Hamilelik döneminde sigara içmek bebeği nasıl etkiler?

Hamilelik döneminde sigara içmek bebeği nasıl etkiler

4000 kimyasalın hepsi bebeğinize zararlıyken (herhalde bebeğinize asla bir parça kurşun ve siyanür içirmek istemezsiniz), iki madde özellikle çok zararlıdır; nikotin ve karbon monoksit. Bu iki toksin hamilelikte meydana gelen hemen her sigarayla ilişkili komplikasyonun sebebidir.

En ciddi komplikasyonlar – düşük, prematüre doğum ve düşük doğum kilosu dahil – gösteriyor ki nikotin ve karbon monoksit bebeğin oksijen seviyesini düşürmek için bir arada çalışmaya devam ediyorlar. Nikotin, kordon bağında olanlar dahil vücuda dağılan kan damarlarını daraltarak oksijeni kısar. Bu durum daha çok bebeğinizin dar bir pipetle nefes almaya mecbur kalması gibidir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi oksijeni taşıyan kırmızı kan hücreleri de oksijen yerine karbon monoksit molekülleri taşımaya başlar. Aniden o dar pipette bulunması gereken miktarda oksijen bile bulunamaz olur.

Oksijen eksikliği bebeğinizin büyüme ve gelişme üzerinde tahrip edici etkileri olabilir. Ortalama olarak hamilelik esnasında sigara içmek bebeğin çok erken veya çok düşük kiloyla doğma şansını arttırır. Sigara içmek ayrıca düşük riskini de ikiye katlar.

İçtiğiniz her sigara hamileliğinizin risklerini arttıracaktır. Günde birkaç adet sigara bile tüm paketi içmekten daha güvenlidir, fakat aradaki fark sandığınız kadar muhteşem olmayacaktır. Bir tiryakinin bedeni özellikle her gün alınan ilk dozlara karşı çok hassastır, ve sadece bir veya iki sigara kan damarlarını önemli ölçüde daraltır. İşte bu sebeple, “hafif” bir alışkanlık bile bebeğinizin sağlığı üzerinde olağanüstü etkiye sahip olabilmektedir.

Hamilelik döneminde sigara içmek bebeği nasıl etkiler?

Hamilelik esnasında ortalama olarak günde bir paket alışkanlığı bebeğin doğum kilosunda yaklaşık yarım kilogram götürecektir. Hamilelik boyunca günde iki paket sigara içmek bebeğinizi bir kilo veya daha fazlasını kaybetmesine sebep olacaktır. Bazı kadınlar daha küçük boyutlarda bir bebek doğurmak ihtimalinden memnun olabilir fakat rahim içinde bebeğin gelişimini engellemek bir ömür sürecek olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

VÜCUT VE CİĞERLER

Küçük bebekler gelişmemiş vücutlarla doğarlar. Ciğerleri kendi kendilerine çalışmaya hazır olmayabilir ki bu da ilk günleri ve haftalarını bir solunum cihazına bağlı geçirecekleri anlamına gelir. Kendi kendilerine nefes almaya başladıktan sonra (veya hatta doğduğu andan itibaren yapabilseler de) bu bebeklerde nefes problemleri devam edebilir – sebebi ise, ertelenmiş ciğer gelişimi ve nikotinin olumsuz etkileridir. Anneleri kendilerine hamilelikleri esnasında sigara içmiş çocuklar özellikle astıma karşı çok savunmasızdırlar ve ani bebek ölümü sendromu riski bu bebeklerde iki ve hatta üç katıdır.

BEYİN FONKSİYONLARI

Hamilelik esnasında sigara içmek bebeğinizin beyninde ömür boyu sürecek etkilere sebep olabilir. Tiryaki ebeveynlere sahip çocuklar özellikle öğrenme bozukluğu, davranışsal problemler ve nispeten düşük IQ gibi problemler yaşarlar.

NE YAPABİLİRİM?

Tüm bu acımasız istatistiklerin ardından ise inanılmaz bir fırsat yatıyor: Alışkanlığınızdan vazgeçerek bebeğinize muhteşem bir hediye verebilirsiniz – ne kadar erken o kadar iyi. İdeal olarak hamile kalmadan önce sigara içmeyi bırakmalısınız. Daha kolay hamile kalmanız için bu çok önemlidir. (Tiryakilerin herhangi bir periyoda hamile kalma şansı yüzde 40) Ayrıca böylece bambaşka şeyleri düşünmeniz gerektiği bir dönemde sigara bırakma mücadelesine girmeniz de gerekmez.

Elbette herkes bu kadar ileri gitmez. Fakat hamile kaldığını öğrendiğiniz anda hala sigara içiyorsanız, hala çok geç sayılmaz. Bırakmak için atacağınız adım bebeğiniz için çok büyük fayda sağlayacaktır.

Yapılan bazı araştırmalara göre, hamileliğin ilk üç ayında sigarayı bırakmayı başarabilmiş annelerin sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirdiği ve neredeyse hayatında hiç sigara içmemiş anneler kadar sağlıklı bebekler doğurma şansını arttırdığı ortaya çıkarmıştır. İkinci üç ayda sigarayı bırakan anneler ise yine şanslarını arttırmış fakat diğerleri kadar değil.

14 ile 16. haftalardan sonra cenin ağırlığı hızla artar. Bu aşamada hala içiyorsanız bebeğinizin gelişimi duracaktır. Fakat siz bırakır bırakmaz bebeğiniz gelişimi içi gerekli oksijeni yeniden almaya başlayacaktır. Bir sonraki ultrason randevuzunda doktorunuz bebeğinizin gelişim oranında göze çarpan bir ilerlemeye şahit olacaktır. Hatta 30. hafta da dahi hala içiyorsanız bebeğinize kilo kazandırmak için hala bir şansınız var demektir. Zor göründüğü kadar kolay – sigaraları artıp bir daha hiç yakmamak…

Sigaranın tehlikelerinin farkında olsanız dahi, bu alışkanlığı bırakmak her zaman kolay olmuyor. evet… Nikotinin cazibesi iyi niyetinizi alt edebilir ve hatta çocuğunuza olan düşkünlüğünüze bile baskı çıkarabilir.

İşte bu sebeple kendi başınıza bırakmamız gerekiyor. Doktorunuzdan sigarayı bırakmanın farklı yollarını öğrenin. Eşinizden ve etrafınızdaki kişilerden size destek olmalarını rica edin. Sigarayı bırakmayı başarmış diğer hamile annelerden yardım alın. Başka insanlara güvenebilmelisiniz. Hepsi bir yana, artık size de güvenen biri var.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN 10 ÖNERİ

  • Bağlı kalacağınız bir tarih belirleyin. Ne zaman olduğu önemli değil. Eşinizin de bu karardan haberi olmasını sağlayın ki bu tarihi değiştirmemiz için size destek olsun.
  • Yakın çevrenizde tütünü hatırlatan her şeyden kurtulun.
  • Sigarayı bırakırken sizin için en uygun yöntem konusunda gebelik danışmanınızın desteğini alın.
  • Sigarayı bırakmanın size sağlayacağı tüm avantajların bir listesini çıkarın, mesela gelecek aylarda bebek kıyafetleri ve yiyecek almanız için daha çok tasarruf ve bu listeyi hergün hatırlamanıza yardım edecek bir yere koyun.
  • Sigaraya harcayacağınız parayı özel bir amaç için biriktirin, örneğin bebeğinizin ileri ki hayatında kullanabilmesi için ona açtığınız bir hesaba yatırın.
  • Kendinizi semptomlara hazırlayın. Etrafınızda size destek olacak arkadaş ve aileniz olmasını sağlayın.
  • Deneyimlerinizi aile ve arkadaşlarınızla paylaşın, onlar da odaklanmanıza yardımcı olacaklardır.
  • Şiddetli istek hissettiğinizde hafif egzersizler yapın.
  • Sebze ve meyve suları gibi sağlıklı atıştırmalar yapın.
  • Pozitif düşünmeye devam edin.


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...