Hayat Holding’in cirosu 2,4 milyar dolara ulaştı

Son yıllarda yurtdışında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Hayat Kimya, Türkiye’de iki yeni fabrika birden açmaya hazırlanıyor.

hayat holding ve hayat kimya büyümeye devam ediyor

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 milyon dolarlık yatırımla temizlik kağıdı üretim tesisi kuran Hayat Kimya, İzmit’te ise 125 milyon dolarlık bir yatırımla bir ambalaj tesisinin açılışını yapmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 204 bin metrekare alana kurulu Mersin’deki tesis, yıllık 70 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. İzmit Yeniköy’de açılacak olan ambalaj/nonwoven tesisinde ise dış ambalaj ve bebek bezinin üretimlerin yapılacak. Seri üretimde hız sağlayan bu tesis yılda 10 bin tonun üzerinde dış ambalaj ve 15 bin tonun üzerinde nonwoven üretim kapasitesine sahip olaca.

Nijerya’daki yatırımını bu yıl tamamlamaya hazırlanan şirket, bu ülkeyi Afrika’daki üssü olarak kullanarak 15 ülkeye ihracat yapacak. Diğer taraftan yurtdışına yatırım için yeni pazarlar araştırdıklarını söyleyen Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, Pakistan, Hindistan ve Çin gibi pazarlara yönelik araştırmalar yaptıklarını belirtiyor.

HAYAT KİMYA’NIN CİROSU 1,3 MİLYAR DOLAR

2015 yılını 1,3 milyar dolarlık ciroyla kapatan Hayat Kimya’nın Türkiye’nin dışında Rusya, Cezayir, İran, Mısır ve Bosna Hersek’te üretim tesisleri bulunuyor.

CİROSU 2.4 MİLYAR DOLAR

Temelleri 1937 yılında atılan Hayat Holding‘i, kumaş toptancılığıyla ticaret hayatını sürdüren Kiğılı Ailesi Kurdu. 1967 yılında Yahya Kiğılı’nın kumaş üretimine başlamasıyla sanayi alanındaki ilk girişim gerçekleştirildi. 1969 yılında Kastamonu Entegre ile yonga levha üretim tesisi işletmeye alındı. Yahya Kiğılı, 1987 yılında ise Hayat Kimya’nın temellerini attı ve hızlı tüketim sektörüne giriş yaptı.

Hayat Kimya’nın temizlik kağıtları kategorisinde Papia, Familia, Focus, Bingo, Molfix gibi markaları bulunuyor. Hayat Holding’in toplam cirosu 2,4 milyar dolara ulaşmış durumda.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...