Hisse senetleri pahalı mı?

Boston Consulting Group, 250 yatırımcıyla yaptığı bir ankette “Hisse senetleri pahalı mı?” sorusuna “Evet” cevabını verenlerin oranı yüzde 68.

hisse senetleri pahalı mıBoston Consulting Group’un toplam 500 milyar dolar civarında bir portföy yöneten 250 yatırımcıyla yaptığı bir ankette katılımcıların yüzde 46’sı 2018’de hisse senedi piyasası için “karamsar” olduklarını söylemiş. Bu oran geçen yıl sonunda 2017 yılı için yüzde 32’ymiş.

Ankete katılanların yüzde 68’i hisse senetlerinin aşırı pahalı olduğunu ifade etmiş. Geçen sene “Hisse senetleri pahalı mı?” sorusuna “Evet”cevabını verenlerin oranı sadece yüzde 29’muş. Karamsarlık oranında çok ciddi bir artış var.

Bu yıl hem hisse senedi piyasalarına hem de makroekonomik ortama yönelik düşüş eğilimi 2009’dan bu yana en yüksek seviyededir. Ankete katılanların yaklaşık% 2’si (% 46) önümüzdeki yıl hisse senedi piyasaları konusunda kötümser olup, 2016’da% 32’den önemli bir sıçrama 2016’da ise% 19’dur. Yatırımcıların üçte birinden fazlası (% 36) önümüzdeki üç yıl boyunca piyasanın potansiyeli hakkında düşüş eğilimi gösteriyor ve 2016 araştırmasının kendini tanımlayan ayılar yüzdesini iki katına çıkarıyor (% 16). Katılımcıların% 68’i pazarın aşırı değerlendiğini düşünürken ortalama 15 puanlık bir orana sahip. Geçen yıl yapılan ankette, yatırımcıların% 29’u pazarın aşırı değerlendiğini düşünenlerin iki katından fazla. 2017 araştırmasında kendini tanımlayan ayılardan% 79’u, kötümserliğinin nedeni olarak pazarın aşırı değerlenmesini belirtti.

boston consulting group hisse senedi anketi

Yatırımcıların endişeleri değerleme seviyeleri ile sınırlı değildir. Finansal krizin yaşanmasından neredeyse on yıl sonra, yatırımcıların yaklaşık% 80’i önümüzdeki üç yıl içinde bir durgunluğun başlamasını bekliyor ve katılımcıların yarısından fazlası önümüzdeki iki yıl içinde birinin olmasını bekliyor. Bu kötümser görüşün altında yatan en sık nedenler, faiz oranlarının yükselmesi (ayıların% 45’i), ABD’nin siyasi iklimi (% 40) ve istikrarsız jeopolitik (% 31) gibi makro etkenlerdir.

Increasingly Bearish Investors Seek Long-Term Value Creationyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...