruluğu tedavisinde temel amaç göz ıslaklığını sağlamak için, gözyaşını artırmak. Tedavide öncelikle bulunulan odanın nem oranının artırılması ve güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılması tavsiye ediliyor. Suni gözyaşları da tedavinin ilk basamağını oluşturuyor. Fakat bu önlemler ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabiliyor. Gözyaşı boşalma kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması ve daha da ileri durumlarda temel olarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş hallerinden oluşan ilaçlarla gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi yöntemleri uygulanıyor.  • göz kuruluguna ne iyi gelir
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...