Halkbank’ta “akraba kayırmacılığı” iddiası

Kısa süre önce ‘sağlık nedenleri’ gerekçesiyle istifa eden Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci’nin aslında Başbakan Davutoğlu tarafından görevinden alındığı speküle ediliyor.

halkbankİddiayı gündeme taşıyan Posta yazarı Candaş Tolga Işık’a göre, Cebeci’nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığı ortaya çıktı.

Devletin en büyük bankalarından biri olan Halkbank nepotizm yani akraba kayırmacılığı iddialarıyla gündemde.

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci, 27 Ağustos’ta sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etmişti.

Posta yazarı Candaş Tolga Işık’a göre ise Cebeci istifa etmedi, kayırmacılık iddiaları üzerine bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından görevden alındı.

Işık, Halkbank’taki istifanın nedeni nepotizm mi? başlıklı bugünkü yazısında iddialarının kaynağını“Ankara’da önemli ve güvenilir bir isim” olarak gösterdi.

Posta yazarı Işık, iddialara göre, yaşananları şöyle aktardı:

“Başbakan Davutoğlu kendisine gelen bir ihbar üzerine danışmanlarına Halkbank’ta küçük bir araştırma yaptırtıyor. Gelen raporda Hasan Cebeci’nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığı ortaya çıkıyor. Dahası bankada Cebeci’nin yakını olduğu için işe alınan bazı isimlerin işe gelmeden maaş aldığı tespit ediliyor. Başbakan hemen Cebeci’yi çağırtıyor ve ‘Ne hakla bunları işe alırsın? Başbakanlık’ta 1 tane Davutoğlu soyadlı çalışan var mı?’ diye soruyor. ‘Derhal istifa edeceksin yoksa seni ben görevden alırım’ diyor Davutoğlu. Cebeci, ‘Bunca yıl hizmet ettim’ diye cevap verince Davutoğlu ‘Bunun karşılığında maaş almadın mı?’ diye bağırıyor. Ve Cebeci Halkbank’taki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalıyor.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...