Browsing Category

Altın fiyatları

Altın fiyatları
Altın fiyatları,

Altın düşer mi yükselir mi ne olur?

Altın fiyatları ne olur? Yüksek seyreden altın fiyatlarının tekrar yükleşe geçmesinin ardından çok merak edilen konulardan biri tekrar düşer mi yoksa yükselir mi? İşte altın fiyatları yorumları…

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırmaya hazırlandığı söylentileri ilke dört ayın en düştüğünü görmüştü. ABD ekonomisinin iyice toparlanması, istihdamın giderek iyileşmesi, enflasyonun düşüş olması, hisse senetlerinin çok güçlü bir konumda olması ve değer kazanan dolar, altını bu yıl zor durumda bıraktı. 1.185 seviyesinde seyreden altın fiyatları zaman zaman 1.200’e doğru atılımlar görülse de beklentiler bu bantta ilerleyeceği yönünde.

12 yıl sonra ilk kez 2013’te yatırımcısı üzen altın, 2014’ü diğer emtialara göre sınırlı sayılabilecek bir düşüşle yüzde 1,5 kayıpla tamamladı. Yılı 1.184 seviyelerinden tamamladı ve kayıpları yüzde 1,8’le sınırlı kaldı.

Peki altın fiyatları ne olur, düşer mi yükselir mi, altın fiyatlarında düşüş sürecek mi? İşte sizin için derlediğimiz altın fiyatları yorumları…

altın fiyatları ne olur

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın düşer mi yükselir mi? Altın fiyatları ne olur?

Altın fiyatları düşer mi yükselir mi? İşte altın fiyatları yorumları

Şeker Yatırım Tarafından Hazırlanan Altın Raporu:

Gün içinde 1167 seviyesine kadar gerilemesine rağmen buradan gelen alımlarla yükselişe geçen altın, haftalık kapanışını 1188?den gerçekleştirdi.

Yükseliş hareketinin devamında 1200-1205 aralığı satışların artabileceği direnç bölgesi olmakla birlikte buranın üzerindeki fiyat hareketleri 1220?yi gündeme getirebilir.

Aşağı hareketlerde ise 1180 ve 1160 destek seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir.

İntegral Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Altın fiyatlarında yatay dalgalı seyir devam ediyor. Altın fiyatlarında 1170-1200 seviyeleri arasında yatay bant devam ederken, emtiada görülen oynaklığın piyasa volatilitesinin üstüne çıkması sebebiyle dalgalanma boyutunun da artması, fiyatlanmalarda yatay bandın dışına sarkmalar olmasına sebep oluyor.

Bunun yanı sıraAvrupa’da yaşanan Yunanistan krizinin bir yansıması da altın, gümüş, platinyum ve paladyum gibi emtialarda bir kısım yükselişe sebep oldu.altın temel analizine baktığımızda CFTC raporlarında geçtiğimiz haftanın fon hareketlerinde hedge olmayan fonlarda alım pozisyonları kapatıldı. Bunun yanı sıra fiziki talebini incelediğimiz altında GOFO oranlarının pozitif bölgeye erişmesinin altın fiyatlarına olumsuz yansıması devam ediyor.

Comex’te son durum ise altında ufak bir alımlaCuma günü hafif bir stok azalması olduğu görülüyor. Teknik olarakincelendiğinde 1298 seviyesinden başlayan düşüş trendi devam eden altında düşüş trendinin üst bandı 1203 seviyesinden, dört saatlik periyotta ise üst bollinger bandı 1207 seviyelerinden geçiyor.

BugünAmerika’dan açıklanacak olan tek veri ISM New York imalat endeksidir.Yatırımcılarımızın bu aşamada altın fiyatlarında gün içerisinde takip etmeleri gereken teknik seviyelerden 1200/ 1203/ 1208 dirençler, 1190,5/ 1183/1176 ise desteklerdir.

Meksa Yatırım Altın Fiyatları Yorumu:

Cuma?yı kararsız geçiren emtia şu anda 1195 seviyesine yakın işlem görmekte. Aşağı yönlü bir harekette 1186 önemli bir destek olacaktır.

Bu seviyenin aşılması ile satışlar hızlanabilir ve emtia fiyatları1177-1180 bölgesine gerileyebilir. Sonrasında 1167-1170 bölgesi teste dilmek istenebilir.

Yukarı yönlü bir harekette 1203 dikkatle takip edilmeli. Bu seviyenin üzerine hareketlerde önce 1210-1213 sonra da1223 gündeme gelecektir.

A1 Capital Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Analizi:

Dolardaki değerlenmeye rağmen yeni yıl ile fiziki talebin artması altın fiyatlarında toparlanmaların devam etmesini sağlamakta.

Destek : 1196 ? 1180 ? 1170

Direnç : 1205 ? 1224 ? 1234

ATIG Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni:

Haftanın son işlem gününde ABD?den Üretim PMI beklentiler dahilinde 53.9, ISM İmalat Endeksi ise beklentilerin altında 55.5olarak gerçekleşti (Beklenti: 57.6). Bugün ise ABD tarafında takip edilecek çok önemli bir veri yok.

Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlerde USD 1,199seviyesinin üzerinde 1,210 seviyesi takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise USD 1,186 seviyesinin altında 1,171 seviyesi takip edilebilir.

FXTCR Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Dolar endeksinin son 9 yılın en yüksek seviyelerine çıkması ile birlikte 1167,35 seviyesine kadar gerileyen altın fiyatları, daha sonrasında yeniden toparlanarak yükselişe geçti ve dolar endeksi ile birlikte yükselmeye devam etti.

Dolar endeksi ile birlikte altında gözlemlenen bu yükseliş piyasaları bir hayli şaşırttı. Dolar endeksi 91’li seviyelere yükselerek 2005’ten bu yana en yüksek seviyelerini test ediyor, USDTRY 2,35’lere yükseliyor da altına ne oluyor? Olan şey basit aslında:

1) Mevcut konjonktürde altın, ucuz hedge olmanın kaymağını yiyor.

2) Dolar endeksindeki yükselme ABD’deki enflasyonist sürecin bir habercisi olduğundan dolayı, altın, enflasyona karşı en büyük sigorta olma özelliğine yeniden bürünüyor…

Bu durum elbette ki altının dolarla korele bir şekilde yükselmeye devam edeceği anlamına gelmiyor. Sadece, dolardaki yükselişin altın üzerinde her zaman düşüşe neden olmayabileceğinin altını çizmek istedik…

Grafiğe baktığımızda ise altının bu sabah saatlerinde 1193,05 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1192,51 – 1200 seviyeleri arasında hareket ettiğini görmekteyiz. 1200 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1205,38,1192,51 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1186,70.

Altın fiyatları düşer mi, altın fiyatları yükselir mi, altın fiyatları en olur, altın ne olur.

 • altın fiyatları ne olacak
 • altın fiyatları ne olur
 • altın fiyatları düşermi
altın fiyatları ne olur haberi
Altın fiyatları,

Altın fiyatlarında yükseliş sürer mi?

Yatırımcıların son dönemde Kuzey Kore – ABD gerginliği nedeniyle en çok takip ettiği yatırım araçlarının başında altın geliyor. Peki altın fiyatları yükselmeye devam eder mi? Altın piyasasında beklentiler ne yönde?

Altında ons fiyatının ateşi yükseliyor. Ons altın fiyatı, bu yıl üçüncü kez 1.295 dolar seviyesini test etti. Uzmanlar, bu seviyede önemli bir kırılma olacağı görüşünde değil. Gram altında ise dolardaki olası yukarı hareketlere bağlı olarak 150 TL’nin üzeri görülebilir.

Türkiye, altına yatırımda öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Hemen her evde tasarruf amaçlı veya takı olarak kullanılmak üzere altın bulunuyor. Yastık altı altın olarak tabir ettiğimiz bu yatırım konusunda resmi bir kayıt yok. Piyasada yastık altında piyasa değeri 220 milyar dolar olan 5 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Altın Konseyi’nin 2015 yılı raporuna göre ise Türkiye’de yastık altı olarak ifade edilen altın miktarı 150 milyar dolara karşılık gelen 3 bin 500 ton. Türkiye’de altının ekonomiye kazandırılması anlamında çeşitli çalışmalar yapılıyor. Altın mevduat hesabı, altına dayalı yatırım fonları, bireysel emeklilik altın fonları, yatırımcılara bir alternatif olarak sunuluyor. Altın mevduatı olarak tutulan para tutarı son BDDK verilerinde yaklaşık 23,1 milyar TL. Kıymetli madenler türünde kurulan ve yönetilen fon büyüklükleri yatırım için 380 milyon TL iken bu rakam emeklilik fonlarında 3 milyar TL’yi aşmış durumda. Yani toplamda 26,5 milyar TL’lik (7,5 milyar dolar) ekonomiye kazandırılmış altın bulunuyor.

Mevduat tarafında son altı ayda ilginin hızlı biçimde yükseldiğini söyleyen Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Al tuğ Dayıoğlu, bunun bankacılık istatistiklerine yansımasının son açıklanan raporda görüldüğünü söylüyor.

Özellikle emeklilik fonlarındaki rakamın oldukça önemli olduğunu anlatan Dayıoğlu, bu fonların katılımcılarının altını önemli bir yatırım ve risk yönetimi aracı olarak gördüklerini kaydediyor.

ONS ALTINDA SON DURUM

Sonuçta son dönemde ağırlıklı olarak Kuzey Kore – ABD gerginliği kaynaklı olarak ons fiyatında yaşanan yükseliş, piyasalarda yakından izleniyor. Peki altın piyasasında beklentiler ne yönde?

Ons altın fiyatlarındaki yükseliş son yıllarda ağırlıklı olarak politik ve jeopolitik haber akışlarıyla tetiklendi. Brexit gibi piyasalara şok etkisi yaratan unsurların ons üzerinde çok hızlı biçimde fiyatlandığını gördük. Altuğ Dayıoğlu, özellikle bu yıl merkez bankalarının parasal sıkılaştırma sinyalleriyle makro veriler arasında ortaya çıkan ayrışmanın ons hareketinde daha büyük etken olduğunu söylüyor. Dayıoğlu, “Bundan sonra ABD verilerindeki ekonomik güçlenmeye yönelik sinyalleri ve ABD – Kuzey Kore gerginliğini yakından takip edeceğiz. Buradaki dinamikler çok hızlı biçimde ons lehine ya da aleyhine çalışabilir” diyor.

FONLAR ONE ÇIKTI

Gram altın geçen yıl en çok kazandıran yatırım araçları arasında yer aldı. Altın fiyatındaki hareket, yatırım fonları ve BES fonları tarafında da altına dayalı fonların getirileriyle öne çıkmasını sağladı. Özellikle doların kuvvetlenmesi ile yerli yatırımcılar gram/TL’de önemli kazanım elde etti.

Bu yıl ise hareketin daha çok ons tarafından kaynaklandığını söyleyen Altuğ Dayıoğlu, buna karşın bu yıl dolarda global anlamda gözlenen zayıflığın gram/TL’de fiyatların 140-150 TL bandında sıkışmasına

neden olduğunu belirtiyor. Jeopolitik gerginlikler ön plana çıkar ve bu yüzden güvenli limanlara kaçış senaryosu gündeme gelirse yıl sonunda gram/TL’de 150 TL üzeri bir yer görmemizin kuvvetli bir olasılık olduğunu aktaran Dayıoğlu, aksi takdirde bu bant içerisinde kalmaya devam edileceği kanaatinde.

Mevcut gündem maddeleri ile ons altının 1.296 dolar direncim geçme potansiyelini zayıf bulan Yatırım Finansman Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Göksel Tekiner, gram/TL tarafında ise 152 TL’yi zirve olarak görüyor. Tekiner, bu direncin geçilebilmesinin kur hareketlerine bağlı olduğunu söylüyor.

“GRAM ALTINDA YIL SONU HEDEFİ 154 TL”

“Yıl sonu için 1300-I.320 dolar seviyelerinde ons altın ve 3,70 dolar/TL kuru beklentisiyle gram altının daha yukarı seviyelerde olmasını bekliyoruz. 3,70 kur ve 1300 dolar/ons altın, bizi yıl sonu için 154 TL gram altın fiyatlamasına getiriyor. Ana destek seviyeleri 143 ve 145 TL seviyeleri. Yıl içerisinde ise 140 TL seviyeleri alış seviyesi için gram altının tepki verdiği dip seviye. Yukarı yönlü yükselişlerde 147,50 TL ve daha üzerinde 149-150 TL aralığı, 154-155 TL öncesinde önemle takip edilmesi gereken direnç seviyeleri.”

ONS ALTINDA DİRENÇ 1.296 DOLAR”

on aylarda güçlenen yükseliş eğilimiyle 2017 yılı içerisinde iki defa test edilen 1.296 dolar direncine yaklaşan altın fiyatlarında 1.267 dolar kısa vadede önemli destek. Mevcut küresel gündemde risk arttıracak yeni unsurların yaşanmaması halinde 1.296 dolar direncinin geçilme olasılığı düşük. Teknik göstergelerde görülen yorgunluk emareleri bu desteğin kırılma potansiyelini güçlendiriyor. Bu nedenle kısa vadeli yön hareketlerinde 1.267 dolar yakından takip edilmeli. Bu seviyenin kırılması halinde artan gevşeme eğilimiyle beraber 1.251 dolar ve 1.239 dolar seviyeleri a kısa vadeli alt destekler olarak takip edilebilir.”

Talip Yılmaz/Ekonomist Dergisi

gram altın düşer mi yükselir mi
Altın fiyatları,

Gram altın fiyatı yükselmeye devam edecek mi?

Gram altında yükseliş sürecek mi? Gram altın fiyatında 129,20 ve 131,50 seviyelerine dikkat!

gram altın düşer mi yükselir mi

Gün içerisinde kritik verilerin açıklanacağı süreç öncesinde gram altın, yükseliş kanalı içerisindeki hareketlerini sürdürüyor. Aynı zamanda tarihi zirveye yakın olan fiyat nedeniyle, sert fiyatlamalara neden olabilecek veri akışı ile teknik beklentilerin birlikte yorumlanması büyük önem taşımaktadır. Özellikle ABD tarafında açıklanacak rakamlar, son dönemde ons altının gram altın üzerindeki etkisinin güçlenen korelasyon ile artmasıyla birlikte dikkatle izlenmelidir.

ons altının gram altın grafik

“Son dönemde ons altının, gram altın üzerindeki etkisi, güçlenen korelasyon ile birlikte arttı”

ons altının gram altın üzerindeki etkisi

129,20 ve 131,50 seviyelerine dikkat!

Teknik olarak incelediğimizde ise önümüzdeki yoğun veri sürecinde öncelikle kanal alt sınırını oluşturan 129,20 seviyesi takip edilmelidir. Fiyatlama bu bölge üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısı ön plandadır. ABD tarafında beklentinin altında kalabilecek rakamların ons altını güçlendirmesi durumunda, gram altının yukarı yönlü hareket isteği netlik kazanabilir. Bu koşullar altında ise kanal üst sınırını oluşturan 131,50 seviyesi gündeme gelebilir. 131,50 seviyesinin tutumu, yükselişlerin devam edip etmeyeceği sorusunun cevabı için oldukça kritik öneme sahip olabilir. Yükselişlerin devamı için bu seviye üzerindeki fiyatlamalara ihtiyaç vardır (tercihen 4 saatlik kapanış). Böyle bir durumda 132,20 ve 133,13 seviyeleri hedeflenebilir. 131,50 seviyesinin aşılamaması durumunda trend içerisinde tepki kaynaklı geri çekilmeler görülebilir. Bu durumda da 130,00 ve 129,30 seviyelerine doğru hareketler gözlemlenebilir.

ABD verilerinin beklentinin üzerinde sonuçlanması durumunda ons altında düşüş eğilimi görülebilir. Bu durumda gram altında oluşabilecek baskı da, 130,0 ve 129,20 seviyelerinin hedeflenmesine yol açabilir. 129,20 seviyesi, yükseliş trendinin alt noktası olması nedeniyle önem kazanmaktadır. Bu nedenle de düşüşleri 129,20 ile sınırlandığı müddetçe yeni yükselişler gözlemlenebilir. Bu beklentinin sona erebilmesi için ise 129,20 altındaki fiyatlamalara ihtiyaç duyulabilir (tercihen 4 saatlik kapanış). Bu şart sağlandığı durumda ise 128,50 ve 127,80 seviyeleri hedef haline gelebilir. (GCM FOREX)

Altın fiyatları,

Altın fiyatları bir ayın en düşük seviyesinde!

Altın fiyatları 1200 dolar seviyesini koruyor ancak dolardaki yükselişle birlikte nefesi biraz da olsa kesildi.

altın fiyatları geriliyor

Altın fiyatları, dolardaki güçlenmenin metal yönelik alternatif yatırım talebinin zayıflamasının etkisi ile yaklaşık bir ayın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Altında bu yıl görülen ralli, geçen hafta FED’in sıkılaştırmaya gideceğine ilişkin beklentilerin yeniden ön plana çıkmasının ardından dolarda görülen yükselişlerin etkisi ile daraldı.

Çarşamba günü St. Louis FED Başkanı James Bullard da gösterge faizin nisan toplantısında artabileceğini söyleyen ve her geçen gün yayılan FED söylemlerine katıldı.

Yüksek faiz, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

 • altın sondurumu neolur
Altın fiyatları,

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

FED kararlarının kazananlarından birisi de altın oldu. Altın fiyatları 1.220 seviyesinden destek alarak yeniden yukarı yönlü eğilim kazandı.

altın fiyatları düşer mi

Altının ons fiyatına teknik açıdan bakıldığında, altın fiyatlarının son üç yıllık düşüş trendini haftalık bazda yukarı yönlü kırdığını ancak aylık bazda henüz kırılmanın gerçekleşmediğini görüyoruz.

Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

Altında gelen alımlar aylık bazda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.260 direncinde durmuştu. Orta vadede 1.260 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde altın fiyatları sırasıyla 1.310, 1.340 ve 1.400 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir.

Aşağıda ise 1.180 bölgesinin altında sırasıyla 1.150 ve 1.110 destek seviyelerine kadar geri çekilme yaşanabilir.

Altın fiyatları, sert kayıpların ardından doların istikrar kazanması ile birlikte, düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Altın fiyatları, doların FED’in 2016 yılı içinde faiz artırım sayısına ilişkin tahminlerini azaltması sonrası görülen sert düşüşün ardından istikrar kazanmasının etkisi ile düşünü üçüncü güne taşıdı.

Ons altın bu yıl, Fed’in bu yıl politika yapıcıların 2015 yılı sonunda işaret ettiği dört faiz artırımından daha az sayıda artırıma gideceğinin anlaşılmasının desteği ile yüzde 18 yükseldi. Geçen hafta, Fed politika yapıcılarının projeksiyonlarının bu yıl iki faiz artırımını işaret etmesi dolarda sert satışları tetiklemişti.

Sydney’de Fat Prophets analisti David Lennox, “Altın fiyatları, Pazartesi günü dolardaki toparlanma ile birlikte aşağıda seyrediyor” dedi.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları için önemli destek seviyeleri

altınAltında son dönemde güvenli liman arayışları sonucunda gelen alımların oluşturduğu piyasa eğilimi aynı şekilde devam ediyor.

1.200 seviyesi aşağısına bir gerileme söz konusu olmadığı sürece altında mevcut piyasa eğilimi devam edebilir. Ki 1.270 seviyesi ile geçen şubattan bu yana en yüksek seviyesini gören altın fiyatları. Bu durumda da 1.275 – 1.280 bölgesi önemli direnç olmakla beraber aşılması durumunda 1.300 – 1.310 seviyeleri de hedeflenebilir.

Kısa vadede 1.250 desteğine bakmamız gerekli, altın fiyatları 1.250 desteğinin kırılması 1.200 desteğine doğru bir hareketi beraberinde getirebilir.

Eğer Avrupa Merkez Bankası risk iştahını artırırsa, geri çekilme söz konusu olabilir. Yine volatillite olması muhtemel gözüküyor.

Altın fiyatları,

Altın kahini Afa Boran’dan altın fiyatları değerlendirmesi

Afa BoranYönettiği fonların başarısı ile Ortadoğu’da üst üste yılın en başarılı fon yöneticisi unvanını kazanan Afa Boran, altın konusundaki isabetli öngörüleriyle dikkat çeken profesyonellerden biri. Altının 1.900 dolar seviyelerinde geldiği 2012’de yaptığı bir söyleşide, altındaki balona dikkat çekmiş ve 1.400 dolar ve arından 1.200 dolar seviyelerinin gündeme geleceğini söylemişti. Ardından 2014’ün sonlarında yeni aralığın 1.000 – 1.200 bandı olacağını kaydetmişti.

Afa Boran’a yeni durumda sarı madenin geleceğini hakkında: “Hatırlarsanız önceki röportajımda ‘biraz geniş bir bant vereceğim ama altının 1.000 – 1.200 dolar seviyesinde dengesini bulacağını düşünüyorum’ demiştim. Hem 1.000 dolar seviyesini yakın tarihsel ve psikolojik bir dip olarak görüldüğü için hem de son aylarda yeniden artan global, ekonomik ve siyasi endişelerden ötürü düşük seviyelerde olan altında haklı bir spekülatif çıkış oldu. Bunun devam etmesini beklemiyorum. Fakat global siyasi ve makro resmi yakından takip edip o çerçevede yeniden değerlendirilmesini öneririm” dedi.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları 2016 yılında ne olur? Gram altın yükselir mi?

altın fiyatları ne olur düşer mi yükselir mi2016 yılında altın fiyatları ne olur? Altın fiyatları 2016 yılında düşer mi yükselir mi? Gram altın ne olur düşer mi yükselir mi? İşte 2016 yılı için altın fiyatları tahminleri ve yorumları…

Son yıllarda gösterdiği negatif performansla yatırımcısını üzen altın, yeniden parlama sinyalleri vermeye başladı. FED’in parasal genişlemede yavaş hareket edeceği beklentisi, Japonya ve ABD’deki parasal genişleme hamleleri ve artan jeopolitik riskler, altının ons fiyatında yükseliş getirdi. Dolar/TL’deki yukarı hareketle birlikte gram bazında altın fiyatları 118 TL seviyelerine dayandı.

Peki bundan sonra ne olacak? Elinde düşük maliyetten altını olanlar ne yapmalı? Bu seviyelerden altın alımına devam etmeli mi? Dünyada altınla ilgili arz-talep dengesi nasıl? Yabancı kurumlar ne diyor? Teknik göstergeler neye işaret ediyor?

Altınla ilgili merak edilenleri 15 başlık atlında topladık

Son dönemde ons bazında ve dolar bazında ne oldu da altın fiyatları neden yükseldi?

Küresel büyüme endişelerinin artması, Çin tarafındaki yavaşlamanın petrolü baskılamasıyla fiyatlardaki düşüşle piyasalarda güvenli varlık arayışına neden oldu. Böyle dönemlerde bilindiği üzere en çok altın destek bulur. Küresel kaygılar aynı zamanda FED’in faiz artırımı önünde oluşan en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz, “Piyasalarda bir de FED iyimserliği hakim olunca, dolar küresel anlamda değer kaybederken altın bu taraftan da destek buldu ve son zamanların en sert yükselişini kaydetti” diyor.

Özetle, küresel büyüme endişeleri, Çin kaygıları ve FED iyimserliği, altındaki yükselişi destekleyen ana etkenler olarak gösterilebilir.

Son dönemde artan jeopolitik risklerin altın fiyatlarına etkisi nasıl?

Kriz, kaos ve jeopolitik risklerin arttığı dönemlerde güvenli liman etkisiyle talep gören altın, son dönemde yaşanan küresel ekonomik ve jeopolitik gelişmelerle birlikte en son geçtiğimiz yıl haziran ayında görülen 1.200 dolar seviyelerine yükseldi. FED’in mart ayı toplantısında faiz artırımını pas geçmesi, Çin merkezli küresel büyüme endişelerinin gündemden düşmemesi, petrol fiyatlarındaki düşüş seyrin sürmesi ve artan jeopolitik riskler altına olan talebin devam etmesine neden olabilir.

Altının uzun süredir jeopolitik risklere tepki vermediğini söyleyen İş Yatırım’dan Şant Manukyan, “Bu ağırlıklı olarak çatışmaların kısa süreli ve maalesef global sistem açısından büyük risk teşkil etmeyen bölgelerde olmasından kaynaklanıyor. Ancak bu yaklaşık elbete duvara çarptığında çok daha sert bir talep oluşacaktır” diyor.

Geçmiş birkaç yılda yaşanan bölgesel çatışmalar ve gerginliklere rağmen altının yukarı yönlü tepkisinin cılız ve kısa soluklu olduğunu söyleyen ALB Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan ise, “Bundan sonrası için de savaş halleri dışındaki durumlar için benzer zayıflıkta tepki vermesi muhtemel” diyor.

Altının ons/dolar bazında teknik analizi değerlendirmesi nasıl?

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy’un analizine göre, uzun dönemli düşüş ve derin düzeltme sürecinden sonra 1.000 – 1.100 dolar aralığında dip çalışması yapan altında, aşırı satımdan dolayı teknik olarak tepki hareketi zaten bekleniyordu. Bu tepki hareketi global risklerin artması ve paranın riskli piyasalardan güvenli limanlara doğru kaçışıyla birlikte ekstra güç kazandı. Kısa sürede 1.100 dolardan başlattığı atakla hızlı bir şekilde 1.260’lı seviyelere kadar çıkış oldu. Mevcut durumda, grafikte de görüldüğü gibi, bu hızlı çıkışın bir sindirme – soluklanma hareketi yaşanıyor. Hisse senetlerinde yaşanan yükseliş ve bir miktar artan risk iştahı da bu süreçte etkili oluyor. Teknik olarak bu sindirme – soluklanma sürecini 1.170 – 1.200 aralığı içinde veya üzerinde atlayabilecek altın tekrar 1.230 – 1.250 bandını aşacak olursa, 1.280 – 1.310 aralığı hedef yapabilir. Son birkaç yıllık ciddi sıkışma bölgesinin üst bandı durumunda bulunan 1.310’lar aşılacak olursa hızlı 1.400 dolar/ons direnç hedefleri masaya gelebilir. Şimdilik teknik olarak bu potansiyel korunuyor. Ama satışlar artar ve 1.170 altına geçiş başlarsa, 1.100 ve 1.150 aralığı yeniden satışların dengelenmesi adına ilk hedef bölge olur.

Altının gram/TL bazında teknik göstergesi nasıl?

Destek Menkul’ün analizine göre, geçtiğimiz haftalarda bayrak formasyonunun oluşması ile kısa vadede kat edilebilecek asgari mesafe kat edilip 118 TL seviyesine varan yükselişler kaydedildi. Bu gelişmenin ardından önümüzdeki günlerde fiyatlanmalar 113,85 – 118 seviyeleri arasında gerçekleştirse kısa vadede yeni bir bayrak formasyonu oluşabilir.

gram altın teknik göstergesi

Formasyonun tamamlanmasının ardından orta vadede 127,50 direnci gündeme gelebilir. Kısa vadede ortalamalar tarafından desteklenen gram altında, 113,85 desteği kırılmadıkça önümüzdeki günlerde hem altın hem de kur tarafındaki gelişmelere de bağlı olarak yeni rekorlar görebiliriz. Ancak bu seviye kırılırsa 110’lara varan gevşemeler olabilir.

Gram altında yükseliş devam eder mi? Alım öneriyor musunuz?

117 TL seviyesine kadar yükselerek yeni bir rekor kıran gram altın, hem ons altın fiyatlarından hem de dolar/TL paritesinden etkileniyor. Son dönemde artış gösteren jeopolitik gerilemeler ile yükselen dolar kuru ve artan ons altın fiyatları gram altına rekor olarak yansıdı. XTB Menkul, buna rağmen alım için sakin davranmak gerektiğini söylüyor.

TL’de yaşanan değer kaybının küresel ekonomik sorunlar nedeniyle bir süre daha devam etmesini bekleyen XTB analistleri, “Belirsizliklerin altına olan talebi artması da yine öngördüğümüz bir durum. 110 ve 105 TL desteklerinin güçlü olduğu emtia da bu seviyelere kadar geri çekilmeler, alış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Altın fiyatları için güçlü destek konumuda bulunan 100 TL’nin kısa vadede kırılmasını beklemiyoruz. 100 TL maliyetli fiziki altını olan yatırımcılar için, 120 TL fiyat seviyesi hedeflenebilir” diyor.

Gram/TL altın fiyatı ile ons/dolar fiyatı arasında nasıl bir ilişki var?

Uzunca bir süre ons altın fiyatlarında önemli kayıplar izledik. Ancak gram altında bu kayıplara rağmen yükselişler devam etti. Özellikle bu direnişin en önemli nedeni dolar/TL kurunda yaşanan yükselişler. GCM Forex Araştırma Ekibi’nin haftalık grafik üzerinde gösterdiği analize göre, altının ons fiyatı, dolar/TL ve gram altın fiyatları karşılaştırıldığında, gram altın fiyatı, dolar/TL kuru ile önemli bir pozitif korelasyon içerisinde yer alıyor. Altında yaşanan düşüşlere rağmen gram altın fiyatında yaşanan yukarı yönlü çıkışın dolar/TL üzerindeki etkisi ilgili grafikte net bir şekilde görülüyor.

gram altın fiyatı grafik

Elindeki düşük maliyetli altını olan için satma zamanı mı?

Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz, küresel kaygıların halen devam ediyor olmasının ve piyasalardaki büyüme endişelerinin yarattığı ortamın altını önümüzdeki dönemde de destekleyeceğini ifade ediyor. Dolardaki yukarı hareketin de gram/TL altın fiyatlarını desteklediğini kaydeden Yılmaz, şunları söylüyor: “İç piyasada altın ‘ara ara soluklansa da’ alıcılı seyir korunur. 112 – 110 aralığı kritik destek bölgesi. Bu seviyelerin altına sarkmadığı sürece altının yukarı gitme isteği sürebilir. Düşük maliyetle elinde altın tutan yatırımcıların portföyün hepsini satması çok doğru olmayabilir. Ancak parça parça realize edilmesi mümkün olabilir”

Türkiye’de yastık altında ne kadar altın var?

Türkiye’de tasarruf denince ilk akla gelen ürünlerin başında altın yer alıyor. Çünkü Türkiye’de nüfusun neredeyse yarısı bankalardan finansal hizmet almıyor ve bu kesimden birikim yapabilen kesimin çoğu yastık altında altın ve döviz biriktiriyor. Altın biriktiren kişiler de yatırım için bankaları değil çoğunlukla finansal hizmet dışındaki kanalları kullanıyor. Türkiye’de fiyat hassasiyetinden bağımsız bir altın birikimi alışkanlığı var. Bu davranış eğiliminin değişmesi de beklenmiyor. Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan bir rapora göre, Türkiye’de yastık altında yaklaşık 3 bin 500 ton altın var.

Altınla ilgili fiziki talepte başı çeken ülkeler hangileri? Bunun bir dönemselliği ve fiyatlara etkisi bulunuyor mu?

Dünya Altın Konseyi’nin raporlarını incelediğimizde, fiziki altın talebinde başı çeken ülkelerin genel olarak ABD, Çin, Euro Bölgesi’nden Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler olduğunu görüyoruz. Dönemsel etkilerde Hindistan’ın dikkate alındığı ve sonbahar dönemindeki düğün sezonunun bu aşamada takip edildiğini söyleyebiliriz. Ancak GCM Forex Analistleri, 2015 yılında altın fiyatlarında yaşanan yoğun satış baskısının, dönemsellik olarak dikkate alınan düğün sezonundaki talebin önüne geçtiğini kaydediyor. 2015’te küresel altın arzı 8 bin 672 ton iken küresel talebin 8 bin 439 ton olması, altın fiyatlarındaki düşüşte etkili oldu. 2015’te küresel talebin yüzde 13,9’u merkez bankaları, yüzde 20,1’i yatırım, yüzde 17,3’ü fiziksel yatırım e yüzde 58’i mücevher endüstrisi kaynaklı oldu.

Büyük merkez bankalarının elinde ne kadar altın var? Altın politikaları nasıl?

Büyük merkez bankaları söz konusu olduğunda, rezervin altın miktarı ile öne çıkan beş ülke var. Bunlar; ABD, Almanya, İtalya, Fransa ve Çin. Beş merkez bankası içerisinde son bir yıllık altın rezervi değişiminde sadece Çin, diğer merkez bankaları arasında dikkat çekici bir değişim yaşamış durumda. Özellikle de 2014 yılında merkez bankaları rezervlerindeki altın miktarını son 50 yılın en yoğun talebiyle artırmıştı. Böylelikle önceki dönemde ilk beş içerisinde yer alamayan Çin Merkez Bankası, rezervlerini yüzde 62 artırarak 1.054 tona yükseltti. Bugün gelinen noktada ise 2015 yılı sonu itibariyle rezerv miktarı 1.762 tona çıkmış durumda. Oran olarak bakıldığında ise ABD yüzde 72,2 payla öne çıkıyor. ABD 8 bin 133 tonla bu alanda da en yüksek rezerve sahip ülke. Yine Portekiz, Venezuela, Almanya, Fransa gibi ülkeler yüksek oranda rezerv tutmaya devam ediyor. Ancak bu ülkelerin son bir yılda altın rezerv oranlarında yüzde 5’lere varan gerilemeler olduğunu da ifade edelim.

Altında çıkarım maliyeti nedir? Bu maliyetler altındaki geri çekilmeleri engelliyor mu?

Thomson Reuters GFMS anketine göre, 2015 yılı dünya geneli için ons başına çıkarım maliyet ortalaması 1.200 dolar iken maliyetleri düşürüp verimliliği artıran madencilik şirketlerinde bu rakam 800 dolara kadar geriliyor. Diğer yandan yüksek maliyete katlanamayan birçok madencilik şirketi ekonomik olmayan sahalarda üretim kısıntısına gidiyor.

Sexo Capital Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu, “Altında ortalama nakit çıkarma maliyeti 600 – 800 dolar civarında. Her şey dahil çıkarma maliyetleri ise 1.400 dolarlara kadar çıkabiliyor. Her madenin de çıkarma maliyeti, derinlik, çıkarma işleminin zorluğu, madenin kapasitesi gibi nedenlerle farklı” diyor. Divanlıoğlu, 1.100 dolar seviyesine dikkat çekiyor ve bu seviyenin altında bir fiyatın kârsızlık nedeniyle madeni durma aşamasına getireceğini vurguluyor. Bu nedenle de 1.000 – 1.100 doların bir dip oluşumu içi ideal seviye olduğunu sözlerine ekliyor.

XTB Menkul’un analizine göre, küresel altın üretimi 2008 yılından bu yana 2015’te en düşük yıllık artışını görürken, üretimin 2016 yılında gerimesi bekleniyor. Genel olarak madenlerin kapatılmasından kaynaklanan bu durumu, meydana gelen teknik sorunların da beslediği ifade ediliyor. Yine Rio Tinto, Barrick, Newmont Mining gibi şirketleri, Çin’in yarattığı talep gerilemesiyle düşen sanayi metallerinin fiyatlarında da zarar görüyor. Bakır gibi emtialarda yaşanan düşüşün devamı halinde yeni maden açma çabaları da ertelenecek. Arzdaki azalışın nedeni, altının üretim maliyetinden daha çok, küresel daralmalanın maden şirketlerini zarar uğratması olarak gözüküyor.

Altın yatırım fonları ve BES altın fonlarına ilgi nasıl?

2013 yılından itibaren yapılan düzenlemelerle birlikte BES’te altına dayalı fonlar hayata geçti. 2015 yılı sonunda 11 altın BES fonunun büyüklüğü 541,1 milyon TL oldu. Fonların ortalama getirisi ise yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. HSBC Portföy’ünde tahminlere göre, 2016’da fon büyüklüğü 653,7 milyon TL, ortalama getiri ise yüzde 14,4 olacak. HSBC Portföy Altın Fonları Portföy Yöneticisi Çağlayan Yavuz, “Son dönemde altındaki yükseliş altına dayalı BES fonlarına bir miktar ilgiyi artırdı. Ancak bunu realizasyon fırsatı olarak gören yatırımcılar da var. Yatırım fonlarında son yıllardaki küçülme, altındaki kısmen zayıf performansa bağlanabilir. Büyüyen emeklilik fonları tarafında ise son yıllarda ilginin azalma eğiliminde olduğu görülüyor. 2011 yılında altın yatırım fonlarında 1 milyar 348 milyon TL fon büyüklüğü söz konusuyken, 2015 sonu itibariyle bu rakam 243,5 milyon TL seviyesine kadar indi. Bu süreçte altının ons fiyatının 1.900 dolardan 1.100 dolar/ons seviyelerine geldiğini de hatırlatalım.

Bankacılık sektöründeki altın mevduat (kıymetli maden depo hesabı) rakamı büyüyor mu?

Altının ons fiyatının 2012’de 1.900 dolar seviyelerine yükselmesi ve yükseliş eğiliminin devam edeceği yönündeki beklentiler, bankacılık sisteminin bu ürüne olan ilgisini artırdı. Uygulanan kampanyalarla altın mevduat hesaplarında büyümeler meydana geldi. Saklama maliyetinin olmaması, fiziki olarak saklama riskinin olaması gibi faktörlerin de etkisiyle 2013’te altın mevduat rakamı 20,5 milyar TL seviyelerine geldi. Ancak sonrasında altın fiyatında yaşanan düşüşlerin etkisiyle 2015 sonu itibariyle rakam 10,6 milyar TL’ye kadar indi. Dolar bazında bakıldığında, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç’in verdiği bilgiye göre, 2014 sonu itibariyle bankalardaki altın mevduatı 7 milyar dolardı. 2015’te altın fiyatlarındaki dalgalanma yatırımcıları altını bırakıp başka yatırım araçlarına yönelmesine neden oldu. Bu nedenle 2015 sonunda bankalardaki altın mevduatı hesapları 3,8 milyar dolara geriledi. Onur Genç, “2015’te yaklaşık 3,2 milyar dolar altın mevduatı bozduruldu. 2016 yılında altında meydana gelen yükseliş trendiyle yatırımcıların tekrar altına yöneldiğini gözlemliyoruz” diyor.

Altın yatırımı illa fiziki mi olmalı? Altın alım satımını daha az maliyetle yapmak mümkün mü?

Altın yatırımının illa fiziki olması gerekmez. Hatta zaman zaman alım satım yapılacaksa fiziki alım satımın çok büyük dezavantajları mevcut. Söz konusu zorluklar, fiziki altının taşınması, saklanması, kaldıraç etkisinden faydalanamama, alım veya satım kararı ile işlemin yapılması arasında oluşan zaman farkı sonrası fiyat kaymaları ve alım satım fiyatları arasında oluşan geniş fiyat aralığı olarak sıralanabilir.

ALB Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan, forex piyasasının sunduğu kaldıraç avantajından yararlanarak daha düşük maliyetle altın işlemi yapılabileceğini söylüyor.

Yabancı yatırım bankaları 2016 altın fiyatları tahminleri nasıl?

Goldman Sachs: FED’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisini koruyan ve bankalarla ilgili kaygıların geçici olduğunu düşünen Goldman Sachs, altın için fiyat tahminini düşürdü. Spot altın için iç aylık fiyat tahmini 1.100 dolar/ons olarak ifade eden Goldman Sachs, 12 aylık hedefi de 1000 dolar/ons olarak belirledi. Goldman, son bir yılın en yüksek seviyesine genişleyen rallinin makul olmaması ile birlikte altına karşı işlem yamanın zamanı olduğunu kaydetti. Kurum, ‘Korku barometresinin satma zamanı’ dedi ve altında ‘sat’ tavsiyesinde bulundu.

Citi: 2016 altın fiyatı tahminini yüzde 7,5 yükselterek 1.070 dolar/ons olarak belirledi. Güçlü doların hala değerli metal üzerinde bir köprü olmaya devam edeceğini söyleyen Citi Araştırma analistleri, “Altının güvenli liman olma gerçekliği tekrar döndü” yorumunu yaptı. Kurum, Çin faktörü, hisse senetlerindeki düşüş eğilimi ve jeopolitik risklere karşı dikkat çekti. Yine global makro endilerin de yükselişi desteklediğini kaydetti. Kurum, “Aynı zamanda altının dolar ile ters ilişkisinin yıl boyunca devam deceğinin ve altın fiyatlarında düşüne neden olmasının süreceğini tahmin ediyoruz” diyor.

HSBC: Altının belli bir seviyeye kadar boğa piyasasında olacağı tahmininde bulundu. HSBC analisti James Steel, 2016 için ortalama fiyat tahminin 1.205 dolar/ons olarak belirledi. Steel, altının açıklanan ABD istihdam verileri ve petroldeki büyük düşüş sonrası keskin bir satış olmamasından etkilendiğini ifade ediyor. Steel’in 2016 için fiyat tahmini, doların gevşemesi ve gelişmekte olan ülkelerden gelecek taleple altının yükseleceği senaryosunu baz alıyor.

Capital Economics: 2016 yılı sonu için 1.400 dolar/ons olan tahminin 1.250 dolar/ons seviyesine çekti. Capital Economics Emtia Ekonomisti Julian Jessop, 2016 sonu için tahminlerini aşağı yönlü revize etmelerine neden olarak, FED’in para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceği ve dolarda güçlenmenin altın fiyatı üzerinde baskısını sürdüreceği beklentilerini gösterdi. (Ekonomist Dergisi)

Altın fiyatları,

Altın fiyatları 1200 dolar olabilir!

Altın fiyatlarıÇin’in lojistik verisindeki sert düşüşle birlikte altın fiyatları yükseldi.

Çin’in ekonomisinin önemli göstergelerinden demiryolu taşımacılığı yüzde 12’lik düşüştü, borsa yeni bir satış dalgası yaşandı, petrol fiyatları 30 doların altına inerken, altın fiyatları yükseldi.

Yatırımcıların panik yapması nedeniyle altın fiyatları 1.117 doların üzerine çıktı.

“ALTIN FİYATLARI 1200 DOLARI BULUR”

Hisse senedi değer kaybına ek olarak Avrupa ve Japonya’dan gelen parasal genişleme sinyalleriyle birlikte, altın fiyatları da son 12 haftanın zirvesine ulaştı.

Bu ay içinde iki kez 1.111 dolara takılan altının ons’u dün 1.117,60 doları gördü.

Uzmanlar, orta vadeli grafikler açısından önemli olan bu seviyenin korunmasının altını 1.200 dolara kadar taşıyabileceği görüşünde.

Altın fiyatları,

Altın fiyatlarında beklenti düşük

altın fiyatları 2016 tahminleriAltın fiyatlarının 2016 yılında mevcut seviyelerdeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

ABD’de FED’in faiz artırımına gitmesi ile sonuçlanan para politikasının sıkılaştırılmasına ilişkin beklentiler, dolardaki yükselme ile birlikte, altına yönelik değer koruma talebinin azalmasına yol açtı.

Yatırımcıların artık dikkatlerini FED’in 2016 yılında yapacağı faiz artırımlarının hızına çevirmeleri ile birlikte, altın vadelilerinin toplam işlem hacmi düşük kalıyor. Altında 2016 yılında da sert bir yükseliş beklenmiyor.

Altın fiyatları 2016 yılında 1000 – 1200 dolar civarında seyredebilir.

Aşağı tarafta 1000 dolar seviyelerinin altı görülebileceğine yönelik yorumlar var. Ama altın fiyatlarının mevcut seviyelerdeki seyrini sürdürmesi de bekleniyor.

Altının onsunun ise 1000 – 1200 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Altın fiyatları, Dolar, Döviz,

2016 yılında dolar, euro, altın ve borsa ne olur?

2016 altın fiyatları,borsa,dolar,hisse senedi,euro ne olur tahminleri2016’da parayı nereye değerlendirmeli? 2016 yılında altın fiyatları, dolar, euro, borsa ve emtia fiyatları ne olur? İşte 2016 yılı tahminleri…

Bu sene piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir yaşanacak. Borsada 20 bin puanlık dalgalanma ihtimal dahilindeyken, döviz kurunda ise yükseliş eğilimi sürecek. Dolar ve euro’nun eşitlenmeye doğru gittiğini ve mevduat faizinin yatırımcı tercihlerinde yine öne çıktığını göreceğiz.

“Bu yıl piyasalardaki yüksek dalgalanma yatırım araçları arasındaki geçişleri zorunlu kılacak” diyor fon yöneticileri. FED’in faiz artışıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı kendisini daha fazla hissettiriyor. Buna ek olarak Çin ekonomisindeki yavaşlamanını da etkisiyle global bazda talep zayıflığı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik olumsuz etkiyi canlı tutmakta. Mevcut olumsuzlukları dengeleyecek gelişmeler ise Avrupa Birliği’nden bekleniyor. Neticede Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemede nasıl bir yıl izleyeceği ve İran’a yönelik ambargonun kaldırılması, yurtdışında olduğu kadar Türkiye’de de yakından izlenecek. Yurt içerisinde ise gündem daha ziyade siyaset ağırlıklı olacak. Yeni hükümetin başta doğu ve güneydoğudaki olayların çözümüne yönelik uygulamaları ile programına dahil ettiği Anayasa değişikliğine ilişkin gelişmeler, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Ekonomi cephesindeyse Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi nisan ayında bitiyor. Piyasa aktörleri Merkez Bankası’nda görev değişimi olup olmayacağını gözlüyor. Küresel para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde; bin dolar / onsun aşağısında altın, 2.70 TL’nin altında dolar ve 70 bin seviyesinin altında hisse senedi, yatırım için makul seviyeler olarak öne çıkıyor. Satış durumundaysa dolar kurunda 3,30 TL’nin üstü, BIST 100 Endeksi’nde 84 binin üzeri, altında da 1400 dolar/ons üzeri seviyeler takip edilebilir.

“FIRSATLAR İÇİN LİKİTTE KALMALI”
Gülsevin Çipli – Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü

“Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) genişlemeci para politikalarının devamı beklentisi neticesinde riskli varlıklar açısından 2016 başlarında daha olumlu bir piyasa ortamı görebiliriz” diyor Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli. Yatırımcıların portföylerini enstrüman bazında çeşitlendirmesinin önemine değinen Çipli, “Biz, bireysel yatırımcının risk profilini dikkate alarak enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk-getiri arasındaki dengeyi gözetmesini öneriyoruz. Yatırımcılar, ortaya çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin büyük bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilirler” diyor.

İdeal portföy olarak da yüzde 45 mevduat ve sabit getirili menkul kıymetleri, yüzde 30 hisse senedini ve yüzde 25 dövizi öneriyor. Yatırım fonu alacaklar için de yüzde 30 A tipi hisse senedi yüzde 30 B tipi tahvil bono fonu, yüzde 20 yabancı para cinsi ve yüzde 20 altın fonu önerisinde bulunuyor. Çipli, 2016’da riskli varlıklar açısından daha temkinli bir duruşun ön plana çıkacağı bir yıl olacağını düşünüyor.

“MEVDUAT TERCİHLERDE ÖNE ÇIKMAYI SÜRDÜRECEK”
A. Erdal Aral – İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“2016 yılı güçlenen doların etkisiyle emtia fiyatlarında zayıflamanın devamını görebileceğimiz bir yol olacak” diyor İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Erdal Aral. Aynı zamanda bankaların yüksek TL mevduat/kredi oranları ve TL fonlamadaki sıkışık seyri nedeniyle, mevduatın yatırımcıların tercihlerinde üst sırada yer almaya devam edeceğini düşünüyor. Hisse senedi ve bono piyasalarının ise halen fiyatlanan yurtiçi ve yurtdışı risklerin gerçekleşmemesi durumunda öne çıkacağını ifade ederken kendi beklentisi risklerin yıl içinde azalacağı yönünde. “FED’in ilk faiz artışı önemli ölçüde fiyatlandığı için altın fiyatlarında yılın ilk aylarında önemli bir hareket olmayabilir. Ancak geri kalan aylarda enflasyon ve dolardaki yön değerli metalleri etkileyecek” diyen Aral, güçlenmeye devam edecek olan doların etkisiyle altında değer kaybının devam edeceği ve 1000 dolar / ons civarında taban oluşumu görüleceği öngörüsünde bulunuyor.

Aral, 2015 sonu itibariyle 13 yılın en düşük seviyesine gerileyen doğalgazın yılın ilk yarısında önemli bir toparlanma yaşayacağını hatırlatıyor.

“DOLAR VE POUND GÜÇLÜ BİR SEYİR İZLEYECEK”
Murat Çetinkaya – Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“Piyasalarda dış şoklara karşı kırılganlığın azalmasında oldukça kritik rolü bulunan bütçe dengeleri korunacak” diyor Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Murat Çetinkaya. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, emtia ithalatçısı olarak küresel normalleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı baskı karşısında Türkiye’nin daha güçlü durabilen bir görünüm arz edeceğini söylerken hükümetin açıkladığı ekonomik programın da piyasalara olan ilgiyi canlı tutacağını düşünüyor. Çetinkaya, BIST 100 Endeksi’nin bir döngü içinde olduğunu, 2015’te kaybettirdiğini ve 2016 yılında da yükseleceğini belirtiyor. Böyle bir ortamda, risk ve getiri dengesinin korunması açısından portföy çeşitkiliğine gidilmesini ve makro bakışın hakim olduğu bir çerçeveyle hareket edilmesini öneriyor. Döviz ve emtia tarafında, “güçlü dolar ve pound”, “ılımlı emtia fiyatları” ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın ana temaları olacağını söylüyor. Çetinkaya, emtiada bakır ve altında aşağı yönlü baskıların daha fazla hissedilmesini beklerken hisse senetlerinde cam, havacılık, gıda, otomotiv güvenliği gördüğü sektörler arasında yer alıyor. Enerji, petrol, gaz ve perakende gibi sektörlerde ise hisse bazlı ayrışmalar yaşanacağını ifade ediyor.

2016 YILI BEKLENTİLERİMİZ

 • Dolar 2016 yılında en fazla takip edilen yatırım enstrümanı olacak. FED’in 2015 aralık ayında faiz artırım sürecini başlatması ile attığı adım etkilerini 2016 yılında hissettirecek. Dolar kuru 2,60 – 3,40 TL aralığında dalgalanacak. Kurda 2,70 TL’nin altındaki seviyeler alım fırsatı, 3,30 TL’nin üzerindeki seviyeler satım fırsatı yaratacak.
 • Euro/dolar paritesinde para birimlerinin eşitlenerek 1,00 seviyesine gelmesi ve hatta altına gerilemesi beklenebilir. Beklentimiz çerçevesinde paritede 0,85 – 1,2 aralığında bir hareket gerçekleşebilir. Bu nedenle dövizde euro yerine dolar tercihi öne çıkacaktır. Dövizde kalmayı düşünenler pound’u da göz önünde bulundurabilir.
 • 2016’da jeopolitik riskler gündemdeki ağırlığını korumaya devam edecek.
 • BIST 100 Endeksi, 25 yıldır üst üste iki yıl kaybettirmedi. Düşüşün yaşandığı yılı takip eden sene hep kazandırdı. 2016’da endekste çıkış hedeflenirken 58.000 – 90.000 bandında dalgalanma beklenmeli. Endeksteki 70 binin altındaki seviyelerden orta ve uzun vadeli hedeflerde kademeli alım yapılabilir. 85.000 – 90.000 bandında doğru hareketlerde satış yapılmalı.
 • Emtia fiyatlarında görülen sert düşüşler hız kazanacak. Emtialarda taban oluşumları görülecek. Ancak dolar kuru güçlü kaldığı için satış baskısı sürecek. Altının onsunda 980 – 1.400 aralığında hareket beklenmeli.
 • 2016 yılında volatilite yüksek olmaya devam edecek. Bu nedenle “al-sat” stratejisi kazandırmayı sürdürecek.
 • Hükümetin 2016’da yapısal reformlara ağırlık vererek ekonomiyi ve piyasaları canlandırması iyimserliği artıracak.
 • Faizler yüzde 9 – 13 aralığındaki marjda dalgalanacak. Mevduat ve kredi faizleri, devlet tahvili faizlerinin üzerinde seyredecek.
 • FED’in faiz politikası gelişmekte olan ülkeleri 2016 yılında zorlayacak. Çin’in para birimi yuanın devalüe edilme ihtimalini gündeme getirecek. Bu ihtimal kur savaşlarının tetiklenmesini gündeme getirecek.
 • Çin’deki yavaşlama tüm dünyanın gündeminde olacak.
 • Rusya’nın etkisi ve Irak ile İran’ın katılımıyla Türkiye’nin ambargoya tabi kalması dış ticareti olumsuz etkileme olasılığını gündeme getirecek.
 • Global ölçekte etki gücüne sahip merkez bankalarının para politikaları izlenecek.
 • Anayasa değişikliği ile ilgili atılacak adımlar ve sonrası gündeme gelecek olası bir referandum toplumsal gerilimi gündeme getirecek.
 • BES ilgi görmeye devam edecek. Yüzde 25 oranındaki devlet teşviki avantaj yaratmaya devam edecek.
 • Kamu dış borçlanma araçları fonlarının ve yabancı borçlanma araçları fonlarının getirileri, diğer alternatif fonlara göre öne çıkacak. Yabancı hisse senedi fonları öne çıkacak.

Zeynep Aktaş / Fortune

Altın fiyatları,

Altın fiyatları 2016 yılında düşer mi yükselir mi?

altın fiyatları 2016 yılında düşer mi yükselir mi ne olurAvrupa Merkezi Bankası geçen hafta gerçekleştirdiği toplantısında bölge bankalarına uyguladığı mevduat faizini daha negatif seviyeye çekmeyi; ayrıca varlık alım programının süresini altı ay uzatmayı da içeren yeni bir genişleyici adım paketi açıkladı.

Bu kararla birlikte Euro sert yükselirken, dolar düşüşe geçti. Altın fiyatları dolarda yaşanan düşüşün ardından altı haftalık kayıp sürecini geçen hafta durdurdu.

Avrupa Merkez Bankası’nın yapığı basın toplantısının ardından yaklaşık yüzde 1 değer kazanan altın yatay bir seyirde 1.080 dolar civarında işlem görüyor.

Ancak dolardaki düşüşün uzun süre bu seyrini koruması beklenmiyor. Dolayısıyla orta vadede tekrar yükselmesi durumunda altın fiyatlarına da yansıması olacaktır.

 • altın ne olur 2016
 • altın düşecek mi 2016
 • altın fiyatları 2016 ne olur
 • altın yükselir mi 2016
 • 2016 altın tahminleri
Altın fiyatları,

Altın satış baskısı altında

altın fonlarıAltın fiyatlarındaki son durumu FED odaklı olarak değerlendirmek gerekiyor. Gelen veriler, FED’in faiz artırımı konusunda elini oldukça kuvvetlendirmişti.

Sonraki dönemde dolar endeksi ve ABD bono faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenme altında da uzun döneme yayılacak bir satış baskısının görülmesine neden olmuştu. ABD’den gelen TÜFE verileri de bu konudaki beklentileri artırdı. Manşet enflasyon petrol fiyatlarının dışsal etkilerinden dolayı hedeflerin oldukça altında seyrediyor. Buna karşılık Ekim ayına ilişkin açıklanmış TÜFE verilerinde, yüzde 0,2’lik yıllık artış ile beraber daha olumlu bir görünüm ortaya çıktı.

Altının Salı günü açıklanan TÜFE verilerinden sonra 1.061 desteğini test ettiğini gördük. FED faiz artırımı fiyatlaması devam ettiği sürece altın fiyatları yukarı yönlü hareketler kısa vadeli tepki olarak kalabilir ve genel eğilim aşağı yönlü olmaya devam edebilir.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları neden yükseliyor?

Altın fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 9 oranında geriledi ancak aynı dönemde doların Türk Lirası karşısında 19.17 değer kazanması altına yatırım yapanları kazandırdı. 

PEKİ ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Altın fiyatları ve güçlü dolar

Güçlü dolar

ABD Doları’nın güçlü seyri, altının yukarı hareketlerinin zayıf kalmasına neden oluyor. Paranın güven liman olarak altın yerine dolara yönelmesi dolar kurunda yukarı hareketi getirirken altının zayıflamasına neden oluyor.

Altın fiyatları faiz oranındaki yükseliş

Faiz oranındaki yükseliş

ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş altının ons fiyatındaki gerilemenin en büyük nedenlerinden birini oluşturuyor. FED’in faizleri artıracak olması altın satılarak dolar almasına neden oluyor. Bu nedenle FED faiz arışı altın yatırımcılarının yakın takibinde.

Altın fiyatları ve büyümede yavaşlama

Büyümeki yavaşlama

Dünyada büyüme beklentilerindeki düşüş altın fiyatlarını baskı altında tutuyor. Ekonomilerde 2015 yılında büyümelerin yavaşlaması bekleniyor. Bu nedenle dip seviyelerde olduğu için altının ons fiyatındaki yukarı tepkiler olsa da zayıf kalabilir.

Altın fiyatları,

Altının ons fiyatı yüzde 9 geriledi

Altın fiyatlarıAltının ons fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 9 oranında geriledi. Ancak aynı dönemde dolar TL karşısında yüzde 19.17 oranında değer kazanınca yurt içerisinde altına yatırım yapanlar kazandı.

Cumhuriyet altının fiyatı yüzde 9 oranında yükseldi. Uzmanlar “dolar güçlü seyrini sürdürdükçe uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı gerilese bile yurt içerisinde altın fiyatlarında artış devam edecektir” diyor.

Gram altın olarak bakıldığında 112.29 TL seviyesini test eden altının onsunda bu seviyenin kırılıp kırılmayacağı izleniyor. Uzmanlar, bu seviyenin altına kayılması halinde 106, 104, ve 100’lü seviyelerin test edebileceğini dile getiriyor.

Altın fiyatları,

En fazla değer kazanan altın fonları

altın fonlarıDolar kurunun güçlenmesi ile birlikte yurt içerisinde altın fiyatları yükselince altın fonları da prim yaptı.

Altın fonları yılbaşından bu yana yüzde 7 ile 9 arasında değer kazandı. Yurt içerisinde altının değer kazanması, altın fonlarına olan ilgiyi canlı tutabilir.

En fazla değer kazanan altın fonlarına baktığımızda ilk üç sırada,

 • İstanbul Gold B Tipi Altın BYF,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası (B) Altın BYF,
 • İş Portföy Altın fonu yer aldı.
Altın fiyatları,

Altın fiyatları kritik seviyede!

altınGüçlenen dolardan destek bulan altın fiyatlarında düşüş başladı. Altının ons fiyatı 16:45 itibariyle 1.100 dolar seviyesinde işlem görüyor. Spot altın güne 1.100,75 dolardan başlamıştı. Altın fiyatlarında 1.100 dolar kritik seviye.

“Altın fiyatlarında psikolojik destek seviyesi 1.100 dolar”

Ziraat Yatırım Menkul Değerler analistleri, gelecek hafta yapılacak ve faiz kararının çıkması beklenen FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi baskı altında kalan altının ons fiyatı 1.100 psikolojik seviyeden tutunduğunu ve değerli madende bugün ABD’de açıklanan verilerin daha fazla oynaklık yaratabileceğini belirtti.

Ziraat Yaıtırm analistleri spot altın için uzun vadeli işlemlerde aşağı yönlü hareket beklerken, kısa vadlei işlemlerde 1.118 Dolar seviyesine stop konulup 1.100 Dolarda satış denenebileceğini kaydetti

Altın fiyatları,

Altın fiyatları ne olacak? Düşecek mi yükselecek mi?

Ekran Resmi 2015-09-08 09.54.00Altın fiyatları 1150 dolar seviyesinde 1200 dolar civarına tekrar dönüş yaptı. Altın fiyatlarının 1150 dolar seviyesinin altında gerileme eğilimine girebileceği belirtiliyor. 1150 dolar üzerinde kalan seviyeye gelinirse altının yeniden 1170 dolar seviyesine doğru yönelmesi beklenebilir. 

Burada altının 1160 dolar – 1170 dolar üzerinde hareket etmesiyle fiyatların 1220 dolar seviyesine kadar yükselişine tanık olabiliriz. Yükselen ons fiyatlarının gram altını desteklediği görülüyor. Ons fiyatlarının yükselişine paralel olarak gram altında 108-109 lira seviyelerinden bir fiyatlama görebiliriz. 

Altının ons fiyatlarına yükselişe dolar/TL tarafının da eşlik etmesi önemli.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi?

Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi? Altın fiyatları ne olur?

Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi? Altın fiyatları ne olur?

Uzun süredir düşüş trendinde olan altın fiyatları geçen hafta hem gram hem de ons bazında yukarıya yöneldi.

Gram altın geçen hafta 109 lirayı aşarak 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Gram altın en son 6 Eylül 2011’de 110 liraya ulaşmıştı. 

Yurtdışında da altın fiyatları FED toplantısı tutanaklarının eylül ayında faiz artışının çok yüksek ihtimal olmayabileceğini göstermesiyle beraber neredeyse beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Spot altının ons fiyatı Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 1.150 doların üzerine yükseldi.

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Hem gram hem de dolar bazında yükselen altında benzer koşulların devamı halinde bu seviyelerdeki seyrini koruması bekleniyor.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?

altınAltın fiyatlarında 1.130 – 1.140 bandı yukarı eğilimi getirebilir.

Çin kaynaklı türbülans piyasalardaki fiyatlanmalarda ciddi değişimler görülmesine neden oldu. 

Hisse senetleri piyasasında oluşan satışlar ve tahvil piyasasındaki hareketler çerçevesinde altında da canlanma yaşandı. Altında 1.130 – 1.140 seviyesi üzerinde hareketler görülebilirse, yukarı yönlü hareketlerin devamı beklenebilir.

Ancak dolar endeksindeki yükseliş potansiyeli ve zayıf fiziki altın talebi altında aşağı yönlü askı oluşturmaya devam edebilir.

Bu kapsamda altın fiyatları 1.130 – 1.100 dolar bantları arasında konsolidasyon beklenebilir. 

Altında 1.100 – .1080 izlenmesi gereken ilk bant aralığı olacak. 1.130 seviyesinin kırılması ise altında anlamlı yükseliş hareketleri getirebilir. 

Altın fiyatları,

Dünya Bankası: Altın fiyatları düşmeye devam edecek!

Altın-fiyatlarında-kalıcı-yükseliş-bekleniyor-muDünya Bankası, ham petrol dışındaki emtia fiyatlarının yılın geri kalanında düşmeye devam edeceğini belirtti.

Raporu hazırlayan Dünya Bankası’nın Kıdemli Ekonomisti John Baffes, konuya ilişkin, “Ham petrole yönelik talep ikinci çeyrekte beklentinin üstündeydi. Fiyat tahminindeki küçük artışa rağmen yüksek stok ve OPEC ülkelerinin artan üretimi, fiyatların orta vadede düşük seyretmeye devam edeceğine işaret ediyor.”

Yani güvenli liman altın, artık o kadar da güvenli değil. Olumlu gelen ABD verileri, altının ons fiyatının kritik 1.100 dolar/ons seviyesini de aşağı yönlü kırmasına neden oldu.

FED’in faiz artımının yaklaşması, altında baskıyı artırıyor. Altın için destekler, 1070 – 1063 seviyesi. Dirençler ise 1104 – 1112.

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Geçen hafta son 5 yılın en düşük seviyesine gören altın fiyatları bugün düşüşüne devam ediyor. Altın ons fiyatı 1097 dolara indi.

Suruç’ta meydana gelen patlamanın ardından yurtiçinde saldırı olaylarının devam etmesi, PPK ve IŞİD’e karşı başlatılan askeri operasyonlar ve operasyonların ardından PKK’ın ateşkesi sona erdirmesiyle artan güvenlik endişeleriyle geçen hafta sert değer kaybeden kur ve faizde siyaset ve jeopolitik gelişmeler izlenmeye devam edecek.

Geçen haftaya 2.6550 civarında başlayan ve hafta boyunca gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izleyen dolar/TL Cuma günü 5 haftanın zirvesi olan 2.7535’i test etti. Cuma gününü 2.75’in hemen altında tamamlayan kur bu sabah 08.55’te 2.7455/2.7470 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.8832/2.8852 seviyesindeydi.

1050 DOLAR KIRILIRSA 1.000 DOLARA KADAR İNEBİLİR
Geçtiğimiz beş haftayı kayıpla kapatan altın, Cuma günü 1.077 dolara kadar gerileyerek 2010’dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Emtia fiyatlarındaki genel düşüş ve Fed faiz artırımı beklentileriyle altın yıl başından bu yan yüzde 7,4 değer kaybetti. UBS’in Hong Kong varlık yönetimi birimi emtia müdürü Dominic Schnider, “Fed’in faiz artıracağı kesinleşdiğinde, daha aşağıya bir hareket daha göreceksiniz. Fed’in ikinci yarıda faiz artıracağı bir hayli belli” dedi. UBS’in tahminlerine göre altın kısa vadede 1.050 dolar seviyesine düşecek. IG stratejisti Evan Lucas is altı hafta içinde 1.000 dolara düşebileceğini tahmin etti.
Altın fiyatları,

Altın fiyatlarında tepki yükselişi olabilir

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Geçen hafta altın piyasası satıcılı bir seyir izledi. Yunanistan ile AB’nin anlaşma yoluna girmesi, AB’ye yönelik endişeleri azaltırken, İran’la nükleer enerji konusunda anlaşmaya varılması, piyasaları rahatlattı.

Başta petrol ve altın olmak üzere emtia fiyatları aşağı eğilim sergiledi.

FED Başkanı Janet Yellen’in ekonominin daha da iyileşmesi eğilimiyle birlikte bu yıl faiz artırımına gidebileceğine yönelik mesajları altında düşüş trendini destekledi. 

Ay sonunda yapılacak FED toplantısından çıkacak mesajlar daha da önem kazanacak. Ancak bu hafta 1.150 dolar / ons seviyesinin altında tepki alımları görebiliriz.

Bu tepki alımlarında 1.170 seviyeleri direnç durumunda.

Altın fiyatları,

Altın fiyatlarında kalıcı yükseliş bekleniyor mu?

Altın fiyatlarında düşüş devam edecek mi? Altın fiyatları tekrar yükselişe geçecek mi? Altında kalıcı yükseliş bekleniyor mu?

Altın-fiyatlarında-kalıcı-yükseliş-bekleniyor-muAltın fiyatları için uzun vadede düşüş trendi devam ediyor. Orta vadede 1.170 – 1.220 dolar arasında yatay hareket dışında aşağı yönde çıkma denemeleri görülüyor.

Alternatif borsaların seyri ve Yunanistan konusu altın alıcılarını cesaretlendiremedi. Altın fiyatları Temmuz ayı başında 1180 dolar desteğinin de altına sarkması aşağı yönde baskının arttığına işaret ediyor.

Altın fiyatlarında yükselişten bahsedebilmek için ise 1.200 dolar ve üzerinde kalınmalı. 1.170 dolar altında kalması halinde en yakın destek seviyesi 1.150 dolar. Bir önceki dip 1142 son ralli sonraki tarihi dip seviyesi ise 1131 dolar.

Altın fiyatları 1200 dolar seviyesi üzerinde kalabilirse 1.220 dolar seviyesi önemli bir direnç olarak görülüyor ve aşılabilirse 1240 dolar seviyesi bir sonraki direnç bölgesi olabilir

Altın fiyatları,

Altın yükselmeye devam edecek mi?

altın fiyatlarıÖnceki hafta tekrar 1.200’ün üzerini test eden altının ons fiyatı, geçen hafta ise yine bu kritik seviyenin altına geriledi.

Altın fiyatları, özellikle FED ile ilgili açıklamalarla birlikte dalgalı seyrini uzun zamandır korkuyor. FED’in faiz konusunda değişikliğe gitmesinin ardından rahatlayan altını, şimdi Yunanistan’daki borç krizi etkileyebilir. 

Buradaki gelişmeler o nedenle yakından takip edilecek. 1.200 – 1.210 bandı üzerinden satışların geldiği görülüyor ve önümüzdeki dönemde de 1.185 seviyesi destek olmaya devam edecek. 1.175 – 1.165 seviyesine kadar çekilme görülebilir. Yükseliş için ise yine 1.200’ün üzerinde kalıcı olmak önemli.

Altın fiyatları,

Altın fiyatlarında kalıcı yükseliş zor

altın1.180 seviyesini destek olarak bulan altın fiyatları bu seviyenin üzerine çıktıktan sonra tekrar geriliyor. Kalıcı bir yükselişin olmadığı altında dalgalı seyir sürüyor.

Doların güçlenmesinden olumsuz etkilenen altının ons fiyatı, FED’in faiz artışına kilitlenmiş durumda.

FED’in faiz artış ihtimali ve global ölçekte doların güçlü duruşu devam ettikçe altında güçlü tepkiler şimdilik oluşmuyor.

Yunanistan sorunları, Rusya’da belirsizlik, jeopolitik riskler gibi konular, altında yukarı hareketleri destekleyebilir.

Uzmanlar altın fiyatlarında 1.150 dolar/ons seviyelerine doğru hareketlerde altın alımı yapabileceğini ifade ediyor.

1.200’ü güçlü şekilde kırılması durumunda 1.250 dolar/ons seviyeleri test edilebilir.

Altın fiyatları,

Analistler: Altının ons fiyatı düşmeye devam edebilir!

Altın fiyatlarıBirkaç haftadır yükseliş trendinde olan ve 1.200 seviyesinin üstünde tutunan altın, geçen hafta düşüşe geçti. Altın, dolardaki güçlü seyrin baskısıyla, haftayı kayıpla kapattı.

FED Başkanı Janet Yallen’in ekonomideki iyileşme ile birlikte faizlerin bu yıl artırılmasını beklediğini söylemesinin ardından dolar yükselişe geçti. 

Bu durum da altının cazibesini azaltıyor. Altın fiyatları 1.200 dolar seviyesinin altına inerek 1.180 dolar seviyesini test eden altının ons fiyatı, bu hafta da doların güçlenmesiyle beraber benzer bir seyir izleyebilir.

1.180 seviyesinin kritik seviye olarak gösteren analistler, bu seviyenin altına gelinmesi durumunda ise aşağı yönde trendin devam edebileceğini ifade ediyor.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları daha yükselir mi?

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın fiyatları 1200 seviyesinin üzerinde tutunmayı sürdürüyor. Avrupa faizleri ve Yunanistan temerrüt riski güvenli varlık etkisini ortaya çıkabilir. Avrupa’nın kenar ülkeleri olan İspanya, İtalya ve Yunanistan faizlerinde yükseliş, merkez ülke olan Almanya ve Fransa faizlerinde düşüş alternatif piyasaların öne çıkması neticesinde altın fiyatları yükselebilir.

Bir diğer unsur da Çin’in parasal teşvikleri ve bunun fiziksel talebe yapacağı katkı. Altın fiyatları 1200 dolar seviyesinin koruduğu sürece yukarı yönlü eğilim ve potansiyel söz konusu olabilecek.

1220 üzerinde tutunacak bir altın da 1250 dolar seviyesine doğru yeni bir 30 dolarlık dalgalanma marjı yaratacak. 1200 seviyesinin aşağı kırılmasıyla oluşabilecek geri çekilmelerde ise hedef 1180 dolar desteği olabilecek.

Altın fiyatları,

Dolar düştü altın fiyatları ralli yaptı

altın fiyatları destekAltın fiyatları, FED’in faiz artırma kararını erteleyeceği beklentisiyle doların da düşmesi dolayısıyla neredeyse 12 haftanın zirvesini gördü ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Yurtiçi piyasalarda geçen hafta TL’nin ABD doları karşısında değer kazanması dikkatleri çekti. Uzun zaman sonra düşüş trendine giren Dolar/TL kurundaki geri çekilme piyasaları hareketlendirdi. Altın fiyatları ise doların düşmesiyle birlikte 12 haftanın zirvesini gördü.

DOLAR GEVŞEDİ

Yurtiçi piyasalarda geçen hafta TL’nin ABD doları karşısında değer kazanması dikkatleri çekti. Uzun zaman sonra düşüş trendine giren Dolar/TL kurundaki geri çekilme piyasaları hareketlendirdi. Analistler, ABD’den gelen olumsuz verilerin, FED’in faiz artırmayı erteleyeceği söylentilerinin ve son günlerde yurtdışından gelen fon girişinin bu durumda etkili olduğunu belirtiyor.

Euro/dolar paritesinin 1.05’lerden başlayan çıkışını 1.15 sınırına taşıması da dolar/TL’de kâr realizasyonlarını beraberinde getirdi. Haftaya 2.70’e yakın seviyelerden başlayan Dolar/TL, hafta içinde yaşadığı sert düşüşün ardından 2.58’lere kadar geldi.

DOLAR DÜŞER Mİ?

Dolar/TL’nin 2.60’ın altında kapanış yapması halinde düşüş trendinin devam edebileceğini belirten analistler, 2.58’n ilk destek seviyesi olarak gündeme geleceğini tahmin ediyor.

ALTIN FİYATLARI KISA RALLİ YAPTI

Altın fiyatları, FED’in faiz artırma kararını erteleyeceği beklentisiyle doların da düşmesi dolayısıyla neredeyse 12 haftanın zirvesini gördü ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Perşembe günü yükselişi zirve yapan altının ons fiyatı 1.224 seviyesinden günü kapattı.

Yatırımcıların FED’in yapacağı ilk faiz artırımı kararı ile ipucu alabilmek için ABD’den gelen verilere odaklanmış durumda. Gelen kötü verilerle birlikte altın fiyatları da alıcı buldu.

Açıklanan verilerden sonra altının yatırım aracı olarak çekiciliğini attırdı. Ancak daha sonra gevşeyen altın fiyatları yine de 1.200 seviyesinin üzerinde tutunmayı sürdürüyor.

Altın fiyatları,

Altın yükselir mi düşer mi?

Altın fiyatları 1.300 dolar/ons seviyesinin üzerine çıkarak kritik seviyesini aştı.

altın

Altın ons fiyatı, özellikle geçen hafta merkez bankalarının faiz politikaları ve Euro bölgesine yönelik tahvil alım programı ile güvenli liman olma özelliğine geri döndü.

Altın düşer mi yükselir mi?

Altın fiyatları için bu seviyelerden yukarı hareket bekleyen uzmanlar olduğu gibi orta vadede kalıcı yükselişin devamını beklemeyenler de mevcut. Örneğin ünlü yatırım bankalarından Goldman Sachs, düşük enflasyon ve yüksek ABD faizi beklentisinin altın fiyatlarının bu yıl ilerleyen dönemlerinde aşağı çekeceğini kaydetmesinin ardından değer kaydetti.

Altın fiyatlarının orta vadede 1.250 – 1.300 dolar/ons bandı arasında seyretmesi seyretmesi bekleniyor.

 

Altın fiyatları,

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Altın ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın geçen hafta da 1.200 seviyesinin üzerinde kalarak yükselişini sürdürdü. Altın fiyatları, İsviçre Merkez Bankası’nın para birimini Euro’dan ayrıma ve mevduat faizini düşürme kararının ardından doların zayıflaması ile birlikte, Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine ralli yaptı.

Altındaki yükselişte bu yıl deflasyon ve küresel büyümede yavaşlama göstergelerinin ve ABD Merkez Bankası FED’in faiz artışı konusunda yavaş davranacağı söylentilerini artırması da etkili oldu. Haftayı 1.220 dolar seviyesinde başlayan altın fiyatları hafta sonuna doğru 1.270 seviyesini aştı.

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Küresel altın talebinin artmasıyla birlikte, orta vadede altının bir miktar daha yukarı yönlü seyretmesi bekleniyor.

Altın fiyatları
Altın fiyatları,

Cumhuriyet altını kaç gram, fiyatı nasıl hesaplanır?

Cumhuriyet altını kaç gramdır? Cumhuriyet altını fiyatı nasıl hesaplanır?

Cumhuriyet altını kaç gramdır?

1 Cumhuriyet altını 22 ayar ve 7.2 gramdır. Bir Cumhuriyet altınında 6.61 gr. 24 ayar altın vardır.  Örneğin; Altının onsu 1.314 dolar olunca, gramı 42.2 dolar olarak hesaplanıyor. (1 Ons altın 31.1 gramdır)

Cumhuriyet altını fiyatı nasıl hesaplanır?

1 gr 24 ayar altın 42.2 dolar x Cumhuriyet altınında 6.61 gr 24 ayar altın var = Cumhuriyet altınındaki altının değeri 279 dolardır. Bulunan altın değeri 1 dolar = 1.45 TL ile çarpılınca Cumhuriyet altınının altın değeri 406 TL oluyor. Buna darphane payı, sarraf payı eklenince Cumhuriyet altını 413-415 TL’den satılıyor.

Cumhuriyet altın çeşitleri kaç gram?

Tam Cumhuriyet Altını: 7.216 gram
Yarım Cumhuriyet Altını: 3.608 gr
Çeyrek Ziynet Cumhuriyet Altını: 1.754 gr
Yarım Ziynet Cumhuriyet Altını: 3.580 gr
Tam Ziynet Cumhuriyet Altını: 7.016 gr
 • cumhuriyet altını kaç gram
Altın fiyatları
Altın fiyatları,

1 ons altın kaç gram fiyatı nasıl hesaplanır?

Ons altın 31.10 gramdır. Altın dünyanın her yerinde aynı ağırlık birimi ile alınıp satıldığını söylemek pek mümkün olmamakla birlikte genelde en fazla kullanılan ağırlık birimi ons ve gramdır. Altının dünya borsalarındaki geleneksel ağırlık birimi troy ons olup, bir ons; 31.10 gram saf altına karşılık gelmektedir.

1 kilogram ağırlığındaki has altın külçesi 32.15 ons’a karşılık gelmektedir.

1 kg = 32,15 ons
1 ons = 31,10 gr.
1 lot Altın = 100 ons

Ons/dolar fiyatından gram/TL fiyatı aşağıdaki şekilde elde edilir:

Altın(gram/TL) = XAUUSD / 31.1 x USDTRY

Örnek: XAUUSD = 1797 ve USDTRY = 1.7600 iken bir gram altın;
1797 / 31.1 x 1.76 = 101.6 TL olacaktır.

Not: 1 ons altın; tam olarak 31,1034768 gram‘a eşittir, ancak bu saf altında olup normal olarak 1 ons = 28,3495231 grama eşittir.

Altın fiyatları,

Altın doların güçlenmesi ile değer kaybediyor

Altın, doların güçlenmesi ve yatırımcıların altın destekli en büyük ETF’deki varlıkları düşürmeleri ile değer kaybediyor.

Altın fiyatları

Altın, doların 5 yılın en yükseğine yakın seviyede tutunması ve yatırımcıların altın destekli en büyük ETF’deki varlıkları düşürmelerinin tasarruf aracı altına talebi zayıflatması ile değer kaybediyor. Gümüş yükseliş gösteriyor.

Spot altın, 26 Aralık’taki kapanış seviyesinden yüzde 0.3 kadar düşerek ons başına 1,192.55 dolara geldi. Spot gümüş yüzde 0.5 yükseliş ile ons başına 16.1478 dolara geldi ve 26 Aralık’taki yüzde 2.2’lik artışı genişletti.

Şanghay’daki Everbright Futures Co. makroekonomi stratejistlerinden Sun Yonggang, “Dolardaki son yükselişler, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü yapıyor. Fed’in faizleri artırmaya yaklaşması altın için olumlu değil” dedi.

Altın fiyatları,

Altın fiyatlar ne zaman yükselir?

Altın fiyatlarıAltın, küresel hisse senetlerindeki ralli, ve dolardaki yükselişin alternatif yatırıma talebi zayıflaması ile değer kaybına uğradı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artımı ile ilgili “sabır” vurgusunun yapılmasının ardından 17 Aralık’ta 1.183 dolar ile iki haftanın en düşük seviyesini gördü.

Altın fiyatları ne olur?

Altın fiyatlarının yatay hareketlere devam ederken, dolar endeksinin zirve seviyelerde olması altının yukarı yönlü hareketlerini baskılıyor. Teknik olarak altının 1.192 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 1.200 ve 1.208 direnç seviyeleri test edilebilir. Altının desteğini kırması durumunda ise 1.187 desteği ile etapta hedeflenebilir ve satışlar hızlanabilir.

Altın fiyatları,

Altın fiyatları ne olur? Altında yükseliş sürecek mi?

altın fiyatları ne olur haberi
Altın fiyatları
1,200 dolar/ons seviyesinde tutunarak ilerliyor. Arada gevşemeler yaşayan altın fiyatlarında zaman zaman yaşanan yükselişler, uzun bir yukarı trend hareketi için şu an büyük bir gösterge değil. Düşen petrol fiyatlarının ve ABD’nin faiz artırımına gideceğine yönelik beklentiler altın fiyatlarının kazancını azaltıyor.

Altın fiyatları ne olur? 

Altın fiyatlarındaki trendinin aşağı yönlü olduğunu düşünen uzmanlardan bazıları, ABD ekonomisindeki toparlanma ve faiz oranlarında yükseliş beklentisinin bu trende etkili olduğunu ifade ediyor. Dolardaki yukarı hareketin devamı halinde altın fiyatlarında yükseliş ihtimali düşük. Ancak uzun vadede altın portföylerin belli bir kısmında bulundurulabilir.

Altında yükseliş sürecek mi?

Altın fiyatlarında uzun pozisyon için 1.255 yukarı kırılması halinde 1.234 seviyesi hedeflenebilir.

Altın düşer mi yükselir mi? Altın fiyatları ne olur?

 

Altın fiyatları
Altın fiyatları,

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin politika yapıcıların ilave teşviklere ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda değerlendirmek için yeni yılın başlarını bekleyeceklerini ve altın alımı yapmayacaklarını kaydetmesi ile birlikte altın fiyatları değer kaybetti.

Altın fiyatları diper yandan da petrol fiyatlarındaki sıçrama ile hafif de olsa yükselişini sürdürüyor. Ancak uzun soluklu olmasını beklemek için erken.

Hafta içinde 1.200 doların üzerini gören altın fiyatlarında dalgalanma sürmesi beklenirken kısa vadede en kuvvetli direnç 1.221 ve en kuvvetli destek 1.291 seviyelerinde gösteriliyor. Uzun pozisyon için 1.211 yukarı kırılması halinde 1.220 seviyesi hedeflenebilir.

Altın fiyatları ne olur? Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın fiyatları 2014 güncel Altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatı ne olur? İşte altın piyasası uzmanları tarafından yapılan altın fiyatları yorumları

Şeker Yatırım 

Günü hafif düşüşle tamamlayan altın kapanışını 1205 seviyesinden gerçekleştirdi. 1200 desteğininçalıştığını gözlemlediğimiz sarımetalde ayrıca toparlanma işaretleri de göze çarpıyor.

Düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği altında, yukarı hareketlerin devamında 1220 satışların artabileceği önemli direnç olmakla birlikte buranın üzerine sarkan fiyatlar orta vadeli düşüş eğiliminin sonlandığına dair bir işaret olacaktır.

FXTCR 

1201 – 1212 seviyeleri arasındaki görece yatay seyrinedevam etmekte olan altın, bugün öğle saatlerinde açıklanacak olan ABDTarım Dışı İstihdam verisini bekliyor.

Genel görünüm itibariyle kısa vadeli görece yatay seyrine devam etmekte olan altında, gün içerisinde 1205 direnci ve 1201 desteği yakından takip ediliyor olacak.

Güniçerisinde satış baskılarının yaşanması ve 1201 desteğinin aşağı yönlükırılması halinde ikinci destek seviyemiz olan 1193,82 seviyesiniyakından takip ediyor olacağız. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1205 direncinden sonra ikinci direnç seviyemiz 1208,35 seviyesi.

ATIG Menkul Değerler 

Bugün günlerden Tarım Dışı İstihdam. Piyasalar ABD’den açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam rakamına odaklanmış durumda.

230 Bin beklenenrakam beklentilerin üzerinde gelirse Dolar endeksinde yukarı yönlühareketler olacağından Altında da satış baskısı hızlanabilir. TarımDışı İstihdam ile birlikte İşsizlik oranı rakamını da takip ediyorolacağız. Yüzde 5.8 olarak açıklanacak rakamın düşük gelmesi istihdam piyasasından görünümün olumlu olduğunu gösterebilir.

Düne baktığımızdaise, ABD’de işsizlik başvuruları 29 Kasım ile biten haftada işsizlikmaaşı başvuruları önceki haftaya göre 17 Bin kişi azalarak 297 Binegeriledi.

Piyasalarda beklenti 295 Bin yönündeydi. Bir önceki haftanınrakamı ise 313 Binden 314 Bine revize edildi. İşsizlik maaşındanyararlanmaya devam edenlerin sayısı 22 Kasım ile sona eren haftada birönceki haftaya göre 39 Bin kişi artarak 2 Milyon 362 bin oldu.

BugünTarım Dışı İstihdam ve işsizlik oranı dışında Fabrika Siparişleri veFOMC üyelerin konuşmaları da yakından takip edilecek. Altında 1213$ ve1221$ direnç seviyelerimiz. Olası geri çekilmelerde ise takip edilecekdestek seviyelerimiz 1201$ ve 1194$.