Browsing Category

İşkur İş İlanları

İşkur İş İlanları,

İŞKUR TYP ile kamuya 70 bin kişi alınacak!

İŞKUR 2019 yılında “Toplum Yararına Program” (TYP) kapsamında 70 bin kişinin kamuda işe alınacağı duyuruldu. Bu haber üzerine vatandaşlar İŞKUR TYP ilanlarına nasıl bakılır? İŞKUR TYP ilanlarına kimler başvurabilir? İŞKUR TYP ilanları başvuru şartları nelerdir? gibi sorulara yanıt aramaya başladı. İşte İŞKUR ilanları ile ilgili detaylar….

Hükûmetin istihdam atağı, önümüzdeki sene de devam edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında verdiği “Aralıkta istihdamlar artacak” müjdesinin detayları belli oldu. Buna göre İŞKUR, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 70 bin kişiyi, noter huzurunda çekilecek kuralar…

İŞKUR 2019’da, Toplum Yararına Program kapsamında 70 bin kişiyi, noter huzurunda çekilecek kuralar neticesinde kamudaki çeşitli kurumlara yerleştirecek. Kamu Kurumları veya Özel Sektör Firmalarında işçi statüsüyle çalışmak üzere iş arayanlar, ister internet Şubesi isterse en yakın İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla sisteme üye olup, özgeçmişlerini kayıt ettikten sonra başvurularını yapabilirler. Kayıt yaptıran vatandaşlar, kişisel bilgileriyle eşleşen iş ilanlarına doğrudan ulaşabilirler, çeşitli kriterler girerek yurtiçi iş ilanlarını arayabilir, kişisel bilgileriyle eşleşebilen ilanlara başvurabilirler. Çeşitli kriterler girerek yurtdışı iş ilanlarını arayabilir, yurtdışındaki işyerlerine işgücü sevk etmek isteyen işverenlerin iletişim bilgilerine ulaşarak kendileriyle doğrudan temasa geçebilirler, Bilgi sahibi olmak istedikleri memur ilanları vb. gibi yukarıdaki kapsamın dışında kalan diğer iş ilanlarına ulaşabilirler. TYP kapsamında Üniversiteler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlık, İdare Mahkemeleri Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri işçi alımları yapacak. İşçiler çevre temizliği, altyapı yenilenmesi, park düzenlemeleri, ağaçlandırma, restorasyon, tarihî ve kültürel mirasın korunması gibi işlerde çalışacak. İŞKUR kayıt olmayı anlatmadan önce bilmeniz gereken önemli bazı satır başları bulunmaktadır. İŞKUR iş arayanlar ile işverenleri ayırmış ve sisteme üye olmak için öncelikle hangisi için kayıt olduğunuzu sormaktadır. Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri için e-posta ya da telefon numarası girmeleri gerekmektedir. En az birisini girmek yeterlidir. Aksi durumda onay kodu iletilemeyeceği için üyelik aktif edilemez. Üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren 1 sene içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu süre zarfında giriş yapılmaz ise üyelikler dondurulur. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında iki senedir. Üyeler tarafından 15 gün içerisinde okunmayan tüm mesajlar otomatik olarak silinmektedir. İŞKUR’a kayıt olmak için öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi İşveren mi iş arayan kişi mi olduğunuzu belirtmeniz gerek. İkisi içinde üye olma bağlantıları aşağıdadır.

NEREDE ÇALIŞACAKLAR?

TYP kapsamında Üniversiteler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlık, İdare Mahkemeleri Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri işçi alımları yapacak. İşçiler çevre temizliği, altyapı yenilenmesi, park düzenlemeleri, ağaçlandırma, restorasyon, tarihî ve kültürel mirasın korunması gibi işlerde çalışacak.

HANGİ ŞARTLAR?

Kurumlarda çalışmak isteyenler, öncelikle İŞKUR üzerinden açılan ilanlara başvuracak. Bu sebeple adayların İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları, 18 yaşını tamamlamış bulunmaları, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmaları gerekiyor. Ayrıca açık öğretim harici öğrenci olmamaları, görevlerine başlayacakları tarih itibarıyla da herhangi bir sosyal yardım almıyor olmaları şartı aranacak. Eylül ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla; okulların temizliği, bakım ve onarımı için TYP kapsamında 80 bin kişiyi iş sahibi yapmıştı.

İŞKUR İŞ İLANLARI

Kamu Kurumları veya Özel Sektör Firmalarında işçi statüsüyle çalışmak üzere iş arayanlar, ister internet Şubesi isterse en yakın İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla sisteme üye olup, özgeçmişlerini kayıt ettikten sonra başvurularını yapabilirler. Kayıt yaptıran vatandaşlar, kişisel bilgileriyle eşleşen iş ilanlarına doğrudan ulaşabilirler, çeşitli kriterler girerek yurtiçi iş ilanlarını arayabilir, kişisel bilgileriyle eşleşebilen ilanlara başvurabilirler. Çeşitli kriterler girerek yurtdışı iş ilanlarını arayabilir, yurtdışındaki işyerlerine işgücü sevk etmek isteyen işverenlerin iletişim bilgilerine ulaşarak kendileriyle doğrudan temasa geçebilirler, Bilgi sahibi olmak istedikleri memur ilanları vb. gibi yukarıdaki kapsamın dışında kalan diğer iş ilanlarına ulaşabilirler.

72 BİN 341 KİŞİYE İŞ İMKANI

İŞKUR’un resmi sitesi yer alan en güncel ilanlara göre 72 binden fazla personel alımı yapılmaktadır. İlanlara başvurular Türkiye’nin her yerinden yapılabilecek olup başvuru ekranında detayları yer almaktadır. Bu ilanların arasında en çok rağbet gören meslek grupları şu şekildedir:

– Beden İşçisi (Genel) 18960 kişi,
– Temizlik Görevlisi 3317 kişi,
– Garson (Servis Elemanı) 3266 kişi,
– Satış Danışmanı / Uzmanı 2876 kişi,
– Makineci (Dikiş) 2112 kişi,
– Güvenlik Görevlisi 1590 kişi,
– Reyon Görevlisi 1309 kişi,
– Kasiyer 1290 kişi,
– Konfeksiyon İşçisi 1109 kişi,
– Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi 1077 kişi,
– Büro Memuru (Genel) 939 kişi,
– Aşçı Yardımcısı 807 kişi,
– Ön Muhasebeci 738 kişi,
– Aşçı 691 kişi,
– Bulaşıkçı (Stevard) 637 kişi,
– Şoför-Yük Taşıma 632 kişi,
– Ambar/Depo Görevlisi 603 kişi,
– Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı 563 kişi,
– Forklift Operatörü 518 kişi,
– Proses İşçisi 517 kişi,
– Ayakçı (Tekstil) 478 kişi,
– Akaryakıt Satış Elemanı (Pompacı) 435 kişi,
– Dokuma Konfeksiyon Makineci 411 kişi,
– Beden İşçisi (Temizlik) 408 kişi,
– Paketleme işçisi 407 kişi,
– Ütücü 360 kişi,
– Kalite Kontrolcü 348 kişi,
– Motosikletli Kurye 343 kişi,
– Seyahat Servis Elemanı (Host/hostes/otobüs-Tren) 341 kişi,
– Elektrikçi (Genel) 338 kişi,
– Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı 333 kişi,
– Kurye 316 kişi,
– Perakende Satış Elemanı (Gıda) 308 kişi,
– Depo Sevkiyat Sorumlusu 306 kişi,
– Beden İşçisi (İnşaat) 304 kişi,
– Pazarlamacı 304 kişi,
– Servis Komisi 289 kişi,
– Sekreter 279 kişi,
– CNC Torna Tezgahı Operatörü 265 kişi,
– Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik) 234 kişi,
– Dokuma Makineleri Operatörü / Dokumacı 226 kişi,
– Otopark Görevlisi/Vale 221 kişi

– Elektrik Teknisyeni 221 kişi,

– Sevkiyat Görevlisi 216 kişi,

– Depo Sevkiyat Sorumlusu 211 kişi,
– Resepsiyon Görevlisi (Ön Büro Elemanı) 206 kişi,

– Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Elemanı 200 kişi,
– Depo İşçisi (Elleçleme) 199 personel,
– Ortacı/Ayakçı (Tekstil) 192 personel,
– Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı 191 personel,
– Kesimci (Konfeksiyon) 189 personel,
– Müşteri Temsilcisi 186 personel,
– Hemşire 184 personel,
– Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı 183 kişi,
– Turizm Ve Otelcilik Elemanı 172 kişi,

– Mutfak Görevlisi 171 kişi,
– Çaycı 167 kişi,
– Büro İşçisi 166 kişi,
– Muhasebeci 165 kişi,
– Diğer İmalat Ve İlgili İşçiler (Makine İle) 159 kişi,
– Fast Food Hazırlayıcısı-Hamburger, Tost, Sandviç Vb. 158 kişi,
– Kalite Kontrolcü-Tekstil 158 kişi,
– Şoför (Yolcu Taşıma) 157 kişi,

İŞKUR’A NASIL KAYIT OLUNUR?

İŞKUR kayıt olmayı anlatmadan önce bilmeniz gereken önemli bazı satır başları bulunmaktadır.

İŞKUR iş arayanlar ile işverenleri ayırmış ve sisteme üye olmak için öncelikle hangisi için kayıt olduğunuzu sormaktadır.

Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri için e-posta ya da telefon numarası girmeleri gerekmektedir. En az birisini girmek yeterlidir. Aksi durumda onay kodu iletilemeyeceği için üyelik aktif edilemez.

Üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren 1 sene içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu süre zarfında giriş yapılmaz ise üyelikler dondurulur. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında iki senedir.

Üyeler tarafından 15 gün içerisinde okunmayan tüm mesajlar otomatik olarak silinmektedir.

İŞKUR’a kayıt olmak için öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi İşveren mi iş arayan kişi mi olduğunuzu belirtmeniz gerek. İkisi içinde üye olma bağlantıları aşağıdadır.

İŞ ARAYAN GİRİŞİ

Daha sonra karşınıza çıkan üyelik sözleşmelerini kabul etmeniz ve profil bilgilerinizi ( şifre, isim soyisim vb bilgileri ) eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bu aşamayı kaydettikten sonra profilinizi oluşturursunuz. Bu alanda öğrenim durumunuz, özellikleriniz, eğitim durumunuz, iş aradığınız pozisyonlar vb bilgileri aşama aşama doldurur gerekirse word dosyası halinde özgeçmiş de ekleyebilirsiniz. Profil fotoğrafı eklemeniz de bu aşamada önerilir. Çünkü yapılan araştırmada profil fotoğrafı olanların iş bulma olasılıklarının daha fazla olduğu görülmüştür. Ardından İŞKUR size bir danışman atar ve işveren ile sizi ya da işçi ile sizi buluşturmak için çalışmalarını devam ettirirler.

İnternet üzerinden İŞKUR’a üye olmak istemiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki en yakın İŞKUR İl Müdürlüğüne eğitim durumunuzu gösterir bir belge ile kayıt için başvuruda bulunmanız da seçenekler arasındadır. Burada bulunan görevli personel size kayıt işlemleri için yardımcı olacaktır.

İŞKUR yeni istihdamlar oluşturmak için çeşitli meslek edindirme kursları yürütmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlarla yapmış olduğu anlaşmalar doğrultusunda personel yetiştirmek için kursiyerlere ve kurumlara çeşitli ayrıcalıklar tanır. Bu ayrıcalıklar; belli bir süre içerisinde yetiştirdikleri personellerin sigorta primini ve günlük olarak maaş ödemelerini karşılamaktadır. İşkur, genel amacı işsizliği engellemek olan iş-kur işe alım sürecinde de etkili rol oynar. İş bulamayan ve personel açığı olan üyelerinin taleplerine karşılık verir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi istihdam edecek. Bu kişiler okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak. TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak.

3 BİN KOMİSER YARDIMCISI
Emniyet Genel Müdürlüğü ise, 3 bin komiser yardımcısı alacak. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne 2018-

2019 eğitim yılı için emniyet mensubu olmayan lisans mezunları arasında 300’ü kadın, 2 bin 700’ü erkek olmak üzere toplam 3 bin komiser yardımcısı alımı yapacak. Başvurular 6-19 Eylül tarihleri arasında olacak. Adaylarda aranan şartlar ise 30 yaşından gün almamış olmak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki engeli bulunmamak.

DİYANET’E 9 BİN 500 PERSONEL

Diyanet İşleri ise yıl sonuna kadar 9 bin 500 din görevlisi alımı yapacak. Aralık ayında yapılacak sınavla 6 bini imam, 3 bini Kuran kursu öğretmeni ve 500’ü de müezzin olmak üzere Diyanet İşlerine toplam 9 bin 500 personel alınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, son başvuru tarihi 11 Eylül olmak üzere 35 ilçe müftüsü alımı yapacağını duyurdu. Adayların; en az dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olması, ihtisas kursu belgesine sahip olması veya ilahiyat alanında doktora yapmış olması ve kamu kurum ve kuruluşlarında 5yıl görev yapmış olması gerekiyor.

UZMAN YARDIMCILARI ARANIYOR

Bunları dışında; Rekabet Kurumu 20 rekabet uzman yardımcısı alımı yapacağını duyurdu. 14 kişilik rekabet uzman yardımcılığı kadrosu için iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya işletme mühendisliği ya da endüstri mühendisliği bölümlerinden, 4 kişilik rekabet uzman yardımcılığı hukuk kadrosu için hukuk fakültelerinden, 2 kişilik rekabet uzman yardımcılığı bilişim kadrosu için bilgisayar mühendisliği, istatistik ve bilgisayar, matematik ve bilgisayar, endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olunması gerekiyor. Merkez Bankası ise 100 uzman yardımcısı alımı yapacak. Tam zamanlı ve kadrolu çalışacak olan uzman yardımcıları adayları için başvurular 10 Eylül tarihine kadar yapılabilecek.

İŞKUR İŞ İLANLARI

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılmış olan duyuruya göre Sağlık Bakanlığı bünyesindeki memur personel eksikliğini karşılamak üzere farklı alanlarda personel alımı yapacağını açıkladı.

Buna göre Sağlık Bakanlığı Merkez ve taşra teşkilatına istihdam edilmek üzere sürekli olarak çalışacak 5 bin 298 kişi alacak.

Söz konusu ilan ile Sağlık Bakanlığı 3 bin 591 Sürekli işçi, 432 Engelli işçi ve 1276 Eski hükümlü işçi olmak üzere toplamda 5 bin 298 personel alacak.

Başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını İŞKUR’a yapacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Sağlık Bakanlığı alımını yapacağı bu pozisyonlar için 657 sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak, 18 yaşını doldurmuş olmak, En az ilköğretim mezunu olmak, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, Engelliler için ilan edilen kadroya başvuran adaylar, durumlarını ilgili mevzuatına göre yetkili sağlık kuruluşlarından alınan engelliler için sağlık kurulu raporuyla belgelendirmeleri gerekmektedir.

BAŞVURULAR:

Başvuru yapacak adaylar başvurularına 04 Eylül 2018 tarihi ile başlayabilir ve en geç 13 Eylül 2018 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Buna göre başvurular başvuru tarihleri içerisinde İŞKUR sayfası üzerinden www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yapılacaktır. İlgili ilan için herhangi bir mülakat yapılmayacak olup değerlendirmeler Kura çekimi ile yapılacaktır.

İŞKUR BÜRO PERSONELİ ALIMI

İŞKUR aracılığı ile yapılacak memur alımlarından Milli Eğitim Bakanlığı 4 farklı ilanı büro memuru kadrosunda oldu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından daimi kadroda istihdam edilecek olan 31 büro memuru alımında 23 kişi engelli kadrosunda istihdam edilecek. 5 kişilik kadro ise başvuru detaylarında sürekli kadroda çalıştırılmak üzere istihdam edileceği belirtildi. Adayların kamu personeli seçme sınavından yeterli puan almış olmaları ve diğer özel başvuru şartlarını taşımaları ile 17 Eylül 2018 tarihine kadar başvuru yapılması gerekiyor.

Türkiye İş Kurumunda sözleşmeli pozisyonlara yapılacak toplam 2219 büro personeli ile iş ve meslek danışmanı alımında sonuçlar muhtemelen bu hafta sonuna kadar duyurulacak.

İŞKUR İMD alımı sonuçları için geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayımlanmıştı. Duyuruda iş ve meslek danışmanı sertifikasının geçerliliği hakkında itirazların 11 Eylül tarihine kadar alınacağı ifade edilmişti. Ayrıca itirazlar kurumca değerlendirildikten sonra İMD pozisyonu için sınava girecek adayların ilan edileceği kaydedilmişti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI YAPACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi istihdam edecek. Bu kişiler okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak.

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Üç bakanlık arasında imzalanacak “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı ic¸in Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak ” denildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” dedi.

işkur 10 bin yardım şartları
İşkur İş İlanları,

İŞKUR 10 bin TL yardım yapıyor!

Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile geliştirdikleri ortak proje ile gençlere 10 bin TL kupon yardımı yapılacak. Peki bu yardımı kimler alabilir? Başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar…

işkur 10 bin yardım şartlarıiŞKUR, gençlerin önünü açmak için yeni bir uygulama başlattı. Yeni uygulamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile geliştirdikleri ortak proje ile gençlere 10 bin TL kupon yardımı yapılacak. Yapılacak bu yeni yardımının amacı, nitelikli personel ihtiyacını karşılamak ve işsiz vatandaşa nitelikli iş imkanları sunmak. Söz konusu proje ile geleceğin meslekleri olarak görülen bölümlerde çalışmak isteyen gençler artık hayallerini gerçekleştirebilecek. Bu yüzden gerekli eğitimlerin alınabilmesi için devlet gençlere 10 bin TL yardım sağlayacak. Bu sayede gençlerin önü açılarak nitelikli işlerde istihdam edilmeleri sağlanmış olacak. Peki bu kupon yardımı nasıl alınır? Kupon yardımı nerelerde kullanılır? Detaylar haberimizde…

10 BİN TL KUPON YARDIMI NEDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı kurumları aracılığı ile ortak yürütülecek olan bu proje sayesinde gençlere 10 bin TL’lik kupon yardımı verilecektir. Kupon yardımı gençler İŞKUR’dan alamadığı kursları farklı kurslarda alabilecekler. Bu sayede gençler alacakları 10 bin TL kupon yardımını eğitim kurslarında kullanabilecektir.

KUPON SİSTEMİ NASIL OLACAK?

-Bu proje kapsamında mesleki eğitim almamış ve iş bulamayan gençlerin istihdama katılması sağlanacak.

– Uygulama İŞKUR tarafından yürütülecek.

– Gençlere, başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitim verilecek.

– Eğitimleri özel kurumlar verecek ve eğitimin içeriğini işverenler belirleyecek.

– Yeni modelle işverenlerin talep ettiği nitelikli işgücü yaratılacak.

– Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin liralık kupon verecek.

– Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek.

– Eğitim görenlere cep harçlığı da verilecek.

– Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecek.

– Pilot uygulama başladı, Nisan ayında asıl uygulamaya geçilecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR’a yapılacak başvurular sonucu gençlere 10 bin TL’lik kupon yardımı yapılacak olup ilgili kupon yardımı tutarının Nisan ayı itibari ile verilmesi bekleniyor. Şu an için başvurulara ilişkin her hangi bir bilgi yok ve bu proje net olarak kamuoyuna Nisan ayında sunulacaktır.

işkur gençlere cep harçlığı şartları
İşkur İş İlanları,

İş öğrenmek isteyen gençlere 8 ay cep harçlığı

İstihdamı artırmak için 10 dev adım atılırken, iş öğrenmek isteyen gençlere 8 ay eğitim ve cep harçlığını devlet verecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına “artı 2 istihdam” çağrısına ivme katacak yeni teşvikleri yaşama geçirmeye başladı. Çalışan annelere 400 lira bakım desteğinden iş öğrenmek isteyene cep harçlığına, işsiz ve diplomasız gençlere özel teşviklere kadar 10 önemli başlıkta yeni destekler hayata geçirildi.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKIM DESTEĞİ: Sanayideki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programları ve meslek kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü olduğu 2-5 yaş çocukları için aylık 400 liralık desteği karşılanmaya başladı.

MEGİP HAYATA GEÇİYOR: İki yıl süreli Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) yaşama geçiriliyor. Bu, işveren örgütleriyle mesleki eğitim, işbaşı eğitim programlarını kombine eden bir sistem olacak. Gençlere 8 ay hem teorik hem pratik eğitim verilecek, cep harçlığını devlet karşılayacak.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İÇİN TEDBİR: Ne istihdamda ne de eğitimde olanların istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve aktifleştirilmesi için yeni tedbirler hayata geçirilecek. Temininde güçlük çekilen mesleklerde, nitelikli işgücü gerektiren bilişim sektöründeki mesleklerde gençlerin eğitim almaları sağlanacak. Eğitim ücretlerini İŞKUR ödeyecek.

İŞ HAYATINA GİRECEKLER: Gençlerin çalışma hayatına girişleri girişlerini desteklemek için bazı tedbirler hayata geçirilecek.

YETİM AYLIKLARI: 18-25 yaş arası gençler, çalışmaya başlayınca yetim aylıkları kesilmeyecek.

YEŞİL PASAPORT KULLANIMI: Hususi damgalı pasaport sahibi olan gençlerin de kayıtlı çalışmaya başladıklarında yeşil pasaportları iptal edilmeyecek.

İŞVERENE KOLAYLIK: Kısmi süreli çalışanlar için aynı gün SGK’ya bildirim imkânı sağlanacak. İstihdam teşviki 31 Aralık 2020’ye kadar uygulanacak.

YOL-YEMEK DEVLETTEN: İşbaşı eğitim programları güçlenerek devam edecek. Üç aylık bu programlara katılanların yol, yemek masraflarını devlet karşılayacak. Bilişim ve imalat sektöründe ise 6 aylık bir eğitim programı uygulanacak.

ENGELLİ VATANDAŞA HİBE: En az yüzde 40 engelli raporuna sahip, girişimcilik eğitim sertifikası olan engellilere yönelik kendi işini kurma hibe desteği 36 bin TL’den 50 bin liraya yükseltildi. Bu destek İŞKUR tarafından karşılanacak.

TEDBİR ETKİNLİĞİ ARTIYOR: İstihdam edilenleri meslek kodlarıyla bildirme zorunluluğuyla hem mesleki yeterlilik uygulamalarının hem de iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin etkinliği artacak.

İşkur İş İlanları,

İşçi Bulma Kurumu İŞKUR’a kayıt olmak istiyorum ama nasıl?

İşçi Bulma Kurumu İŞKUR’A kayıt olmak istiyorum ama nasıl? İşçi bulma kurumuna kayıt olma nasıl yapılır?

İŞKUR

İşçi Bulma Kurumu İŞKUR’A kayıt olmak istiyorum ama nasıl?

İŞKUR’un e-dönüşüm projesindeki hedeflerinden biri, iş arayanların ve işverenlerin Kurum ile ilgili işlemlerini internet erişimlerinin bulunduğu her noktadan gerçekleştirebilmeleridir. Kurum hizmetlerinden yararlanmak için İŞKUR sitesinden üye olmak gerekir.

İŞKUR internet sayfalarına tarayıcınızın adres çubuğuna iskur.gov.tr yazarak ulaşacağınız ana sayfamızdaki “İş Arayan Girişi” veya “İşveren Girişi” linkleri ile girilebilmektedir.

Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri için mutlaka e-posta veya GSM numarası bilgilerinden en az birini sisteme girmeleri gerekmektedir. e-posta veya GSM numarasının doğru olarak girilmesine dikkat edilmelidir. İletişim bilgilerinin yanlış girilmesi halinde,onay kodu ulaşmayacağından, üyelerin hesaplarını etkinleştirmesi internet üzerinden mümkün olmayacaktır. Bu durumda en yakın İŞKUR birimine müracaat etmeleri durumunda hesapları etkinleştirilebilecektir.

Üyeler; son işlem tarihinden itibaren 1 yıl boyunca sisteme giriş yapmaz ise üyelikleri pasife alınır. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında 2 yıldır. Üyeliklerin pasife alınma tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde sisteme giriş yapılmaz ise kayıtlar kaldırılır. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında 2 yıldır.

Öncelikli olarak kayıt olan kişilerin kayıtları; aktif ve pasifteki bekleme sürelerini doldurmaları, kamu sektörüne işe yerleştirilmeleri ve kendi istekleri ile sistemdeki kayıtlarını kaldırmaları halinde işlemden kaldırılacaktır. Bu kişilerin yeni kayıt için Kurumumuza başvurmaları halinde eski kayıt tarihleri geçerli olmayacak, yeni kayıt tarihi ile kayıt oluşturulacaktır.

Üyeler tarafından 15 gün içinde okunmayan mesajlar silinir. Üyeler kendileri ile ilgili bilgilerde gerektiğinde değişiklik ve ekleme yapabilir. Eski hükümlü, özürlü, terörden etkilenen ve öncelikli olarak üye olmak için, ilgili belgeleri 15 iş günü içinde Kurumumuz birimlerinden birine onaylatılması gerekir. Belgelerin “Onaylama” işlemi yaptırılmaz ise bu kişilerin kaydı normal kayıt gibi işlem görür.

İŞKUR; onay numarası ve geçici şifre gönderme dışında, e-mail veya SMS yoluyla başka bir şekilde şifre işlemi yaptırmamaktadır.

İŞKUR; e-mail veya SMS yoluyla, iş arayan/işverenlerin, kişisel/kurumsal bilgilerini istememektedir.

İŞKUR; e-mail veya SMS yoluyla iş arayanlara açık işler hakkında bilgi vermekte, davet seçme ve uygunluk bildirimi göndermekte; işverenlere onay, işgücü istemi onay/iptal bilgileri göndermektedir.

Şifre gerektiren alanlara giriş yaparken, rakam ve harflerin yerine “ * ” işareti gözükmelidir.

Güvenlik açısından alınması gereken en önemli önlem kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır.

Şifrenizi belli periyotlarda değiştirerek güvenliğinizi daha da artırabilirsiniz.

Şifrenizi bir yere yazmayın, bilgisayarınız veya tarayıcınıza kaydetmeyin.

Şifrenizi belirlerken e-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer internet hizmetlerine erişim için kullandığınız bilgileri birebir kullanmaktan kaçınınız.

İsim, yaş günü veya telefon numarası gibi, başka kişilerin tahmin edebileceği kolay şifreler kullanmaktan kaçınınız.

Bilgisayarlarınızda sadece tanıdığınız kaynaklardan elde ettiğiniz programları kullanmanız tarafımızca önerilmektedir.

İnternet’ten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır.

Bir uygulamayı çalıştırmak için, e-posta’ya eklenmiş bir dosyayı çalıştırmayınız. Önce ekli dosyayı bilgisayarınızdaki bir dizine kopyalayıp, daha sonra virüs programı ile kontrol edip dosyayı açmanız daha güvenli olacaktır.

İŞKUR başkalarına ait ve halka açık bilgisayarlardan İş Arayan/İşveren işlemleri yapmamanızı tavsiye etmektedir. Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmekte kullanılan çeşitli kırma (hacking) programlarının kullanılmadığını garanti etmek mümkün değildir.

İŞKUR’A başvuru yapmak için iskur.gov.tr

 • işçi bulma kurumu
 • işkur kayıt
 • iskur kayit ol
işkur işsizlere maaş
İşkur İş İlanları,

İŞKUR işsizlere 2600 lira maaş verecek!

İŞKUR’dan işsizlik maaşı alan kişiler işbaşı eğitim programına dahil olması durumunda 1300 TL daha para alabiliyor. Böylece bir işsizin aylık maaşı 2 bin 600 TL’ye çıkabiliyor.

işkur işsizlere maaş

İşsizlerin aylık maaşı iki katına çıkabilir.
Sigortalı işsiz işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecek.

İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı 1318 TL. İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL, ayda 26 gün için 1.300 TL İŞKUR tarafından ödeniyor. İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecek.

SÜRE NE KADAR?

Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten en fazla altı günden ve toplamda üç yüz yirmi fiili günden fazla olamıyor. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirleniyor.

KİMLER KATILABİLİR?

İşbaşı eğitim programına katılmak için şu şartlar gerekli:

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Türkiye İş Kurumu’nun il müdürlüklerine başvuru yapılabilir. İŞKUR internet sayfası vasıtasıyla da müracaat etmek mümkün.

işkur işbaşı eğitim programı

10 SORUDA İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

1- İşbaşı Eğitim Programı nedir?

Kurumumuz tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarından birisi olan İşbaşı Eğitim Programı, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi işbaşında öğrenme programıdır.

2- Program ile neler amaçlanmaktadır?

Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. Bir diğer amacı ise nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır. Bu sayede, iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları işgücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan hem iş arayanlar hem de işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler.

3- Programdan hangi işverenler yararlanabilirler?

Mevcut düzenlemeler kapsamında;

 •  4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a. maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan,
 • Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir.

4- İşverenler programa nasıl başvuru yapabilirler?

Belirlenen şartları sağlayan işverenler, Kurumumuz tarafından kendilerine tahsis edilen iş ve meslek danışmanları veya görevlendirilecek personel aracılığı ile ya da doğrudan il müdürlüklerine /hizmet merkezlerine gelerek taleplerini iletebilirler. İşverenin program düzenleme talebi, ivedilikle değerlendirilerek gerekli şartların sağlanması durumunda program düzenlenir

5- Programa kimler katılabilirler?

İşbaşı eğitim programına katılmak için gerekli şartlar;

 • 15 yaşını doldurmak,
 • Kuruma kayıtlı olmak
 • İşsiz olmak

Ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabilir.

Ancak;

 • işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile,
 • programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler,

bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamamaktadırlar.

İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, Kurumumuz internet sayfasında, Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara hem internet üzerinden hem de Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler

6- Programa katılacak kişiler nasıl belirlenir?

Program düzenlemek isteyen işverenler programa katılacak kişileri doğrudan kendileri seçerek program düzenleyebilirler.

Eğer işverenler tarafından program düzenlenecek kişi bulunamamışsa ve Kurumumuzdan katılımcı talep edilmişse kendilerinin belirlemiş olduğu özel şartları taşıyan kişiler arasından işverene yönlendirilen katılımcı adaylarından işveren istediğini seçerek program düzenleyebilirler.

7- Programın süresi ne kadardır?

İşbaşı Eğitim Programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebilir.

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezince uygun görülmesi halinde vardiyalı olarak çalışılan işyerlerinde normal mesai saatleri dışında da program düzenlenmesi mümkündür.

8- İşbaşı Eğitim Programın işverene faydaları nelerdir?

İşverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmemektedir. Diğer yandan program kapsamında işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmaması işverenlere işgücü maliyet avantajını da sağlamaktadır.

9- Programın katılımcıya faydaları nelerdir?

İşbaşı Eğitim Programı katılımcılara eğitim aldıkları meslekte veya başka bir alanda mesleki deneyim ve beceri kazanma şansı sunmaktadır.

Programa katılan üniversite öğrencileri ise zorunlu stajlarını bu program aracılığıyla yapma şansına sahip olarak iş arama sürecinde bu deneyimlerine CV’lerinde yer vermek suretiyle iş bulma sürecinde yaşanan deneyim eksikliği engeli aşmaktadırlar.

Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde (1.300 TL) gelir elde etme imkanı da verilmektedir. Halen günlük 50 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından yapılmaktadır.

Diğer yandan üniversite öğrencilerinin program süresince burs veya öğrenim kredileri kesilmediğinden öğrenciler burs veya kredilerini almaya devam edebilmektedirler.

Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri Kurumumuz tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmaktadır.

10- Programa katılan kişilerin istihdam edilmesi durumunda sağlanan teşvikler nelerdir?

31.12.2016 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programını tamamlayan; 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan program sonrasında üç ay içinde işe alınması durumunda işe alan işverenler imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteriyorsa 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa 30 ay süre ile SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Ayrıca işverenler 30/06/2015 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programlarına katılan kişileri işe almış olurlarsa 42 aylık süre 48 aya; 30 aylık süre ise 36 aya uzamaktadır.

30 yaşından büyüklerin istihdam edilmesi durumunda ise, katılımcının cinsiyetine göre 6 aydan 30 aya kadar işveren sigorta primi İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca, Programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı getirilmektedir.

İşkur İş İlanları,

Otelde çalışan işçilerin 3 aylık maaşı devletten!

Ruslar başta olmak üzere sıkıntılı bir sezona hazırlanan turizm sektörüne istihdam teşvikleri açıklandı. Antalya’daki 31 bin ve Muğla’daki 13 bin otel işçisi 9 ay çalışırsa geriye kalan 3 aylık maaş ve primi İŞKUR ödeyecek.

3 maaş devlet ödeyecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, turizm sektörüne dönük 5 maddelik teşvik paketini açıkladı. Antalya ve Muğla’da konaklama sektöründe çalışanların maaş ve primleri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından karşılanacak.

Rus uçağının düşürülmesi ve bombalı saldırıların ardından zor bir dönemden geçen turizm sektörüne istihdam teşviki geldi. Buna göre, Antalya ve Muğla’da konaklama faaliyeti yürüten işyerinde 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla, sözleşmelerinin askıda olduğu 3 aylık dönemdeki sigorta primleri ve ücretleri İŞKUR tarafından karşılanacak. 31 bin 619’u Antalya’da, 13 bin 134’ü Muğla’da toplam 44 bin 753 kişiyi ilgilendiren program için 260 milyon lira kaynak ayrıldı. Bu destek sektörde çalışanların yaklaşık 5’te 1’ini kapsıyor. Pakette yabancı çalışanların prim yükünün asgari ücret esas alarak düşürülmesinden, denkleştirme uygulamasına, yabancı dil bilen personel alınarak Türkiye’ye gelen turiste danışmanlık desteği vermesinden eğitim desteğine kadan farklı uygulamalar öngörülüyor.

1.200 KİŞİ İŞE ALINACAK

Antalya, Alanya,Trabzon, Dalaman, Milas- Bodrum, Adnan Menderes, Atatürk ve Esenboğa havalimanları ve kamu müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen bin 200 kişi istihdam edilecek. Bu program için yaklaşık 14.5 milyon TL kaynak ayrıldı.

İşkur İş İlanları,

İŞKUR 4 bin 50 işçi alımı yapacak

işkur işçi alımıTürkiye İş Kurumu (İŞKUR) 4 bin 50 işçi alımı yapacak.

İŞKUR, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 4 bin 50 işçi alımı yapacağımı açıkladı.

Başvuruların 11-20 Kasım tarihlerinde yapılacağını belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile İlçe İl/İlçe/Belde Belediye Başkanlıkları, İl/İlçe Milli eğitim Müdürlükleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve İl Müftülüğü işbirliğinde toplam 4 bin 50 kişiye yönelik olarak düzenlenecek olan Toplum Yararına Programlar (TYP) için katılımcı başvuruları 11 Kasım-20 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru şartları, kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamak, açık öğretim hariç öğrenci olmamaktır.”

İŞE BAŞLAMA TARİHİ 7 ARALIK

Tüm programların 7 Aralık’ta başlayacağının da kaydedildiği açıklamada, “Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Başvurular Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen yapılabileceği gibi, www.iskur.gov.tr sistemi üzerinden de yapılabilecektir. Başvuru yapan katılımcılar, 24 Kasım tarihinden itibaren, başvurdukları Kurum ve Kuruluşa müracaat ederek mülakata katılacaklardır” denildi.

İşkur İş İlanları,

İŞKUR Türkiye Geneli İşçi Alımı

işkur işçi alımıTürkiye İş Kurumu (İŞKUR) Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek üzere işçi alımı yapıyor.

İŞKUR, Toplum Yararına Programı kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirmek üzere, 9 ay süreyle asgari ücretli işçi alımı yapıyor.

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Katılım Şartları Nelerdir?

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
 • Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
 • TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,

Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

 • Noter kurası yöntemi,
 • Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,
 • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

Katılımcılara Hangi Ödemeler Yapılmaktadır?

 • Asgari ücret
 • Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri

TYP Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?

 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
 • Ağaçlandırma
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP Uygulama Süresi Kaç Aydır?
TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’de Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?
TYP’de haftalık çalışma süresi en fazla kırk beş saattir.

İŞKUR işçi alımı iş ilanlarına başvuru yapmak için aşağıdaki linkle tıklayarak ilgili ili seçebilir ve açık pozisyonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. İş ilanları için tıklayın

İşkur İş İlanları,

İş görüşmesine giden adaya 100 TL ödeme yapılacak

iş görüşmesine gidene 100 TLTürkiye İş Kurumu İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre, Sosyal Yardımlar kapsamında iş görüşmesine giden adaylara 100 lira harçlık verilecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) önemli bir adım attı. Devletten sosyal yardım alıp da çalışmak isteyen 1.7 milyon kişi kayda alındı. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlere 50-100 lira arasında değişen yol harçlığı verilirken, işe başladıklarında da sosyal yardımları kesilmeyecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin istihdam yaratmaya devam ettiğini belirterek, işgücü sayısının son bir yılda 1 milyon 720 bin artış gösterdiğini söyledi.

İSTİHDAM YÜZDE 200 ARTTI
2002 yılında sadece 65 bin kişiyi işe yerleştirebilen İŞKUR bugün milyonlarca gence iş kapısı açıyor. Geçen yıl yaklaşık 1.4 milyon kişilik yeni istihdam yaratıldı. AVM, pazar, cami meydanlarında kurulan stantlar sayesinde başvurular artarken, özel sektörde işe yerleştirilen erkek sayısında yüzde 50, kadınlarda da yüzde 33 artış görüldü. Sosyal yardım-istihdam bağlantısı için 970 vakıfta İŞKUR hizmet noktası kurulurken, 2002’de 19.3 milyon kişi olan istihdam sayısı geçen yıl itibarıyla 25.9 milyona ulaştı.

500 BİN AÇIK İŞ TALEBİ

İŞKUR’a firmalardan yaklaşık 500 bin açık iş talebi geldi. Yaklaşık 350 bin kişi işe yerleştirildi. 1.7 milyon hane içinde çalışmak isteyenlerin kaydı alınırken, iş görüşmelerine gitmeleri durumunda kendilerine yol ücreti, başlayanlara brüt asgari ücretin üçte biri tutarında da sosyal yardım veriliyor.

İşkur İş İlanları,

İŞKUR Eczacı Kalfası Kursu açıyor

eczacı kalfasıİŞKUR, düzenlediği Aktif İşgücü Programları dahilinde gerçekleştirdiği İşbaşı Eğitim Programları kapsamında Kırklareli’de “Eczacı Kalfası” kursu açıyor.

İŞKUR’un düzenlediği “Aktif İşgücü Programları” dahilinde İşbaşı Eğitim Programları, mesleği olan vatandaşlara mesleklerinde tecrübe kazandırmayı ve onların istihdam olmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Kırklareli’inde İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programları dahilinde, “Eczacı Kalfası” alanında kurs düzenliyor. Toplamda 156 gün, 1170 saat sürecek olan eğitim, Pazar günü hariç haftanın her günü, Emine Turhan (İnci Eczanesi)’nde gerçekleştirilecek.

Eczacı Kalfası eğitimine 16-70 yaş arası ve ortaöğretimden lisans mezuniyetine kadar tüm bayanların başvuru yapabileceği, İŞKUR’un internet sayfasında yayınlanan söz konusu ilana göre, kursa başvuru yapmak isteyen adaylar, kursa başvuru yapmak isteyenler ilk olarak İŞKUR’a kayıt yaptırmalı. 

Katılım şartlarını karşılayan adaylar, son başvuru tarihine kadar Kırklareli’nde SGK binasına taşınan İŞKUR Kırklareli’ne Müdürlüğüne gelip başvuru yapabilecek.

İŞKUR’un internet sayfasında yayınlanan ilgili ilana göre, kurslara katılan işsizlerden hiçbir ücret alınmamakla birlikte, kursiyerlerin zaruri giderlerini karşılamak üzere her fiil eğitim günü kursiyerlere ödeme yapılıyor.

 • işkur eczacılık kursu
 • eczacı kalfası kursu
 • işkur eczacı kalfası kursu
İşkur İş İlanları,

İŞKUR’dan gençlere 1000 TL müjdesi!

işkurPara kazanmak isteyen gençlerin imdadına Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yetişti! İŞKUR, erken yaşta para ve deneyim kazanmak isteyen gençleri mutlu edecek adım attı. İŞKUR’un iş başı eğitim programları ile gençler artık erken yaşta 1000 TL maaş kazanabilecekler.

Erken yaşta iş deneyimi ve para kazanmak isteyen öğrencileri sevindirecek haber İŞKUR’dan geldi. İŞKUR’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına katılan öğrenciler burada hem iş deneyimi kazanacak, hem de aylık 1000 TL gelir elde edebilecekler. Öğrencileri heyecanlandıran bu haberi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü ve Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanı Dr. Nusret Yazıcı verdi. Yazıcı, öğrencilerin İŞKUR’dan iş edinme ve iş deneyimi arttırma konusunda bilgi ve yardım alabileceklerini belirtti. İŞKUR bu doğrultuda iş tecrübesi kazandırmayı, istihdamı kolaylaştırmayı ve doğru-nitelikli işçi bulmayı kolaylaştırmayı hedefliyor.

İŞKUR’DAN ÖĞRENCİLERE PARA VE DENEYİM KAZANMA İMKANI

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü ve Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanı Dr. Nusret Yazıcı, üniversite öğrencilerinin bulundukları illerde işbaşı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanabileceklerini ve bunun karşılığında da aylık 1.000 TL gelir elde edebileceklerini açıkladı.

En az 2 sigortalı çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanan ve işverene hiçbir maliyeti olmayan programa katılacak 15 yaşını tamamlamış işsizler ve üniversite öğrencileri, hem bir meslek ile ilgili deneyim kazanırken hem de günlük 38,48 TL olmak üzere aylık net asgari ücret düzeyinde 1.000 TL gelir elde edebilmektedir.

İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı yaptığı açıklamada “Öğrenciler Türkiye’nin her yerinde ya kendileri çalışacakları işyerlerini bulabilirler ya da kendilerine en yakın İŞKUR birimlerine gelerek bizden yardım alabilirler. Gençlerimiz hem para kazanacaklar hem de bir meslekte deneyim kazanarak mezuniyet sonrasında daha kolay iş bulabileceklerdir. Zira artık neredeyse bütün işletmeler işe alımlarında öğrencilik süresince iş deneyimi kazanıp kazanmadığına bakıyorlar. Programın süresini işveren ve katılımcı kendisi belirliyor. İster 3 ay ister 15 gün. Yeter ki gencimiz o işin nasıl yapıldığını bu süre içinde öğrenebilsin. Program sonunda kendilerine işbaşı eğitim programına katılım sertifikası
veriyoruz. Bu şekilde mezun olduklarında bu iş tecrübesini de kanıtlamış olacaklardır.” dedi.

Yazıcı ayrıca; “Bu programı özellikle genç işsizliğin azaltılması bakımından önemsiyoruz. Bu önemin bir göstergesi olarak günlük ödenen miktarı Nisan ayında 25 TL’den 36,5 TL’ye ve Temmuz ayı başı itibari ile de net asgari ücret seviyesine çıkararak 38,48 TL yaptık. Ayrıca işverenlerimiz bu programa katılan kişileri istihdam ederlerse de imalat sektöründe 42 diğer sektörlerde 30 ay boyunca işveren sigorta primleri biz ödüyoruz.” dedi.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İŞKUR tarafından iişsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarından birisi olan İşbaşı Eğitim Programı, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi işbaşında öğrenme programıdır.

Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. Bir diğer amacı ise nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır. Bu sayede, iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları işgücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan hem iş arayanlar hem de işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler.

Mevcut düzenlemeler kapsamında; 4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanununun 4/a. maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan, Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir.

Belirlenen şartları sağlayan işverenler, Kurumumuztarafından kendilerine tahsis edilen iş ve meslek danışmanları veya görevlendirilecek personel aracılığı ile ya da doğrudan il müdürlüklerine /hizmet merkezlerine gelerek taleplerini iletebilirler. İşverenin program düzenleme talebi, ivedilikle değerlendirilerek gerekli şartların sağlanması durumunda program düzenlenir.

İşbaşı eğitim programına katılmak için gerekli şartlar; 15 yaşını doldurmak, Kuruma kayıtlı olmak, İşsiz olmak, Ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabilir. Ancak; işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile, programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamamaktadırlar. İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, Kurumumuz internet sayfasında, Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara hem internet üzerinden hem de Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler.

Program düzenlemek isteyen işverenler programa katılacak kişileri doğrudan kendileri seçerek program düzenleyebilirler. Eğer işverenler tarafından program düzenlenecek kişi bulunamamışsa ve Kurumumuzdan katılımcı talep edilmişse kendilerinin belirlemiş olduğu özel şartları taşıyan kişiler arasından işverene yönlendirilen katılımcı adaylarından işveren istediğini seçerek program düzenleyebilirler.

İşbaşı Eğitim Programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebilir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezince uygun görülmesi halinde vardiyalı olarak çalışılan işyerlerinde normal mesai saatleri dışında da program düzenlenmesi mümkündür.

İşverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmemektedir. Diğer yandan program kapsamında işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmaması işverenlere işgücü maliyet avantajını da sağlamaktadır.

İşbaşı Eğitim Programı katılımcılara eğitim aldıkları meslekte veya başka bir alanda mesleki deneyim ve beceri kazanma şansı sunmaktadır. Programa katılan üniversite öğrencileri ise zorunlu stajlarını bu program aracılığıyla yapma şansına sahip olarak iş arama sürecinde bu deneyimlerine CV’lerinde yer vermek suretiyle iş bulma sürecinde yaşanan deneyim eksikliği engeli aşmaktadırlar. Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde (1.000 TL) gelir elde etme imkanı da verilmektedir. Halen günlük 38,48 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Diğer yandan üniversite öğrencilerinin program süresince burs veya öğrenim kredileri kesilmediğinden öğrenciler burs veya kredilerini almaya devam edebilmektedirler. Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri Kurumumuz tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmaktadır.

31.12.2016 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programını tamamlayan; 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan program sonrasında üç ay içinde işe alınması durumunda işe alan işverenler imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteriyorsa 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa 30 ay süre ile SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. Ayrıca işverenler 30/06/2015 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programlarına katılan kişileri işe almış olurlarsa 42 aylık süre 48 aya; 30 aylık süre ise 36 aya uzamaktadır. 30 yaşından büyüklerin istihdam edilmesi durumunda ise, katılımcının cinsiyetine göre 6 aydan 30 aya kadar işveren sigorta primi İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca, Programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı getirilmektedir.

İşkur İş İlanları,

İŞKUR işsiz ve üniversite öğrencilerine maaş verecek

işkur maaşİŞKUR, işsizler ve üniversite öğrencileri için kesenin ağzını açtı. İşbaşı Eğitim Programı’na katılanlar hem meslek öğreniyor hemde ayda bir lira kazanıyor.

İşsizlere ve üniversite öğrencilerine müjde! Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İşbaşı Eğitim Programı’na katılan işsizlere ve üniversitelilere aylık bin lira ödeme yapıyor. 

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, İşbaşı Eğitim Programı’na katılanlara günlük denen miktarı 38 lira 48 kuruş yaptıklarını söyledi. Yazıcı, programa 15 yaşını tamamlamış işsizlerin ve üniversitelilerin katılarak iş deneyimi kazanabileceklerini ve bunun karşılığında da aylık bin lira gelir elde edebileceklerini belirtti. Öğrencilerin Türkiye’nin her yerinde çalışacaklarını işyerini bulabileceklerini ya da kendilerine en yakın İŞKUR’a gelerek yardım alabileceklerini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

SERTİFİKA ALIYORLAR

“Program en az 2 sigortalı çalıştıran işyerlerine uygulanıyor ve işverene hiçbir maliyeti yok. Gençlerimiz hem para kazanacak hem de deneyim kazanacak. Program sonunda kendilerine sertifika veriyoruz”

İşkur İş İlanları,

Muhasebe Meslek Elemanı Kursu

İŞKUR Muhasebe Meslek Elemanı Kursu. İşbaşı eğitim programları ile mesleki yeterliliklerinizi geliştirin.
Bu programdan yararlanmak isteyenler, işyerlerini mezun oldukları ya da ilgi duydukları alandaki işyerleri arasından kendileri seçebilmektedirler.

Kurs NO: 187685
Şehir : Antalya
İlçe : Muratpaşa
Başlangıç Tarihi : 15 Mayıs 2014
Son Başvuru Tarihi : 15 Mayıs 2014
Kurs Türü: İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI (İEP)
Durum: Devam Eden

Aktif İşgücü Programları

İŞKUR’un düzenlediği “Aktif İşgücü Programları”; Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları, Girişimcilik Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar(TYP) ve Çalışanların Mesleki Eğitimi olarak farklı başlıklar altında yürütülmektedir.
Detaylı bilgi için; www.iskur.gov.tr adresinden “İş arayan” başlığı altında “İşbaşı Eğitim” linkini seçiniz.

Mülakat

Başvurunuzu tamamlandıktan sonra mülakat tarihi-saati-adresi konularında sms ve/veya e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

Tarihler

Başlangıç Tarihi: 15.05.2014

Bitiş Tarihi: 15.09.2014

Son Başvuru Tarihi: 15.05.2014

Toplam Gün: 101

Toplam Saat: 757

Ders Saatleri: 
1. grup : 08:30 – 18:00

Eğitim Günleri: PAZARTESI-SALI-CARSAMBA-PERSEMBE-CUMA-CUMARTESI

Genel Şartlar

Kurs No: 187685

İl / İlçe: ANTALYA / MURATPAŞA

Meslek: Muhasebe Meslek Elemanı

 • Programa katılabilmek için İŞKUR’a kayıt olmalısınız.
 • Bu program için belirlenen Katılım Şartlarını taşıdığınızdan emin olunuz.
 • İkinci öğretim ve açık öğretimdeki öğrenciler ile yükseköğretim öğrencileri işbaşı eğitim programına katılabilirler.
 • Program başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorsanız programa katılamazsınız.
 • Programa devam zorunludur. Ancak, Kurumun kabul edebileceği mazeretiniz olursa program süresinin 1/10’unu aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanabilirsiniz. Bu sürenin aşımı halinde, programla ilişiğiniz kesilir.
 • Programa devam ettiğiniz her bir gün için 25,00 TL hak edersiniz. Devam etmediğiniz günler için ödeme yapılmaz. Ödemeler açılacak banka hesabınıza aylık olarak yatırılır.
 • Programa doğru meslekte katıldığınızdan emin olunuz! İşbaşı eğitim programlarına; 24 ay içerisinde en fazla 160 fiili gün katılabilirsiniz.
 • Daha önce 160 fiili günden kısa süreli bir kursa katılmışsanız kalan süre (160 fiili güne) kadar işbaşı eğitim programına katılabilirsiniz.
 • İşbaşı Eğitim Programı Sözleşmesi İŞKUR tarafından uygun görülmesi halinde geçerlilik kazanır ve program süresinin bitimi ile kendiliğinden sona erer.
 • Taraflar, 4857 sayılı İş Kanununun 24 ve 25. maddelerini kıyasen uygulamak suretiyle sözleşmeyi fesih yetkisine sahiptir.
 • İşsizlik sigortasından yararlanmaktaysanız programa katılmanız halinde işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez. (Hak ettiğiniz kadar işsizlik ödeneğini ve programa katıldığınız her gün için 25,00 TL’yi almaya devam edersiniz).
 • İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız programı bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.
 • Program süresi boyunca “iş kazası ve meslek hastalığı sigorta priminiz ile bakmakla yükümlü olunanlar dışındaysanız genel sağlık sigortası priminiz” İŞKUR tarafından karşılanır.
 • Program sonunda katılınan programa ilişkin bilgileri gösterir Katılım Belgesi verilir. İŞKUR İş Danışmanlığı Hizmetinden Randevu alabilirsiniz İŞKUR’ un sunduğu İş Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilmek için www.iskur.gov.tr adresinden “İş Arayan” olarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda, aşağıdaki işlem basamaklarını takip ederek randevu alabilirsiniz:
 • Online İşlemler
 • İş ve Meslek Danışmanlığı
 • Randevu Talebinde Bulunma
İşkur İş İlanları,

İşkur yurt dışına işçi gönderiyor yurtdışı iş ilanları

Türkiye genelinde 2010 yılının 8 aylık döneminde 140 bin 65 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR, aynı dönemde 32 bin 180 kişiyi çalışmak amacıyla yurt dışına gönderdi. Yurt dışına gönderilen kişilerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46.63 artış gösterdi. Yurt dışına gönderilen işçilerin ülkeler itibariyle dağılımına bakıldığında 2010 yılının ilk 8 aylık döneminde en fazla işçi 11 bin 204 kişi ile Libya’ya gönderilirken, bu ülkeyi sırasıyla Rusya, Türkmenistan, Irak ve Afganistan takip etti.

Türkiye genelinde 2010 yılının 8 aylık döneminde 140 bin 65 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR, aynı dönemde 32 bin 180 kişiyi çalışmak amacıyla yurt dışına gönderdi. Yurt dışına gönderilen kişilerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46.63 artış gösterdi. Yurt dışına gönderilen işçilerin ülkeler itibariyle dağılımına bakıldığında 2010 yılının ilk 8 aylık döneminde en fazla işçi 11 bin 204 kişi ile Libya’ya gönderilirken, bu ülkeyi 5 bin 65 kişi ile Rusya, 3 bin 125 kişi ile Türkmenistan, 2 bin 986 kişi ile Irak ve 2 bin 96 kişi ile Afganistan takip etti.

ANKA’nın Ağustos ayı İŞ-KUR verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın Ağustos ayında yurtdışına gönderilen kişilerin sayısı 3 bin 468’e ulaştı. Yurt dışına gönderilen işçi sayısında bir önceki aya göre yüzde 11’lik bir artış yaşanırken, yılın Ocak-Ağustos döneminde 32 bin 180 kişi yurt dışına çalışmak için gönderildi. Türkiye genelinde 2010 yılının Ocak-Ağustos döneminde 140 bin 65 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR’un, geçen yılın aynı döneminde 67 bin 548 kişiyi işe yerleştirdiği tespit edildi. İşe yerleştirilen kişilerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 107.3 artış gösterdi. 2010 yılının ilk 8 ayında ise yurtdışına çalışmak amacıyla gönderilen kişi sayısı 32 bin 180 kişi olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde yalnızca 21 bin 947 kişi yurt dışına çalışmaya gönderildi.

AĞUSTOS’TA 3 BİN 468 KİŞİ YURT DIŞINA GÖNDERİLDİ
İŞKUR, bu yılın Ağustos ayında 3 bin 468 kişiyi çalışmak amacıyla yurt dışına gönderdi. Yurt dışına gönderilen işçilerin oranının bir önceki aya göre ise yüzde 11 artış gösterdiği tespit edildi. Yurtdışına gönderilen işçilerin ülkeler itibariyle dağılımına bakıldığında, Ağustos ayında en fazla işçi 965 kişi ile Libya’ya gönderilirken, bu ülkeyi 486 kişi ile Türkmenistan, 399 kişi ile Irak, 349 kişi ile Rusya ve 321 kişi ile Katar takip etti.

2010 Ocak-Ağustos döneminde en fazla işçi gönderilen 10 ülke
Ülkeler – 2009 – 2010

Libya – 4.675 – 11.204
Rusya – 4.704 – 5.065
Türkmenistan – 1.799 – 3.125
Irak – 1.580 – 2.986
Afganistan – 306 – 2.096
Katar – 882 – 1.588
Cezayir – 593 – 1.268
Almanya – 752 – 791
S. Arabistan – 1.581 – 698
Umman – 519 – 384

 • iskur rusya is ilanlari
 • işkur yurt dışına işçi gönderme
 • bal inşaat kalıpcı ve duvarcı alıyormu
İşkur İş İlanları,

İşkur Üye Olmak ve iş arama

Merhaba Sevgili Ziyaretçilerimiz ismindende anlaşılacağı gibi sitemiz İşkur ağırlıklı iş ilanlarının yer aldığı bir blog sitesi olmak ile beraber sizler için faydalı içerikleri paylaşmayı hedefliyor o sebeple işkur’a henüz üye olmadıysanız üyelik hakkında bilgi veriyoruz.

Türkiye İş Kurumu (işkur) nasıI kayıt oIunur? İşkur’a kayıt oImanız için gerekIi adımIarı resimIi anIatımımız iIe buradan öğrenin…

İşkur’a üye oImak için önceIikIe iskur.gov.tr adresine tıkIayınız.

AçıIan sayfada soI ve sağ oIarak iki menü göreceksiniz. Sağ menüde hem üye girişi, hem iş veren girişi butonIarı yer aImaktadır. Eğer daha önce işkur’a kayıt oImadıysanız siz soI menüde yer aIan üye oI butonunu kuIIanacaksınız. Sizin için kısayoI yaptık ve aItta yer aIan üye oI butonuna tıkIayarak direk işkur üye oI sayfasına gidebiIirisiniz. Ardından bu sayfayı okumaya devam ederek nasıI kayıt oIacağınızı öğrenmeye devam edin.

Üye oI butonuna tıkIadıktan sonra karşınıza bir üyeIik sözIeşmesi çıkacaktır. Bu üyeIik sözIeşmesinde yer aIan maddeIeri dikkatIi okuyarak, onayIıyorum butonu iIe üyeIiğe devam edebiIirsiniz.

Daha sonra karşınıza Üst üste IisteIenmiş iki kutucuk çıkacak. Üstte yer aIan kutucuğa soIda buIunan resimde yer aIan karakter harf ve sayıIarı yazmanız isteniyor. AItta ise T.C. KimIik no Ad-Soyad, Baba Adı ve Doğum tarihi gibi detayIarınız istenmektedir.
İşkur şifre değiştirme

Siz daha önce üye oIduysanız sistem size bir uyarı veriyor ve T.C numaranız kayıtIı oIduğu için sisteme tekrar dahiI edemiyor. Şifrenizi tekrar aImanız için Şifre hatırIatma böIümünden e-posta adresinizi biIdirmeniz gerekiyor.

Eğer iIk defa kayıt oIuyorsanız gerekIi formu doIdurarak üyeIik işIeminizi tamamIayabiIirsiniz.

İşkur İş İlanları,

İşkur 47 bin niteliksiz eleman arıyor

Türkiye İş Kurumu İŞKUR verileri açıklandı. Son verilere göre kuruma başvuru yapan işverenler, 98 bin kişilik boş kadroyu dolduramadı. İşsizlikten yakınan o kadar kişi varken bu kadar iş açığının da olması düşündürüyor. İşkur’un verilerine göre mart sonu itibariyle işverenlerin vasıf belirtmedikleri halde henüz bulamadıkları işçi sayısı tam 46 bin 948 kişiye ulaştı

İşkur’a işverenlerin bildirdiği ancak çeşitli nedenlerle karşılanamayan “açık iş” sayısı geçen yıl mart ayında 63 bin 417 kişiyken bu yılın martsonu itibariyle 98 bin 769′a ulaştı. Buna göre, geçtiğimiz yıl içerisinde işverenin hiçbir nitelik aramadıkları halde işçi bulamadığı için dolduramadığı açık iş sayısı 35 bin 352 kişi arttı.

‘Vasıfsız’ işçi de yok 

İşkur’un verilerine göre meslek gruplarına göre açık bulunan iş dağılımında ilginç bir detay dikkati çekiyor. Söz konusu 98 binin üzerindeki açıkişler arasında en fazla ihtiyaç duyulan elemanlar “nitelik gerektirmeyen” işlerden oluşuyor. Mart sonu itibariyle işverenlerin vasıfsız elemanaradıkları halde başvuru yapılmayan işçi sayısı tam 46 bin 948 kişiye ulaştı. Geçen yıl bu sayı 35 bin düzeyindeydi.

Araştırmalar geçen yıl en çok personel aranan mesleklerin başında temizlik işçisi, büro elemanı, satış elemanı ve güvenlik görevlisi gelirken, bu yıl işletmelerin satış danışmanı, garson, güvenlik görevlisi, büro memuru, çağrı merkezi elemanı, şoför ve komi aradıkları haldebulamadıklarını gösterdi. Buna göre işverenler hali hazırda 2 bin 663 satış danışmanı, 2 bin 463 garson, 2 bin 284 güvenlik görevlisi, 2 bin 188büro memuru, 1778 çağrı merkezi elemanı, 1765 şoför ve 1082 komi arıyor.

Düşük maaş ve çalışma şartları 

İş arayanla işvereni buluşturan İşkur, milyonlarca iş arayan varken işverenlerin neden aradıkları işçileri bulamadıklarını da araştırdı. İlk kez yapılan araştırmaya göre, nitelik gerektirmeyen işler de dahil olmak üzere, düşük ücret ve çalışma koşullarının ağır olması işverenlerin işçi bulmakta zorlanmasına neden oluyor. Açık işlerin düşük ücret ve ağır çalışma şartları nedeniyle işçilerin işi kabul etmiyor. İşe başlayanlar ise kısa sürede işten çabuk ayrılıyor.

Öğrenciye okulda iş fırsatı 

Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerinin mezuniyet sonrası iş bulmalarını kolaylaştırmak amacıyla üniversitelerin, Kariyer Günleri adı altında düzenlenen etkinlikler öğrencileri daha okulları bitmeden iş sahibi olmasına vesile oluyor. Gazi Üniversitesi, iş başvuru tecrübelerini artırmak ve iş alanlarını tanıtmak için iş dünyasından da yetkililerin katılımıyla profesyonel bir organizasyon düzenledi. “Akademi Kariyer Günleri“, ABD’li emlak kralı Donald Trump’ın uyguladığı ‘Çırak’ programına çok benziyor. 14-16 Mayıs’taki etkinlikte, öğrenciler hoca ve şirket yöneticilerinin karşısında iş başvuru deneyimi kazanırken, aynı zamanda Türk Telekom, Coca-Cola, Halkbank, Doğuş Otomotiv, Limak, gibi dev şirketlerde iş bulma fırsatı yakalayabilecek. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Üner, etkinliğe 80′den fazla firmanın temsilcilerinin katılacağını söyledi.

İşkur İş İlanları,

İşkur Sözleşmeli Personel Alımı

işkurTürkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sırası esas alınmak suretiyle 900 sözleşmeli personel alımı yapılacaktır.

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÖZLEŞMELİ (4/B) İŞ VE MESLEK DANIŞMANI ALIM İLANI

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B ve 6/6/1978 gün ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” in değişik 14 üncü maddeleri ve ek 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sırası esas alınmak suretiyle ek listedeki kontenjana göre 900 sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı alımı yapılacaktır.

Genel ve özel Şartlar

Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak atanabilmek için;

* 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

* Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

* Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak istihdam edilecek pozisyon için fakülte veya yüksekokulların en az lisans programlarından mezun olmak, (son başvuru tarihi itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların yerleştirilmesi yapılmış olsa dahi atamaları yapılmayacaktır.)

* KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünde 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan sınava girmiş ve en az 70 puan almış olmak,

İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak, şarttır.

Halen 657 Sayılı Kanunun 4/B maddesi statüsünde Kurumumuzda sözleşmeli iş ve Meslek Danışmanı olarak çalışan personelin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli İşve Meslek Danışmanı olarak çalışmakta iken son bir yıl içerisinde hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle herhangi bir kurumca sözleşmeleri feshedilenler veya sözleşme dönemi içerisinde 6/6/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmelerini tek taraflı feshedenlerin, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe istihdam edilmeleri mümkün olmadığından Kurumumuzun sözleşmeli personel pozisyonlarına başvurmayacaklardır.

Başvuru

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan adaylar 24/1/2013-8/2/2013 tarihleri arasında başvurularını internet yoluyla (www.iskur.gov.tr) Kurumumuza yapacaklardır. 8/2/2013 Cuma günü saat 23:59 itibariyle başvurular sona erecektir.

İşlem adımları: .

Başvuru formunun doldurulabilmesi için Kurum iş arama sistemine iş arayan kaydı yapılması gerekmektedir.

www.iskur.gov.tr adresinden T.C kimlik numarası ve iş arayan kaydında kullanılan şifre ile sisteme giriş yapılır.

Ana sayfadaki “İş ve Meslek Danışmanlığı Tercih Formu” linki tıklanır.

Açılan pencereden tercihler yapılarak başvuru tamamlanır.

Internet üzerinden tercihinizi kaydettiğiniz andan itibaren, bu tercihinizi değiştirmeniz, kısmen ya da tamamen iptal etmeniz mümkün olmayacaktır.

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçları

İş ve Meslek Danışmanları en fazla 10 (on) il tercihi yapabileceklerdir.

Kurum tarafından, Lisans mezunları için 7-8 Temmuz 2012 KPSS (B) grubu KPSSP3 puanı esas alınarak, yapılan tercihlere göre başvurular arasından en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere yerleştirmeleri yapılacaktır.

İşe Yerleştirme

İlan edilen sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme işlemi Kurum tarafından yapılacaktır.

Belirtilen süre içerisinde başvurusunu yapan ve şartları uyanlar ilan edilen pozisyon sayısına göre tercihleri dikkate alınarak en yüksek puandan başlamak üzere yerleştirileceklerdir. Puan eşitliği halinde sırasıyla doktora yapmış olanlara, yüksek lisans mezunu olanlara, mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olanlara, bununda aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Tercihlere göre yapılan yerleştirme sonucunda yaptıkları tercihlerine yerleşemeyen adayların yerleştirme işlemleri, en yüksek puanlı yerleşemeyen adaydan başlamak üzere boş kalan pozisyonlara komisyon tarafından resen yapılacaktır.

Kurum tarafından yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanlığı pozisyonlarına atanacaklardır.

Yerleştirme listesi Kurum www.iskur.gov.tr internet adresinde ilan edilecek olup, ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

Atanmaya hak kazanan adaylar, yerleştirme listesinin “www.iskur.gov.tr” internet adresinde ilanından itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde gerekli belgeleri tamamlayarak atanmaya hak kazandıkları Çalışma ve İş Kurumu II Müdürlüklerine şahsen teslim etmeleri ve sözleşmelerini imzalayarak göreve başlamaları gerekmektedir. Bu süre içerisinde göreve başlamayanlar haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

Atanma Esnasında istenilecek Belgeler

KPSS sonuç belgesinin aslı veya internet çıktısı ile diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya Kurumca onaylı sureti,
İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi aslı veya Kurumca onaylı sureti,
Kamuda görev yapmış ise buna dair hizmet belgesi,
Erkek adaylar için askerlik durumuna ilişkin yazılı beyanı,
Sabıka kaydı olmadığına dair yazılı beyanı,
Sağlık yönünden görevini devamlı yapmasına engel bir halinin bulunmadığına dair yazılı beyanı,
4 adet vesikalık fotoğraf.
Diğer Hususlar

KPSS sonuç belgesi ÖSYM kayıtları ile kontrol edilecektir.

Ataması yapılan Sözleşmeli Personelin, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Buna Dair Ek ve Değişikliklerinde” yer alan hükümler dışında, başka birime ataması yapılmayacaktır.

İlana uygun olarak göreve başlatılacak olanlar; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a maddesi hükümlerine tabi olacaklar ve istihdam edilecekleri birimlerde Bakanlar Kurulunca Devlet Memurları için saptanan diğer personelin tabi olduğu çalışma saat ve usulüne tabi olarak çalışacaklardır.

Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Atamaları yapılmış ise iptal edilecek ve kendilerine bir bedel ödenmiş ise yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Adres ve İletişim Bilgileri: İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı :

Tel: 0 (312) 419 01 25 – 0 (312) 425 06 86 Dahili 257

Çalışma ve İş Kurumu II Müdürlükleri IŞKUR İletişim Tel: 444 75 87

ÇSGB İletişim Merkezi Alo 170

Internet Adresi: www.iskur.gov.tr

EK: 1- Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı Kontenjan Tablosu (1 sayfa)

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÖZLEŞMELİ İŞ VE MESLEK DANIŞMANI KONTENJAN TABLOSU

Sıra No Birimi İş ve Meslek Danışmanı Sayısı Sıra No Birimi İş ve Meslek Danışmanı Sayısı
1 Adana 34 37 Kocaeli 28
2 Adıyaman 10 38 Konya 24
3 Afyonkarahisar 10 39 Kütahya 8
4 Ağrı 4 40 Malatya 8
5 Amasya 2 41 Manisa 20
6 Ankara 60 42 Kahramanmaraş 12
7 Antalya 21 43 Mardin 8
8 Aydın 20 44 Muğla 13
9 Balıkesir 13 45 Muş 4
10 Bilecik 3 46 Nevşehir 4
11 Bingöl 3 47 Niğde 2
12 Bitlis 3 48 Ordu 4
13 Bolu 4 49 Rize 2
14 Burdur 2 50 Sakarya 8
15 Bursa 38 51 Samsun 11
16 Çanakkale 8 52 Siirt 1
17 Çankırı 3 53 Sivas 10
18 Çorum 9 54 Tekirdağ 10
19 Denizli 21 55 Tokat 8
20 Diyarbakır 22 56 Trabzon 8
21 Edirne 5 57 Şanlıurfa 14
22 Elazığ 8 58 Uşak 7
23 Erzurum 12 59 Van 11
24 Eskişehir 14 60 Yozgat 2
25 Gaziantep 23 61 Zonguldak 10
26 Giresun 2 62 Aksaray 6
27 Hakkari 1 63 Karaman 4
28 Hatay 14 64 Kırıkkale 3
29 İsparta 6 65 Batman 4
30 Mersin 30 66 Şırnak 2
31 İstanbul 125 67 Ardahan 1
32 İzmir 57 68 Yalova 4
33 Kastamonu 3 69 Karabük 5
34 Kayseri 21 70 Osmaniye 5
35 Kırklareli 8 71 Düzce 8
36 Kırşehir 2
Kurumumuz Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanlarına İlişkin Duyuru

21 Ocak 2013 Pazartesi

6385 SAYILI KANUNUN 1 İNCİ MADDESİ KAPSAMINDAKİ SÖZLEŞMELİ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI İLE İLGİLİ USUL VE ESASLARA İLİŞKİN

DUYURU

Kurumumuz tarafından 817 Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı alımı amacıyla 11/6/2012 tarihinde ilana çıkılmış ve bu kapsamda 813 kişinin yerleştirme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Ancak açılan çeşitli davalarda, Danıştay tarafından bu ilan ve ilana istinaden yapılan yerleştirmeler için yürütmeyi durdurma kararları verilmiştir.

Danıştay kararlarının Kurumca uygulanması sürecinde; 6385 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 19/1/2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanunun 1 inci maddesi ile;

1- 27/6/2012 tarihi itibarıyla İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan ve maddede sayılan diğer koşulları taşıyanların, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren yirmi gün içinde yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, Kurum tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacakları,

2- 11/6/2012 tarihli iş ve meslek danışmanı alım ilanına istinaden yapılan yerleştirme sonucuna göre istihdam edilen iş ve meslek danışmanlarından;

a. Bu pozisyonlarda 1/11/2012 tarihi itibarıyla çalışmakta iken 2013 yılı için sözleşmeleri yenilenememiş olanların bu kanunun yayımı tarihinden itibaren yirmi gün içinde,

b. Bu pozisyonlarda çalışmakta iken askerlik ve doğum nedenleriyle görevlerinden ayrılanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanların ise yeniden istihdam edilmek üzere ilgili mevzuatında öngörülen süre içinde,

başvurmaları hâlinde aynı pozisyonlarında istihdam edilmek üzere ilgili mevzuatına göre sözleşme yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla; 6385 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin;

A) ikinci fıkrası kapsamına giren İş ve Meslek Danışmanlarının 11/6/2012 tarihli ilan neticesinde atandıkları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmekte olup müracaat edenlerden;

a- 1/11/2012 tarihi itibarıyla çalışmakta iken 2013 yılı için sözleşmeleri yenilenememiş olanlarla 7/2/2013 tarihi saat 17:30’a kadar, bunlardan iş göremezlik nedeniyle görevine başlayamayacak olanlarla ise 7/2/2013 tarihi saat 17:30’a kadar iş göremezlik raporunu Kuruma ibraz etmeleri halinde rapor bitim tarihini takip eden ilk işgününde,

b- Bu pozisyonlarda çalışmakta iken askerlik ve doğum nedenleriyle görevlerinden ayrılanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlarla ise yeniden istihdam edilmek üzere ilgili mevzuatında öngörülen süre (doğum izninin bitiminden itibaren en geç bir yıl, terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün) içinde,

Kanun gereği aynı pozisyonlarda istihdam edilmek üzere ilgili mevzuatına göre hizmet sözleşmesi imzalanacaktır.

B) Birinci fıkrası kapsamına girenler ise Kanun gereği aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde Kurumda boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacaklardır.

6385 SAYILI KANUNUN 1 İNCİ MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASI KAPSAMINDA SÖZLEŞMELİ İŞ VE MESLEK DANIŞMANI ATANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

A) Genel ve Özel Şartlar:

6385 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak atanabilmek için;

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

3. Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak istihdam edilecek pozisyon için, 27/6/2012 tarihi itibariyle fakülte veya yüksek okulların en az lisans programlarından mezun olmak,

4. 27/6/2012 tarihi itibariyle İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak,

5. Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünde 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan sınava girmiş ve en az 70 puan almış olmak,

şarttır.

Halen 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi statüsünde sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışan personelin başvuruları ilgili mevzuat gereği kabul edilmeyecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışmakta iken son bir yıl içerisinde hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle herhangi bir kurumca sözleşmeleri feshedilenler veya sözleşme dönemi içerisinde 6/6/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmelerini tek taraflı feshedenlerin fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe istihdam edilmeleri mümkün olmadığından, başvuruları kabul edilmeyecektir.

B) Başvuru Esnasında Teslim Edilecek Belgeler:

Adaylar aşağıda belirtilen belge ve beyanlarını da içeren dilekçeleri ile 7/2/2013 tarihi, saat 17:30’a kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şahsen müracaat edeceklerdir.

1. 2010 yılına ilişkin KPSSP3 sonuç belgesinin aslı veya internet çıktısı.

2. Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya Kurumca onaylı sureti.

3. İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesinin aslı veya Kurumca onaylı sureti.

4. Kamuda görev yapmış ise buna dair hizmet belgesi.

5. Erkek adaylar için askerlik durumu ile ilgili yazılı beyanı.

6. Sabıka kaydı olmadığına dair yazılı beyanı.

7. Sağlık yönünden görevini devamlı yapmasına engel bir halinin bulunmadığına dair yazılı beyanı.

8. 4 adet vesikalık fotoğraf.

C) İşe Yerleştirme:

1- Kuruma yazılı olarak müracaat edenlerden Kanunda belirtilen şartları taşıyanların listesi, boş İş ve Meslek Danışmanı pozisyon sayılarının illere göre dağılımı, tercihlerin hangi tarihler arasında, ne şekilde yapılacağı ve sonuçların açıklanmasına ilişkin hususlar, başvuru süresinin bitiminden itibaren 15 (onbeş) işgünü içerisinde Kurum internet sitesinde (www.iskur.gov.tr) yayınlanacaktır.

2- Adaylar, en fazla 10 (on) il tercihi yapabileceklerdir. Tercihler sonucu en yüksek puandan başlamak üzere Kurum tarafından yerleştirmeler yapılacak olup, puan eşitliği halinde sırasıyla doktora yapmış olanlara, yüksek lisans mezunu olanlara, mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olanlara, bununda aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

3- Kuruma yazılı olarak başvurduğu halde tercih yapmayan adaylar ile yaptıkları tercihlerine yerleşemeyen adayların boş kalan pozisyonlara yerleştirme işlemleri en yüksek puan alan adaydan başlayarak komisyon tarafından resen yapılacaktır.

4- Yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacaklardır.

5- Yerleştirme listesinin Kurum internet sitesinde (www.iskur.gov.tr) ilanından itibaren adaylar 15 (onbeş) gün içerisinde yerleştirildikleri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuracaklar ve sözleşmelerini imzalayarak göreve başlayacaklardır. Adaylara ayrıca yazılı tebligat yapılmayacak olup bu süre içerisinde göreve başlamayanlar haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

6- Başvuru süresi içinde askerde bulunanlar ile iş göremezlik nedeniyle görevine başlayamayacak olanların başvurularını ve istenilen belgelerini 7/2/2013 saat 17:30’a kadar Kuruma ulaştırmaları halinde yukarıda yer alan usul ve esaslar çerçevesinde yerleştirmeleri yapılacaktır. Bunlardan askerde olanlar terhis tarihinden itibaren bir ay içerisinde, raporlu olanlar ise rapor bitim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde sözleşmelerini imzalayarak görevlerine başlatılabileceklerdir.

7- Başvuru süresi içinde duyuruda belirtilen belge ve beyanlarını da içeren dilekçeleri ile birlikte yazılı olarak kuruma başvuru yapmayanlar haklarını kaybetmiş olacaklardır. Ayrıca kendilerine herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

Ç) Diğer Hususlar:

1- Ataması yapılan Sözleşmeli Personelin “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Buna Dair Ek ve Değişikliklerinde” yer alan hükümler dışında başka birime ataması yapılmayacaktır.

2- İlana uygun olarak göreve başlatılacak olanlar; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun (4/a) maddesi hükümlerine tabi olacaklar ve istihdam edilecekleri birimlerde Bakanlar Kurulunca Devlet Memurları için saptanan diğer personelin tabi olduğu çalışma saat ve usulüne tabi olarak çalışacaklardır.

3- Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Atamaları yapılmış ise iptal edilecek ve kendilerine bir bedel ödenmiş ise yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Adres ve İletişim Bilgileri:

1- İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı

Tel: 0 (312) 419 01 25 – 0 (312) 425 06 86 Dahili 257

2- Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri

3- İŞKUR İletişim Tel: 444 75 87

4- ÇSGB İletişim Merkezi Alo 170

5- İnternet Adresi: www.iskur.gov.tr

İşkur İş İlanları,

İŞKUR Büro Memuru eleman alımları

İŞKUR Büro Memuru eleman alımları

Öncelikle Büro Eleman Ne iş Yapar?

Büro elemanları  çalışacağı işletmeye göre belirlenmiş olan amaçların gerçekleştirmesi üzerine belirli kaynakların firma uygun olarak yönetilmesine yardımcı olan elemanlardır. Görevleri, çalıştığı büronun verimli bir düzende çalışmasını sağlar, ofisteki belirlenmiş işleri yürütmekten zorunludur. Gelen veya giden tüm evrakların depolanmasından sorumludur. Bazı telefon görüşmelerini yapar, gelen evrakları veya resimleri yöneticiye aktarır. Randevuları ayarlar ve büroya gelen misafirler ile ilgilenir. Toplantılar için organizasyon yapar, yöneticilerin istediği evrak veya dokümanları tertipler. Büroda bulunan araç gereçlerin bakımlarını, onarımı yaptırır.

Büro elemanlığı için gereken özellikler;  Düzgün ve akıcı bir dil ile konuşması gereklidir, görsel belliğinin yeterli olması gereklidir. Öz güveni tam ve güvenilir birisi olması gereklidir. Sorumluluk sahibi, güler yüzlü ve temsil yeteneğine sahip bir birey olması gerekir.

Büro elemanının Çalışma Koşulları ise;   Büroda görev yapmaktadırlar. Çalışma saatleri belirli ve düzenlidir. Tabiki bu çalışma saatleri çalışılan iş yerine göre değişir ve hafta sonlarında da çalışabilirler. Genel olarak çalışması insan ilişkileri ve belgelere dayalıdır. Büro ya gelen yönetici, ziyaretçi ve çalışanlar ile iletişim içerisinde olurlar.  Büro elemanlarının kullandığı ekipmanlar ,  bilgisayar , fax makinesi , fotokopi makinesi , çeşitli demirbaş elemanları, bazı kırtasiye malzemeleri dir .

 • büro memuru ne iş yapar
İşkur İş İlanları,

İŞKUR Elektrik-Elektronik Teknisyeni alımı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) elektrik-elektronik teknisyeni alımı yapıyor. Aşağıdaki İŞKUR iş ilanındaki  koşullar siz değerli kullanıcımıza uyuyor ise işkur iş ilanına başvuru gerçekleştirebilirsin.

ERİŞENLER GIDA LTD.ŞTİ VE ARASLAR LTD.ŞTİ ORTAK GİRİŞİM

Son Başvuru Tarihi: 17.04.2013

Genel Şartlar ve Notlar
ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNİN ELEKTRİK, ELEKTRONİK, ELEKTRİK-ELEKTRONİKVE OTMASYON BÖLÜMLERİNDEN MEZUN 5 ELEKTRONİKÇİ (ETİBOR DEĞİRMENÖZÜ TESİSLERİNDE ÇALIŞILACAKTIR. KÜTAHYADA İKAMET EDENLER İÇİN SERVİS ÜCRETİNİN YARISI FİRMA TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR. ÜCRET ASGARİ ÜCRETİN %50 FAZLASIDIR)
Meslek Bilgileri
Meslek Deneyim (Yıl) Deneyim (Ay) Öğrenme Türü
Elektrik-Elektronik Teknisyeni
Kişisel Bilgiler
Cinsiyet Yaş Aralığı Boy Aralığı Kilo Aralığı
Kadın  –  –  –
Erkek  –  –  –
Öğrenim Bilgileri
Okul Adı Okul Birim Adı Okul Bölüm Adı Öğrenim Seviyesi
Ortaögretim (Lise ve Dengi) Okul Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Ortaöğretim (Lise ve Dengi)
İrtibat Bilgileri
Adı Soyadı : ŞADİ YILDIZ
Ünvanı :
Telefon No : 537 470 70 01
E-Posta :
Diğer Bilgiler
İşveren Türü : Özel
Toplam Açık İş Sayısı : 5
İş Sözleşmesi Tipi : Belirsiz Süreli (Daimi)
Çalışma Şekli : Tam Süreli
İşkur İş İlanları,

İşkur Bayan İşciler Aranıyor

2013 İşkur Bayan İşciler Aranıyor Sakar Çalışma ve Türkiye İş Kurumunun birlikte yürüttüğü Umem projeinde 750 kişilik elman alımı için imzalar atıldı. Evet 750 adet eleman alınacak ve bu elemanlar kablo ağı bantlama pozisyonunda çalışacaklar. Fakat 750 kişilik eleman açığına henüz 300  kişi başvurmuş ve eğitim görüyorlar. Hala yaklaşık olarak 450 kişilik bir açık daha bulunmakta.

Bu 450 kişilik açığın tamamlanabilmesi için işe alma ve eğitim süreci hala devam ediyor. Bu işe alma ve eğitim süreci yaklaşık olarak
20 gün süreli fabrika da görülen kurs ve üç aylık işbaşı eğitimi ile yapılıyor. Ayrıca her gün için günlük olarak 25 tl ödeme, aylık olarak
650 tl ye kadar ödeme yapılıyor.Ayrıca tüm kursiyerlere kurs süresince sigorta yapılıyor ve işkur tarafından ödeniyor.
Aranan şartlar ise bayan olmak ve 30 yaşında ve 30 yaşını geçmemiş olmak.

İl Müdürü Tekin Kayanın yaptığı resmi açıklama ise
İşçilerin çalışacağı YAZAKİ firmasının tüm dünya ülkemiz bir çok il de üretim yaptığı ve imzalanan UMEM ile ildeki ilde büyük bir kapasite artışı olduğu gözlenmiş. En az ilk okul mezunu, vardiyalı sistemde çalışmayı kabul eden tüm kadınların bu projede yer alarak iş bulabileceğini ve bu kriterleri karşılayan tüm kadınları bu projeye davet ettiğini belirtiyor. Bu proje ile Sakarya ilinin ekonomosine büyük katkılar olacağı aşikar.

İşkur İş İlanları,

İşkur 230 Meslek Danışmanı Alımı Yapacak

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÖZLEŞMELİ (4/B) İŞ VE MESLEK DANIŞMANI ALIM İLANI

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B ve 6/6/1978 gün ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” ın değişik 14 üncü maddeleri ve ek 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sırası esas alınmak suretiyle ek listedeki kontenjana göre 230 sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı alımı yapılacaktır.

Genel ve Özel Şartlar

Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak atanabilmek için;

• 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

• Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

• Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak istihdam edilecek pozisyon için fakülte veya yüksekokulların en az lisans programlarından mezun olmak, (son başvuru tarihi itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların yerleştirilmesi yapılmış olsa dahi atamaları yapılmayacaktır.)

• KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünde 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan sınava girmiş ve puan almış olmak,

• İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak

şarttır.

Halen 657 Sayılı Kanunun 4/B maddesi statüsünde Kurumumuzda sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışan personelin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışmakta iken son bir yıl içerisinde hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle herhangi bir kurumca sözleşmeleri feshedilenler veya sözleşme dönemi içerisinde 6/6/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmelerini tek taraflı feshedenlerin, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe istihdam edilmeleri mümkün olmadığından Kurumumuzun sözleşmeli personel pozisyonlarına başvuramayacaklardır.

Başvuru

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan adaylar 8/3/2013-22/3/2013 tarihleri arasında başvurularını internet yoluyla (www.iskur.gov.tr) Kurumumuza yapacaklardır. 22/3/2013 Cuma günü saat 23:59 itibariyle başvurular sona erecektir.

İşlem adımları:

• Başvuru formunun doldurulabilmesi için Kurum iş arama sistemine iş arayan kaydı yapılması gerekmektedir.
• www.iskur.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numarası ve iş arayan kaydında kullanılan şifre ile sisteme giriş yapılır.
• Ana sayfadaki “İş ve Meslek Danışmanlığı Tercih Formu” linki tıklanır.
• Açılan pencereden tercihler yapılarak başvuru tamamlanır.
• İnternet üzerinden tercihinizi kaydettiğiniz andan itibaren, bu tercihinizi değiştirmeniz, kısmen ya da tamamen iptal etmeniz mümkün olmayacaktır.

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçları

• İş ve Meslek Danışmanları en fazla 10 (on) il tercihi yapabileceklerdir.
• Kurum tarafından, Lisans mezunları için 7-8 Temmuz 2012 KPSS (B) grubu KPSSP3 puanı esas alınarak, yapılan tercihlere göre başvurular arasından en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere yerleştirmeleri yapılacaktır.

İşe Yerleştirme

• İlan edilen sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme işlemi Kurum tarafından yapılacaktır.

Belirtilen süre içerisinde başvurusunu yapan ve şartları uyanlar ilan edilen pozisyon sayısına göre tercihleri dikkate alınarak en yüksek puandan başlamak üzere yerleştirileceklerdir. Puan eşitliği halinde sırasıyla doktora yapmış olanlara, yüksek lisans mezunu olanlara, mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olanlara, bununda aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

• Tercihlere göre yapılan yerleştirme sonucunda yaptıkları tercihlerine yerleşemeyen adayların yerleştirme işlemleri, en yüksek puanlı yerleşemeyen adaydan başlamak üzere boş kalan pozisyonlara komisyon tarafından resen yapılacaktır.

• Kurum tarafından yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanlığı pozisyonlarına atanacaklardır.

• Yerleştirme listesi Kurum www.iskur.gov.tr internet adresinde ilan edilecek olup, ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

• Atanmaya hak kazanan adaylar, yerleştirme listesinin “www.iskur.gov.tr” internet adresinde ilanından itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde gerekli belgeleri tamamlayarak atanmaya hak kazandıkları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şahsen teslim etmeleri ve sözleşmelerini imzalayarak göreve başlamaları gerekmektedir. Bu süre içerisinde göreve başlamayanlar haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

Atanma Esnasında İstenilecek Belgeler

• KPSS sonuç belgesinin aslı veya internet çıktısı ile diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya Kurumca onaylı sureti,

• İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi aslı veya Kurumca onaylı sureti,
• Kamuda görev yapmış ise buna dair hizmet belgesi,
• Erkek adaylar için askerlik durumuna ilişkin yazılı beyanı,
• Sabıka kaydı olmadığına dair yazılı beyanı,
• Sağlık yönünden görevini devamlı yapmasına engel bir halinin bulunmadığına dair yazılı beyanı,
• 4 adet vesikalık fotoğraf.

Diğer Hususlar

• KPSS sonuç belgesi ÖSYM kayıtları ile kontrol edilecektir.
• Ataması yapılan Sözleşmeli Personelin, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Buna Dair Ek ve Değişikliklerinde” yer alan hükümler dışında, başka birime ataması yapılmayacaktır.
• İlana uygun olarak göreve başlatılacak olanlar; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a maddesi hükümlerine tabi olacaklar ve istihdam edilecekleri birimlerde Bakanlar Kurulunca Devlet Memurları için saptanan diğer personelin tabi olduğu çalışma saat ve usulüne tabi olarak çalışacaklardır.
• Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Atamaları yapılmış ise iptal edilecek ve kendilerine bir bedel ödenmiş ise yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Adres ve İletişim Bilgileri:

İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı :

Tel: 0 (312) 425 06 86 Dahili 257

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri

İŞKUR İletişim Tel: 444 75 87

ÇSGB İletişim Merkezi Alo 170

İnternet Adresi: www.iskur.gov.tr