Hızlı kilo vermek sağlığı tehdit ediyor mu?

Kilo vermek
Hızlı kilo vermek sağlığı tehdit ediyor. Şok diyeler vücudumuzu balon gibi söndürüyor sonra şişmesine zemin hazırlıyor.

Kışın hareketsizlik nedeniyle alınan kiloları hızla verme talaşıyla yeniden karşı karşıyayız. Bu endişeli ruh hali, uydurma şok diyetlerin tam da içinde bulunduğumuz dönemde mantar gibi artmasına neden oluyor. Toplum olarak, her zaman bir bahane bulup zayıflama sektörünü hareketlendirip, yeni bir şok diyet yaratılmasına zemin hazırlıyoruz. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için düşük ağırlıklı, tek besine dayalı şok diyetlere yöneliyoruz. Çünkü az yakıyor, fazla enerji depoluyoruz. Ancak burada önemli olan, herkesin birbirinden farklı yapı, kilo, boy ve genetik mirasına sahip olduğununu unutulmaması.

“Şok diyeler vücudumuzu balon gibi önce söndürüyor, sonra hızla şişmesine zemin hazırlıyor. Bu tür diyetleri uygulamaya başladığınızda önce hızlı kilo verirsiniz, ama bu kısa sürer” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan, bu diyetlerin çok düşük kalorili olduğuna dikkat çekiyor. Vücudumuz bu düşük kaloriye adapte olduğunda harcadığı enerjiyi azaltarak tepki veriyor ve kilo verme duruyor yani metabolizma yavaşlıyor. Bununla birlikte yetersiz vitamin ve mineral alımına bağlı olarak beslenme yetersizlikleri oluşuyor.

Gürhan, “Yavaşlayan bir metabolizmayı hızlandırmak o kadar da kolay değil. Bu nedenle bu tür diyetleri yapanların metabolizmaları kolay kolay eski hallerini almaz. Vücutlarındaki besinlerin yetersizliğini düzeltmek ise zaman ister. Vücut yapıları normal insanlara göre daha yumuşak ve sarkık durur” diyor.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN ŞOK DİYETLERE MELZEME OLMAYIN

Şok diyetler tepeden tırnağa olumsuz etkileriyle sağlımızı tehdit ediyor. Diyetisyen Nil Şahin Gürkan, vücudumuzda yer alan sistemlere göre verebilecekleri zararları şu şekilde özetliyor:

Sinir sistemi: Halüsinasyon, depresyon, unutkanlık
Solunum sistemi: Apne (kısa süre solunum durması), solunum güçlüğü.
Sindirim sistemi: Yutma güçlükleri, iştahsızlık, ishal, kabızlık, sindirim sistemi ağrıları
Dolaşım sistemi: Dolaşım bozuklukları, düşük tansiyon, postüre bağlı hipo-tansiyon (duruşa göre tansiyon düşüklüğü, ani kalp krizi)
Endokrin sistem: Hormonal bozukluklar, kan şekeri düşüklük.
Beslenme yetersizlikleri: Saç dökülmesi, deride kuruma ve çatlaklar, deride pullanma, soluk ten rengi, anemi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...