Hangi banka personel alımı yapacak?

Bankalar, katılım bankaları, leasing, faktoring, sigorta ve bireysel emeklilik şirketleri bu yıl ne kadar personel alacak?

Dünyayı kasıp kavuran finansal krize rağmen Türkiye’de bankalar geçen yıl da büyümeyi sürdürdüler. Halen Türkiye’de 180 bini aşkın kişi bankacılık sektöründe çalışıyor. Bu yıl ise söz konusu sektörler, istihdam için daha mütevazı bütçeler oluşturdu. Ancak buna rağmen sektörün sadece büyüklerine bakıldığında bile 10 bin civarında yine eleman alımı bekleniyor.

Halen 48 bankanın faaliyet gösterdiği Türk bankacılık sektörü, eylül sonu itibariyle 2011’de 376 şube açıp yaklaşık 3 bin yeni personel alımı gerçekleştirmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) son açıkladığı dokuz aylık verilere göre, bankaların toplam şube sayısı böylece 9 bin 841’e çıktı. Yine aynı dönemde toplam çalışan sayısı da 181 bin 277’ye ulaştı.

2010 yılının dokuz aylık verileriyle karşılaştırıldığında, son bir yılda bankaların toplam istihdam sayısının yüzde 2 veya başka bir deyişle 503 kişi arttığı görülüyor.

Yine BDDK verilerine göre, banka çalışanlarının yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Bu sektörde çalışanların yüzde 74’ü üniversite mezunu.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin:  Türk Bankacılık sektörüne yeni banka girişleri olabilir.

BANKALAR 10 BİN YENİ PERSONEL ALACAK

Türkiye bankacılık sektörlerinin liderleri olan bankalar bu yıl da büyümeyi sürdürecekler. Bu alanda yaptığımız araştırmaya göre, finans sektörünün amiral gemileri 2012 yılında 500’ü aşkın şube ve acente açacak. Buna bağlı olarak da yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacaklar.

Hangi bankalar yeni personel alımı gerçekleştirecek?
Bankalara nasıl iş başvurusu yapılır?
Bankaların iş başvurusunda  aradıkları kriterler nelerdir?

Vakıfbank, 2012 yılında 100 yeni personel alımı yapacak

Vakıfbank, 2012 yılında 100 yeni personel alımı yapacak.

Bankalara iş başvurusu yapmak için:

2011 yılında 40’ı aşkın yeni şube açıp bin 500’ün üzerinde yeni personel alan VakıfBank, 2012’de de şube ağını genişletip bin yeni personeli bünyesine katacak.

Vakıfbank bu yıl tarihinde ir ilki gerçekleştirerek işe alımlarda KPSS şartını kaldırdı. Hiç KPSS’ye girmeyi düşünmemiş başarılı ve parlak gençleri banka bünyesine katmak istiyor.

Vakıfbank eleman alım başvurularını internet sitesi üzerinden gerçekleştireceğini açıkladı. Adayları anlaşmalı oldukları üniversitede sınava tabi tutacaklarını ve ardından bankada yapılan mülakatla başarılı olanları işe alacaklar.

Vakıfbank 2012 yılında alınacan personelin yüzde 80′i şubelerde görevlendirecek. İşe alımlarda en az 4 yıllık eğitim veren fakültelerin şu bölümlerinden mezun olanlar işe alınacak;

Maliye, iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, ekonomi, finans, sigortacılık, muhasebe, bankacılık, uluslararası ticaret ve finansman, siyaset bilimi, aktüerya, yönetim ve bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, sermaye piyasası, işletme mühendisliği ve istatistik bölümleri, kamu yönetimi. Vakıf Bankası iş başvuru için tıklayınız

Akbank, 2012 yılında 1.600 yeni personel alımı yapacak

Akbank, 2012 yılında 1.600 yeni personel alımı yapacak

2011 yılında 35 yeni şube açılışı gerçekleştiren Akbank toplam 925 şubeye ulaştı. Geçen yıl 250 bin personel alımı gerçekleştiren banka 2012 yılında 70 yeni şube açmayı olanlayan banka 1.600 yeni personel alımı gerçekleştirme hedefinde.

2012 yılında başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük illerde şube açmayı planlayan Akbank’ın istihdam politikası şöyle:

Banka personel ihtiyaçları paralelinde Türkiye genelinde işe alımlar yapıyor. Bunun için çeşitli sınav ve mülakatlar düzeleyen banka işe alımlarda dört farklı yöntem kullanıyor. Deneyimsiz adalar için yeni asistanlık, yönetici adaylığı ve müfettiş yardımcılığı pozisyonları için farklı işe alım süreçleri var. Deneyimsiz alımlarda 28 yaşını doldurmuş olmak, üniversitelerin bankacılıkla ilgili bölümlerinden mezun olmak ve askerliğini tamamlamış olmak gerekiyor.

Deneyimli personel alımlarında ise yetkinlik bazlı mülakat yapılıyor. Kişilerin daha yakından tanımaya çalışan banka mülakat aşamasında adayların kişilik yapılarına, yetkinlikleriyle ilgili görevin uyumuna ve güçlü yönlerine odaklanıyor. Akbank iş başvurusu için tıklayınız

Yapı Kredi Bankası, 2012 yılında 60 yeni personel alımı yapacak

Yapı Kredi Bankası, 2012 yılında 60 yeni personel alımı yapacak

2011 yılında 41 şube açılışı gerçekleştiren Yapı Kredi Bankası’nın toplam şube sayısı 959 oldu. Aynı dönemde bankaya 190 bin kişi iş başvurusunda bulundu. 2012 yılında 60 şube açmayı planlıyor. 2012 yılında şube açılışlarına paralel olarak eleman alımı gerçekleştirecek.

Yapı Kredi Bankası iş başvurusu gerçekleştirmek isteyen adayların bankanın internet sitesinin insan kaynakları sayfasından gerçekleştirebilecekler.

İşe başvurusu gerçekleştirmek isteyen adaylar internet sitesinde yayılanan açık pozisyon ilanlarına ve genel başvuru ilanlarına özgeçmişlerini gönderebiliyorlar. Başvuruların yanı sıra hem üniversite öğrencileri hem de profesyoneller için kullanabilirler. İşe alım sürecinde deneyimsiz adaylara genel yetenek testi uygulayan banka pozisyona bağlı olarak da sayılar, algılama, hafıza yeti ve İngilizce testleri kullanıyor.

Yapı Kredi Bankası sınav sonrası başarılı olan adayların işe alım süreçlerini insan kaynakları ve iş birimi mülakatlarıyla devam ediyor. Görüşmeler, pozisyonlara göre bazen birebir olarak yapılıyor. İşe alım projesine göre kişilik envanteri uygulaması da sık kullanılan yöntemler arasında.

Yapı Kredi Bankası, yeni mezun geçleri bünyesine çağrı merkezi, direkt satış, gişe destek, yazılım geliştirme, perakende bankacılık pazarlama ve denetim bölümlerinde işe başlatarak banka bünyesine katıyor.

Garanti Bankası, 2012 yılında 2000 yeni personel alımı yapacak

Garanti Bankası, 2012 yılında 2000 personel alımı yapacak

Garanti Bankası 2011 yılında 68 yeni şube açarak toplam 919 şubeye ulaştı. Yine aynı dönemde 843 bin personel alımı gerçekleştirdi. Banka 2012 yılında 30 şube açarak 2000 yeni personel almayı planlıyor.

Garanti Bankası iş başvuruları internet sitesinin insan kaynakları bölümünden kabul ediyor. Ayrıca kariyet sitelerinden de iş başvurusu yapılabiliyor.

Garanti Bankası işe alımlarda yüzde 70′ini yeni mezunlar seçiyor. Bu kapsamda yönetici adayı, müfettiş yardımcısı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve şube gişe asistanı alımı gerçekleştirmeyi planlıyor. İşe alımlarda herhangi bir deneyim ve bankacılık bilgisi aramayan bankanın üniversite bölümlerine yönelik bir seçme kriteri yok. Garanti Bankası iş başvurusu

Finansbank, 2012 yılında 1000 yeni personel alımı yapacak

Finansbank, 1000 yeni personel alımı yapacak

Finansbank 2011 yılında 19 yeni şube açarak toplam şube sayısını 950′ye yükseltti. 2012 yılında 30 yeni şube açmayı planlıyor. Banka ayrıca 2012 yılında 1000 yeni personel almayı planlayan banka tecrübeli çalışan ihtiyacını içeriden karşılama oranını ise yüzde 75′ten yüzde 80′e taşımayı hedefliyor.

Finansbank iş başvurularını bankanın internet sitesi ve kariyer sitelerinden alıyor.

Finansbank işe alım ihtiyacının yüzde 70′e yakının yeni mezunlardan karşılıyor. Bankanın işe alımlarında ağırlıklı olarak yönetici adayı, ticari-kurumsal şube satış, müfettiş yardımcısı, şube satış/operasyon, çağrı merkezi ve direk satış pozisyonlarını kapsıyor.

Kariyerine bankacılık sektöründe başlamayı planlayan yeni mezunlar ilanlara yoğun ilgi gösterirken banka işe alımlarda çok spesifik bir arayış sergilemiyor. Finansbank iş başvurusu

DenizBank, 2012 yılında 800 yeni personel alımı yapacak

DenizBank, 2012 yılında 800 yeni personel alımı yapacak

DenizBank, 2011 yılında 88 yeni şube açarak toplam şube sayısını 600′ye yükseltti. Bu 600 şubenin 588′i yurtiçinde ve 12′i yurtdışında bulunuyor. Banka 2011 yılında 2600 yeni personele iş imkanı sağladı.

DenizBank, 2012 yılında 35 yeni şube açıp, 800 yeni personel alımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Denizbank iş başvurularını internet sitesinin kariyer bölümünden ve kariyer sitelerinden yapabilecekler. DenizBank banka şubelerinde ağırlıklı olarak satış ve operasyon kadroları, genel müdürlükte ise şubelerdeki büyümeye paralel olarak ihtiyaçlar doğrultusunda alım yapacak.

DenizBank yeni personel alımlarında pozisyonlara bağlı olarak üniversitelerin ağırlıklı olarak iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, fen edebiyat ve Tarım Bankacılığı biri için ziraat fakültesi mezunu adarları değerlendirmeye alacak. Denizbank iş başvurusu

Kuveyt Türk, 2012 yılında 475 yeni personel alımı yapacak
Kuveyt Türk, 2012 yılında 475 yeni personel alımı yapacak

Kuveyt Türk, 2011 yılında 39 şube açtı ve ayrılan personel hariç 400 yeni personeli bünyesine kattı. Banka, 2012 yılında 40 yeni şube açarak 475 personel alacak.

Kuveyt Türk, banka bünyesinde çalışmak isteyen adayların internet sitesi aracılığıyla kısa özgeçmişlerini göndererek başvurabilirler.

Banka şube ağırlıklı büyüdüğü için yeni personel alımının büyük bir bölümünü şube satış ve operasyon kadrosuna yapıyor. Faizsin bankacılık alanında çalışmaya istekli öğretim mezunun iktisat, işletme gibi bölümlerden mezun olanları tercih ediyor. Kuveyt Türk iş başvurusu

Ziraat Bankası 3 bin 265 yeni personel alacak
Ziraat Bankası 3 bin 265 yeni personel alacak

Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Ali Toker, bankanın İstanbul Finans Merkezi’ne taşınma projesi ve yeni şubeleşme çalışmaları nedeniyle oluşacak personel ihtiyacının karşılanması amacıyla sınavla, 3 bin 265 yeni personel alacağını bildirdi.

Ali Toker, yazılı açıklamasında bankanın içinde bulunduğu dönüşüm sürecinde yapılan çalışmalara paralel olarak yeni personel alımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dönüşüm sürecinde Ziraat Bankası’nın yeni oluşturulan 5 kurumsal, 27 ticari ve 73 girişimci şubeyle birlikte toplam bin 486 şubeyle hizmet verdiğini belirten Toker, ”Bankamız şubeleşme çalışmaları çerçevesinde, ihtiyaç olan yerlerde yeni şubeler açmaya devam edecektir. Kısa-orta vadede İstanbul’da 100 adet şube, hiçbir bankanın bulunmadığı 36 ilçede ise ‘butik şube’ açmayı planlamaktadır” ifadesini kullandı. Ziraat Bankası iş başvurusu

Bankanın, ”İstanbul Finans Merkezi’ne taşınma projesi ve yeni şubeleşme çalışmaları nedeniyle oluşacak personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yeni çalışma arkadaşlarını bünyesine katacağını” belirten Toker, şunları kaydetti:

”Personel alımında 4 yıllık üniversite mezunlarının yanı sıra, bu yıl ilk defa lise ve 2 yıllık yüksekokul mezunlarına da yaşadıkları il ve ilçelerde çalışma imkanı sunulacak. Adaylar yaşadıkları şehirde bulanan şubelerde istihdam edilmek üzere sınava katılacak.

Yapılacak sınavlarla bankamız, 2 bin 500 banko asistanı, 500 servis görevlisi, 200 uzman yardımcısı, 30 iç kontrolör yardımcısı, 35 müfettiş yardımcısı olmak üzere toplam 3 bin 265 genç personeli bankacılık sektörüne kazandırmayı hedeflemektedir.”  • 2 yıllık mezun alan bankalar
  • ziraat bankas 2011 personel alm
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...