Browsing Category

Haber

Haber,

İstifa edene 10 ay işsizlik maaşı

Sadece işten atılanların değil kendi isteğiyle haklı sebeplerle ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor. Üstelik 10 ay boyunca alabiliyor.

istifa edene işsizlik maaşı

Haklı bir nedeni yokken işten ayrılan çalışan, istifa etmiş sayılır. İstifa halinde işçi bazı haklarını yitirdiği gibi işverene tazminat ödemek zorunda dahi kalabiliyor. Peki işçinin 10 aya kadar geçimini sağlamasına yardımcı olan işsizlik maaşı istifa durumunda alınabilir mi? En çok merak edilen konulardan biri bu. Sizin için derledik.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Düzenleme net. İstifa edene işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak bunun istisnası ‘haklı fesih’ durumudur. Maaşın ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing (psikolojik baskı), iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırmak, SGK’ya düşük ücretten bildirim haklı fesih kapsamına giriyor.

NOTERLE YAPILMALI

Patronun hakaretlerine maruz kalınırsa, işveren işçiye, aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, patron işçinin hak ettiği yıllık izni kullandırmazsa, işçi çalıştığı işyerinden haklı bir nedenle sözleşmeyi feshedebilir. Ancak feshin bildiriminin noter aracılığıyla yapılmasına dikkat edilmeli.

İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLMEK İÇİN 120 GÜN PRİM ŞART

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemek gerekiyor. Yine işten ayrılmadan önceki 120 günde de eksiksiz prim ödenme şartı aranıyor. Maaşın ödeneceği süre prime göre değişiyor. Son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı alır.

ÜCRET NE KADAR?

İşsizlik maaşı da çalışırken alınan maaşa göre değişiyor. Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Fakat bunun bir sınırı var. Bu sınır brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar. Yani bugün itibarıyla 1623 lira. En düşük asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40’ı olan 812 lira olarak uygulanıyor. Bu paradan sadece damga vergisi kesilebilir.

İŞ BULUNCA BİLDİRİN

İşsizlik maaşı alanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri İşkur tarafından ödeniyor. Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de devlet destekli sağlık hizmetinden yararlanıyor. Ancak bu süreler emeklilik hesabından sayılmıyor. İşsizlik maaşı alırken iş bulanlar hemen bunu İşkur’a bildirmek zorunda. Bildirmeyen tespit durumunda maaşı faiziyle geri öder.

30 GÜN İÇİNDE BAŞVURUN

Emeklilik, 15 yıl 3600 gün şartı veya 25 yıl 4500 gün şartıyla işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamaz. Askere gitmek için işten ayrılanlar da askere gidene kadarki sürede işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşının kalan kısmı ise askerden döndükten sonra alınabiliyor. İşsizlik maaşı için 30 gün içinde İşkur’a başvurmak gerekiyor. Geç başvuru durumunda alınacak maaşın süresinden düşülüyor.

İŞSİZLİK PARASI KESİLİR

İşsizlik parası almaya başlayan kişi yeniden çalışmaya başlarsa, emekli olursa veya İŞKUR’un çağrılarına cevap vermezse işsizlik parası kesilir

Haber,

3. Havalimanında direniş sürüyor

3. havalimanı inşaatında kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bırakan işçiler, an itibarı ile eyleme devam ediyor.

havalimanı inşaat işçileri direniş29 Ekim’deki açılışa yetiştirilmeye çalışılan Üçüncü Havalimanı inşaatındaki işçiler, servislerin yetersizliği nedeniyle yağmur altında kuyruklar oluşmasını, insanlık dışı çalışma koşullarını protesto ediyor. Dün akşam saatlerinde servis yolunda yağmura bağlı olarak yaşanan kazada iki işçinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu belirtiliyor. Servislerin yetersiz olması nedeniyle aşırı hız yapmak zorunda kaldıkları ve kazanın bu nedenle oluştuğu dile getirildi. Patronların çağrısı üzerine yerleşkeye gelen jandarma, haklarını arayan işçilere gazla saldırdı, çok sayıda işçiyi gözaltına aldı.

3. havalimanı inşaatında kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bırakan işçiler, an itibarı ile eyleme devam ediyor. Gün içinde açıklama yapan İnşaat-İş Sendikası,”Talepler kabul edildi haberleri doğru değildir. Direnişimize aynı ısrarla yarın da devam edeceğiz” diyerek eylemlerin süreceğini belirtmişti.

Evrensel gazetesinin aktardığına göre, İstanbul’da 3. havalimanı inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eylem başlattı. Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istediklerini bildirdi.

Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

Bir işçi, “Odalarımız tahtakurusu, pire dolu. Her gün iki tane ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var” ifadesini kullandı.

İşçiler eylem sırasında “İşçiyiz haklıyız söke söke alırız” sloganı attı.

​İnşaat-iş sendikasının Twitter hesabında yapılan açıklamada “3. havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir” denildi.

‘YÖNETİM BİNASININ CAMLARI KIRILDI’

Eylemi görüntüleyen üyelerinin “Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini öne süren İnşaat-İş, “Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor” paylaşımında bulundu.

​JANDARMA BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ

Öte yandan eylem üzerine inşaat sahasına çok sayıda jandarma çağrıldı. TOMA’larla şantiyeye gelen jandarma ekipleri işçilerin kaldığı koğuşlara girdi. Eylemin kanunsuz olduğunu belirten jandarmaların eylemi engellemeye çalıştığı ifade edildi. Yağmur nedeniyle eyleme kısa süreli ara veren işçilerin koğuşların olduğu alanda yeniden toplanması üzerine biber gazıyla müdahale edildi.

Jandarma 3. Havalimanı inşaatında eylem yapan işçilere saldırdı

3. Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarına karşı başlatılan eylem nedeniyle şantiyeye jandarma çağrıldı. TOMA’larla bölgeye gelen jandarma ekipleri işçilere gaz bombalarıyla saldırdı. İşçilerin eylemi kararlılıkla sürüyor.

İNŞAAT-İŞ SENDİKASI: DİRENİŞİMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Eylemin büyümesinin ardından havalimanı yönetimi, işçi temsilcileriyle görüşmek istedi. Görüşme sonrası Evrensel’den Vedat Yalvaç’a konuşan işçiler, şirketin taleplerini kabul ettiğini ifade etti. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan İnşaat-İş Sendikası temsilcileri ise talepleri şirket yöneticilerine ilettiklerini ancak yöneticilerin oyalamacı bir tutum içerisine girdiğini belirtti.

​İşçilerin şirket yönetimine ilettiği talepler şöyle:

 • Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.
 • Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek.
 • Servis sorunu çözülecek.
 • Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek.
 • Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek.
 • Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak.
 • Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek.
 • İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek.
 • Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın.
 • Talepler basın karşısında okunacak.
 • İş cinayetleri çözülecek.
 • 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması.
 • Bayram ikramiyesi verilmesi.
 • Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması.
 • İşçi kıyafetlerinin verilmesi.

İŞÇİLER 3.HAVALİMANINDA EYLEME DEVAM EDİYOR

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası tarafından sosyal medyada paylaşılan videoda, işçilerin eyleme devam ettiği görülüyor.

 

inşaat işçileri direnişte
Haber,

Ücretleri ödenmeyen inşaat işçileri direnişte

İstanbul Kadıköy’de Evril İnşaat’ta çalışan ve 4 aydır ücretleri ödenmeyen işçilerin direnişi 6. gününde devam ediyor.

Evrensel internet sitesinde yer alan habere göre, İstanbul Kadıköy’de bulunan Evril İnşaat’ta çalışan ve 4 aydır ücretleri ödenmeyen işçilerin şantiye önünde başlattıkları direniş 6. gününde devam ediyor.

12 katlı bina inşaatının alçı sıva ve dekorasyon işlerini üstlenen 10 işçi 4 aydır tek kuruş verilmeden çalıştırıldı. Ana firma olan Evril İnşaat ücretleri taşeron firmaya ödediğini iddia ederken, taşeron firma ise ortadan kayboldu.

Asgari ücrete çalışan ve 4 aydır büyük mağduriyet yaşayan işçiler, evine dönecek para dahi bulamıyor. 6. gündür direnişte olan işçiler, şantiye önünde 24 saat nöbet tutuyor.

İşçilerin üye olduğu İnşaat İşçileri Sendikası (İnşat-İş) yöneticileri görüştükleri ana firma Evril İnşaat yetkililerinden taleplerine yanıt alamadıklarını belirtti. İşçiler, tüm haklarını alana kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

üçü bir arada kahvelere dikkat
Haber,

3’ü bir arada kahve tehlikesine dikkat et!

Kendinin ve neslinin katılı olmak istemiyorsan bazı markaların ürettiği sağlıksız 3’ü bir arada kahvelerindeki tehlikeye dikkat et!

Üşenme oku ve sevdiklerinin okumasını mutlaka sağla:

Bazı markaların Üçü bir arada içeriği 3 zehirden oluşur.

 1. Yakılmış kakao.
 2. Yakılmış fındık kabuğu.
  Öğütülerek kahve görüntüsü ve tadı verilmiş, koklandığında yanığı hemen fark edilir.
 3. Süt tozu.
  Doğal sıvı sütün sadece kurutma teknikleri ile toz haline getirilmiş halidir. Fakat bu masum hali içine melamin katılarak bozulabilir.
 4. Melamine katılır.
  Melaminli Süt Tozu’na ithalat izni verildikten sonra (2010) bazı bazı markaların kahvelerinde kullandıkları süt tozunda melaminli süt tozu kullanım riski ortaya çıkmakta.

“Melamin yapısında fazla miktarda azot bulunan kimyasal bir bileşiktir. Bu nedenle sütteki protein oranını yüksek gösterebilmek için toz haline getirilmiş melamini süt ve süt tozlarının içine bir miktar ilave ediyorlar.

Bu üçlü bileşim İnsan vücuduna girdiğinde vücudun baş belası haline gelir.

FDA’nın risk seviyelerinin üstünde melamin içeren ürünler böbrek taşı, böbrek yetmezliği ve bu sebeple ölümlere varan vakalara sebek olabilir. Melamin zehirlenmesinin semptomları arasında idrarda kan, idrara çıkamama, böbrek enfeksiyonu işaretleri ve yüksek tansiyon bulunmaktadır.

unutmayın alışkanlık yapan her gıdanın sağlığa zararı olabilir.

Üçü bir arada kahveleri çok seviyor ve illede içmek istiyorsanız sağlıklı olduğuna inandığınız güvenilir de denetimli markaları tercih edin.

DİKKAT EDELİM:

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

kredi borcu düzenlemesi
Haber,

Kredi borcu olanlara yeni düzenleme geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, “Yeni kredinin sözleşme koşulları herhangi bir imtiyaz içermese dahi, finansal güçlük yaşayan bir borçlunun mevcut kredisini ödeyebilmesi için yeni bir kredi kullandırılması imtiyaz olarak kabul edilir.” dedi..

BDDK’nın internet sitesinde yayımlanan konu ile ilgili genelgede şu bilgiler verildi:

“Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin (Yönetmelik) 7 inci maddesinin birinci fıkrasında “Canlı veya donuk alacaklar için uygulanabilen yeniden yapılandırma, kredi borçlusunun ödemelerinde karşılaştığı veya karşılaşması muhtemel olan finansal güçlükler nedeniyle borçluya tanınan ve geri ödeme sıkıntısı çekmeyen bir borçluya tanınmayacak olan imtiyazları ifade eder. Borçluya sağlanan imtiyazlar, finansal güçlük nedeniyle yükümlülüklerini yerine getiremeyen ya da getiremeyecek olan borçlu lehine

a) Kredi sözleşmesi koşullarının değiştirilmesi veya
b) Kredinin kısmen veya tamamen yeniden finanse edilmesidir.” ikinci fıkrasında “Aşağıdaki durumlarda, borçluya imtiyaz tanındığı kabul edilir:

a) Yeniden yapılandırma öncesi ve sonrası sözleşme koşulları arasında finansal güçlük yaşayan veya yaşaması muhtemel olan borçlu lehine farklılıklar bulunması.
b) Yeniden yapılandırma kapsamında yapılan yeni sözleşmede, yeniden yapılandırma tarihinde benzer risk profiline sahip diğer borçlulara sağlananlardan daha avantajlı koşulların yer alması.”

Üçüncü fıkrasında ise “Kredi sözleşmesinde yer alan ve finansal güçlük yaşayan borçluya imtiyaz tanınmasını sağlayan hükümlerin uygulanması da yeniden yapılandırma olarak kabul edilir.” hükümlerine yer verilmektedir.

Yönetmeliğin yukarıdaki tanımından da anlaşılacağı üzere, yeniden yapılandırmadan bahsedebilmek için finansal güçlük ve imtiyaz koşullarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, finansal güçlük yaşamayan borçlu için yapılan sözleşme değişiklikleri (ödeme planı uzatılanlar dâhil) veya yeniden finansman durumları yeniden yapılandırma kapsamında değerlendirilemeyecektir. Söz konusu Yönetmelik hükümleri uyarınca finansal güçlük ve imtiyaz olarak değerlendirilmesi gereken durumlara aşağıda yer verilmektedir. Ancak, uygulamada karşılaşılabilecek finansal güçlük ve imtiyaz durumlarının, aşağıda örnek olarak verilen hususlar dikkate alınarak bankalarca değerlendirilmesi gerekmektedir.

FİNANSAL GÜÇLÜK DURUMLARI

a) Borçlunun gecikmiş anapara ve/veya faiz ödemesinin bulunması,
b) Borçlunun gecikmiş herhangi bir ödemesi bulunmamakla birlikte, yeniden yapılandırma olmaması halinde ödemelerde gecikme yaşanmasının muhtemel olması,
c) Borçlunun beklenen nakit akımlarının kredilerini ve diğer borçlarını karşılamakta yetersiz olması,
ç) Borçluya kullandırılmış kredilerin banka tarafından İkinci Grup altında sınıflandırılması veya banka içinde kullanılan kredi derecelendirme sisteminde borçlunun finansal güçlük içinde olduğunu
gösteren bir dereceye düşmesi,
d) Borçlunun kredilerinin Banka tarafından donuk olarak sınıflandırılması veya yeniden yapılandırma olmaması halinde donuk olarak sınıflandırılacak olması,
e) Borçlunun diğer bankalardan da kredi temin etme konusunda güçlük yaşaması.

İMTİYAZ DURUMLARI

a) Kredinin vadesinin uzatılması,
b) Anapara ve/veya Faiz ödeme tarihleri değiştirilerek yeni bir ödeme planı yapılması,
c) Yeni ödemesiz dönem verilmesi veya mevcut ödemesiz dönemin uzatılması,
ç) Faiz oranının düşürülmesi,
d) Faizlerin anaparaya eklenmesi,
e) Anapara ve/veya faiz ödemelerinin ertelenmesi veya bunlardan kısmen vazgeçilmesi,
f) Ödeme planının öncelikle sadece faiz ödemesi yapılacak şekilde değiştirilmesi,
g) Teminatın serbest bırakılması veya teminat düzeyinin düşürülmesi,
h) Tahsilata yönelik girişimlerin ertelenmesi,
ı) Sözleşme koşullarının kolaylaştırılması.

Yeni kredinin sözleşme koşulları herhangi bir imtiyaz içermese dahi, finansal güçlük yaşayan bir borçlunun mevcut kredisini ödeyebilmesi için yeni bir kredi kullandırılması imtiyaz olarak kabul edilir. Ancak, piyasa faiz oranlarının düşmesi nedeniyle faize ilişkin sözleşme koşullarının yeniden belirlenmesi imtiyaz olarak değerlendirilmez.”.

emekli maaşı 350 lira mı olacak
Haber,

Emekli maaşı 350 TL’ye mi düşecek?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, son dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yapılan değişiklikleri anlattı. Emekli maaşı hesaplamalarının değiştirildiği üç dönemi anlatan Tezel emekli maaşının 350 TL’ye kadar düşeceğini ifade etti. Ali Tezel, bunun nedeninin “SGK’nın açığını kapatmak” için olduğunu kaydetti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, gazeteci Serdar Akinan’ın ve Adnan Bulut’un Cem TV’deki programına konuk oldu.

Tezel son dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yapılan değişiklikleri anlattı.

Acil süresinin artık 24 saat ile sınırlandırıldığını ve 24 saat sonra hastadan para alınabileceğini ifade eden Ali Tezel, yapılan değişiklikle artık hastanelerin hastalarına ayrıntılı fatura vermek zorunda olmadığını söyledi.

ÖZEL HASTANELERİN ALDIĞI FARK YÜZDE 200’E YÜKSELDİ

Vatandaşın aydınlanmasıyla birlikte bunun gibi düzenlemelerin çıktığını ifade eden Ali Tezel, “Hastaneye gittik. Doktor dedi ki; apandisit. Sosyal Güvenlik Kurumu benim adıma o hastaneye 400 TL gönderiyor. O hastaneden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendisine gönderdiğinin iki katını, yani 800 TL’yi benden isteyebilir. Ama gidiyorsunuz, 10 bin istiyor. Fatura, o zaman 800 TL’ye düşüyor. Ama bu düzenleme ile 10 bin isteyebilecek. Çünkü ayrıntılı fatura yok. Niçin istediğini bilmeyeceğiz” dedi.

Özel hastanelerin aldığı farkın yüzde 30’dan yüzde 200’e çıkarıldığını söyleyen Ali Tezel, özel hastanelerin şimdi bu sınırın “sınırsız” olmasını istediğini söyledi ve bunun da yakında çıkacağını ifade etti.

EMEKLİ MAAŞLARI 350 TL’YE DÜŞECEK

Hastanelerdeki kuyrukların bittiğini ancak, evde telefon başında kuyrukların başladığını ifade eden Ali Tezel’in, ilaç alımlarına ilişkin anlattıkları ise duyanları şoke etti. 1992 yılında milli gelirden emeğin aldığı payın yüzde 39 olduğunu, ancak şimdi ise oranın yüzde 17 olduğuna dikkat çeken Ali Tezel, emekli maaşlarının hesaplamasının 2008 yılında değiştirildiğini söyledi ve emekli maaşının şu an 614 TL’ye düştüğünü ifade etti.

Emekli maaşının 350 TL’ye kadar düşeceğini ifade eden Ali Tezel, bu değişikliği anlattı. Tezel, bunu şöyle açıkladı:

“Senin 9000 bin günün var benim 15 bin günüm var. Ben senden daha az maaş alacağım. Emekli maaşının üç bölümüm var hesaplanan. Bir tanesi 31 Aralık 1999 öncesi dönem farklı bir formülle hesaplanıyor. Ecevit-Demirel dönemi. En yüksek maaşı orası verir. İkinci dönem 2000 ile 2008 arası. Farklı bir formülle hesaplanıyor. Üçüncüsü 2008 sonrası dönem. Yine farklı bir formülle hesaplanıyor.

Ecevit-Demirel dönemi hep asgari ücretten prim yatmışsa 3600 günün var. Alacağın maaş 1840 lira. 2008 dönemi prim gün sayısı 7000 oldu. Alacağın maaş 1500 lira. Hayır bu da yetmedi 2008’den sonra çalıştım 10000 günüm olacak dersen alacağın maaş 700 lira. SGK açığını kapatmak istiyor başka bir şey yok.”

nice karnavalı fransa 2018
Haber,

ABD Kuzey Kore arasındaki füze krizi Kral Karnavalı’nda!

Fransa’da her yıl şubat ayında düzenlenen ve dünyanın sayılı büyük karnavallarından biri olan ‘Nice Kral Karnavalı’na bu yıl ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan füze krizi damga vurdu.

Binlerce insanın akın ettiği 134’üncü Kral Festivali’nden geçit törenleri yapılırken ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’ın, füze krizi ve yaşadıkları diplomatik anlaşmazlıkları konu alan dev balon karikatür figürü, katılımcıların çılgın tezahüratlarıyla karşılandı.

Tmrende Katoliklerin ruhini lideri Papa Francis, hemen Trump’ın arkasında elinde bir dünya küresiyle temsil edildi. Karnavalın bu yılki teması Fransız astronot Thomas Pesquet’i onurlandırmak adına “Uzayın Kralı” olarak belirlendi. Binlerce insanın meydanlara akın ettiği karnaval süresince güvenlik önlemlerinin yoğunluğu gözlerden kaçmadı.

maaş alamayan inşaat işçileri
Haber,

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eylem yaptı

3 aydır maaşlarını alamayan 28 işçi, çalıştıkları 3 katlı okul inşaatında eylem yaptı. Eylemin ardından inşaat alanına gelen yüklenici firma yetkilisi, işçilere maaşlarını ödeme sözü verdi.

Muğla’nın Milas İlçe merkezindeki özel bir kolej inşaatında çalışan 28 işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıkları için dün saat 17.00 sıralarında, çalıştıkları inşaatın 3. katına çıkıp, eyleme başladı.

İşçilerin eyleme başlamasının ardından olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi geldi.

Olay yerine gelen ve işçileri eylemlerinden vazgeçirmeye çalışan polisleri dinlemeyen işçiler toplam 100 bin lirayı bulan ücret alacaklarının ödenmesini istedi.

Haber,

Esnafa zarar veren alışveriş merkezleri kapatılsın!

Esnafa zarar veren ve verdigi bir hizmeti bile beceremeyen Tekira kapatılsın. Tekira AVM Ben bu sehre daha fazla zarar vermeni istemiyorum!

tekira avm kapatılsın

 1. Haksız rekabet yaratıyorsun ve şehirli esnaf ciddi zararda. Çünkü onlar eski şehrin içinde kalıyor ve otoparkları yetersiz. Oysa ki senin düzensiz ve kontrolsüz bile olsa bir otoparkın var.
 2.  Şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına tek katkın sadece sineman. Onun dışında vahşice mal pazarlamaya çalışan firmaları barındırıyorsun. (Buradaki vahşice kelimesinin anlamı mecazidir. Biraz iktisat literatürü okursanız anlarsınız!)

 3. Şehrin trafiğinin alt üst olmasına neden oluyorsun ama sanki hiç suçun yokmuş gibi sessizsin. Önünde kocaman boş bir alan var ve buranın trafiğe açılmması oradaki trafik karmaşasını rahatlatabilir. Ancak senin bu aklından bile geçmiyor. Bana ne diyorsun!
 4. Bir kaç kez yangın çıktı ve bu konuda güvenlik önlemleri geliştirdiğini henüz göremedik. Mesela bir panik olsa insanları nasıl tahliye edeceksin belli değil ve bu konuda işaretlemelerin hiç açık değil. Elime şu ana kadar aldığın güvenlik önlemleri hakkında bilgi veren bir broşür ya da benzeri bir yayın geçmedi.
 5. Otoparkında hafta sonları büyük bir trafik oluşuyor ve yüzlerce araba bir saatin üzerinde çıkma uğraşı içinde otopark içi trafiğe takılıyor. Bu konuda şu ana kadar önlem almadın. Bir eleman koymayı ve yönlendirmeyi bile düşünemiyorsun. Aksine yeni park alanları açmışsın ve zaten düzensiz olan trafiği desteklemişsin. Tüm araçların çalıştığında ortaya çıkan egzoz gazı zehirlenme derecesine geliyor. Ayrıca sinirler aşırı derecede geriliyor. Hadi onu da geçtim, Allah korusun yangın ya da benzeri bir şey olsa, o otoparktan insanların tahliyesi mümkün olmaz!
 6. Şikayet bildirmek ya da yardım istemek için sana telefon edildiğinde, telefonu açma nazikliğini bile göstermiyorsun. Telefonlarını açmak zorundasın!

Bütün bu garipliklere rağmen neden gerekli önlemlerin alınmadığı sorgulanmıyor bilmiyorum? Özellikle insan sağlığı ve güvenliği konusundaki önlemlerinin eksik olduğu kesin! Nasıl geçer not alıp da işletme devam ediyor bilmiyorum.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, hadi diyelim ki şehirlilerimizin sosyal ve ekonomik kalkınması konusunda yapacak bir şey yok diyorsunuzdur. Ancak güvenlik eksiklikleri göze batıyor bu AVM’nin. İnsanlar zarar görmeden gereken denetimlerin yapılmasını sağlayın! (Necmi Gündüz)

Haber,

İşsizlik maaşı kimlere veriliyor nereye ve nasıl başvuruluyor?

2018 yılında işsizlik maaşı ne kadar oldu? Kimler başvuru yapabilir? İşsizlik maaşı almak ne zaman başvurmak gerekiyor?

işsizlik maaşı 20182018 yılı çalışanlar ve emekliler kadar işsizler için de ücretlerin arttığı bir yıl olacak. İşsizlik maaşı da diğer birçok ücret gibi asgari ücrete göre hesaplanıyor. Bu yıl asgari ücret brüt olarak 2 bin 29 liraya çıkartıldı. Buna göre en düşük işsizlik maaşı damga vergisi düşüldükten sonra 805.63 liraya en yüksek işsizlik maaşı da bin 611.28 liraya çıktı. İşsizlik maaşı almanın şartları var:

İşsizlik maaşı kimlere veriliyor?

Sigortalı olarak çalışanlar kendi istek ve kusurları dışında işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı alabilirler. İşsiz kalmadan önceki 120 gün sigorta priminin kesintisiz olarak ödenmiş olması gerekiyor. Yine işsiz kalmadan önceki çalışma süresinde 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı da aranıyor. Haklı fesihle kendi isteği ile işten ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor.

İşsizlik maaşı için ne zaman başvurmak gerekiyor?

İş akdinin feshedilmesinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmak gerekiyor. Bu süreyi geçirmek hak düşürmese de hak kaybına yol açıyor.

30 günde başvurmayanın hakkı yanar mı?

Süresi içinde işsizlik maaşına başvurmayanların hakkı kaybolmuyor. Ancak gecikmeniz alacağınız maaşın süresini azaltıyor. Yani 10 ay maaş alması gereken bir işçi 2 ay sonra başvurursa 9 ay maaş alıyor.

Nereye ve nasıl başvuruluyor?

İşsizlik maaşı için en yakın İŞKUR Müdürlüğü’ne şahsen veya internetten başvurabilirsiniz. Şahsen başvurularda kimlik belgesi ve işyeri tarafından verilen ayırma belgesi isteniyor.

Ne kadar süreyle işsizlik maaşı alınıyor?

İşsizlik maaşı alma sürenizi son 3 yıldaki çalışmalarınız belirliyor. Son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay ve bin 80 gün sigortalı çalışanlar 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.

Askerden dönüşte maaş alınabiliyor mu?

Askere gitmeden önce işsizlik maaşı alanlar bu süre içinde askere giderlerse döndüklerinde başvururlarsa kalan maaşlarını almaya devam ediyorlar.

İşsizlik maaşı ne zaman kesiliyor?

İşsizlik ödeneği alırken herhangi bir işte çalışmaya başlayanların maaşları kesiliyor. İŞKUR tarafından teklif edilen bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesiliyor. İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde emekli olanların maaşları kesiliyor. İşsizlik ödeneği aldığı sırada askere gidenlerin de maaşları kesiliyor.

Bildirim yapmayan için ne yapılıyor?

İşsizlik maaşı alırken durumunda bir değişiklik olanın bunu hemen İŞKUR’a bildirmesi gerekir. Bildirmeyip maaşı almaya devam edenler tespit edildiğinde ödenen paralar faiziyle geri alınıyor.

Alacağınız para nasıl hesaplanıyor?

İşsizlik maaşı çalışanın son 4 ayda aldığı brüt ücretin ortalaması alınarak hesaplanıyor. Çalışan brüt ücretinin yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı alıyor. Bu rakam geçerli brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yani maaşı yüksek olan birisinin alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde 80’i kadar oluyor. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılıyor.

İşsizlik maaşı alanın sigortası yapılır mı?

İşsizlik maaşının alındığı sürede Genel Sağlık Sigortası primleri yatırıldığı için bu süre içende işsizin kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Hangi durumlarda işsizlik maaşı, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alabilirsiniz?

kıdem tazminatı ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı şartları

Haber,

Zorunlu arabuluculuk dönemi başladı

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren işçi işveren davalarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesiyle yeni bir dönem başladı. Arabuluculuk hakkında merak edilen herşey…

arabuluculuk

Geçtiğimiz yıl yapılan bir yasa değişikliği ile işçi işveren uyuşmazlıklarındaki hukuki süreç köklü bir şekilde değiştirildi. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçi ve işveren uyuşmazlıklarında yeni bir dönem başladı.

İşçi işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesine yönelik düzenlemeyi de içeren İş Mahkemeleri Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle iş konusundaki uyuşmazlıklarda vatandaşlar arabulucuya gitmeden mahkemeye başvuramayacak. Bu kapsamda Bakırköy Adalet Sarayı’na gelen vatandaşlar Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak iş hayatında yaşadıkları sorunlar için arabulucu talep etti. Uygulamayla işe iade davaları, bireysel iş uyuşmazlıkları, alacak ya da tazminat talepleri, fazla mesai ücreti gibi iş konularda arabulucuya başvurulacak.

İstanbul Barosu’nun tespitlerine göre; zorunlu arabuluculuk sistemi dünya genelinde Türkiye’nin dışında yalnızca Malezya ve Arjantin’de bulunuyor.

arabuluculuk süresi ve ücretleri

İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında Dava Şartı Arabuluculu

 • İşçi ve işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren dava şartı haline gelmiştir.
 • İş ve çalışma ilişkisinden kaynaklanan, iş mahkemesinde dava açmayı gerektiren konularda yaşanan uyuşmazlıklar, ücret, fazla mesai, yıllık ücretli izin, hafta tatili ve genel tatil ücreti ile ilgili alacaklar, ihbar ve kıdem tazminatları, işe iade halinde yapılacak ödemelerle ilgili konular arabuluculuğa uygundur.
 • Arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler ancak arabuluculukta anlaşma sağlanamaması durumunda dava açabileceklerdir.
 • Arabulucuya başvurulmadan dava açılması halinde herhangi bir işlem yapılmaksızın dava, dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddedilecektir.

ARABULUCULUK SÜRESİ

 • Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işletilecektir, arabuluculuk bürosu olmayan adliyelerde ise işlemler görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Taraflardan birinin arabuluculuk bürosuna başvurması durumunda büro tarafından arabulucu görevlendirmesi yapılır.
 • İki tarafın birlikte arabuluculuk bürosuna başvurmaları ve herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşmaları halinde büro tarafından üzerinde anlaşılan arabulucu görevlendirilir.
 • Büro tarafından görevlendirilen arabulucu, yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Arabulucu zorunlu hallerde 1 hafta daha ek süre kullanabilecektir.

ARABULUCULUK ÜCRETLERİ

 • Tarafların anlaşamaması halinde ilk 2 saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacaktır.
 • Anlaşma durumunda arabuluculuk ücreti, asgari ücret tarifesi üzerinden taraflarca aksi kararlaştırmadıkça eşit bir şekilde ödenecektir.
 • Taraflardan birisinin geçerli bir mazeret göstermeksizin ilk toplantıya katışmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilen ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulur.

ARABULUCULUK LİSTESİ

Size bilgi verebilecek ve yol gösterebilecek güncel arabuluculuk listesine www.adb.adalet.gov.tr/arabulucu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ARABULUCULUK BÜROLARI

Ülke genelinde adliyelerde oluşturulan “Arabuluculuk Büroları”na veya büro olmayan yerlerde görevlendirilen Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi edinebilir ve kendinize bir arabulucu atanmasını isteyebilirsiniz.

1) Arabulucuya başvurmak zorunda mıyız?

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk süreci tamamlamadan dava açılamayacak, dolayısıyla arabulucuya gitmeyen hak kaybına uğrayacaktır. Mahkemeler zorunlu arabulucu anlaşmazlık tutanağı olmayan başvuruları geri çevirecektir.

2) Hangi nedenlerle arabulucuya gitmek zorundayız?

İşçi ile işveren arasındaki bireysel veya toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan;

 • Ücret, fazla çalışma, yıllık ücretli izin, hafta tatili ve genel tatil ücretleri
 • İhbar öneli ve/veya kıdem tazminatı
 • İşe iade istemi ve bu nedenle doğan alacaklar

Konularındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucuya gidilecektir.

3) Arabulucuya ne zaman başvuracağız?

İşe iade talebiyle yapılacak başvuranların iş sözleşmesinin feshedildiği tarihten itibaren bir ay içinde, alacak nedeniyle yapılacak başvuralar da ise 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekmektedir.

5 yıllık süre içinde yapılmayan başvurular zaman aşımı nedeniyle hak kaybı yaratacaktır.

4) Başvurumuzu nasıl ve nereye yapacağız?

Başvurunun;

 • İşverenin, eğer birden fazla işveren varsa herhangi birinin yerleşim yerindeki,
 • İşin yapıldığı yerdeki

Arabuluculuk Bürosuna yapılması gerekmektedir.

Arabuluculuk Büroları adliyelerde yer almaktadır.

Eğer işverenin yerleşim yeri veya işin yapıldığı yerde arabuluculuk bürosu yoksa görevlendirilmiş Sulh Hukuk Mahkemesi Yazıişleri (Kalem) Müdürlüğüne başvuru yapılacaktır.

5) Arabulucuyu kim ve nasıl seçecek?

İşçi ve işverenin anlaşmaları halinde arabulucu, taraflarca arabulucu listesinden seçilebilecektir.

Taraflar arasında anlaşma yoksa arabuluculuk bürosu tarafından yine yukarıda belirtilen arabulucu listesinden belirlenecektir.

6) Arabulucu görüşmesinde kimler katılacak?

Arabulucu sürecinde işçiler, doğrudan kendisi veya avukatı aracılığıyla görüşmelere katılacaktır.

Eğer işçi kısmen veya tamamen kısıtlı ise bu durumda, görüşmelerde kendisi adına yasal temsilcisi yer alacaktır.

Haber,

Taşeron Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayımlandı

24 Aralık 2017 Tarihli ve 30280 Sayılı Resmî Gazete’de Kanun Hükmünde Kararnameler başlığı altında yer alan KHK/696’nın 127.alt işverenlerde çalışan işçiler ile ilgili düzenlemeler yayınlanmıştır.

sürekli içi kadrosuna geçiş kanunuÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 357 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 23. ve geçici 24. maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esasları yayınladı.

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Usul ve Esaslar, 20/11/2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarında 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılanların sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi, uygulamada ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ve kurumlar arasında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla hazırlanmıştır.

Dayanak

MADDE 2 – (1) Bu Usul ve Esaslar, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 25 inci maddeye dayanılarak hazırlanmıştır.

Geçici 23 üncü Maddenin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar

Kurum ve bütçeler itibarıyla kapsamın belirlenmesi
MADDE 3 – (1) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 üncü madde ile tanınan sürekli işçi kadrolarına geçirilme hakkından yararlanılabilmesi için;

a) 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri (MİT Müsteşarlığı hariç) ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşların, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek (I) sayılı listede yer alan idarelerin merkez ve taşra teşkilatlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılması

b) (a) bendinde sayılan idarelerin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmelerine ilişkin ödemelerinin; merkezi yönetim bütçesinden, sosyal güvenlik kurumu bütçesinden, fon ve kefalet sandığı bütçesinden, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bütçesinden, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü bütçesinden, döner sermaye bütçesinden, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı listede yer alan diğer idareler için kendi bütçelerinden karşılanmış olması gerekir.

(2) İdarelerin yurtdışı teşkilatlarına yönelik personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri bu kapsamda değerlendirilmez.

(3) Sosyal tesis gelirleri gibi yukarıda belirtilen bütçeler dışındaki kaynaklardan karşılanan 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri uygulamanın kapsamı dışında tutulur.

(4) Kapatılan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ile Şeker Kurumunda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılanlar hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu Usul ve Esaslar uygulanır.

SÜREKLİ İŞÇİ KADROLARINA VEYA MAHALLİ İDARE ŞİRKETLERİNDE İŞÇİ STATÜSÜNE GEÇİRİLMESİNE İLİŞKİN KANUN

Haber,

İstanbul Yeni Havalimanı hakkında merak ettiğiniz her şey

2018’de dünyaya kapılarını açacak İstanbul 3. Havalimanı (Yeni Havalimanı) ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

yeni istanbul havalimanı hakkında

2018’de açılması planlanan ve tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı projesi özelliğini taşıyor.

istanbul yeni havalimanı

76.5 milyon metrekarelik bir alana kurulan İstanbul Yeni Havalimanı, ilk fazının tamamlanmasıyla birlikte 29 Ekim 2018’de hizmet vermeye başlayacak. Yeni Havalimanı ilk fazda 90 milyon, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

350’den fazla noktaya uçuş imkanıyla İstanbul Yeni Havalimanı havacılığın yeni merkezi olacak.

istanbul havalimanı hava kontrol kulesi

Yeni havanımanın hava trafik kontrol kulesi 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazandı. ininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Bina, dünyanın dört bir yanından gelen 370 proje arasından, İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşturduğu Jüri tarafından büyük ödüle layık görüldü.

yeni havalimanı terminal binası

Terminal tasarımı ilhamını İstanbul’un kültürel mirasındandan alan İstanbul Yeni Havalimanı’nda, 143 adet yolcu biniş köprüsü, 13 Check-in adası, 468 banko, 114 self check-in, 228 adet pasaport kontrol noktası, 51 Backdrop (bagaj teslim) ünitesi ve e-pasaport girişleri ile benzersiz bir deneyim sunulmaya hazırlanılıyor.

istanbul havalimanı duty free

İstanbul Boğazı’ndan esinlenerek tasarlanan Duty-Free bölgesi içerisinden Türkiye pazarına ilk defa girecek birçok uluslararası marka size sayısız seçenek sunacak. 100 bin metrekare büyüklüğünde perakende alanına sahip olacak.

Haber,

İnşaat şirketleri büyüyor işçiler ölüyor

Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine adı iş cinayetleriyle anılan Kolin, Limak ve Cengiz İnşaat’ın da olduğu 40 şirket girdi.

Fırat TURGUT – Vedat YALVAÇ 

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) müteahhitlerin ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı 2016 yılında Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesi yayımlandı. Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2014 yılında Türkiye’den 42 firma varken, 2015 yılında bu rakam 40’a inmişti. 2016’da ise Türkiye’den 40 inşaat firması listeye girdi.

LİSTEYE GİREN FİRMALAR

Listede şu firmalar bulunuyor: “Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Rasen İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi, Dorce Prefabricated Building & Construction Industrial Trade, Anel Elektrik Proje Taahhüt Ticaret Anonim Şirketi, Yenigün Construction Industrial Commerce Includes, Zafer Taahhüt İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, AE Arma-Elektropanc, Metag İnşaat Ticaret Anonim Şirketi, SMK Group, Bayburt Grup Anonim Şirketi, Summa Turizm Yatırımcılığı Anonim Şirketi, Aslan Yapı ve Ticaret Anonim Şirketi, Cengiz Construction Industry & Trade Construction Industrial, IC İctaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Esta İnşaat Sanayi Lojistik ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Eser Contracting, Kayı İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, STFA Construction Group, Sembol Uluslararası Yatırım Tarım Peyzaj Industrial, GAMA, Onur Taahhüt Taşımacılık İnşaat Ticaret ve Sanayi, Nurol Construction ve Trading Construction, DIA Holding FZCO, Doğuş İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, Kuzu Group, ILK Construction, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Mapa İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, Atlas Grup, Yüksel İnşaat Construction Industrial, Tekfen Construction ve Installation Construction Industrial, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, NATA Construction Tourism Trade & Industrial, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi, Ant Yapı Industry & Trade JSC, TAV Construction, Enka Construction & Industry Construction Industrial, Renaissance Construction, Polimeks İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi.”

İŞ CİNAYETLERİYLE ANILIYOR

Listeye giren firmalardan Hükümete yakınlığıyla bilinen Kolin, Limak ve Cengiz İnşaat’ın ismi Türkiye’de sık sık yaşanan iş cinayetleriyle anılıyor. Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon şirketleri, CMLKK Havaalanları İnşaatı Adi Ortaklığı adıyla ihalesini kazandığı 3. havalimanı inşaatında yaşanan iş cinayetlerini akıllara getiriyor. 3. havalimanında sadece 2016 yılında basına yansıyan iş cinayetleri şu şekilde:

 • 27 Şubat 2016: Şantiyede çalışan 23 yaşındaki Ammar Koç, iş güvenliği önlemlerinin ihmal edilmesi nedeniyle, özel aracıyla beton mikserinin altında kalarak hayatını kaybetti.
 • 1 Eylül 2016: Taşeron firma yatakhanesinde 36 yaşındaki işçi Mehmet Aytaç oda arkadaşı tarafından yakılarak öldürüldü.
 • 6 Eylül 2016:  Havalimanı inşaatında çalışan bir işçi üzerine çelik palet düşmesi sonucu feci şekilde can verdi.
 • 22 Eylül 2016: Üstyapı inşaatında çalışan bir işçinin üzerine kalıp düşmesi sonucu hayatını kaybetti.
 • 26 Eylül 2016: İDA İnşaat firması bünyesinde çalışan bir işçi kamyonların geçişine kılavuzluk ederken kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdi.
 • 15 Ekim 2016: 3. havalimanı terminal binasında kalıpçı olarak çalışan Kadir Oruç, 3. kattan düşerek yaşamını yitirdi.

2016’DA 442 İŞÇİ ÖLDÜ

İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2016 yılında 1970 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2016’da sadece inşaat, yol iş kolunda 442 işçi hayatını kaybetti.

İŞÇİLERİN BEDENLERİ ÜZERİNDEN YÜKSELİYOR

Türkiye’deki inşaatların işçilerin bedenleri üzerinden yükseldiğini dile getiren İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Koordinatörü Murat Çakır, “İnşaat AKP’nin ulusal siyaseti. 15 yıldır devam ediyor bu siyaset. 250 şirket içerisine giren şirketlerin pek çoğunun seçim dönemlerinde AKP’ye bir fiil destek verdiği herkes biliyor” diye konuştu. Her yıl 500-600 civarı inşaat işçisinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Çakır şöyle devam etti: “İnşaatlarda çalışanların yüzde 95’i taşeron olarak çalışıyor. Hem örgütlülüğün olmaması hem de iş güvenliğinin olmaması, iş koordinasyonunun olmaması, yapılan işte ucuz malzemenin kullanılması, iş güvenliğinin olmayan iskelelerin kullanılması, şantiyelerde 24 saat çalışmanın olması, vardiyaların ortalama 12 saat olması… Diğer taraftan en sayısal olarak en büyük iş kollarından biri olmasına rağmen işçileri tamamen örgütsüz olması, birkaç sendika ve derneğin çabası ile dönem dönem eylemler de olsa bir bütün içinde baktığımızda örgütlülük yok denecek kadar az. Tüm bunlar birleştiği zaman bunun sonucu da aklına gelebilecek her türlü gayri insani koşullar üzerinden her yıl yüzlerce inşaat işçisi ölüyor, sakat kalıyor, yaralanıyor. Burada barınma ve beslenme sorundan söz etmiyorum bile.”

Hükümetin sıfır kaza kampanyasını da hatırlatan Çakır şöyle konuştu: “Kampanyanın merkezinde inşaatlar var. Ancak kampanya yapılan dönemde daha fazla işçi öldü.

Kampanyayı başlattıkları 3. havalimanında ne kadar işçinin öldüğü belli değil. Ne olduğu belli değil. Eski dönemlerde savaş esirlerini götürüp çalıştırıyorlarmış ya, o tip bir şeye benziyor. Hiç kimsenin konuşamadığı, bilmediği..  Bu kadar ölümün olduğu yerde bir de kampanyayı burada başlatmak insanın aklıyla dalga geçmektir.”

ADANA, BİNGÖL, ARTVİN… SİCİLLERİ KABARIK

 • Listeye giren firmalar sadece 3. havalimanı projesinde değil, birçok yerde yapılan inşaatlarda meydana gelen iş cinayetlerinde de adından söz ettirdi. Söz konusu şirketlerin inşaatlarında yaşanan iş cinayetlerinden bazıları şu şekilde:Bingöl’ün Solhan ilçesinde Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat’ın ortaklaşa kurdukları Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret AŞ’nin ana firma olduğu Solhan Kale köyünde yapımı devam eden baraj inşaatında iş cinayeti yaşanmış, 35 yaşındaki Sevran Arlı, 30 metre yüksekten düşerek hayatını kaybetmişti. İşçilerin 12 saat çalıştırıldığı Kalehan Barajı ve HES inşaatında daha öncede iş kazaları yaşanmıştı.
 • Samsun’da özelleştirilip Cengiz Holding’e devredilen Eti Bakır İşletmesinde amonyak tankının çökmesi sonucu 6 işçi yaşamını yitirmiş, 10 işçi de yaralanmıştı.
 • Adana Kozan’da Cengiz Holding, baraj kapağının patlaması sonucu yaşamını yitiren 10 işçinin patronlarından birisiydi. Olayın ardından yapılan arama çalışmaları sonucu 5 işçinin cesedine ulaşılırken 5 işçi bulunamamıştı.
 • Artvin’in Yusufeli ilçesinde de Limak-Cengiz-Kolin İnşaat ortaklığıyla yapımı devam eden Yusufeli Baraj ve HES Projesi’nde çalışan bir işçi hava hattı sepetinden düşerek hayatını kaybetmişti.
 • Cengiz İnşaat’ın yaptığı Bingöl-Muş sınırında tünelde meydana gelen göçükte Ramazan Dağdelen isimli işçi yaşamını yitirmişti.
Haber,

Rönesans İnşaat’ın Rusya ofisine baskın!

Rusya’da önemli projelere imza atan Rönesans İnşaat’ın St. Petersburg şehrinde bulunan merkez ofisine, Rusya Federal Güvenlik Servisi baskın düzenledi.

Şirketin, Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 1,7 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdiği iddia edildi. Rönesans İnşaat ise suçlamaları reddetti. Hürriyet’in haberine göre şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya’da sık gölülen ‘rakip ihbarı’ olayı olabileceğini söyledi.

100 MİLYAR RUBLE

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin St. Petersburg şubesi ise Türk şirketine yönelik baskın ve aramalarla ilgili kısa bir açıklama yayınlayarak, “Operasyon Renaissance Construction şirketine yönelik Rusya Federasyonu Suç Yasası’nın 193’üncü maddesi uyarınca gerçekleştirilmiştir. Şirket muhtelif tarihlerde Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 100 milyar ruble (Yaklaşık 1,7 milyar dolar) transfer ettiği tahmin ediliyor. Aramalar açılacak davaya kanıt toplanması amacıyla yapılmıştır” dendi.

Rönesans olayla ilgili suçlamaları reddederken şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya’da sık gölülen ‘rakip ihbarı’ olayı olabileceğini söyledi.

DÜNYA DEVİ ŞİRKET

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi geçtiğimiz haftalarda yayımlanmıştı. 2016 gelirlerine göre yapılan listede 38’inci sırada yer alan Rönesans Holding, Türk taahhüt şirketleri arasında ilk sıraya yerleşmişti. ENR listesine göre, 2016 yılında toplam 3.9 milyar dolar gelir elde eden şirketin uluslararası projelerinden elde ettiği gelir ise 3.25 milyar dolar seviyesini aştı.

RÖNESANS’TAN AÇIKLAMA ‘BİZE YÖNELİK BİR SUÇLAMA YOK’

Rönesans yetkilileri şunları şunları ifade etti:

“Rusya’da yapılan genel bir inceleme kapsamında, şirketimizin St.Petersburg ofisinde de araştırma yapılmış olup, Rönesans’a yönelik herhangi bir suçlama olmadığı ifade edilmiştir. 1993 yılında Rusya’da kurulan ve bölgede 3 milyar dolar büyüklüğünde varlığa sahip olan şirketimiz, bugüne kadar Rusya Federasyonu’nun hukuk sistemine saygılı ve mevzuata uygun şekilde pek çok başarılı projeye imza atmıştır. Şirketimiz hakkında çıkan haberlerle ilgili herhangi bir dayanak yahut hukuksal zemin bulunmadığı görülmektedir. Şirketimiz, gelişmeleri yakından takip etmekte, Rusya ve diğer coğrafyalardaki bütün faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir. Rönesans’ın kurumsal prensipleri ve şeffaflık ilkesi gereği, bu açıklamayı saygıyla bilgilerinize sunarız.”

6.4 MİLYAR DOLAR AKTİF BÜYÜKLÜK

Dr. Erman Ilıcak tarafından 1993 yılında kurulan Rönesans Holding, dünyanın 24 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. Rönesans Holding 2016 yıl sonu verilerine göre 6.4 milyar dolar aktif büyüklüğe ulaştı. Rusya, Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Cezayir, Polonya, Hollanda, Beyaz Rusya, Almanya, Nijerya, İsviçre, Avusturya, Irak, Katar, Libya, Finlandiya, Belçika, Japonya, Mozambik, Sri Lanka, Lüksemburg, Gabon, Curocao ve St. Lucia’da faaliyetlerini sürdüren Rönesans, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinde, yeni projelere imza atmayı hedefliyor.

parasını çekmeyen yandı
Haber,

6 günde parasını çekmeyen yandı!

Çeşitli nedenlerle paranın banka hesabından bu tarihler arasında çekilmemesi halinde, hak edilen ödenek emanete alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri gönderiliyor.

parasını çekmeyen yandıGeçici iş göremezlik ücreti; sigortalının iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması ya da hastalık ve hamilelik durumlarında, yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresi için ödeniyor. Sigortalı, hastaneden aldığı rapor nedeniyle, geçici olarak çalışamadığı için aylık ya da haftalık olarak gelir kaybı yaşıyor. Bu gelir kaybının telafisi, geçici iş göremezlik ödeneği ile sağlanıyor. İstirahat raporunun bitim tarihini takip eden gün itibarıyla geçici iş göremezlik ödeneğine ait ödeme işlemleri başlatılıp, anlaşmalı bankaya sigortalının TC kimlik numarasına tanımlanarak gönderiliyor.

Ancak son zamanlarda iş göremezlik ödeneği alınmasında, yetkili banka hesabından 6 gün içerisinde çekilmediği takdirde 3 aya varan gecikmeler yaşandığı belirtiliyor. Her ayın 8 ile 14’ü arasında çekilmek üzere, iş göremezlik ödeneği işçi adına banka hesabına aktarılıyor. Ancak çeşitli nedenlerle paranın banka hesabından bu tarihler arasında çekilmemesi halinde, hak edilen ödenek emanete alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri gönderiliyor. Ücret geri gönderildiğinde ise SGK’ya tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Bu tarihten sonra da işlemlerin tamamlanması ve paranın tekrar bankaya aktarılmasının zaman aldığı belirtildi. SGK’nın her bir şubesinin ayda ortalama 7-8 bin iş göremezlik ödeneği işlemi yaptığı belirtiliyor.

2 HAFTA İÇİN ‘ASGARİ’ 512 TL

Bir günlük iş göremezlik ödeneği için rapor tarihinden önceki 3 aylık brüt kazanca bakılıyor. 3 aylık brüt kazanç, 90’a bölünerek, günlük brüt kazanç hesaplanıyor. Çıkan rakamın 3’te 2’si günlük iş göremezlik ödeneği dikkate alınıp raporlu gün sayısıyla çarpılıyor. Asgari ücretli işçi için brüt 1647 liradan günlük ücret 54.9 lira çıkıyor. Bu rakamın 3’te 2’si olan 36.6 lira günlük ödenek oluyor. İki hafta çalışamayan işçi için yatırılan ödenek ise 512 lira.

Gazete Habertürk

meb öğretmen pkk
Haber,

PKK ile ilişkisi tespit edilen 11 bin 285 öğretmen açığa alındı

Milli Eğitim Bakanlığı , PKK ile ilişkisi tespit edilen 11 bin 285 öğretmeni açığa aldı.

meb öğretmen pkkBakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, ekli listede adları ve görevlerine yer verilen 11 bin 285 Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Personelin bu fiilleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 6, 7, 8, 10 ve 11’inci maddelerine aykırı hareket ettikleri anlaşıldığından, 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan olağanüstü hal kararı, 23 Temmuz tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince eyleme katılan ya da destek veren personelin görev başında kalmasında sakınca görüldüğünden aynı kanunun 137’inci maddesi gereğince ilgililer hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır.”

Bakanlığın yazısında, söz konusu personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması istendi.

Öte yandan Bakanlık yetkililerince, valiliklerin koordinasyonunda yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Emeklilik bekleyen binlerce kamu çalışanına kötü haber
Haber,

Binlerce kamu çalışanına kötü haber!

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi, emekli olmak için temmuz ayını bekleyen binlerce kamu çalışanını da etkiledi.

Emeklilik bekleyen binlerce kamu çalışanına kötü haber
FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alınan kişilerin yanı sıra diğer kamuçalışanlarının emeklilik başvuruları da beklemeye alındı. 2 Eylül Perşembe günü yayımlanan 673 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile emeklilik işlemleri olağanüstü hal süresince askıya alındı.

KHK’ya göre emeklilik dilekçesinin işleme konulabilmesi için yetkili makamın 1 ay içinde onaylanma zorunluluğu olağanüstü hal döneminde uygulanmayacak.

Bu değişiklik, olağanüstü hal ilan edildiği 21 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Dolayısıyla yetkili makamların 1 aylık süre dolduğu için yasal zorunluluk nedeniyle onayladığı emeklilik talepleri de yeniden askıya alınacak. (Kaynak: Habertürk)

14 bin öğretmen açığa alınacak
Haber,

‘PKK ile ilişkili 14 bin öğretmen açığa alınacak’

Başbakan Binali Yıldırım, 14 bin öğretmenin açığa alınacağını açıkladı.

14 bin öğretmen açığa alınacakBaşbakan Yıldırım: “Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek.

İki gün önce yaptığı bir konuşmada, öğretmenlerle ilgili yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığına da dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki gün önce bir konuşmamda bölgedeki öğretmenlerle ilgili bir şey söylemiştim. Orada belli ki bir yanlış anlaşılma var. Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin civarında öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Bunların ne kadarının doğrudan ilişkili olduğu, olmadığı yapılacak incelemelerle teftişlerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Okul zamanı geliyor, bayramdan sonra okullar açılıyor. MEB bakanımızla görüştük, üzerinde şüphe bulunan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders görevinde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz. Öbürleri ne olacak? Öbürleri de FETÖ’cülerin başına ne geldiyse onların başına da aynı şey gelecek. Sadece öğretmenlerle sınırlı değil. Terör sadece dağda değil, devletin içinde de var. Devletin yerel yönetimi içinde de var. Terörle haşır neşir olmuş bütün kamu görevlilerinin üzerine gideceğiz. Onları da tek tek ayıklayacağız. Aksi halde bu mücadeleyi sadece silahla kırda, şehirde yapamayız. Bunların lojistik desteklerini, akıl hocalarını devre dışı bırakmazsak istediğimiz başarıyı elde edemeyiz. Tek boyutlu değil, güvenlik, kalkınma, sosyal rehabilitasyon yönüyle topyekun mücadeleyi kararlılıkla yürüteceğiz. Bugün bakanlarımız ve milletvekillerimizle buradayız. Bu bizim bu konuya artık baş koyduğumuzu gösteriyor. Çözüm mözüm yok demiştik. Bu sözün muhatabı kana doymayan PKK’dır. Onların hakkı dünyanın herhangi bir yerinde bir hukuk devletinde, eline silah alanın neyse, burada da aynısı olacaktır. Eli silahlı eşkıyalarla devlet asla muhatap olmayacak. Müstehakları neyse gördüler, görmeye devam edecekler. Terörle etkin mücadelenin sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bizim için bu ülkeyi bölmek isteyen, bu bayrağı indirmek isteyen, bu vatan toprağını parçalamak isteyen Kürt de olsa, Türk de olsa aynıdır. Hepsi bölücüdür, hepsi teröristtir. İşin özü bellidir, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet. Bunun karşısında olan kim olursa olsun, bizim için teröristtir, bölücüdür. El ele vererek, Türkiye’nin bütün bölgelerindeki gelişmişlik seviyelerini aynı noktaya getireceğiz. Türk-Kürt diye, Alevi-Sünni diye ayrım yapmayacağız. Bizim için vatandaşlara hizmet edenler ya da etmeyenler, ülkesi için çalışanlar ya da başkaları için taşeronluk yapanlar, ayrım budur. Silahı meşru görenler ya da görmeyenler. Silahı meşru görenler bizim düşmanımızdır. Bizim için eski Türkiye özlemi çekenler bir de yeni Türkiye hayali kuranlar var. Sizler her zaman geleceğin Türkiye’nin yanında oldunuz. Ülkemize sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bu kalkınma ve destek hamlesinin hayırlı sonuçlara vesile olmasını niyaz ediyorum.”

İHA

Haber,

50 bin 875 memur daha ihraç edildi

Son Kanun Hükmünde Kararname ile tam 50 bin 875 memur daha ihraç edildi. İşte işten çıkarılanların listesi…

ihraç edilen memurların listesiAKP tarafından dün gece geç saatlerde yayınlanan KHK ile binlerce memurun işine son verildi.

Cemaat bağlantısı iddiasıyla yapılan ihraçların büyük kısmını MEB’te yaşanan ihraçlar oluşturdu.

MEB dışında Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Aile Bakanlığı, SGK, Tarım, Gümrük, İçişleri, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik’te de işten çıkarmalar yaşandı.

İşten çıkarmaların tam listesi için: İşten çıkarılanlar

taklit ve tağşiş yapılan ürünler
Haber,

İşte taklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit ve tağşiş yapılan 355 ürünü açıkladı.

taklit ve tağşiş yapılan ürünler
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü internet sitesinden açıkladı.

taklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalartaklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalar 2 taklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalar 3
taklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalar 4

Haber,

Kurban Bayramı tatili kaç gün ?

Başbakan Binali Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 16 Eylül Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzaladı.

kurban bayramı tatili kaç günBaşbakan Binali Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 16 Eylül Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzaladı. Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Kurban Bayramı’nın ertesi günü (16 Eylül Cuma) tam gün idari izinli sayılacak.

Böylelikle Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak. Başbakan Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ile SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş ödemelerinin de Kurban Bayramı’ndan önce yapılması için bakanlıklara talimat verdi. Maaş ödemelerinin 08-09 Eylül 2016 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Haber,

Donald Trump: 13 CIA yetkilisi darbeye yardım etti

ABD’nin İslam düşmanlığı söylemleriyle öne çıkan başkan adayı Trump, Türkiye’deki darbe girişimi hakkında çok tartışılacak bir iddia ortaya attı.

donald trump cia darbe açıklamasıResmi twitter hesabından “13 CIA yetkilisi darbeye yardım etti” paylaşımında bulunan Trump’ın, daha sonra bu paylaşımı sildiği anlaşıldı.

Daily Iowan muhabiri Rebecca Morin’in, Trump’ın tweetlerini haberleştirdiği yazı da bir süre sonra yayından kaldırıldı.

Söz konusu silinen haber, awdnews internet sitesinde ve Julie Prévost isimli bir gazetecinin sosyal medya hesabında da yayınlanmakta.

trump: cia officers helped turkey coup attempt, evidence available

Haber,

Macaristan’da olağanüstü hal uzatıldı

Macaristan’da yasa dışı göç dolayısıyla ilan edilen ve 9 Eylül’e kadar geçerli olan olağanüstü hal uzatıldı.

ohal uzatılıyor muMacaristan Başbakan Başdanışmanı György Bakondi, Macar hükümetinin, sığınmacı baskısı dolayısıyla ülkede mart ayında ilan edilen ve 9 Eylül’e kadar geçerli olan olağanüstü hali uzatacağını söyledi.

SIĞINMACI SAYISI İKİ KATINA ÇIKIYOR

Sığınmacı baskısının Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya’da güçlendiğini ve yeni rotaların ortaya çıktığını savunan Bakondi, ”Haftadan haftaya Yunan adalarına ulaşan sığınmacı sayısı iki katına çıkıyor. Balkan ülkeleri sınırları korumak için mücadele ediyorlar. Yasa dışı göç dolayısıyla ilan edilen ve 9 Eylül’e kadar geçerli olan olağanüstü halin uzatılmasına ihtiyaç olduğundan dolayı hükümet bunu uzatacak” dedi.

SINIRDA 3 BİN KİŞİ BEKLİYOR

Macaristan sınırında yaklaşık 3 bin kişinin beklediğini de aktaran Bakondi, ”Macaristan sınırında günlük yaklaşık 200 kişi yasa dışı yollardan sınırı geçmeye çalışıyor ama şu ana kadar kimse başaramadı. Sınırda bekleyen yaklaşık 3 bin kişi insan kaçakçılarının yardımıyla sınırdaki sistemin zayıf noktalarını arıyor.” şeklinde konuştu.

JİLETLİ TEL ÖRGÜ ÇEKMİŞLERDİ

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa’ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Haber,

Alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunu onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu onayladı

alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Erdoğan’ın 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği belirtildi.

KANUN NELER GETİRİYOR

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK ve belediyelerin alacakları yeniden yapılandırılacak.

Kesinleşmiş kamu alacakları asıl tutarları tahsil edilecek, yurtiçi ÜFE esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezalarından vazgeçilecek.

Mükelleflerin, gelir veya kurumlar vergisini artırmaları halinde, artırıma konu ödemeler nedeniyle gelir veya kurumlar vergisi incelemesi ve tarhiyatı olmayacak. KDV mükellefleri, vergi artırımında bulundukları dönemler için haklarında KDV yönünden vergi incelemesi ve tarhiyatına tutulmayacak. Eczaneler, stoklarında kayıtlı olan ancak fiilen bulunmayan ilaçları, maliyet bedeli üzerinde fatura düzenleyerek kayıtlarından çıkarabilecek.

“BORÇLULAR, YAPILANDIRILAN BORÇLARINI 18 TAKSİTTE ÖDEYEBİLECEK”

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’ye getirenler, bu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Mükellefler, Türkiye’ye getirilen varlıklarını işletmelerine dahil edebilecek veya işletmelerinden çekebilecek. Bu varlıklar, diğer kişilerin nam veya hesabına getirebilecek.

Yurt dışından Türkiye’ye varlık getirenlerle, adına varlık getirilenler hakkında vergi incelemesi, araştırma ve soruşturma yapılamayacak, vergi cezası ve idari para cezaları kesilemeyecek. Borçlular, yapılandırılan borçlarını 18 taksitte ödeyebilecek.

Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarına ve SGK’ya bağlı tahsil dairelerince takip edilen ve vadesi 31 Aralık 2011 tarihinden önce olan düşük tutarlı alacakların tahsilinden vazgeçilecek. (AA)

Haber,

Ortaya çıkmazlarsa 86 bin memur işten çıkarılacak

2010 KPSS’de kopyacılar ortaya çıkmazsa 86 bin memur işten çıkarılacak.

86 bin memur işten çıkarılacakSavcılık tarafından yürütülen sınav soruşturmasında, tespit edilecek FETÖ şüphelileri kurumlarına isim isim bildirilecek. Soruşturmada, yanlış şıkta ve aynı sorularda aynı hataları yapan adaylar şüpheli olacak. 86 bin kişiyi işten çıkarmada hükümetim masasında. Kopyacılar ortaya çıkmazsa 86 bin kişi işten çıkarılabilir.

Milliyet’te yer alan habere göre, Ankara 1. İdare Mahkemesi, sınav sorularının FETÖ tarafından sızdırıldığı iddiaları üzerine, daha önce Eğitim Bilimleri kısmı iptal edilen 2010 KPSS’nin ‘Genel Yetenek ve Genel Kültür’ bölümünü de 6 yıl sonra iptal etti. İptal kararı, söz konusu sınavla kamuya giren memurlar için işten çıkarmanın da içinde bulunduğu bir dizi seçeneği gündeme getirdi.

KOPYA ÇEKENLER ORTAYA ÇIKARILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sınavları inceleme talimatı veren Yıldırım ise önceki akşam katıldığı TV programında KPSS iptal davası için üç seçenekten bahsederek, “86 bin kişi çıkarılacak demektir. Ya da düzenlenecek mahkeme kararı etkisiz olacak ya da karar uygulanacak iş akdi feshedilecek. Çalışma Bakanı’na da söyledim. Bunları sınavlarını incelemek lazım. Tamamı mı soruları aldı FETÖ’nün hedef kitle mi var, onlar da belli olur. Ortaya çıkarılır, diğerleri bu işten muaf tutulur” dedi.

İSİMLER BİLDİRİLECEK

Bundan sonraki süreç için gözler, bakanlıkların yanı sıra daha önceden başlatılan soruşturmayı yürüten savcılığa çevrildi. Savcılık tarafından yürütülen sınav soruşturmasında, tespit edilecek FETÖ şüphelileri, çalıştıkları kurumlarına isim isim bildirilecek. Kurumlar da bu çalışanlar hakkında gerekli işlemleri başlatacak. Soruşturmada, yanlış şıkta ve aynı sorularda aynı hataları yapan adaylar şüpheli olacak. Önümüzdeki süreçte, dava konusu sınav için verilebilecek toplu iptal kararının işe girmiş masum kişileri etkileyebileceği, bunun yerine ayıklama yönteminin tespit edilebileceği kaydediliyor.

YÜKSEK PUAN ALIP MEMUR OLANLAR MERCEK ALTINDA

Bir süredir yürüyen soruşturma kapsamında savcılık, iptal edilen iki testten yüksek puan alarak memur olanları mercek altına almıştı. Daha önce hazırlanan bilirkişi raporunda da sınavdan yüksek puan alanlarla tüm grubun soruyu doğru yanıtlama oranı arasında mantıken fark olması gerektiği belirtilerek adayların sorularının önemli bir kısmının soru kök ve seçeneklerini, sınav tarihinden gördüklerine, bu yüzden yüksek puan aldıklarına yönelik komisyonumuzda ‘kuvvetli şekilde kanaat oluştuğu’ kaydedilmişti.

Haber,

Melih Gökçek’in iddiasına Bülent Arınç’tan cevap

AK Partili Melih Gökçek ile Bülent Arınç arasındaki kavga iyice kızıştı. Melih Gökçek’in son iddiasına Bülent Arınç’tan cevap gecikmedi.

melih gökçek bülent arınç kavgası

Arınç, Gökçek’e bir anektodla cevap verip “Melih Gökçek AK Parti’ye 2 yıl sonra kimlerin operasyonu ile katılmıştır” diye sordu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eski Başbakan Yardımcısı ve Meclis Başkanı Bülent Arınç arasındaki kavga iyice kızıştı. Melih Gökçek’in son iddiasına Bülent Arınç’tan cevap gecikmedi. Arınç Gökçek’e bir anektodla cevap verdi. Arınç, “Melih Gökçek AK Parti’ye 2 yıl sonra kimlerin operasyonu ile katılmıştır” diye sordu.

Melih Gökçek, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirirken “AK Parti’deki bütün operasyonların neticesi Bülent Arınç’ı başa getirmekti” demişti.

Bülent Arınç, Gökçek ile birlikte hakkında “FETÖ’cü” diye twitler atan bazı yazarlara yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

Arınç’ın Gökçek’le ilgili açıklaması şöyle:

Arınç Gökçek ilgili açıklaması

Arınç Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti ile HDP arasında imzalanan “Dolmabahçe mutabakatına” ilişkin “haberim yoktu” deyip eleştirmesi üzerine “Bal gibi biliyordu” açıklaması yapmış, topa giren Melih Gökçek Arınç’ı “paralelci olmakla” eleştirmişti.

Arınç da Gökçek’e “Ankara’yı cemaate parsel parsel sattın” cevabını vermişti.

Haber,

45 yaş altındaki herkesin maaşından 600 TL kesecek

45 yaş altı çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik (BES) getiren kanun tasarısı TBMM’ye geldi.

bireysel emeklilik 600 lira kesintisiDaha önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada çalışanların maaşlarından her ay 100 lira BES kesintisinin planlandığını ifade etmişti. Yeni öneriye göre çalışanlar iki ay içinde sistemden isteğe bağlı çıkabiliyor.

Bireysel emeklilik tasarısı Meclis’e gönderildi.Buna göre 45 yaş altı çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik gelecek. Bu önerinin kapsamlı bir torba tasarı olarak Meclis’e gönderildiği ifade edildi.

TÜM ÇALIŞANLARI KAPSAYACAK

Hürriyet’te yer alan habere göre tasarının ikinci maddesi halihazırda çalışanların da bireysel emekliliğe zorunlu katılımını kapsıyor. Bu tasarıya göre uygulama Ocak 2017 itibariyle başlayacak.

Çalışanlara zorunlu girişten iki ay sonra zorunlu emeklilik planından çıkma seçeneği sunulacak.

ŞİMŞEK DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce zorunlu bireysel emeklilikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, 45 yaş altı tüm çalışanların, işverenleri tarafından, zorunlu olarak BES’e dahil edileceğini söylemişti.

Bu plana göre çalışanlardan her ay 100 lira kesilecek ve bu paralar kişilerin kendi adlarına açılacak bireysel hesaplarda tutularak, emeklilik fonlarında değerlendirilecek.

6 AYDAN 2 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Daha önceki açıklamalarda çalışanlar isterlerse, 6 ay sonra sistemden çıkabileceği belirtilmişti. Meclis’e sunulan son öneride bu sürenin iki aya düştüğü görülüyor.

Çalışanlar öneriye göre çıkarken de hem kendi yatırdıkları paraları hem de getirisini alabilecek. Yani, sisteme giriş zorunlu, ancak çıkış serbest olacak.

okullar ne zaman açılacak haberi
Haber,

Okullar ne zaman açılacak?

Okulların açılışının 3 Ekim’e ertelendiği yönündeki iddialara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması geldi.

okullar ne zaman açılacak haberi

MEB’de yer alan açıklamada, “söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Eğitim öğretim yılı 19 Eylül’de başlayacaktır” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2016-2017 eğitim öğretim yılının, açıklanan çalışma takviminde olduğu gibi 19 Eylül 2016’da başlayacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016’da başlayacağına yönelik spekülatif haberlere yer verildiği, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Daha önce eğitim öğretim yılı çalışma takviminde açıklandığı gibi eğitim öğretim yılının 19 Eylül 2016’da başlayacağı bildirilen açıklamada, MEB ile ilgili her türlü resmi açıklamanın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yapıldığı, bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesi istendi.

MEB’den yapılan açıklama şöyle:

Bugün bazı basın yayın organlarında, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016 tarihinde başlayacağına yönelik spekülatif haberlere yer verildiği görülmüştür. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bakanlığımızca daha önce eğitim öğretim yılı çalışma takviminde açıklandığı gibi eğitim öğretim yılı 19.09.2016 tarihinde başlayacaktır.

Bakanlığımızla ilgili her türlü resmi açıklama, duyuru ve haber Müşavirliğimizce yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesini rica ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

trafik sigortası iadesi
Haber,

Trafik sigortasında geri ödeme nasıl yapılıyor?

Aracı sattıktan sonra trafik sigortasından geri alınacak para nasıl hesaplanır? Trafik sigortasında geri ödeme nasıl yapılıyor? Trafik sigortasından ne kadar geri alacaksınız?

trafik sigortası iadesi

Yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödenmesi için yayımlanan genelgeye göre sigorta şirketleri, 1 Ağustos’tan itibaren yaklaşık 1 milyon sürücüye fazladan alınan primlerin iadesini yapacak. TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay:”Bu iade takriben 1 milyon sürücüyü etkileyecek, ortalama 100 lira tahmin edilen, fakat hasarsızlık oranına göre değişecek olan meblağ sigortalıya iade edilecek” dedi.

“ÖDEMELER 1 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK” 
Taner Çağatay, söz konusu indirim tutarının, trafik poliçelerinde prim artışına dair bir iade değil, hasarsızlık uygulaması yapılması gerekirken yapılmayan poliçeleri kapsadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“18 Haziran 2014 ile 30 Eylül 2015 tarihlerinde tanzim edilmiş gerçek kişi sigortalının geçmiş araç sahipliğinden doğan hasarsızlık indirim oranı, yeni poliçeler yapılırken uygulanmamıştır. Örneğin, aracınızı sattınız, 2 veya 3 yıl sonra yeni araç aldınız, eski aracınıza da ait yüzde 10 veya 15-20 hasarsızlık
indirimi mevcut olduğu halde hasarsızlık indirimi uygulanmadan ilk kez sigorta yaptıran yeni araç sahibi gibi poliçe yapılmıştır. Bu konuda aracı kurumların daha hassas olması ve yeterli araştırmayı yapması gerekiyor.”

Çağatay, söz konusu hatalı poliçelerin “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” tarafından tespit edilip, sigorta şirketlerine bildirildiğini belirterek, 1 Ağustos’ta poliçelerde zeyil yapılarak, iade tutarlarının direk sigortalıların banka hesap numaralarına veya kredi kartlarına iade edileceği bilgisini verdi.

Peki, süreç nasıl işliyor? Sigorta ücretini iade alırken hangi belgeler gerekli? Hesabınıza ne kadar para yatacak? İşte detaylar…

HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Öncelikle aracınızı sattıktan sonra, araç satış belgenizi ve sigorta poliçenizi, faks yoluyla sigorta acentanıza göndermeniz gerekiyor. Artık teknoloji geliştiğinden, bu belgeleri faks makinesi aramadan WhatsApp gibi mecralardan da gönderebilirsiniz. Yine de bir sorun olduğunda, belgelerinizi gönderdiğinizi kanıtlayabilmek adına faks en güvenli yöntem.

KREDİ KARTIYLA ÖDEDİYSENİZ…

Bu aşamadan sonra acenta belgelerinizi işleme alıyor. Eğer ödemeyi nakit yaptıysanız, paranızı yine nakit alıyorsunuz. Ancak kredi kartıyla taksitlendirme yoluna gittiyseniz, aynı şekilde alacağınız iade de taksit taksit kart hesabınıza yatıyor.

15 GÜN DAHA EKLİYORLAR

Ücret iadesinde hesaplama ise şu şekilde oluyor: Örneğin aracınıza 1 Nisan’da 2 bin TL’ye sigorta yapıp 30 Mayıs’ta sattınız. Yani aradan 60 gün geçti. aracı sattığınız kişi de 15 gün sizin sigortanızdan yararlanacağından, sigorta şirketleri bunun üzerine 15 gün daha ekliyor. Yani sigortalı olduğunuz gün 75’e çıkıyor.

HESAPLAMA ÜÇ AŞAMALI

Bir de bu 2000 TL’nin içerisinde, sigorta priminden ziyade, sigorta yaptırdığınız acentaya ödenen ‘komisyon’ tutarı bulunuyor. Bu rakam da poliçenizin üzerinde yazıyor. Diyelim ki siz, 175 lira da acentaya ödediniz.

1.aşama: Sigortanın bedeli

İlk aşamada, ödediğiniz paradan acenta komisyonunu çıkartıyorsunuz. Kalan miktarı (Sigorta bedeli), bir yıldaki gün sayısı olan 365’e bölüyorsunuz. Böylece bir günlük sigorta bedeliniz ortaya çıkıyor. Bunu da, sigortalı olduğunuz gün sayısına çarpıyorsunuz. Yani 75’e. Sonuç olarak ortaya sigortalı olduğunuz gün bedeli ortaya çıkıyor. Bunu da, sigorta bedelinden çıkartıp, sigortadan alacağınız paraya ulaşıyorsunuz.

2. Aşama: Acentanın bedeli

İkinci aşamada ise acenın sizden aldığı komisyon için geri ödeyeceği miktar var. Örneğimizde bunu 175 lira olarak belirlemiştik. 175 lirayı da bir yıldaki gün sayısına bölüyorsunuz. çıkan sonucu 75 ile çarpıp kullanılan komisyon bedeline ulaşıyorsunuz. Bu bedeli de 175’ten çıkartıp komisyon üzerinden alacağınız paraya ulaşıyorsunuz.

3. aşama: Elinize geçecek para

Son aşamada, sigortadan alınacak para ve acentadan alınacak parayı toplayıp elinize geçecek miktara ulaşıyorsunuz.

Trafik sigortasında geri alınacak ücret nasıl hesaplanıyor?

trafik sigortasından geri alınacak ücreti nasıl hesaplanacak

Yunus Emre Kabaoğlu / Haber7

darbe girişimi
Haber,

İşte darbe girişiminin perde arkası

Yaşanan darbe girişiminin ardında Hava Kuvvetleri’nin eski komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile damadı Yarbay Hakan Karakuş çıktı. Akın Öztürk gözaltına alındı. İşte darbe girişiminde yaşananlar…

darbe girişimi

Tolga ÖZBEK/İSTANBUL (DHA)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun darbe girişiminin önlenmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, eski Hava Kuvvetleri Komutan Orgeneral Akın Öztürk Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

30 AĞUSTOS’TA EMEKLİ EDİLECEKTİ

Orgeneral Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Balyoz operasyonu sonrasında birçok komutanın tutuklanmasının ardından 2013 yılında getirildi. İki yıl komutanlık yaptıktan sonra Ağustos 2015’e görevi Orgeneral Abidin Ünal’a devretti. Orgeneral Öztürk, kalan bir yıllık görev süresini Yüksek Askeri Şura üyesi olarak devam ettirip önümüzdeki 30 Ağustos’ta emekli edilecekti.

BİR YIL ÖNCE UYARILDI

Geçen yıl Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantıları olduğu iddia edilen Akın Öztürk’ün ‘darbe yapabilecek potansiyele sahip olduğu’ geçen yıl bir grup subay tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na bildirildiği öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, devletten temizlenmeye başlanan FETÖ bağlantılarına sahip general ve amirallerin önümüzdeki günlerde yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’da emekli edileceklerinin belli olması üzerine Orgeneral Öztürk’ün düğmeye bastığı ortaya atılan iddialar arasında. Eğer darbe başarılı olsaydı, Akın Öztürk Genelkurmay Başkanı olacaktı.

DARBE GECESİ DÜĞÜN VARDI

Dün gece, Eskişehir’de bulunan ve Hava Kuvvetleri’nin tüm vurucu güçlerinin komutanı olan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral İlhan Şanver’in kızının İstanbul’da düğünü vardı. Moda Deniz Kulübü’ndeki düğüne tüm Hava Kuvvetleri üst düzey komuta kademesi davetliydi. Başta Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal olmak üzere tüm havacı generaller ve üst düzey komutanlar İstanbul’a gelmişti. Düğüne katılmayan tek komutan ise Orgeneral Akın Öztürk’tü.

ANKARA’DA DÜĞMEYE BASILDI

Orgeneral Akın Öztürk, dün gece 22.00’de Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan F-16’ların kaldırılması ile operasyon için düğmeye bastı. Bu operasyon, Öztürk’ün damadı Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş’un komutanı olduğu Akıncı Üssü’ndeki 141. Filo’da başladı. Yarbay Karakuş, iki yıl önce Ankara’da Kuveytli diplomatlarla kavga etmiş ve çıkan arbedede darp edilerek ismi gündeme gelmişti.
Hava Kuvvetleri’nin karargâh filosu olarak bilinen 141. Filo’nun personeli dün öğleden sonra ‘Bugün filo komutanının emriyle erken paydos edilecek’ denilerek lojmana gönderilmişti.

TANKER UÇAKLAR GÖNDERİLDİ

F-16’ların uzun süre havada kalabilmesi için İncirlik Hava Üssü’nden KC135R tipi iki tanker uçak görevlendirildi. Bu uçaklar önce Ankara’da sonra da İstanbul’da görev yaparak F-16’ların saatlerce havada kalmasını sağladı.

MODA’YA HELİKOPTER İNDİ

Korgeneral İlhan Şanver’in kızının Moda’daki düğününe Ankar’da F-16’lar uçarken bir Sikorsky S-70 tipi helikopter indi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal başta olmak üzere tüm komuta heyeti helikoptere alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Hava Kuvvetleri üst düzey ekibin darbeciler tarafından kaçırılması, üs ve filoların hızlı reaksiyon vermesini önledi.

KARA HAVACILIK’TAN DESTEK

Darbe girişimine Hava Kuvvetleri’nden Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü ile İncirlikAdana’daki 10. Tanker Üs Komutanlığı’nın yanı sıra Ankara Güvercinlik’teki Kara Havacılık ve Jandarma Havacılık birliklerinden bazı desteklerin verildiği de ifade edildi. Kalkan Sikorsky S-70’lerin yanı sıra Ankara’da AH-1 Cobra helikopterlerinin uçtuğu, farklı bölgelerde ateş açtığı belirlendi.
Bu gelişmeler üzerine Hava Kuvvetleri, her an kalkışa hazır tüm üslerdeki F-16 uçaklarını havalandırarak İstanbul ve Ankara’da uçan darbeci güçlerin kontrolündeki F-16’ların peşine düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından darbecilerin kontrolündeki F-16’lara ‘vur emri’ verildi. Bir S-70 helikopteri ise Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 tarafından vuruldu.

TC-ATA UÇAĞI İNERKEN ÜZERİNDEN F-16’LAR GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dalaman’dan TC-ATA tescilli VIP uçağına binerek, İstanbulAtatürk Havalimanı’na hareket etti. Bir saate yakın Biga semalarında bekleme yapan uçağa, F-16’lar eşlik etti. Ancak uçağın İstanbul Atatürk Havalimanı’na 03.18’de inmesinden sonra darbeci F-16’lar Bandırma’dan kalkan F-16’lar tarafından kovalandı.

TC-ATA uçağı indikten sonra Florya tarafındaki Genel Havacılık apronuna geçti. Bu sırada iki F-16 uçağının Atatürk Havalimanı üzerinden ses hızını aşarak çok alçaktan uçtu. Bazı hangarların camları kırıldı. Bu sırada uçakların İstanbul hava sahasında KC135R tanker uçaklarından yakıt ikmali yaptığı belirlendi.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Darbe girişimlerinin ardından akla gelen sorulardan biri de 24 Kasım 2015’te sınır ihlali nedeniyle düşürülen Rus uçağının arkasında darbeci yapının olduğuydu. Uçuşun ardından komuta kademesinin yanı sıra darbeci pilotların kullandığı F-16 ve tanker uçak pilotları, destek veren yer ekipleri tutuklandı.

MEHMET İYİDİL: GÖREVİMİN BAŞINDAYIM

Öte yandan EDOK Başkanı Korgeneral Mehmet İyidil, Doğan Haber Ajansı’na bir açıklama yaptı. Tutuklanmadığını ve görevinin başında olduğunu belirten Korgeneral İyidil, şöyle konuştu:

“Dün gece başlatılmak istenen kalkışmanın tamamen karşısındayım. Cumhuriyetilkelerine gönülden bağlı, anayasal devlet düzeninden yana vatanını seven bir Türk subayıyım. Birliklerimin tamamı şu anda emir ve komutam altındadır. Özellikle Etimesgut Zırhlı Tümen birliklerinde yapılmak istenen hareket tarafımdan önlenmiştir. Bu faaliyeti başlatanların yayımladığı ‘sözde’ emirde, ben birliğimden alınarak diğer bu faaliyetlere katılmayacağını değerlendirdikleri generaller gibi kuvvet emrine alındığım belirtilmiştir. Halen görevimin başında milletimin ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımız ile sıralı komutanlarımın emrindeyim. Bu konuda, başından itibaren Orgeneral Ümit Dündar’ın emirlerini yerine getirdim.”

ingiltere
Haber,

İngiltere yeni başbakanını arıyor

İngiltere yeni başbakanını arıyor. Peki ülkenin yeni başbakanı nasıl bir süreç sonunda belli olacak, adaylar arasında kim önde?

ingiltere

Normal birçok ülkede olduğu gibi İngiltere’de iktidar partisinin lideri başbakan oluyor. Ancak bu kez durum farklı. Cameron, görev süresinin tam ortasında istifa karar almış durumda.

Ekim ayındaki Muhafazakâr Parti kongresinde parti yeni liderini seçecek. Kongrede partinin 30 meclis üyesi oylamayla 5 adayı 2’ye indirecek. Arından yaklaşık 150 bin Muhafazakâr Parti üyesi posta yoluyla yapılacak seçimde bu iki aday arasından bir tercih yapacak.

İki adaydan üyelerin yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alan parti lideri olacak. Cameron görevi bırakacak, yeni lider onun yerine başbakan olacak.

İNGİLTERE BAŞBAKAN ADAYLARI

Andrea Leadsom, Stephen Crabb, Theresa May, Michael Gove, Liam Fox

Soldan sağa: Andrea Leadsom, Stephen Crabb, Theresa May, Michael Gove, Liam Fox

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği, dolayısıyla başbakanlık için 5 aday bulunuyor. Gove’un yanı sıra İçişleri Bakanı Theresa May, eski Savunma Bakanı Liam Fox, Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Stephen Crabb de adaylar arasında yer alıyor.

en güçlü ingiltere başbakan adayları

Haber,

Asgari ücret düşecek mi?

Asgari ücretin 1300 liranın altına düşmesi gündemde. Peki asgari ücret düşecek mi?

asgari ücret düşürülecek miMaliye Bakanı Ağbal: “(Asgari ücret) 1300 liranın altına düşmemesi yönünde talepler var. Bu konuda çalışma yapılacaksa bu çalışma vergi alanı dışında başka bir alanda yapılmalıdır”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, denetim elemanları ve idarenin, kanunda bir konuyu açık olarak görmemişse mutlaka orada vergi varmış gibi yorumlar yaptığını belirterek, “Halbuki bir husus mevzuatta açık bir şekilde vergiye tabi olduğu belirtilmediği sürece, kanunun lafzında olmayan hiçbir şeyden yorumla vergi çıkarılmamalıdır.” dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, dünkü görüşmelerde 21 maddesinin kabul edildiği “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın müzakerelerine devam edildi.

Bakan Ağbal, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı, bazı maddelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de Vergi Usul Kanunu’ndaki yorum maddesinden kaynaklanan genel bir zafiyet olduğunu belirten Ağbal, şöyle konuştu:

“Kanundaki bir şeyi açık ve seçik olarak görmemişsek mutlaka ve mutlaka sanki burada bir vergi varmış gibi yorumlar yapıyoruz. Bunu denetim elemanları, idare, mahkemeler yapabilir. Halbuki bir husus mevzuatta açık bir şekilde vergiye tabi olduğu belirtilmediği sürece, kanunun lafzında olmayan hiçbir şeyden yorumla vergi çıkarılmamalıdır. Bu Türkiye’de vergi hukukunun herkes tarafından kabul edilmesi gereken prensibi olmalıdır. Böylece Türkiye’de vergi hukuku güvenliği de artırılmalıdır. Yorum meselesi yüzünden içine düştüğümüz sıkıntı bu. Vergide en çok üzerinde çalışmamız gereken madde, Vergi Usul Kanunu’nun 3. maddesi, yorum maddesi. Bu maddede köklü değişiklikler yapmadığımız sürece, bu ana kadarki uygulamalar maalesef aynen devam etmek zorunda kalır.”

– “Meslek kodu ve adı, kayıt dışı istihdamla mücadelede önemli”

Bakan Ağbal, tasarının, “Prim tahakkukunun geç yapılması veya yapılmaması, sigortalıların hizmetlerinin bildirilmemesi ya da geç bildirilmesi durumunda işverenlere uygulanacak cezalar” ile ilgili madde hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Ağbal, her şeyi yaptırımla çözme anlayışının doğru bir anlayış olmadığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle de mükelleflere katlanamayacakları yükümlülükleri önce getirip, ondan sonra yaptırıma bağlamak, daha sonra uygulanamaz hale geliyor fakat Türkiye’de maalesef kayıt dışı istihdam hala yüksek oranlarda. Yüzde 52’lerden yüzde 32’lere düşmüş durumda ama gelişmiş ülkelerle mukayese ettiğimiz zaman, Türkiye’de hala kayıt dışı istihdam yüksek. Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıt dışı istihdamla mücadelesi noktasında, meslek kodu ve meslek adı önemli bir unsur. Sıradan, rastgele, sadece bilgi olsun diye doldurulan bir alan değil burası.

Kayıt dışı istihdam meselesi, sadece hiç beyan edilmeyen çalışanlar meselesi değil. Beyan edilen fakat yaptığı mesleğe göre ücreti çok düşük beyan edenler de kayıt dışı. Kişi diplomasına göre çok nitelikli ama asgari ücret üzerinden beyan ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu aslında kişinin meslek adı ve kodu üzerinden beyan edilen ücretini çek etmeye çalışıyor. Neden? Aynı meslek kodlarında farklı farklı ücret beyanları arasında tutarlılığı arayacak. Bu nedenle kayıt dışı mücadele ile ilgili önemli bir enstrüman. Sosyal Güvenlik Kurumu veya maliye idaresi, mükellefi, yükümlülükleri konusunda daha fazla eğitmek durumunda.”

Hiç beyan edilmemiş bir kişi için önerilen ile beyan edilen bir kişinin meslek adı ve kodunun farklı yazılmasından kaynaklanan cezanın aynı olmaması gerektiğini bildiren Ağbal, “Fiil ile ceza arasında orantılılık olması bakımından bu düzenlemeden vazgeçmeyelim. Bunu doldurulması gereken ihtiyari bir alan olarak görmeyelim, bu önemli bir alan. Bunun doldurulmasını zorunlu kılmanın yolu da yaptırım getirmektir.” değerlendirmesini yaptı.

Bu meselenin kayıt dışı ile mücadelede önemli bir konu olduğunu vurgulayan Ağbal, “Aynı işi yapan iki kişi var, birisi için bir kurumun beyan ettiği ücret 10 bin lira iken, aynı işi yapan diğer kişi için beyan edilen ücret, asgari ücret. Sosyal Güvenlik Kurumu bununla mücadele etmek zorunda. Cezaları çok daha hafif bir noktaya getirelim, uygulanmasını bir yıl sonra başlatalım ama bundan vazgeçmeyelim.” diye konuştu.

Ağbal, SGK’ya bildirilen çalışanların yüzde 40’ının asgari ücretle beyan edildiğine dikkati çekerek, “Çalışanların yüzde 40’ının asgari ücretle bildirildiği bir sistemin güvenirliği yok. Bizim bu güvenirliği sağlamamızın en önemli yollarından birisi, çalışanının mesleğinin ne olduğunu bilmektir.” diye konuştu.

Daha sonra söz konusu madde, değişiklik önergesi doğrultusunda kabul edildi.

ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Maliye Bakanı Ağbal, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, “Asgari ücrette değişiklik olmazsa ekim ayında bin 300 liranın altına düşecek. Bin 300 liranın altına düşmemesi için tedbiriniz var mı?” sorusuna da yanıt verdi.

Asgari ücreti 1 Ocak 2016’da bin 300 liraya çıkardıklarını anımsatan Ağbal, “AK Parti hükümetleri döneminde asgari ücretli, her zaman için enflasyonun üzerinde gelir elde etmiştir, refahı da bu dönemde artmıştır. Bin 300 liranın altına düşmemesi yönünde talepler var. Bu konuda herhangi bir çalışma yapılacaksa, bu çalışma, vergi kanunları, vergi alanı dışında başka bir alanda yapılmalıdır. Vergi tarifesine, düzenlemelerine çok fazla dokunmamak lazım. Zamanı geldiğinde Çalışma Bakanımız ile bir araya geliriz ve vergi kanunları dışında bir çözüm üretilebilir mi diye bakarız.” değerlendirmesini yaptı.

Haber,

Edirne’de tefeciler cirit atıyor

Ülkemizde ve Edirne’de yaşanan ekonomik kriz sonucu, parasal yaşamlarını yürütmekte zorlanan vatandaşlarımız, bankalardan kredi çekerek iş yapmaya çalışıyor.

edirne tefeciler

Ancak, alışveriş istenen türde olmadığında kredilerin geri ödenmesinde zorlanılıyor. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları arttıkça, bankalarla sorunlar yaşanıyor. Sorun, nakit para bulamama gibi bir aşamaya geldiğinde ise yasadışı faaliyet gösteren tefecilerden yardım almaya çalışılıyor.

Onlara ödenen çok yüksek faizler, insanları maddi manevi bitiriyor. Alınan borca karşılık, aylık yüzde ona yakın faiz ödeyen vatandaş, elinde avucunda ne varsa tefecilere kaptırıyor. Yetkililerden, bu duruma bir an evvel çözüm bulmaları isteniyor.

Daha doğrusu; kendin her köşesinde yasa dışı şekilde cirit atan tefeciler, birilerinin mutlaka dur demesi gerekiyor. Bizden uyarması (GERÇEK HABER)