Browsing Category

Memur Haberleri

Memurlar ve memur haberleri , memurlar sitesi , memur sitesi

Memur Haberleri,

13 bin memur maaşlarını iade edecek

KPSS ve diğer sınavlarda soru hırsızlığı yaptığı tespit edilen 13 bin paralelci memur, 6 yıldır aldığı maaşları faiziyle geri ödeyecek. Her bir hırsızın 6 yılda biriken borcu 300 bin lirayı buluyor.

memurlar maaşları iade edecekSabah Gazetesi’nin haberine göre; 150 bin kişinin memur olduğu 2010 KPSS sınavında savcılığın soru çaldığını tespit ettiği yaklaşık 13 bin memur ihraç edilecek. TBMM, MİT, MEB dahil hemen hemen tüm kurumlarda görev yapan memurlar 6 yıldır aldıkları maaşları faiziyle devlete geri ödeyecek. Her bir memurun ortalama 300 bin liraya yakın ücreti devlete ödemesi bekleniyor.

13 BİN KİŞİ KOPYACI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, kopyacıların ayıklanacağını belirtti. Savcılık, matematikçi ve ölçme değerlendirme uzmanı 7 kişilik akademisyen bir bilirkişi ekibi kurdu. Ekip, iptal edilen sınava giren adayları mercek altına aldı. İlk etapta sınavda 90 ve üzeri net yapan 81 bin kişi tespit edildi. 81 bin kişinin cevap kağıtları ve soru kitapçıkları tek tek çapraz incelemeye alındı. İncelemede yaklaşık 13 bin kişinin soruları önceden temin ettiği saptandı.

HIRSIZLAR MİT’E BİLE GİRMİŞ

KPSS 2010 sınavının sorularını önceden elde ederek haksız yere memur olanlardan tespit edilen şüphelilerin arasında TBMM ve MİT’ten isimler ile 80 kaymakam olduğu da öğrenildi. Bu sınav ile MEB’de öğretmen olan 3 bin kişinin ilişiği kesildi. Savcılık kaynakları, “Şüpheli sayısı daha da artabilir” diyerek, haksız yere memur olanların sayısında artış olabileceğini belirtti. Kamu görevinden ihraç edilecek olan 13 bin kişi tekrar kamu görevine gelemeyecek. Ayrıca memur oldukları günden itibaren aldıkları maaşları bugüne kadar geçen yasal faizleriyle birlikte devlete ödeyecekler. 6 yıldır memur olan bir kişinin ortalama en az 300 bin TL devlete ödeme yapacağı öngörülüyor.

Memur Haberleri,

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişiyor

Ömür boyu iş güvencesinin bitirilmesi, verimliliğe göre maaş tespiti, eş durumundan büyük şehirlere tayin ve mahkeme kararıyla işe dönüşün zorlaştırılması planlanıyor.

657 sayılı devlet memurları kanunu Hükümet, kamu personel rejiminde köklü bir değişikliğe giderek, “devlet memurluğu” sistemini baştan aşağı değiştirecek. Muhalefetle anlaşırsa, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun temeli olan Anayasa’da revizyona gidecek olan AK Parti, “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramını getirecek. Habertürk Gazetesi’nden Volkan Yanardağ’ın haberine göre; Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak. İkinci aşamada, 657 sayılı yasa tarih olacak. Yerine yeni düzenleme gelecek.

ŞEHİRLERDEKİ BİRİKMEYE SON

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası mini Anayasa paketi için muhalefet partileriyle oluşturulan komisyona kamu personel rejimini değiştiren düzenlemeyi de getirecek. Buna bağlı olarak hükümet, 51 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisini getirecek. Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkacak. Memurlar gerektiğinde işten kolaylıkla çıkarılabilecek. Memur maaşları verimlilik esasına göre belirlenecek. Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük kentlerde birikmesi önlenecek. Görevden alınanların mahkeme kararıyla dönmesi zorlaştırılacak.

PERFORMANS ÖNE ÇIKACAK

Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak. Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak. Özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir sistem kurulacak. Maaşlar performansa göre belirlenecek.

ERDOĞAN, ‘GİRDİN Mİ ÖLENE KADAR KAL, BÖYLE ŞEY OLMAZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta oda ve borsa başkanlarıyla toplantısında konuyla ilgili şöyle konuştu: “Kalkıp ‘Devletin malı deniz yemeyen domuz, girdin mi içeri ölene kadar kal orada’… Böyle bir şey olmaz. Şimdi devleti bunlardan arındırma zamanıdır, tüm sektörleri arındırma zamanıdır. Bu yasal düzenleme Anayasa değişikliği gerektiriyor ve ben bu konuda muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede kendilerine söyledim.

İŞE ALIRKEN SÖZLÜ SINAV YAPILACAK

Darbe girişimi sonrası kamuda açığa alınanların sayısı 70 bine ulaşırken, kamu kurumları yeni personel alımına çıkmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açığa aldığı 22 bin öğretmenin yerine 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Sağlık Bakanlığı, 6 bine yakın sağlık çalışanını FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında açığa alırken, 22 bine yakın yeni alım yapmayı planlıyor. Adalet Bakanlığı cezaevlerinde çalışmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli personel ile mühendis, mimar, psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, koruma ve güvenlik görevlisi, hizmetli unvanları için 200 kişilik ilana çıktı.

SON 2 YILDAKİ KPSS’YE BAKILIYOR

Bakanlık ayrıca, daha önce bin 200 kişi olarak açıkladığı yeni alınacak hâkim ve savcı adayı sayısını 3 bine çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2 bin komiser yardımcısı alımı ilanı yayımladı. Kamuya personel alımlarında son 2 yılda yapılan KPSS sonuçları dikkate alınıyor. Bu yılki personel alımlarında da 2015 ve 2016 KPSS puanlarına bakılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli öğretmen alımında olduğu gibi kamu kurumları FETÖ mensuplarının sızmasını önlemek için personel alımlarında sözlü sınav yapacak. Her bir kamu kurumu KPSS’nin yanı sıra ayrıca kendi sınavını da yapabilecek. Kurumlar, personel alırken KPSS’den hangi puanla eleman alacağını, personel alımı sırasında ilan ediyor.

‘ZAMANA YAYILACAK MÜCADELE’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, dün Habertürk Gazetesi’nde yer alan ‘Gri Memurluk’ haberini doğrulayarak, “Zamana yayılacak bir mücadele şekli. Memurların izlenmesinde böyle bir kanaat var” dedi. AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay ise, “Bir takım çalışmalar elbette yapılıyor. Bu işe bulaşmamış hiç kimsenin mağdur edilmemesi için hassasiyet gösteriyoruz” dedi.

Memur Haberleri,

2010 KPSS ile memur olanların memuriyeti düşürülecek

Mahkeme sınavın iptaline karar verirse 2010 senesindeki sınavla atanan on binlerce kişinin memuriyeti düşürülecek.

kpss ile memur olan adaylar

Kopya iddialarıyla gündeme gelen 2010 KPSS ile ilgili önemli bilgi ve kanıtlar savcılık tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkemeden olası bir iptal kararı çıkarsa on binlerce kişinin memuriyeti tehlikeye girecek.

NTV’den yer alan habere göre, adli soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında YÖK Denetleme Kurulu raporunun da olduğu kanıtları “genel kültür ve genel yetenek sınavlarının iptali istemini” değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderdi.

Belgelerde, davanın esasını doğrudan etkileyecek delil, belge ve itirafların yanı sıra, bu iki sınavın sorularının da önceden elde edildiğine ilişkin TÜBİTAK raporu da var.

KPSS ididanamesiyle birlikte mahkemeye sunulan TÜBİTAK raporunda, soruların bir şüphelinin bilgisayarında silinen hard diskte, sınavdan önce bulunduğu belirtildi.

İtirafçının ifadesi delil oldu

Öte yandan soruşturmanın kilit isimlerinden A.S. de polise teslim oldu. Ayrıca itirafçı iki şüphelinin ifadeleri de mahkemeye delil olarak sunuldu .

İdare Mahkemesi’nin sınavın iptali yönünde karar vermesi durumunda sınav güvenilirliği ortadan kalktığı için onbinlerce memurun memuriyeti düşürülebilecek.

Eğitim ilimleri sınavı ertelenmişti

Sorularının sızdırıldığının tespit edilmesi üzerine, eğitim bilimleri sınavı iptal edilip tekrarlanmıştı.Ancak genel kültür ve genel yetenek yetenek sınavları herhangi bir usulsüzlük olmadığı gerekçesiyle iptal edilmemişti.Bunun üzerine bazı adaylar bu iki sınavın da iptali istemi ile Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. (NTV)

Memur Haberleri,

Memurların merakla beklediği memur yasası değişiyor mu?

memur yasasiMemurların merakla beklediği memur yasası değişiyor mu sorusu bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal’a soruldu. 

NTV canlı yayınına katılan Naci Ağbal, “Bu reform ülkenin geleceği için önemli bir reform” diyerek memur yasasının değişeceği sinyalini verdi.

Naci Ağbal memur yasası değişikliğiyle ilgili şunları söyledi:

“Kamu hizmetleri daha kaliteli olacaksa çalışanla olacak. Kamu yönetim reformuyla kamu personle rejimi reformu birlikte yapılması gereken reform alanı. Hizmeti sunanla alan arasında denge kurmak istiyoruz. Hizmetin kalitesini öne koyan bir çalışma ortamı olacak. Bu reform ülkenin geleceği için önemli bir reform. Herkes bugün sendikalar da sosyal taraflar da hizmet alanlar da böyle bir reform yapılmasına inanıyor kolay değil ama.”

Memur Haberleri,

Devlet memurlarına 30 lira 28 kuruşa tam pansiyon tatil imkanı!

devlet memuru tatil imkanıDevlet memurları kamu kampında günlük 30 lira 28 kuruş ödeyerek tam pansiyon tatil yapma imkanına sahip olacak.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, devlet memurları kamu kamplarında günlük 30 lira 28 kuruş ödeyerek tam pansiyon tatil yapma imkanına sahip olacak.

30 lira 28 kuruşa tam pansiyon tatil

Maliye Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tatil kampı ve dinlenme tesisleriyle misafirhanelerin 2016 yılı fiyat tarifelerini yeniden belirledi. Fiyatlar, geçen yıla göre yüzde 6.8 ile yüzde 7.1 oranlarında artırıldı. Eski adı tatil kampı olan eğitim ve dinlenme tesislerinde günlük 3 öğün yemek ücreti 14.85 TL’den 15.90 TL’ye, konaklama fiyatı da 5.85 TL’den 6.25 TL’ye çıktı. Bu fiyatlar yüzme havuzu, sauna, hamam, plaj, spor alanları, asansör, çay bahçesi gibi 15 ve daha üzerinde sosyal donatı özelliğine sahip tesislerde geçerli olacak. Bu özellikleri daha az olan tesislerde fiyatlar da düşüyor.

1 MAAŞ TATİLE GİDECEK

Devlet memurları yemek ve yatak ücretinin yanı sıra, odalarında bulunan buzdolabı için 2.25 TL, TV için 2.46 TL ve klima için de 3.42 TL günlük ücret ödeyecek. Buna göre, tam donanımlı bir tatil kampının günlük fiyatı bir memur için 30 lira 28 kuruşu bulacak. 12 günlük konaklama sonunda 4 kişilik bir memur ailesinin tatile ödeyeceği tutar 1.453 lirayı bulacak. Yol parası ve diğer giderler de eklendiğinde, memur bir aylık maaşını tatile harcamak zorunda kalacak.

Yeni ücret tarifesiyle kamu personelinin misafirhanelerde yapacağı günlük konaklama için ödeyeceği ücret de yüzde 7.1 oranında zamla 7.75 TL’den 8.30 TL’ye çıktı. Ayrıca kamuya ait kreşlerin aylık ücret tutarları da 140 liradan 150 liraya yükseltildi.

TÜRSAB’IN HEDEFİNDE MEMUR VAR

Kamuya ait kamplardaki konaklama ve yemek fiyatları, özel sektöre ait turizm tesislerine kıyasla oldukça düşük düzeyde bulunuyor. Memurun, kamu kamplarında 12 günle sınırlanan tatil hakkını kullanabilmesi için bir aylık maaşını tümden gözden çıkarması gerekiyor. Buna karşılık özel sektörde çalışan asgari ücretliler, bir aylık gelirlerinin de üzerine çıkan kamu kamplarının fiyatını karşılayamadıkları gibi, kapıdan içeri de alınmıyorlar. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), bu yıl turizmdeki sıkıntılar nedeniyle memurların özel otellere yönlendirilmesi konusunda teşvik verilmesini talep etmişti.

Memur Haberleri,

Uzman erbaşların memurluğa atanması zorlaştırıldı

uzman erbaşların memur olmasıUzman erbaşların memur olması zorlaştırıldı. Daha önce 2 yıl hizmeti olan uzman erbaşlar memur olabiliyorken, bu süre 7 yıla çıkarıldı.

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yer alan konulardan birisi de uzman erbaşlıktan ayrılıp memur olmak isteyenlere ilişkindir.

6663 sayılı Kanunla, Uzman erbaş Kanununun 5. maddesine eklenen fıkra şu şekildedir:

“MADDE 14-18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.”

Daha önceki uygulamada, 2 yıllık hizmetini yapan uzman erbaşlar, ayrılıp eğer kendilerini atayan bir kamu kurumu var ise memur kadrosuna atanabilmekteydi.

Yapılan düzenlemeyle, 2 yıllık süre 7 yıla çıkarılmıştır. Buna göre uzman erbaşlıktan ayrılıp 657’e tabi memur kadrolarına atanmak isteyenlerin bugünden itibaren en az 7 yıllık uzman erbaşlık görevinde bulunması gerekmektedir.

Öte yandan bu düzenleme her 7 yıllık hizmete sahip uzman erbaşın memur kadrolarına atanacağı anlamına gelmemektedir. Uzman erbaşlıktan ayrılıp memurluğa atanmayı yürüten merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu yıla girecek uzman erbaşın tek tek kurumlara başvurması ve kendisini atayacak bir kamu kurumu bulması gerekmektedir. Bu süreç ise tümüyle referans üzerinden yürüyen bir süreçtir. (Memurlar)

Memur Haberleri,

Asli işlerde çalışanlar kamuda istihdam edilecek

Asli işlerde çalışanlar kamuda istihdam edilecekKalkınma Bakanı Yılmaz: – “Alt işverenlikle taşeronlukla ilgili Maliye Bakanlığımız detay bir çalışma, düzenleme yapacak” – “Asli işler ile olmayanları birbirinden ayırt eden, sınıflandıran bir çalışma olacak ve çalışmanın sonucuna göre asli işlerde çalışanlar da kamuda istihdam edilecek

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, alt işverenlikle taşeronlukla ilgili Maliye Bakanlığının detay bir çalışma, düzenleme yapacağını belirterek, “Asli işler ile olmayanları birbirinden ayırt eden, sınıflandıran bir çalışma olacak ve çalışmanın sonucuna göre asli işlerde çalışanlar da kamuda istihdam edilecek” dedi.

Bakan Yılmaz, TVNET kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan, 64. Hükümet’in 1 yıllık eylem planına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, planda yer alan düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.

Taşeron kavramının kamuoyunda kullanıldığını ancak mevzuatta taşeron diye bir kavramın olmadığını, “alt işverenlik” şeklinde geçtiğini belirten Yılmaz, “Eylem planında taşeron kelimesini arayan bulamamış olabilir ama alt işverenlikle ilgili bir eylem var. Alt işverenlikle taşeronlukla ilgili Maliye Bakanlığımız detay bir çalışma, düzenleme yapacak. Burada asli işler ile olmayanları birbirinden ayırt eden, sınıflandıran bir çalışma olacak ve çalışmanın sonucuna göre asli işlerde çalışanlar da kamuda istihdam edilecek. 3 aylık vadede çalışmaların tamamlanmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

Memur Haberleri,

Atamaları durduran genelge kaldırıldı

atamaları durduran genelge kaldırıldı31 Ağustos’ta yayımlanan 2015/9 sayılı genelge, 1 Kasım seçimlerinin üzerinden 1 ay geçmiş olmasına yürürlükten kaldırılmamıştı. Başbakanlık o genelgeyi kaldırdı.

İŞTE 2 ARALIK 2015 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN YENİ GENELGE

GENELGE
Başbakanlıktan:

Konu : Personel İşlemleri
GENELGE

2015/13

Kalkınma planlan ve programlarda yer alan politika ve hedefler doğrultusunda kamu personelinin; hizmet kalitesini ve verimliliğini yükseltmek, merkez-taşra, kurum ve kuruluşlar ile bölgeler arasında dengeli dağılımım sağlamak, yönetim kadroları hakkında gerekli veri tabanı oluşturmak üzere aşağıdaki tedbirlerin alınması uygun görülmüştür,

Tüm kamu kurum ve kuruluşları (Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Yüksek mahkemeler, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu, Milli istihbarat Teşkilatı, il Özel İdareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler ile 9266 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel hariç);

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesine göre yapacağı atamalarda,

b) Müşterek kararla atama gerektirmeyen;

1) Müstakil birim amiri ve üstü kadrolara yapacağı atamalarda,
2) İl müdürü ve daire başkanı, eşiti ve üstü idari kadrolara kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda (yükseköğretim kuramlarının kendi aralarında yapacakları atamalar hariç),

c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda,

Başbakanlıktan izin alacaktır.

Boş kadrolara yapılacak vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler aşağıda belirtilen esaslara göre gerçekleştirilir:

a) Müşterek kararla atama gerektiren boş kadrolara yapılacak vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler 3 ayı geçemez. Bu görevlendirmeler ivedilikle Başbakanlığa bildirilir. Bu sürenin sonunda söz konusu görevlendirmeler başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Aynı kadroya 3 aylık sürenin sonunda yapılacak yeni görevlendirmelerde Başbakanlıktan izin alınır.

b) Yukarıda belirtilen görevlendirmelerden 3 aydan fazla devam etmesi öngörülenler için süre belirtilmek şartıyla Başbakanlıktan izin alınacaktır.

c) Müşterek kararla atama gerektiren boş kadrolara bu Genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler bu Genelgenin yayımından itibaren 3 ay içinde kaldırılır.

Genelge kapsamındaki kurumlardan, kapsam dışı tutulan kurumlara yapılacak atamalar ile görevlendirmeler bu Genelge hükümlerine tabi değildir.

Aynca kamu kurum ve kuruluşları (belediyeler ve il özel idareleri hariç); doğrudan ya da dolaylı olarak pay sahibi olduğu veya yönetim, denetim kurulu v.b. üyeliklere atama veya aday gösterme yetkisine sahip olduğu (yurtdışı dahil) şirket, banka, teşebbüs, teşekkül, kuruluş, bağlı ortaklık, iştirak ve işletmelerde kamu payma karşılık;

a) Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararla yapılan atamalar dışında; atanacak banka meclisi, yönetim kurulu, denetim kurulu ve tasfiye kurulu üyeleri için atama işlemleri başlatılmadan önce,

b) Genel kurulda seçilecek banka meclisi, yönetim kurulu, denetim kurulu ve tasfiye kurulu üyeleri için genel kurulca seçilmek üzere önermeden önce,

Başbakanlıktan izin alacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşları, il müdürü ve daire başkam, eşiti ve üstü idari kadrolara ilişkin verileri (yönetim ve denetim kurulları dahil) altı aylık dönemlerde (1 Ocak-1 Temmuz tarihleri esas alınarak) ekli 1 sayılı forma uygun olarak Başbakanlığa gönderecektir.

Bu Genelge kapsamındaki izin yazıları; düzenleyici ve denetleyici kuramlarda, ilgili oldukları bakanlığa bilgi vermek suretiyle Başkanın, diğer kuramlarda münhasıran ilgili Bakanın imzasıyla; bilgi amaçlı yazılar ise kurum ve kuruluşların üst yöneticilerinin imzasıyla Başbakanlığa gönderilecektir,

2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Ahmet DAVUTOĞLU Başbakan

Memur Haberleri,

Memurların iş güvencesi ortadan kalkıyor mu?

Devlet Memurları Kanunu değişiyor muYeni hükümet döneminde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilerek, memurun ‘iş güvencesinin‘ kalkıp kalkmayacağı tartışmalarına yanıt verdi.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının açılışında yeni hükümet döneminde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilerek, memurun ‘iş güvencesinin’ kalkıp kalkmayacağı tartışmalarına yanıt verdi. Bakan, temelde memurların hakları ve çalışma şartlarını belirleyen kanunla ilgili olarak, “Bilinmelidir ki bu konuda reforma ihtiyaç vardır. Bu reformu gerçekleştirmek için muhakkak ki hükümet programımız dahil olmak üzere her birimizin kararlılığı söz konusudur. Türkiye’deki bu büyük reformu sadece iş güvencesine çıpalamak ve onun üzerinden bir tartışma açmak haksızlık olur düşüncesindeyiz” dedi.

“Verimlilik baz alınacak”

Bir gazetecinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda nasıl bir değişiklik planlandığını sorması üzerine Bakan Soylu, şu yanıtı verdi:

“Türkiye büyümektedir ve yükselmektedir. Bizim özellikle her alanda etkinliği ve verimliliği baz alacağımız, gerek kendi içimizdeki gerekse de uluslararası rekabetin en iyi noktaya ulaşabileceğini hedeflememiz, ülkemiz için de hükümetimiz için de kaçınılmazdır. Bu noktada devletimizin verimliliği de önemlidir. AK Parti iktidarlarının birçok özelliği arasında ülkenin ihtiyaç duyduğu reformları hayata geçirmesi de yer almaktadır. AK Parti bu konuda sarfınazar etmemiştir, vazgeçmemiştir. Reformlar ilk günlerde çok eleştirilmiştir ama bugün çıktılarına baktığımızda reformlar, değişimler, atılan adımlar ülkemize ciddi bir şekilde katkı sağlamıştır.”

“Değişiklik kaçınılmaz”

Devlet memurlarını hem devletin hem de ülkenin dinamo merkezi olarak niteleyen Bakan Soylu, “Uzun zamandır tartışılan ve değiştirilmesi istenen, etkinliği ve verimliliği devlet hayatına tam anlamıyla hakim kılınmaya çalışılan bir değişiklik kaçınılmazdır. Çalışma hayatının sağladığı çok önemli bir kazanım vardır ki; o da bunun bütün paydaşlarımızla gerçekleşmesidir. Usulümüz bugüne kadar bu olmuştur, bundan sonra böyle olacaktır. Türkiye’deki bu büyük reformu sadece iş güvencesine çıpalamak ve onun üzerinden bir tartışma açmak haksızlık olur düşüncesindeyiz. Bu konuda atılacak adımlar Türkiye’nin hem ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşabileceği hem de sosyal hukuk devletinin yerine getirebileceği bir anlayışla gerçekleşecektir” diye konuştu.

“Reform için kararlıyız”

Soylu, AK Parti’nin kurulduğu günden bugüne kadar toplumun hiçbir kesimini mağdur etmediğini dile getirerek, Devlet Memurları Kanunu ile ilgili şunları aktardı:

“Bilinmelidir ki; bu konuda reforma ihtiyaç vardır. Bu reformu gerçekleştirmek için muhakkak ki hükümet programımız dahil olmak üzere her birimizin kararlılığı söz konusudur. Bunu paydaşlarımız ve toplumun bütün kesimleriyle tam bir reformu sağlayacak şekilde inşallah gerçekleştirmeye çalışacağız. Yürüteceğimiz her şey açık, şeffaf ve hakkaniyet ölçüsünde olacaktır.”

657 sayılı kanun nedir?

Anayasa’ya göre 657 sayılı Memur Kanunu, memurların temel çalışma şartlarını ve sahip oldukları hakları belirliyor.

Kanunun öne çıkan maddelerinden bazılarına bakılacak olursa:

 • Devlet memurları, bu kanun ve bu kanuna dayanılarak yayınlanan tüzük ve yönetmeliklere göre tayin ve tesbit olunup yürürlükte bulunan hükümlerin kendileri hakkında aynen uygulanmasını istemek hakkına sahiptirler.
 • Kanunlarda yazılı haller dışında Devlet memurunun memurluğuna son verilmez, aylık ve başka hakları elinden alınamaz.

Emeklilik: Devlet memurlarının, özel kanununda yazılı belirli şartlar içinde, emeklilik hakları vardır.

Çekilme: Devlet memurları, bu kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler. (T24)

Memur Haberleri,

ÖSYM’den 2015/2 KPSS Tercihleri Duyurusu

ösym kpss duyurusu

ÖSYM, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adayların tercih alınması hakkında duyuru yayınlandı.

DUYURU(13 Kasım 2015)

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacaktır. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme SınavıKPSS-2015/2 Tercih Kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer almaktadır. Kılavuz, tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları içinKPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. Ancak, Danıştay 12.Daire Başkanlığının 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara (Tekniker, Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Teknikeri gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS’ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzey(ler)indeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir.

Adaylar, tercihlerini kılavuzda yer alan kurallara göre 16-25 Kasım 2015 tarihleri arasında, ÖSYM’ninhttps://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.Tercih süresi uzatılmayacaktır. KPSS-2015/2 Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin, ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur (Danıştay 12. Daire Başkanlığının kararı gereğince alt öğrenim düzey(ler)indeki kadroları tercih hakkı bulunan adayların, sınava girdikleri üst öğrenim düzeyinde mezun olamasalar da, tercih ettikleri alt öğrenim düzey(ler)indeki kadroların gerektirdiği alan/programdan tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla mezun olmaları gerekmektedir.). Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacaktır. Adayların boş kadrolara ve pozisyonlara yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan tercihlerin geçerli olması zorunludur.

Adayların eğitim bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais.osym.gov.tr) adaya ait kayıt bilgilerinde yer almaktadır. Tercih işlemlerinde ve yerleştirmede Merkezimiz tarafından bu bilgiler kullanılacaktır. Adaylar,ais.osym.gov.tr adresinden eğitim bilgilerini kontrol ederek tercihlerini yapmalıdır. Adaylar, aynı düzeyde birden fazla ortaöğretim/ön lisans/lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir. Aynı öğrenim düzeyinde birden fazla diplomaya sahip adaylar, aynı anda her iki diplomalarında yazan program/alanlarına (sistemde kayıtlı bilgileri doğrultusunda) yönelik tercih yapabileceklerdir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais.osym.gov.tr) eğitim bilgileri eksik veya hatalı olan adaylar ile Danıştay 12.Daire Başkanlığının kararı gereğince alt öğrenim düzeyindeki kadrolardan tercih yapabilecek durumda olanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais.osym.gov.tr) alt öğrenim düzeyine ilişkin eğitim bilgisi yer almayanlar tercih süresi içinde (tercih süresinin son günü saat 16.00’ya kadar) resmi iş günlerinde ve resmi iş saatlerinde, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden bu bilgilerinin sisteme kaydını yaptırabileceklerdir. Bu bilgilerin sisteme işlenebilmesi için adayların, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerine giderken mezuniyet belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Onaylı belge görevlilerce teslim alınacaktır. (Belgenin aslı ve bir fotokopisi adayın yanında bulunmak kaydıyla fotokopi belge, aslı kontrol edilerek başvuru merkezi görevlisi tarafından teslim alınacaktır.) Adaylar 3,00 TL hizmet ücreti ödeyecektir. Tercih işlemleri için aday tarafından Merkezimize gönderilen diploma, mezuniyet belgesi vb. belgeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır. Sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezleri tarafından yapılacak güncellemeler KPSS tercih/yerleştirme işlemi için geçerli olacaktır.

Eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olan adaylar tercih bildiriminden önce tercih süresi içinde olmak kaydıyla ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerinde eğitim bilgilerinin güncellenmesini sağlayacak daha sonra tercihlerini bildireceklerdir. Tercih bildirdikten sonra eğitim bilgi değişikliği yapıldığı takdirde, adayların tercih süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr adresinden tercih güncelleme sayfasına girerek tercihlerini yeniden bildirmeleri zorunludur. Eğitim bilgilerinde yapılmış olan değişiklikler önceki eğitim bilgisine göre yapılan tercihleri geçersiz hale getirebileceği için adaylar tarafından tercihlerin yeniden bildirilmesi işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir.

2014-KPSS’ye ortaöğretim düzeyinde başvuran adayların, başvurudaki ortaöğretimdeki alan/dal bilgileri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) MEB e-okul sistemine uyumlu olabilmesi amacıyla ekte yer alan “Alan/Dal Dönüşüm Tablosu” doğrultusunda yeniden düzenlenerek başvuru ekranına yansıtılmıştır. Adayların bu bilgileri dikkatlice incelemeleri ve varsa düzeltmeleri tercih süresi içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde yaptırmaları gerekmektedir. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerinde eğitim bilgisi ile ilgili tüm değişiklikler onaylı resmi belge ile yapılmaktadır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacaktır. Bu değişikliklerin yapılması amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler/diploma, mezuniyet vb. öğrenim belgeleri işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır. MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM sistemine aktarılan bilgilerde değişiklik yapılamayacaktır. Bu bilgiler ancak, MEB e-okul sisteminden değiştirildikten sonra ÖSYM kayıtlarına yansıtılabilecektir.

Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini (15,00 TL) yatıracaklardır. Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 26 Kasım 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 26 Kasım 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Süresi içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.

Memur Haberleri,

Memurlara yeni iş kapısı açıldı!

Kamu kurumunda çalışan personele yeni bir iş kapısı açıldı.

memura yeni işBirçok kamu kurumunda görev yapan personel kurdukları dernekler vasıtasıyla yeni bir kazanç kapısını araladı. Bazı kamu kurumlarının eğitim ihtiyacı, memurların kurdukları dernekler vasıtasıyla giderilmeye çalışılmaktadır. Özellikle kritik kurumlarda çalışan memurlar, edinmiş oldukları bilgileri, bazen de nüfuzu kullanarak derneklerin eğitim faaliyetlerine katılarak ciddi tutarlarda para kazanmaya başladılar. Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı’nın vermiş olduğu görüş de kapıyı sonuna kadar aralamış durumdadır.

Derneklerin organize ettiği eğitimlerden para alınabilir mi?

Unvanları farklı devlet memurlarından bazılarının hafta sonlarında, hafta içi mesai saatlerinde veya mesai saatleri dışında, resmi tatil günlerinde, izinli olunan veya ücretsiz izinli oldukları günlerde; şirket, vakıf ve dernekler tarafından organize edilen veya dernek veya vakıfların iktisadi işletmeleri aracılığı ile düzenledikleri eğitim, seminer, çalıştay, proje, danışmanlık gibi faaliyetlerde eğitici sunucu, danışman gibi sıfatlar ile bedelli veya bedelsiz-gönüllü olarak görev alabilirler mi?

Öncelikle, devlet memurlarının bulundukları kurumların nüfuzlarını kullanarak eğitim vb. adlar altında çıkar sağlamalarının etik olmadığını ifade etmek isteriz. Bu açıklamadan sonra, yukarıdaki soruya DPB’nin vermiş olduğu görüşle birlikte, memurların eğitim alanında faaliyet göstermelerinin önünü ciddi bir şekilde aralanmıştır. Bu görüş çerçevesinde konuyu izah etmek gerekirse;

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28’inci maddesinde memurların ticari kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarının sınırları açıkça belirlenmiştir.

Türk Ticaret Kanunu’nun 16’ncı maddesinin birinci fıkrasında; “Ticaret şirketleriyle, amacına varmak için ticari bir işletme işleten vakıflar, dernekler ve kendi kuruluş kanunları gereğince özel hukuk hükümlerine göre yönetilmek veya ticari şekilde işletilmek üzere devlet, il özel idaresi, belediye ve köy ile diğer kamu tüzel kişileri tarafından kurulan kurum ve kuruluşlar da tacir sayılırlar” hükmü ile anılan maddenin ikinci fıkrasında ise; “devlet, il özel idaresi, belediye ve köy ile diğer kamu tüzel kişileri ile kamu yararına çalışan dernekler ve gelirinin yarısından fazlasını kamu görevi niteliğindeki işlere harcayan vakıflar, bir ticari işletmeyi, ister doğrudan doğruya ister kamu hukuku hükümlerine göre yönetilen ve işletilen bir tüzel kişi eliyle işletsinler, kendileri tacir sayılmazlar” hükmüne yer verilmiştir.

5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun “Dernek kurma hakkı” başlıklı 3’üncü maddesinde; “Fiil ehliyetine sahip gerçek veya tüzel kişiler, önceden izin almaksızın dernek kurma hakkına sahiptir. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetleri mensupları ile kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri hakkında özel kanunlarında getirilen kısıtlamalar saklıdır. Onbeş yaşını bitiren ayırt etme gücüne sahip küçükler; toplumsal, ruhsal, ahlaki, bedensel ve zihinsel yetenekleri ile spor, eğitim ve öğretim haklarını, sosyal ve kültürel varlıklarını, aile yapısını ve özel yaşantılarını korumak ve geliştirmek amacıyla yasal temsilcilerinin yazılı izni ile çocuk dernekleri kurabilir veya kurulmuş çocuk derneklerine üye olabilirler. Oniki yaşını bitiren küçükler yasal temsilcilerinin izni ile çocuk derneklerine üye olabilirler ancak yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar. Çocuk derneklerine onsekiz yaşından büyükler kurucu veya üye olamazlar” hükmü bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 657 sayılı Kanun’un değişik maddelerinde memurlara tanınmış bir hak olarak aylıklı ve aylıksız izin verilmesi öngörülmektedir. Aylıksız izinler mahiyeti itibariyle farklılık arz etmektedir. Devlet memurlarına görev almak üzere verilen aylıksız izinler ile mazeretleri görev alma olmayan refakat izinleri gibi izinlerde bulunmaktadır. Aylıksız izin memura tanınmış bir hak olup, kişinin memuriyet sıfatı sona ermemektedir. Memurun maaş dışındaki hak ve vecibeleri devam etmektedir.

657 sayılı Kanun’a tabi memurların çalışırken yapabilecekleri ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetleri mezkur kanunun 28’inci maddesinde düzenlenmiş olup, aylıksız izinde olan devlet memurları, görevde iken yapabilecekleri faaliyetleri aylıksız izinde iken de yapmalarına engel bir husus bulunmamaktadır. Aktif memur olarak çalıştıkları dönemde yapmaları yasaklanmış olan kazanç getirici faaliyetleri aylıksız izinde iken de yapmaları mümkün bulunmamaktadır.

5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 1’inci maddesinde; “Bu kanunun amacı, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan icracı sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren yapımcıların ve radyo-televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirlemek, korumak, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenlemek, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit etmektir” hükmü, 18’inci maddesinde; “Bir eserin yapımcısı veya yayımcısı, ancak eserin sahibi ile yapacağı sözleşmeye göre mali hakları kullanabilir” hükmü yer almaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Ders Görevi” başlıklı 89’uncu maddesinde; “Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir. Ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar ilgili Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile tespit olunur” denilmektedir.

Söz konusu hüküm uyarınca istisna kapsamında olan devlet memurlarına ders görevi verilmesi mümkün bulunmaktadır.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun “Kurumlarda çalıştırılacak personel” başlıklı 8’inci maddesinin 5’inci fıkrasında; “Uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan diğer devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada on saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilir” denilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarını, kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernekler ve Türk Medenî Kanunu’na göre kurulan vakıflar ile bunların kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerini düzenlemek üzere 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları İle İlişkilerine Dair Kanun’un 2’nci maddesinde; “e) Dernek ve vakıf organlarında görev alan kamu görevlileri, bu görevleri nedeniyle ücret, huzur hakkı ve başka bir ad altında herhangi bir karşılık alamaz” hükmü bulunmaktadır.

Verilen görüşün maddeler halinde neticeleri
Yukarıdaki açıklama ve hükümler çerçevesinde; devlet memurlarının mesai saatleri dışında veya kurumlarının iznini almak suretiyle mesai saatleri içinde;

 1. 657 sayılı Kanun’un 28’inci maddesi hükmü kapsamında yukarıda yer verilen veya verilmeyen özel kanunlarda belirtilen görevleri yapmaları ve bunlara dayalı olarak gelir elde etmeleri mümkündür.
 2. 5580 sayılı Kanun ve ikincil mevzuat hükümlerine uyulmak ve haftalık 10 saati aşmamak üzere “özel öğretim kurumlarında” ders görevi alabileceklerdir.
 3. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde meydana getirdikleri eserleri sözleşme yapmak suretiyle yayımlatabilecekleri söz konusu eserlerin seminer, konferans, panel gibi tanıtım faaliyetlerine müellif olarak iştirak etmelerine mani bir husus bulunmamaktadır.
 4. Anayasa ve 5523 sayılı Dernekler Kanunu çerçevesinde derneklere ve vakıflara üye olabilecekleri gibi yönetim kurullarında görev alabilecekleri, üyesi oldukları bu derneklerin seminer, konferans, panel, kurs gibi faaliyetlerine de eğitici, panelist ve benzeri şekilde katılabilecekleri, bu faaliyetleri ücret karşılığı yürütemeyecekleri, kişinin faaliyet sebebiyle oluşan masraflarının derneklerce karşılanabilmesi mümkündür.
 5. Türk Ticaret Kanunu’nun 16. maddesi hükmü uyarınca ticari işletme işleten vakıf ve dernek yönetim kurullarında görev alamayacakları, ticari işletme işleten bir derneğin yönetim kurulunda görev almasının ise ancak söz konusu derneğin gelirinin yarısından fazlasının kamu görevi niteliğindeki işlere harcanması şartıyla mümkün olabilecektir.
 6. 5072 sayılı Kanun kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarını, kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernekler ve Türk Medenî Kanunu’na göre kurulan vakıflarda görev alan kamu görevlilerinin anılan kanunun 2. maddesi hükmü uyarınca ücret, huzur hakkı ve başka bir ad altında herhangi bir karşılık alamayacaktır.
 7. Mer’i mevzuat gereğince diğer kamu kurum ve kuruluşları ile yabancı memleket veya uluslararası kuruluşlarda hizmet almaları için izin verilen devlet memurları hariç olmak üzere kendilerine aylıksız izin verilenlerin memur olarak çalıştıkları dönemde yapmaları yasaklanmış olan kazanç getirici faaliyetleri aylıksız izinde iken de yapmaları mümkün bulunmamaktadır.

Yeni Şafak / Ahmet Ünlü

Memur-Atamalarında-Yeni-Dönem
Memur Haberleri,

Memur nakillerinde yeni dönem

Bu köşeden sürekli eleştiri konusu yaptığımız konular rahmetli Erbakan Hoca’nın tabiriyle pasuman tedbirlerle düzeltilmeye çalışılıyor. İşte bunlardan birisi de ‘Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik‘tir. Modern bir anlayış ve yaklaşım yerine 1983 tarihli yönetmelik, hala yamalarla düzeltilmeye çalışılıyor. Bu yazımızda yapılan değişikliklere yer vereceğiz.

Memur Atamalarında Yeni Dönem

Sigortalı eş, eş mazereti nakillerinde dikkate alınacak

Bazı kamu kurumunda sigortalı ve Bağ-Kur’lu eş, eş özrü nakillerinde dikkate alınırken maalesef birçok kamu kurumunun atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde sadece 217 sayılı KHK kapsamındaki kamu kurumlarında görev yapanlar eş mazeretinde dikkate alınmaktaydı. Dolayısıyla eş durumu atamalarında köklü bir değişiklik yapılmıştır. Buna göre; aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği usul şu şekilde işleyecektir.

1- Memurun, kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere ataması yapılabilecektir. Görüleceği üzere, bu durum gerçekleşmiş olsa dahi idarenin nakil yapma zorunluluğu yoktur ve idarenin takdir hakkı vardır. Ancak, bu takdir hakkı kamu yararı ve hizmet gereklerine uymak zorundadır.

2- Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere memurun ataması yapılacaktır. Bu durumun takdirinde objektif olunabilmesi için norm kadro çalışması yapılmalıdır.

3- Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere atama yapılacaktır. Bu durumun tespiti oldukça zordur ve izafi bir yaklaşımdır. Halbuki bu maddenin düzenlemesinde daha açık ifadeler kullanılmalıydı.

4- Memurun kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl (360*3=1080 gün) sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere ataması yapılabilecektir. Eşin, SSK, Bağ-Kur vb. sosyal güvenlik kapsamında olması yeterlidir. İsteğe bağlı sigortalılık ise bu kapsamda sayılmamaktadır.

5- Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atama yapılabilecektir.

Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliğinde neler değişti?

Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekmektedir.

Can güvenliği mazeretine bağlı yer değişikliğinde neler yer alıyor?

Memurun can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi gerekmektedir.

Can güvenliği mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur; aynı hizmet bölgesi içindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilecektir.

Hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir karar alınan memur, aynı hizmet bölgesindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilecek.

Sağlık ve can güvenliği mazeretlerine dayalı olarak yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar, atanma dönemine tabi değildir.

Bölge hizmetinden sayılacak ve sayılmayacak süreler değişti

Memurun kadrosunun bulunduğu yerin bölge hizmetinden sayılacak süreleri şunlardır:

– 657 sayılı Kanun’un 102’nci, 103’üncü ve 104’üncü maddelerinde öngörülen izinlerin tamamı ile 105’inci maddesi gereğince verilen izinlerin toplamının altı ayı geçmeyen kısmı.

– Görevden uzaklaştırılan ve görevleri ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurların 657 sayılı Kanun’un 143’üncü maddesinde sayılan durumların gerçekleşmesi halinde bu sürelerin tamamı.

– Yılda toplam 90 günü geçmeyen geçici görev süreleri.

– Hizmet içi eğitimde başarılı geçen sürelerin tamamı.

– Yılda toplam 90 günü aşan geçici görev süreleri, aynı unvanda aday memur olarak geçen süreler ile başka yerdeki bir görevin 657 sayılı Kanun’un 86’ncı maddesi uyarınca memura vekaleten gördürülmesi halinde bu sürelerin tamamı geçirildiği yerin bölge hizmetinden sayılır.

Memurun kadrosunun bulunduğu yerin bölge hizmetinden sayılmayacak süreleri şunlardır:

 • 657 sayılı Kanun veya diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler.
 • Yetiştirilmek amacıyla yurtdışına gönderilen memurların yurtdışında geçirdiği süreler.
 • 657 sayılı Kanun’un 105’inci maddesi gereğince verilen izinlerin altı ayı aşan kısmı.

En az yüzde 40 oranında engelli olduğu belgelenecek

Alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde 40 oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilecek.

Bu kapsamdaki talepler, yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanacak ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamayacak.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esas olacak. Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilemeyecek.

AHMET ÜNLÜ / YENİ ŞAFAK

osym
Memur Haberleri,

ÖSYM, 2015 sınav takvimini yayımladı

ÖSYM, 2015 yılında yapılacak KPSS, ALES, YDS, YGS, LYS gibi toplamda 25 sınavın tarihlerini açıkladı. 2015 KPSS sınavı ne zaman yapılacak? 2015 ALES sınavı ne zaman yapılacak? 2015 YDS sınavı ne zaman yapılacak? 2015 YGS sınavı ne zaman yapılacak? 2015 LYS sınavı ne zaman yapılacak? 2015 yılında yapılacak sınav tarihleri açıklandı.

osym

BASIN DUYURUSU

(25 Ağustos 2014)

2015 Yılı Sınav Takvimi

ÖSYM tarafından 2015 yılında yapılacak olan sınavların tarihleri belirlenerek ÖSYM 2015 Sınav Takvimi ile adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Sınavlara başvuru tarihleri belirlendiğinde Takvim üzerinde bu bilgiye de yer verilecek, Takvim güncel gelişmelere göre yenilenebilecektir. Bu nedenle ilgililerin sık sık Takvim bilgilerini kontrol etmeleri tavsiye edilir. ÖSYM 2015 Sınav Takviminin belirlenmesinde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) öncelik verilmiştir.

2015 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

Sıra Sınavın Adı 2015 Sınav Tarihi
1. Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı 2015-JANA 07.03.2015
2. Yükseköğretime Geçiş Sınavı 2015-YGS 15.03.2015
3. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi) 2015-YDS İlkbahar Dönemi 05.04.2015
4. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) 2015-TUS İlkbahar Dönemi 12.04.2015
5. Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi)

2015-STS TIP DOKTORLUĞU İlkbahar Dönemi

12.04.2015
6. Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek

Öğrencileri Seçme Sınavı

2015-ALS

19.04.2015
7. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) 2015-ALES İlkbahar Dönemi 10.05.2015
8. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (Mayıs Dönemi)

2015-İSG Mayıs Dönemi

23.05.2015
9. Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2015-LYS4 13.06.2015
10. Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2015-LYS1 14.06.2015
11. Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2015-LYS5 14.06.2015
12. Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2015-LYS2 20.06.2015
13. Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2015-LYS3 21.06.2015
14. Kamu Personel Seçme Sınavı 04.07.2015
2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik 05.07.2015
15. Kamu Personel Seçme Sınavı 2015-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 12.07.2015
16. Dikey Geçiş Sınavı 2015-DGS 26.07.2015
17. Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı 2015-Mühendislik Tamamlama 26.07.2015
18. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar Dönemi) 2015-YDS Sonbahar Dönemi 13.09.2015
19. Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 2015-DUS 20.09.2015
20. Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı 2015-STS DİŞ HEKİMLİĞİ 20.09.2015
21. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi) 2015-TUS Sonbahar Dönemi 20.09.2015
22. Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar Dönemi)

2015-STS TIP DOKTORLUĞU Sonbahar Dönemi

20.09.2015
23. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi) 2015-ALES Sonbahar Dönemi 22.11.2015
24. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (Aralık Dönemi)

2015-İSG Aralık Dönemi

05.12.2015
25. Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 2015-YDUS 13.12.2015

Tüm adaylara başarı dileklerimizle kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Devlet-Gelir-Uzmanı-Olmak
Memur Haberleri,

Devlet Gelir Uzmanı Olmanın Kestirme Yolu

Devlet-Gelir-Uzmanı-Olmak
Devlet Gelir Uzmanı olmak mı istiyorsunuz? İşte Devlet Gelir Uzmanı olmanın kestirme yolu…

SGK’nın teşkilat kanunda Şubat ayında yapılan düzenleme ile merkez teşkilatında genel müdür yardımcısı, daire başkanı, taşrada ilde il müdürü olarak en az 3 yıl görev yapmış olanların sosyal güvenlik uzmanı olarak atanabilmelerinin yolu açıldı.

Benzer bir düzenleme Torba Kanunda yer almaktadır.

Torba Kanunun 122.maddesi ile 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat Kanunun 29 uncu maddesine “Başkanlık merkez teşkilatında grup başkanı, daire başkanı veya taşra teşkilatında vergi dairesi başkanı kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, atama tarihi itibarıyla fiilen bu kadrolardan birinde bulunmak şartıyla Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabilir.” Şeklinde eklenen fıkra ile grup başkanı, daire başkanı, vergi dairesi başkanı kadrosunda 3 yılgörev yapan ve atama tarihi itibariyle de fiilen bu kadrolarda bulunanların Devlet Gelir Uzmanı olarak atanabilmesi için idareye yetki verilmiştir.

SGK’nın teşkilat kanununda bu yönde yapılan düzenlemenin iptali (Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneğinin yoğun kulis faaliyetleri sonucunda) için Anayasa Mahkemesine gidilmiş ve bu düzenleme halen Anayasa Mahkemesinde görüşülmektedir.

kaynak: sgkrehberi.com

devlet memuru olmak
Memur Haberleri,

Devlet memuru olma şartları neler?

Devlet memuru olma şartları nelerdir? İşte devlet memuru olmak isteyenler de aranan şartlar…

devlet memuru olmak

DEVLET MEMURU OLMAK İSTEYENLERDE ARANAN ŞARTLAR

Genel ve özel şartlar:

Madde 48 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/14 md.)

Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

A) Genel şartlar:

1. Türk Vatandaşı olmak,

2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,

3. Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

5. (Değişik: 10/1/1991-3697/1 md.) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

6. Askerlik durumu itibariyle;

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.

B) Özel şartlar:

1. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,

2. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.

Sınavlara katılma:

Madde 49 – (Değişik: 29/11/1984-KHK 243/5 md.) Duyurulan Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet Memuru olarak girmek isteyenler, belirlenen şartları yerine getirerek başvurularını yaparlar.

Devlet kamu hizmet ve görevlerine girmek isteyenlerden ilan edilen şartları haiz bulunmayanlar bu sınavlara katılamazlar ve bu husus başvurulan merciler tarafından kendilerine bir yazı ile bildirilir.

Sınav şartı:

Madde 50 – (Değişik: 29/11/1984 – KHK 243/6 md.)

Devlet kamu hizmet ve gÖrevlerine Devlet memuru olarak atanacakların açılalacak Devlet memurluğu sınavlarına girmeleri ve sınavı kazanmaları şarttır.

Sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir genel yönetmelikle düzenlenir.

(Değişik: 30/5/1997 – KHK-572/14 md.) Özürlüler için sınavlar, özürlü kontenjanı açık olan kurum ve kuruluşlarca ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavla eş zamanlı, böyle bir sınava ihtiyaç duyulmamışsa, özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece ayrı zamanlı olmak üzere özür grupları ve ulaşılabilirlikleri gözönüne alınarak yapılır.

(Ek: 30/5/1997 – KHK-572/14 md.) Özürlüler için sınavlar, özürlü grupları dikkate alınarak sınav sorusu hazırlamak ve değerlendirmek üzere özel sınav kurulu teşkil edilerek ayrı yapılır.

Sınav sonuçları:

Madde 51 – (Değişik: 29/11/1984 – KHK 243/7 md.)

Sınav sonuçları, ilgili kurumda teşkil edilen sınav komisyonlarının sorumluluğunda belirlenecek başarılı olanların isimleri başarı sıralarına göre ilan edilir ve yazı ile de ilgililere bildirilir.

İlan edilen sınav sonuçları müteakip sınav tarihine kadar geçerlidir.

Kurumların memur ihtiyaçlarını karşılama şekli:

Madde 52 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/18 md.)

Kurumların memur ihtiyaçları yayınlanan sınav sonuçlarında belirlenen başarı sırasına göre ilgili kurumlarca atama yapılmak suretiyle karşılanır.

Müteakip sınav dönemine kadar kurumların acil ihtiyaçları; sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabilir.

Yapılan atamalar, ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Sakatların devlet memurluğuna alınmaları:

Madde 53 – (Yeniden düzenleme: 12/2/1982 – 2595/3 md.)

Sakatların Devlet Memurluğuna alınma şartları ile hangi işlerde çalıştırılacakları, Maliye, Sağlık ve Sosyal Yardım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığınca müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

(Ek: 30/5/1997 – KHK-572/15 md.) Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır. %3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (taşra teşkilatı dahil) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.(5)

(Ek:30/5/1997 – KHK-572/15 md.) Kurum ve kuruluşlar, çalıştırdıkları ve işten ayrılan özürlü personel sayısını üç ayda bir Devlet Personel Başkanlığına bildirmekle yükümlüdür. Bu Kanun kapsamındaki kurum ve kuruluşlarda, ikinci fıkrada tespit edilen oranda özürlü personel çalıştırma yükümlülüğünün yerine getirilmesinin takip ve denetiminden Devlet Personel Başkanlığı sorumludur.

BÖLÜM:3

Adaylık

Adaylığa kabul edilme:

Madde 54 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/19 md.)

Sınavlarda başarılı olanlardan Devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47 nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar.

Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.

Adayların yetiştirilmesi:

Madde 55 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/20 md.)

Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahara sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır.

Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitim aynı kurumda yapılır.

Eğitim süreleri, programları, değerlendirme esasları ve hangi kurumların sorumluluğunda yapılacağı ve diğer hususlar Başbakanlıkça hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Adaylık devresi içinde göreve son verme:

Madde 56 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/21 md.)

Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmıyacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin sicil amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişkileri kesilir.

İlişkileri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Adaylık süresi sonunda başarısızlık:

Madde 57 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/22 md.) Adaylardan en geç iki yıl içinde Devlet memuru olabilmeleri için olumlu sicil alamayanların sicil amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişkileri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

* Bu maddeye 30/5/1997 tarih ve 572 sayılı KHK’nin 15 inci maddesiyle eklenen ikinci fıkra hükmü, aynı kararnamenin 28 inci maddesi gereğince 1/1/2001 tarihinde yürürlüğe gireceği hüküm altına alınmış ise de 21/10/1998 tarih ve 4382 sayılı Kanununun birinci maddesiyle bu ibare, 1/1/1999 olarak değiştirilmiş ve metne işlenmemiştir.

Adaylık devresi içinde veya sonunda, 56 ncı ve bu madde hükümlerine göre ilişikleri kesilenler (sağlık nedenleri hariç) 3 yıl süre ile Devlet memurluğuna alınmazlar.

www.meb.gov.tr

Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alabilir
Memur Haberleri,

Memurlar hangi durumlarda kaç gün mazeret izni alabilir?

Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alabilirDevlet memurları, 657 sayılı Kanun ile kendilerine tanınan haklar kapsamında çeşitli izinler de alabilmektedirler. Bu izinler arasında, memurun mazereti sebebiyle verilen izinler de bulunmaktadır. Peki hangi durumlarda mazeret izni alınabilir?

Doğum, çocuk, evlenme ve ölüm mazeretleri nedeniyle memurlar tarafından istenecek izinlerin verilmesi zorunlu olmakla birlikte, bu mazeretler haricinde istenecek mazeret izinlerinin verilmesi ise idarenin takdirine bağlıdır. Buna göre;

EVLENME MAZERETİ

Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.

DOĞUM MAZERETİ

Kadın memura, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir.

Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde beklene tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir.

Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası izin süresine eklenir. Erken doğum halinde, doğum öncesi kullanılamayan analık izni süresi de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 gün izin verilir.

ÇOCUK MAZERETİ

Çocuğu olan kadın memurlara, analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat olmak üzere süt izni verilir.

Doğumda veya doğum sonrasında (doğum sonrası analık izni olarak belirlenen süre içerisinde) annenin ölümü halinde, isteği üzerine memur olan babaya, analık izin süresini sonuna kadar izin verilir.

En az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memura, hastalık raporuna dayalı olarak bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilir. (Anne ve babanın her ikisinin de memur olması durumunda, izin aynı anda sadece birisi tarafından kullanılabilir ve yıl içerisinde her ikisinin bu sebeple kullanacağı mazeret izni süresi toplamı 10 günü geçemez.)

ÖLÜM MAZERETİ

Eşi ya da çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Eşinin ya da kendisinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinde, memura isteği üzerine 7 gün izin verilir.

DİĞER MAZERETLER

Yukarıda belirtilen doğum, çocuk, evlenme veya ölüm mazeretleri dışındaki herhangi bir mazeret nedeniyle memurların izin kullanması da söz konusudur.

Yukarıda sayılan ve istenmesi halinde idare tarafından izin verilmesi zorunlu olan mazeretler dışındaki bir sebeple izin isteyen memura; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından bir takvim yılında toptan veya bölümler halinde, 10 güne kadar mazeret izni verilebilir. Zorunlu hallerde aynı usulle yeniden 10 güne kadar izin verilebilir.

Bu şekilde verilen mazeret izninin 10 günü aşan kısmı memurların yıllık izninden düşülür. Ancak, bu  mazeret izinlerini öğretmenler en fazla 10 gün süre ile alabilirler.

Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alabilir?

 • olum izni
Memur Alımları
Memur Haberleri,

2014 YILINDA NE KADAR MEMUR ALINACAK?

2014 yılında hangi il ne kadar memur alacak? İllere göre memur alımlarının tüm detayları…

2014/1 KPSS tercihleri ile memur alımı yapılacak. Peki hangi ile ne kadar memur alınacak? İşte illere ve kurumlara göre alınacak memur sayıları.

 • Adana 125
 • Adıyaman 75
 • Afyonkarahisar 137
 • Ağrı 173
 • Ankara 856
 • Antalya 100
 • Artvin 97
 • Aydın 72
 • Balıkesir 91
 • Bilecik 60
 • Bingöl 61
 • Bitlis 103
 • Bolu 53
 • Burdur 39
 • Bursa 171
 • Çanakkale 51
 • Çankırı 58
 • Çorum 80
 • Denizli 73
 • Diyarbakır 159
 • Edirne 84
 • Elazığ 71
 • Erzincan 82
 • Erzurum 240
 • Eskişehir 113
 • Gaziantep 263
 • Giresun 80
 • Gümüşhane 40
 • Hakkâri 91
 • Hatay 194
 • Isparta 46
 • Mersin 81
 • İstanbul 1188
 • İzmir 275
 • Kars 119
 • Kastamonu 74
 • Kayseri 80
 • Kırklareli 75
 • Kırşehir 40
 • Kocaeli 168
 • Konya 196
 • Kütahya 163
 • Malatya 88
 • Manisa 208
 • Kahramanmaraş 114
 • Mardin 99
 • Muğla 49
 • Muş 140
 • Nevşehir 39
 • Niğde 83
 • Ordu 96
 • Rize 225
 • Sakarya 123
 • Samsun 83
 • Siirt 72
 • Sinop 59
 • Sivas 172
 • Tekirdağ 114
 • Tokat 62
 • Trabzon 116
 • Tunceli 55
 • Şanlıurfa 353
 • Uşak 47
 • Van 176
 • Yozgat 102
 • Zonguldak 166
 • Aksaray 54
 • Bayburt 47
 • Karaman 59
 • Kırıkkale 98
 • Batman 67
 • Şırnak 163
 • Bartın 47
 • Ardahan 61
 • Iğdır 61
 • Yalova 33
 • Karabük 60
 • Kilis 77
 • Osmaniye 32
 • Düzce 81

Genel Değerlendirme:

1) 2014-1 Memur yerleştirmesinde 10 bin 210 kadro bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları 4,488, Aile Bakanlığı 1,075, Milli Eğitim Bakanlığı 1,002 alım yapacaktır. Üç kurumun sayısı 6,565 yapmaktadır. Geriye kalan 3,635 kadroya da diğer kurumlar alım yapacaktır.

2) Lise mezunlarına 1,963 kadro ayrılmıştır. 2001 koduyla 706 memur alımı yapılacaktır.

3) Ön Lisans mezunlarına 2,448 kadro ayrılmıştır. 3001 koduyla 133 memur alımı yapılacaktır.

4) Lisans mezunlarına 5,799 kadro ayrılmıştır. 4001 koduyla 142 memur alımı yapılacaktır.

5) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; 81 İle sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog alımı yaparken Milli Eğitim Bakanlığı ise 81 İle lisans mezunu memur ve lise mezunu hemşire alımı yapacaktır.

Memur adaylarına kontenjan müjdesi
Memur Haberleri,

İşçi ve memur arasındaki farklar

Devlet memurunun işçiye göre çalışma koşullarının farklı olması normal kabul edilebilir. Ancak, doğum izni gibi hususlar ayrımcılık olarak algılanabiliyor

Cem Kılıç

Ülkemizde işçi ve memur arasında çalışma koşulları ve sosyal haklar açısından ciddi farklar bulunuyor. Bu durum yasal mevzuat çerçevesinde normal kabul edilebilir. İşçiler 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışıyor ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında 4/a’lı olarak yani hizmet akdiyle bir veya birden çok işverene bağlı olarak çalışan statüsünde değerlendiriliyorlar.

Devlet memurları ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi ve 5510’a göre de 4/c’li statüsündeler. Dolayısıyla farklı kanunlara tabi oldukları için bazı düzenlemeler işçi ve memurlar açısından ciddi anlamda farklılaşıyor.

Devlet memurunun iş güvencesinin işçiye göre daha yüksek olması, çalışma koşullarının farklılığı normal kabul edilebilir. Ancak doğum ve babalık izni gibi herkese eşit uygulanması gereken hususlarda işçi ile memur arasındaki farklılıklar çalışanlar arasında ayrımcılık duygusunu güçlendiriyor. Bugünkü yazımızda işçi ve memur hakları arasındaki sadece 5 farka yer verdik. Aslında liste uzayıp gidiyor, ne var ki bu farklılıkları sıralamaya çalışsak yerimiz yetmez.

1- Memur anneye 2 yıl ücretsiz izin

Memur anne doğum sonrası ücretli doğum izinlerini kullandıktan sonra 2 yıl ücretsiz izin kullanabiliyor. Dolayısıyla 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası olmak üzere 16 hafta ücretli doğum iznini kullanan memur anne, çocuğuyla birlikte 2 yıl daha geçirip işine yeniden dönebiliyor.

İşçi anne ise en fazla 6 aylık ücretsiz izin hakkına sahip. Çocuğuyla daha fazla vakit geçirmek isteyen işçi anne için geriye tek bir alternatif kalıyor, o da istifa ederek işinden ayrılmak. Bu şekilde istifayla işyerinden ayrılan işçi anne, kıdem tazminatı alamadığı gibi işsizlik sigortasından yararlanamıyor. Ne yazık ki işinden ayrılan işçi annelerimizin kolay kolay çalışma hayatına geri dönememesi durumu yaşanıyor. Çünkü çocukları ile birlikte geçirdikleri vakit sonrasında hem becerileri gelişmemiş oluyor, hem de yeni bir iş bularak kendilerini ispatlamaları gerekiyor.

2- Memur annenin süt izni daha uzun

İşçi annenin doğumdan sonra 1 yıl boyunca günde 1.5 saat süt izni bulunuyor. Memur annenin süt izni ise doğumdan sonraki ilk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde 1.5 saat. Yani memur annenin süt iznini ortalama 180 saat daha fazla. Genellikle süt izinlerinin kanuna aykırı bir şekilde birleştirilerek kullanıldığı düşünüldüğünde memur anne, işçi anneye göre neredeyse 1 ay daha fazla çocuğuyla birlikte vakit geçirebiliyor ve bu sürede ücretinin tamamını kesinti olmadan alabiliyor.

İşçi annenin süt izninin memur anneye göre daha kısa olması, tüm çocukların süt ihtiyacı aynıyken gereksiz yere bir farklılık doğması anlamına geliyor.

3- Memur babaya izin var, işçi babaya yok

İşçi ve memurlar arasındaki üçüncü fark babaları ilgilendiriyor. Memur babaya eşinin doğum yapması halinde 10 gün ücretli izin var. Fakat hizmet sözleşmesiyle bir işverene bağlı olarak çalışan babanın böyle bir izin hakkı yok. İşçi babaya eşinin doğum yapması halinde işverenin tutumuna göre izin veriliyor. Yani işveren isterse çocuğu olan işçisine ücretsiz izin veriyor, isterse izin verip yıllık izninden düşüyor, isterse ücretli izin veriyor, kötü niyetli bir işverense hiç izin vermeyebiliyor. Hiçbir mantıklı açıklamaya dayanmayan işçi baba ve memur baba arasındaki babalık izni farkının bir an önce kaldırılması ve işçi babalara bu hakkın tanınması gerekmekte.

4- Memur çocuğu çalışsa da aylık alır

Memurların kendilerinin yararlandığı avantajlar dışında bir de çocuklarının yararlandığı bazı avantajlar söz konusu. Bu avantajlardan belki de en önemlisi, ölüm aylığı alma koşulları. Buna göre, ilk kez 1 Ekim 2008’den önce devlet memuru olan memurların ölümünde geride kalanlara yetim aylığı bağlanırken evli olmamak ve devlet memuru olarak görev yapmamak şartları aranıyor. Devlet memuru olmamakla birlikte kendi işyerini açan veya bir işverene bağlı olarak çalışan yetim memur çocuklarına aylık bağlanabiliyor. Ancak babası veya annesi SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olan kişilere yetim aylığı bağlanırken çalışmama şartı aranıyor. Yani babası SSK’lı olan bir çocuk kendi işyerini açmış olsa da, yetim aylığı alamıyor. Annesi Bağ-Kur’lu olan bir çocuk kendisi işçi olarak veya memur olarak çalışsa da yetim aylığından yararlanamıyor.

Memurların ölümleri halinde geride kalanlar için de devam eden avantajlar var. Ancak, 1 Ekim 2008’den sonra ilk kez devlet memuru olan bir kişinin ölümü halinde geride kalanlara yetim aylığı bağlanırken çalışmıyor olma şartı aranacaktır.

5- İşçi kızı daha fazla çeyiz parası alır

İşçiler lehine olan nadir düzenlemelerden bir tanesi çeyiz parası. Babalarından veya annelerinden dolayı ölüm aylığı alan kız çocukları evlenmeleri halinde çeyiz parası alabiliyorlar. Evlenmesi dolayısıyla aldığı ölüm aylığı kesilecek olan kız çocuklarına toplam iki yıllık alacağı ölüm aylığı tutarı peşin olarak evlenme ödeneği adı altında ödeniyor. Dolayısıyla yetim aylığı olarak 450 TL alan bir kız çocuğuna SGK 10 bin 800 TL çeyiz parası ödüyor.

Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden önce kendilerine 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ölüm aylığı bağlanan kız çocukları evlenmeleri halinde çeyiz parası olarak ölüm aylığının bir yıllık tutarını peşin olarak alabiliyorlar. Yani aynı örnekteki miktarda ölüm aylığı alan kız çocuğunun babasının veya annesinin memur olması halinde alabileceği çeyiz parası 5 bin 400 TL olacaktır. Bu durumda memur çocuğu çeyizini düzerken daha düşük bir miktar para ile bu işleri halletmek zorunda kalıyor.

İşçi ve memurların çalışma koşullarının ve tabi oldukları yasal mevzuatın farklı olması dolayısıyla bazı noktalarda farklı muamelelere maruz kalması elbette ki doğaldır. Ancak işçi ve memurlar arasında hiçbir geçerli nedene dayanmayan ve sadece memur olmak veya işçi olmak nedeniyle farklılaşan uygulamalara son verilmesi oldukça önemli. Aksi taktirde çalışma hayatında teklik ve norm birliği sağlanamadığı gibi çalışma barışı da zedelenmeye devam edecektir.

milliyet

POMEM
Memur Haberleri,

Lisans mezunları için tüm detaylarıyla POMEM

2014 KPSS lisans puanları açıklandı. Daha önce bahsettiğimiz kurumsal alımlardan birisi dePOMEM alımları. Adaylarımızdan gelen sorular çerçevesinde üyelerimizi bilgilendirmek istiyoruz.

POMEM nedir?

POMEM’in açılımı, Polis Meslek Eğitim Merkezleridir. Bu merkezler, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı mesleki temel eğitimin verildiği; parasız, yatılı ve üniformalı eğitim kurumlarıdır.

POMEM eğitimi ne kadar sürüyor?

Yönetmeliğe göre eğitim süresi en az 6 aydır. Haftada en çok 30 saat ders verilir. Çarşamba günleri öğleden sonra ders yerine sosyal aktiviteler yapılır.

Hangi şehirlerde eğitim veriliyor?

Şuan Türkiye’de 7 şehirde POMEM bulunuyor ve eğitim buralarda veriliyor. İstanbul, Karabük, Amasya, Çankırı, Mersin, İzmir ve Bilecik’te POMEM bulunmaktadır.

POMEM giriş şartları nelerdir?

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)

ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.

d) Sağlık yönünden, Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.

e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idari yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.

f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;

1) Mahküm olmamak.

2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.

3)Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.

ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak, şartları aranır.

Hangi bölüm mezunları başvurabilir?

Bölüm ayrımı yok. herhangi bir lisans(4 yıllık) mezunu olanlar POMEM’e başvuru yapabilir.

KPSS’den kaç puan gerekiyor?

Başvuru için KPSS’den en az 60 puan almak yeterlidir.

Başvuruda hangi evraklar isteniyor?

a) Başvuru dilekçesi, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)

b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)

c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi yada mezun olduğuna dair ilgili üniversiteden alınan resmi yazı. (Yabancı ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

d) Askerlikten muaf olanların muafiyet belgesi, sağlık nedeniyle muaf olanların sağlık raporu

e) KPSS Sonuç Belgesinin internet çıktısı,

f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş dört (4) adet vesikalık fotoğraf,

g) Adayların adres bilgileri, Adres Kayıt sisteminden İl Emniyet Müdürlüğünce müracaat esnasında alınacaktır. Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olmayanların kayıt yaptırmaları zorunludur. Askerde olanlar birliklerinden askerde olduklarına dair belge getireceklerdir.

ğ) Bir (1) adet yarım kapak dosya,

İstenen belgelerin fotokopileri, başvuru sırasında görevli tarafından asılları ile karşılaştırılarak kontrol edildikten sonra “Aslı Görüldü” ibaresi ile teslim alınır ve belgelerin aslı adaya geri verilir.

Nerelere başvuru yapılabiliyor?

Müracaat İşlemleri,adayın ikamet ettiği İl Emniyet Müdürlüğüne yapılacaktır.

Değerlendirme ve Seçme İşlemleri,adayın ikamet ettiği İl’e göre belirlenecek Bölge Merkezlerinde olacaktır.

Değerlendirme ve seçme işlemleri nasıl oluyor?

Değerlendirme ve seçme işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek bölge merkezlerinde görevlendirilecek Kurul tarafından yapılacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğünce ilan edilen eğitim dönemleri için geçerlidir.

Kurul, adayı bizzat görerek değerlendirme ve seçme işlemini aşağıda belirtildiği gibi üç aşamada yapar.

a) İlk aşamada; Kurul, adayların fiziki görünüşü, konuşma düzgünlüğü, Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen hususlar ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen giriş şartlarına haiz olup olmadığı ve arşiv araştırması sonuçlarını dikkate alarak değerlendirmesini yapar. Değerlendirme sonucu olumlu bulunan aday ikinci aşamaya geçer. Kurul, kararını oy birliğiyle alır. Kurul, kararını Değerlendirme Karar Formuna işler. Kararın olumsuz olması durumunda gerekçeli karar forma yazılır.

b) İkinci aşamada; adaylara, Genel Müdürlükçe belirlenecek konuların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu ile ilgili konuşma yapması istenilir. Her bir adaya konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için eşit süre verilir. Değerlendirme sırasında adayın;

1) Konu hakkında bilgi düzeyi,

2) Kendisinden istenileni kavrama,

3) Kendine güven duyma,

4) İfade etme yeteneği,

5) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre değerlendirmesi yapılır. Kurul üyelerinden her biri, bir kriteri değerlendirir. Değerlendirme, her bir kriter on iki puan olmak üzere toplam altmış puan üzerinden yapılır.

c) Üçüncü aşamada; adayın fiziki yeterliği, Genel Müdürlükçe belirlenecek alanlara ve kriterlere göre değerlendirilir. Adayın fiziki yeterlik durumu toplam kırk puan üzerinden değerlendirilir.

Adayın başarılı sayılabilmesi için, ikinci ve üçüncü aşamada belirtilen toplam tam puanların ayrı ayrı %50’sini aşması gerekir.

Değerlendirme ve fiziki yeterlik aşamalarından herhangi birinde “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ” kararı verilen aday başarısız sayılır ve bir sonraki aşamaya katılamaz.

Anılan aşamalardan herhangi birine katılmayan aday başarısız sayılır.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, aday hakkında Kurulca; “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLUR” veya “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ” şeklinde karar verilir. Bu karar Değerlendirme Karar Formuna işlenir. Kararın olumsuz olması durumunda gerekçeli karar forma yazılır.

Değerlendirme sonuçlarına göre “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ” kararı verilenlerin listesi aynı gün Kurul tarafından, görülebilecek ilan panolarına asılır ve beş gün süreyle askıda kalır.

Kurul kararları kesindir.

Hakkında “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ” kararı verilen aday, aynı dönem için bir başka Kurula müracaat edemez.

Başarı Listesinin Düzenlenmesi

Genel Müdürlükçe ilan edilen sayıda POMEM’lere öğrenci alınır. Alınacak öğrencilerin başarı listesi, KPSS puanı ile değerlendirme ve fiziki yeterlik puanlarının toplamına göre, en yüksek puandan başlanarak erkek ve bayan olmak üzere ayrı ayrı başarı sıralaması yapılır. Sıralama sonucunda eşitlik olması halinde, KPSS puanı daha yüksek olan aday tercih edilir. Sıralama sonucuna göre, o yıl belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asıl, bu miktarın % 30’u kadar aday yedek olarak ilan edilir.

POMEM Adaylarının Sağlık Kurulu Rapor İşlemleri

Emniyet Teşkilatına alınacak personelin sağlık kontrolleri Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda Polis Meslek Eğitim Merkezinde eğitim öğretime başladıktan sonra yapılmaktadır.

Memurlar.net

 • memurlar pomem
Merkez Bankası Memur Alımı
Memur Haberleri,

Merkez Bankası Memur Alımı

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASINA MEMUR ALINACAKTIR

Bankamız teşkilatında çalıştırılmak üzere sınavla Memur alınacaktır.

GÖREV İLE İLGİLİ BİLGİLER

Memurlar, şube görevlerinin yürütülmesine ilişkin tüm işleri yöneticilerin talimatları doğrultusunda yerine getirmek, yazı, rapor, tablo, grafik, slayt ve sunuş metinlerini hazırlamak, defter ve bilgisayar kayıtlarını tutmak, veri girişlerini yapmak, günlük dosyalama, haberleşme, arşiv hizmetlerini yapmak, gerektiğinde sair kıymetlerin muhafazasına katılmak ve yöneticileri tarafından kendisine verilen diğer işleri yapmakla görevlidirler.

1- ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR

– Türkiye’de en az dört yıllık eğitim veren veya yurt dışındaki, denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının; iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerine dahil programlar ile bankacılık, hukuk, muhasebe, istatistik, bankacılık ve finans, uluslararası ticaret, matematik, endüstri mühendisliği programlarında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almış olmak,

– 2013 veya 2014 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından 85 ve üzerinde KPSSP1 puanı almış olmak,

– İngilizce bilmek [son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde yapılan, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) veya Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 50 veya Test of English as a Foreign Language/ Internet-Based Test (TOEFL-IBT)’den en az 60 puan almış olmak],

– Son başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşından büyük olmamak (18 Ağustos 1984 ve daha sonra doğanlar. Bankamız çalışanları için bu şart aranmaz.),

– Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacaklarda aranan genel şartları taşımak.

2- SINAVLAR

Koşulları taşıyan adaylar KPSSP1 puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanacak ve ilk 200 aday (200. adayla aynı puanı alan adaylar dahil) Ankara’da mülakata tabi tutulacaktır.

Mülakatta adaylar; bir konuyu kavrama, özetleme ve ifade yeteneği; analitik düşünme ve muhakeme gücü; davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu; özgüven, ikna kabiliyeti ve inandırıcılık; güncel sosyo-ekonomik konulara ilgi ve mesleğin gerektirdiği konulara hakimiyet yönünden komisyon üyeleri tarafından yüz tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir.

Değerlendirmeye katılan komisyon üyelerinin verdiği puanların ortalaması alınarak mülakat puanı bulunacaktır. Mülakat puanı yetmişin altındaki adaylar başarısız sayılırlar.

Adayların başarı puanları KPSSP1 puanı ile mülakat puanlarının ortalaması alınmak suretiyle belirlenecek ve başarılı adaylar mülakat öncesinde alınacak Şube tercihleri dikkate alınarak atanacaklardır.

– Sınavlara İlişkin Duyurular

Mülakata katılmaya hak kazananlar ile sınavların yer, zaman ve sonuçları Bankamız internet sayfasında ilan edilecektir.

3- BAŞVURU

– Başvuru Tarihleri ve Şekli

Adaylar başvurularını 04 Ağustos 2014 tarihinden 18 Ağustos 2014 tarihi saat 17.30’a kadar Bankamız internet sitesi (www.tcmb.gov.tr) İnsan Kaynakları sayfasından, istenilen belgeleri yüklemek suretiyle elektronik yolla yapacaklardır.

Şahsen veya posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

– Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler

– Diploma

– Yabancı Dil Belgesi (TOEFL-IBT sonucunun beyan edilmesi halinde)

– Fotoğraf

ÖNEMLİ NOT:

Bu sınavın, başvurudan işe alıma kadarki tüm aşamalarında adaylara yapılacak bilgilendirme ve çağrılar, adayların başvuru sırasında bildirdikleri e-posta adreslerine veya Bankamızın internet sitesinde ilan yoluyla yapılacak, kağıt ortamında herhangi bir yazışma yapılmayacaktır.

Bu ilan 01 Ağustos 2014 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı sitesinde yayınlanmıştır.

 • merkez bankas
işçi
Memur Haberleri,

Kamu işçiden sorumlu olacak

Mecliste görüşülen torba tasarı ile kamu, ‘ihale ile iş yaptıran‘ pozisyonundan çıkarılıyor. Böylelikle iş güvenliğinde sorumluluğu artan kamu, ihale ile hizmet alımlarında işçiden sorumlu olacak. İşçilere ödenecek kıdem tazminatı ihale bedeline koyulacak. Toplu sözleşmede ortaya çıkan işçi ücret farkını kamu ödeyecek.

CAHİT SARAÇOĞLU

Kamunun ihaleye çıkararak aldığı hizmetlerde de işçi hakları yönünden alt iş verene rağmen sorumlu olması getiriliyor. Bu kapsamda alt işveren olarak bilinen taşeronların işçinin kıdem tazminatı gibi haklarını gasp ettiğinde işçi mahkemede ihaleyi açan kamu kurumundan hakkını talep ediyordu. Kurumlar ise ‘ben ihale ile hizmet alıyorum’ gerekçesiyle taşeronun işçiye yaptığı haksızlığı üstlenmiyordu. Ancak, binlerce işçinin açtığı davalarda mahkemeler ihaleyi açan kurumu sorumlu görüyordu. Şimdi bu duruma hükümet de hak verdi ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı‘ ile kamunun ihaleyle aldığı işlerde de işçi hakları konusunda doğrudan sorumlu olmasını sağlayan düzenleme getirdi.

‘ALT İŞVEREN’ SÖZLEŞMESİ YOKTU

Böylece asıl iş veren olan kamu, ihale ile aldığı hizmetlerde de taşeronun hatalarından sorumlu hale geliyor. Yetkililer, ‘İhale ile hizmet alındığı için bir asıl iş veren-alt iş veren sözleşmesi yapılamıyordu. Dolayısıyla da asıl işverenin kamu olmadığı, alt işverenin yükümlülüklerinin kamuya yüklenmemesi gerektiğini savunuyorduk’ değerlendirmesi yaptılar. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Kanun Tasarısı ile kamunun ‘ihale ile iş yaptıran‘ pozisyonundan çıkarıldığına dikkat çeken yetkililer, kamunun artık asıl iş veren konumuna geldiğini, asıl iş veren olduğunu kabul ettiği için de İş Kanunu’ndaki asıl iş veren/alt iş veren düzenlemesinin varlığından dolayı uygulamanın artık düzene girdiğini belirttiler.

İHALELİ İŞLERDE KAMU HAKLIYDI

Öte yandan ise kamu ihaleye çıktığında çalışacak işçilere ödenecek kıdem tazminatının da ihale bedeli içerisine konulduğuna işaret eden yetkililer, ‘Böyle bir iş anlaşmasında kamunun mali iş yükü de ihale ile sınırlı oluyordu. İhaleyi alan taşeron, ihale bedelinde kamunun belirlediği ücretin dışında yüksek ücretle işçi çalıştırıyorsa bu da taşeronun sorunuydu. Bunun için fiyat farkı ödenmesi doğru olmazdı’ değerlendirmesi yaptılar.

KAMU FİYAT FARKI ÖDEYECEK

Ayrıca yeni düzenleme ile kamuya bir başka sorumluluk daha getirildi. Düzenleme ile alt iş veren bünyesinde çalışan işçilere toplu sözleşme yapmaları şartı ile alt iş verenin ihaleyi alırken olmayan toplu sözleşme artışlarını da kamu üstlenecek. Toplu sözleşmeden dolayı ortaya çıkan işçi ücret farkını kamu ‘fiyat farkı’ şeklinde ödeyecek.

TOPLU SÖZLEŞME YAPACAK

Düzenleme ile alt iş verenlerin toplu sözleşme yapması mümkün değil. Alt iş veren Kamu İş veren Sendikasına yetki verebilecek. Sendika, o alt iş veren adına işçi sendikası ile toplu sözleşme yapacak. Bu kapsamda belediyelere de bir çeki düzen getirilmiş olacak. Bazı belediyelerde aşırı ücretlerle işçi çalıştırılması önlenirken, belediyelerin kendi işçisinde yetkisi sürecek.

Altı ayda bine yakın işçi ölümü

Hükümetin TBMM Genel Kurulu’nda görüştüğü ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik öngören Kanun’ Tasarıdaki alt işveren düzenlemelerinin işçi ölümlerinin son 6 ayda 978’e ulaştığı ülkemizde ne kadar acil olduğunu ortaya koydu. Buna göre 2014’ün 6 aylık döneminde işçi ölümlerinde dramatik sayılar olduğu görüldü. Bu dönemde 40 kadın işçi hayatını kaybederken, 7’si 14 yaş aldı, 12’si ise 15-17 yaş arasında olmak üzere 19 çocuk işçi de yaşamını kaybetti. Yine ölümlerin 150’sinin emeklilik çağındaki işçilerin olması da dikkat çekti. Ölümlerin çoğunluğunda da bilindiği gibi madenler başı çekiyor. Rapora göre, yaşamını yitiren işçilerin 40’ı kadın, 19’u çocuk, 18’i göçmen ve 150’si emeklilik çağında. Yaşamını yitiren işçilerin 325’i maden, 187’si inşaat ve 122’si tarım iş kolunda çalışıyordu.

Yeni Şafak

Ziraat Bankası
Memur Haberleri,

Ziraat Bankası Personel Memur Alımı İş Başvurusu

Ziraat Bankası 1000 banko görevlisi, 1000 servis görevlisi olmak üzere toplam 2 bin personel alacak. Başvurular 14 Temmuz’da başlayacak ve 10 Ağustos’ta sona erecek.

Ziraat Bankası, yurt genelinde bulunan şube ve birimlerde görevlendirilmek üzere sınavla bin servis görevlisi alacak.

Ziraat Bankası’ndan alınan bilgiye göre, banka, yurt genelinde bulunan şube ve birimlerde görevlendirilmek üzere yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan bir sınavla bin servis görevlisi alacak. Servis görevlisi unvanlı personel, en az 6 ay şube bankolarında banko asistanı görev pozisyonunda çalıştırılacak. Daha sonra boş pozisyon bulunması halinde yetkinliklerine göre pazarlama veya operasyona yönelik görev pozisyonlarında çalışmaya devam edebilecekler.

Servis görevlisi adayı, bankanın il merkez veya ilçe şubelerinde yerel personel olarak istihdam edilecek, ilan edilen illerde ve bağlı ilçelerinde ikamet eden adaylar tercih nedeni olacak. Adaylar ilan edilen iller için tek tercihte bulunabilecekler. Adaylar tercih ettikleri il merkezlerinde ve o ile bağlı ilçelerde görevlendirilebilecek, adayın görev alacağı şube banka tarafından belirlenecek.

ZİRAAT BANKASI SINAV SÜRECİ YAZILI VE MÜLAKAT OLMAK ÜZERE İKİ AŞAMADAN OLUŞACAK

Sınav süreci yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşacak. Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından 21 merkezde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun,Sivas, Trabzon, Van, Zonguldak) gerçekleştirilecek. Adayın, başvurduğu ilin bağlı olduğu sınav merkezinde sınava girmesi gerekli olacak. Banka, gerekli hallerde adayların sınava gireceği yerleri önceden duyurmak kaydı ile değiştirebilecek.

Mülakat süreci banka tarafından yürütülecek. Servis görevlisi sınavına başvuran adaylar banko görevlisi sınavına başvuramayacaklar. Sınava başvuracak adayların, üniversitelerin ve yüksekokulların 4 yıllık eğitim veren bölümleri ile denkliği yetkili makamlarca onaylanmış yabancı ülkelerdeki üniversitelerden mezun olmak veya işe başlama tarihinde mezun olabilecek durumda olması gerekecek.

ZİRAAT BANKASI PERSONEL ALIM BAŞVURULARI 14 TEMMUZ -10 AĞUSTOS 2014 ARASI YAPILACAK

Ziraat Bankası Servis Görevlisi unvanı için 11 Ekim 2014 Cumartesi günü yapılacak olan sınava başvuran adaylardan, sınav maliyeti olarak 50 TL sınav ücreti tahsil edilecek. Sınav ücreti 14 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden ve internet şubesinden Servis Görevlisi Sınavı belirtilmek suretiyle, TC Kimlik Numarası, ad soyad ve cep telefonu bilgileri verilerek yatırılacak. EFT, havale ve PTT kanalıyla yapılan ödemeler kabul edilmeyecek. Para yatırma işlemine ilişkin dekont yazılı ve sözlü sınavların bitimine kadar gerektiğinde ibraz edilmek üzere saklanacak. Sınav başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekecek.

Sınav ücretini yatıran adaylar, başvurularını 14 Temmuz -10 Ağustos 2014 Pazar günü saat 24.00’e kadar bankanın internet adresinden de erişilebilen Anadolu Üniversitesi’nin internet adresine üye olmak suretiyle yapacaklar.

ZİRAAT BANKASI PERSONEL ALIM SINAVI 11 EKİM’DE YAPILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar sınav yeri ve saatini bildiren “Sınav Giriş Belgesi”ni 29 Eylül 2014 Pazartesi gününden itibaren Anadolu Üniversitesi’nin internet adresinden T.C. Kimlik numaralarını girerek alabilecekler.

Yazılı sınav, ilan edilen sınav merkezlerinde 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve çoktan seçmeli test şeklinde yapılacak. Tüm adayların sınava gelirken yanlarında Sınav Giriş Belgeleri ile birlikte fotoğraflı resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) getirmeleri gerekecek.

Ziraat Bankası Memur Alımı

ZİRAAT BANKASI PERSONEL ALIMI

ZİRAAT BANKASI İŞE ALIM KOŞULLARI

Bankamızın yurt genelinde bulunan şube ve birimlerde görevlendirilmek üzere; 1.000 Servis Görevlisi istihdam edilecektir.

Görev Tanımı: Banka ürünlerinin operasyonu, tanıtım ve satış işlemlerini yürüterek müşterilerimize etkin hizmet sunmak.

Servis Görevlisi unvanlı personel, en az 6 ay şube bankolarımızda banko asistanı görev pozisyonunda çalıştırılacaktır. Daha sonra boş pozisyon bulunması halinde yetkinliklerine göre pazarlama veya operasyona yönelik görev pozisyonlarında çalışmaya devam edebileceklerdir.

Genel Hususlar

• Servis Görevlisi adayı, Bankamız il merkez ve/veya ilçe şubelerinde yerel personel olarak istihdam edilecek olup, ilan edilen illerde ve bağlı ilçelerinde ikamet eden adaylar tercih nedeni olacaktır, (Mülakat sırasında adayın başvurduğu ilde yaşamını sürdürdüğüne dair gerekli araştırma yapılacaktır.)

• Adaylar ilan edilen iller için tek tercihte bulunabileceklerdir,

• Adaylar tercih ettikleri il merkezlerinde ve o ile bağlı ilçelerde görevlendirilebilecektir, adayın görev alacağı şube Banka tarafından belirlenecektir,

• Yapılacak mülakat sonucunda başarılı olan adaylar, sadece tercih ettikleri ilde çalıştırılacak olup, başka bir İl’e tayinleri ancak zaruri nedenler ve Banka ihtiyaçları çerçevesinde mümkün olabilecektir. Adayların başvuru yaparken bu hususları dikkate almaları ve görev yapmak istedikleri il tercihini buna göre yapmaları gerekmektedir.

• Sınav süreci yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır,

• Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından 21 merkezde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van, Zonguldak) gerçekleştirilecektir,

• Adayın, başvurduğu ilin bağlı olduğu sınav merkezinde sınava girmesi gereklidir,

• Banka, gerekli hallerde adayların sınava gireceği yerleri önceden duyurmak kaydı ile değiştirebilecektir,

• Mülakat süreci Bankamız tarafından yürütülecektir,

• Servis Görevlisi sınavına başvuran adaylar Banko Görevlisi sınavına başvuramazlar.

Adaylarda Aranan Şartlar

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. 01.01.1984 ve sonrası doğumlu olmak,

3. Üniversitelerin ve yüksek okulların 4 yıllık eğitim veren bölümleri ile denkliği yetkili makamlarca onaylanmış yabancı ülkelerdeki üniversitelerden mezun olmak veya işe başlama tarihinde mezun olabilecek durumda olmak, (Mülakat sırasında diploma/öğrenci belgesi kontrolü yapılacaktır)

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

5. Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi çerçevesinde belirtilen haklardan mahrum olmamak,

6. Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affedilmiş olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas

gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama, Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs ya da iştirak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

7. Yurt içinde ve yurt dışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek, (Başarılı olan adaylardan işe başlama öncesinde istenecektir)

8. Erkek adaylar için işe alım tarihi itibariyle askerlik görevini tamamlamış veya erteletmiş olmak ya da askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmuş olmak.

Başvuru Süreci Başvuru sırasında aşağıdaki aşamalar takip edilecektir.

I. Aşama: Sınav Ücretinin Yatırılması

Servis Görevlisi unvanı için 11 Ekim 2014 Cumartesi günü yapılacak olan sınava başvuran adaylardan, sınav maliyeti olarak 50 TL sınav ücreti tahsil edilecektir. (Adaylardan tahsil edilen sınav ücretinin tamamı sınav hizmetlerinin maliyeti karşılığı olarak Banka tarafından, sınavı yapan Anadolu Üniversitesi’nin hesabına aktarılacaktır). Sınav ücreti 14 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden ve internet şubesinden Servis Görevlisi Sınavı belirtilmek suretiyle, TC Kimlik Numarası, Ad Soyad ve cep telefonu bilgileri verilerek yatırılacaktır. EFT, Havale ve PTT kanalıyla yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir. Para yatırma işlemine ilişkin dekont yazılı ve sözlü sınavların bitimine kadar gerektiğinde ibraz edilmek üzere saklanacaktır.

Sınav başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir.

II. Aşama: İnternet üzerinden Başvuru Formunun doldurulması

Sınav ücretini yatıran adaylar, başvurularını 14 Temmuz -10 Ağustos 2014 Pazar günü saat 24.00’e

kadar Bankamız internet adresinden de (www.ziraatbank.com.tr) erişilebilen Anadolu Üniversitesi’nin internet adresine üye olmak suretiyle yapacaklardır. Başvuru için “Servis Görevlisi Sınavı Başvuru Formu” aday tarafından noksansız olarak doldurulacak ve adayın son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı taranarak Başvuru Sistemi’ne eklenecektir. Fotoğrafı bulunmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Sınav başvuruları sadece internet aracılığıyla kabul edilecek olup şahsen veya posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilecek Hususlar:

• Formdaki alanların doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir,

• Formda beyan edilen özgeçmiş bilgilerinin sınav başvuru koşullarına uymaması halinde başvuru kabul edilmeyecektir,

• İşe alım sürecinin herhangi bir aşamasında aranan nitelikleri taşımadığı veya gerçeğe aykırı beyanda bulundukları tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır,

• Yanlış bilgi veren veya bazı bilgileri gizlediği tespit edilen aday, bundan doğacak sorumlulukları kabul etmiş sayılır ve gerçek dışı beyanla işe alımdan dolayı Banka’nın uğrayabileceği her türlü zarardan sorumlu olur,

• Sınava başvurmayan/başvuramayan, başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların yatırdıkları ücretler iade edilmeyecektir.

Sınav Süreci

Sınav Daveti

• Adaylar başvuru yaptıkları ilin bağlı olduğu sınav merkezinde sınava gireceklerdir.

• Başvurusu kabul edilen adaylar sınav yeri ve saatini bildiren “Sınav Giriş Belgesi”ni 29 Eylül 2014 Pazartesi gününden itibaren Anadolu Üniversitesi’nin  internet adresinden T.C. Kimlik numaralarını girerek alabileceklerdir.

• Sınav Giriş Belgesi posta ile gönderilmeyecektir.

Yazılı Sınav

• Yazılı sınav, ilan edilen sınav merkezlerinde 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 10:00 ‘da başlayacak olup, çoktan seçmeli test şeklinde yapılacaktır.

• Tüm adayların sınava gelirken yanlarında Sınav Giriş Belgeleri ile birlikte fotoğraflı resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) getirmeleri gerekmektedir.

• Sınav giriş belgesi veya fotoğraflı kimlik belgesi yanında olmayan adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

• Adayların sınav merkezine cep telefonu, hesap makinesi vb. elektronik cihaz ile girmeleri kesinlikle yasaktır.

• Sınava 15 dakikadan fazla geç kalan adaylar sınava alınmayacaktır

• Sınav Süresi: 120 dakika

• Soru Sayısı : 100 adet

• Sınav Konuları:

Genel Yetenek :30 soru Genel Kültür :30 soru Alan Bilgisi :40 soru

İktisat (Mikro İktisat, Makro İktisat, Para Banka Kredi, Maliye Politikası, Türkiye Ekonomisi)

Hukuk (Genel Hukuk Bilgisi, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku)

Muhasebe (Genel Muhasebe)

Yazılı Sınavda Başarı Tespiti

• Yazılı sınavda değerlendirme doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak olup değerlendirme adayların tercih ettikleri illere göre başarı sıralamaları dikkate alınarak yapılacaktır. Başarı sıralamasına girmek için adayların 100 puan üzerinden 60 ve daha yüksek puan almaları gerekmektedir. Yazılı sınavdan 60 ve üzeri puan almak mülakata çağrılmak için tek koşul olmayıp, ön koşullardan bir tanesidir.

• Her il için en yüksek puanlı adaydan başlayarak, ihtiyacın 3 katı aday (son adayla aynı puanı alan adaylar dahil) mülakata çağırılacaktır.

• Sınav sonuçları Anadolu Üniversitesi’nin internet adresi üzerinden açıklanacaktır.

• Yazılı sınava ilişkin itirazlar Anadolu Üniversitesi’ne yapılacaktır.

• Mülakata çağırılmak üzere kontenjana giren adaylar Bankamızın (www.ziraatbank.com.tr) internet sitesinde ilan edilerek, mülakata davet edilecektir.

Mülakat ve Nihai Değerlendirme

• Mülakata hak kazanan adaylara mülakat tarihleri, yerleri ve adayların yanlarında getirmesi gereken belgeler www.ziraatbank.com.tr adresi aracılığıyla duyurulacaktır.

• Mülakatta 60’ın altında puan alan adaylar başarısız sayıldıklarından başarı sıralamasına dahil edilmeyecek ve bu adaylar için nihai başarı notu hesaplaması yapılmayacaktır.

• Mülakatta 60 ve üstünde puan alan adayın yazılı sınav puanı ile mülakat notunun aritmetik

ortalaması alınarak oluşturulacak not adayın nihai başarı notu olacaktır.

• Her bir ili tercih eden adaylar o il için nihai başarı notu en yüksek olandan aşağı doğru sıralanacak ve ihtiyaç duyulan kontenjan kadar aday istihdam edilmek üzere Bankamız internet adresinde ilan edilecektir.

SERVİS GÖREVLİSİ ALIMI YAPILACAK İLLER (İLE BAĞLI İLÇELER DAHİLDİR)

SINAV MERKEZİ ALIM YAPILACAK İL
ADANA
ADANA HATAY
MERSİN
OSMANİYE
ANKARA
ANKARA ÇANKIRI
KIRIKKALE
ANTALYA
ANTALYA BURDUR
ISPARTA
BALIKESİR
BURSA BURSA
ÇANAKKALE
YALOVA
AYDIN
DENİZLİ DENİZLİ
MUĞLA
DİYARBAKIR
MARDİN
DİYARBAKIR SİİRT
BATMAN
ŞIRNAK
BİNGÖL
ELAZIĞ ELAZIĞ
MALATYA
TUNCELİ
ERZURUM
KARS
ERZURUM BAYBURT
ARDAHAN
IĞDIR
AFYON
ESKİŞEHİR BİLECİK
ESKİŞEHİR
KÜTAHYA
ADIYAMAN
GAZİANTEP
GAZİANTEP KAHRAMANMARAŞ
ŞANLIURFA
KİLİS
İSTANBUL ANADOLU İSTANBUL ANADOLU
SINAV MERKEZİ ALIM YAPILACAK İL
İSTANBUL AVRUPA
İSTANBUL AVRUPA EDİRNE
KIRKLARELİ
TEKİRDAĞ
İZMİR
İZMİR MANİSA
UŞAK
KAYSERİ
KAYSERİ KIRŞEHİR
NEVŞEHİR
YOZGAT
BOLU
KOCAELİ KOCAELİ
SAKARYA
DÜZCE
KONYA
KONYA NİĞDE
AKSARAY
KARAMAN
AMASYA
ÇORUM
SAMSUN ORDU
SAMSUN
SİNOP
ERZİNCAN
SİVAS SİVAS
TOKAT
ARTVİN
GİRESUN
TRABZON GÜMÜŞHANE
RİZE
TRABZON
AĞRI
BİTLİS
VAN HAKKARİ
MUŞ
VAN
KASTAMONU
ZONGULDAK
ZONGULDAK BARTIN
KARABÜK

2014 BANKO GÖREVLİSİ İŞE ALIM KOŞULLARI

 

Bankamızın yurt genelinde bulunan şubelerinde görevlendirilmek üzere; 1.000 Banko Görevlisi istihdam edilecektir.

Görev Tanımı: Müşterilerimizin bankoda gerçekleştirilen tahsilat ve ödeme işlemlerini yürütmek,

Bankamız ürünlerinin tanıtımına yardımcı olmak.

Banko Görevlisi unvanlı personel en az 1 yıl şube bankolarımızda Banko Asistanı görev pozisyonunda

çalıştırılacaktır. Daha sonra boş pozisyon bulunması halinde yetkinliklerine göre pazarlama veya

operasyona yönelik görev pozisyonlarında çalışmaya devam edebileceklerdir.

Genel Hususlar

• Banko Görevlisi adayı, Bankamız il merkez ve/veya ilçe şubelerinde yerel personel olarak istihdam edilecek olup, ilan edilen illerde ve bağlı ilçelerinde ikamet eden adaylar tercih nedeni olacaktır, (Mülakat sırasında adayın başvurduğu ilde yaşamını sürdürdüğüne dair gerekli araştırma yapılacaktır.)

• Adaylar ilan edilen iller için tek tercihte bulunabileceklerdir,

• Adaylar tercih ettikleri il merkezlerinde ve o ile bağlı ilçelerde görevlendirilebilecektir, adayın görev alacağı şube Banka tarafından belirlenecektir,

• Yapılacak mülakat sonucunda başarılı olan adaylar, sadece tercih ettikleri ilde çalıştırılacak olup, başka bir İl’e tayinleri ancak zaruri nedenler ve Banka ihtiyaçları çerçevesinde mümkün olabilecektir. Adayların başvuru yaparken bu hususları dikkate almaları ve görev yapmak istedikleri il tercihini buna göre yapmaları gerekmektedir,

• Sınav süreci yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır,

• Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından 21 merkezde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van, Zonguldak) gerçekleştirilecektir,

• Adayın başvurduğu ilin bağlı olduğu sınav merkezinde sınava girmesi gereklidir,

• Banka, gerekli hallerde adayların sınava gireceği yerleri önceden duyurmak kaydı ile değiştirebilecektir,

• Mülakat süreci Bankamız tarafından yürütülecektir,

• Banko Görevlisi sınavına başvuran adaylar Servis Görevlisi işe alım sınavına başvuramaz.

Adaylarda Aranan Şartlar

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. Sınav tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak,

3. 01.01.1988 ve sonrası doğumlu olmak,

4. Üniversitelerin veya yüksek okulların sadece 2 yıllık eğitim veren bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak veya işe başlama tarihinde mezun olabilecek durumda olmak, (Mülakat sırasında öğrenci belgesi /diploma kontrolü yapılacaktır.)

5. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

6. Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi çerçevesinde belirtilen haklardan mahrum olmamak,

7. Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affedilmiş olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,

1

zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama, Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs ya da iştirak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

8. Yurt içinde ve yurt dışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek, (Başarılı olan adaylardan işe başlama öncesinde istenecektir.)

9. Erkek adaylar için işe alım tarihi itibariyle askerlik görevini tamamlamış veya erteletmiş olmak ya da askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmuş olmak.

Başvuru Süreci Başvuru sırasında aşağıdaki aşamalar takip edilecektir.

I. Aşama: Sınav Ücretinin Yatırılması

Banko Görevlisi unvanı için 11 Ekim 2014 Cumartesi günü yapılacak olan sınava başvuran adaylardan, sınav maliyeti olarak 50 TL sınav ücreti tahsil edilecektir. (Adaylardan tahsil edilen sınav ücretinin tamamı sınav hizmetlerinin maliyeti karşılığı olarak Banka tarafından, sınavı yapan Anadolu Üniversitesi’nin hesabına aktarılacaktır.) Sınav ücreti 14 Temmuz – 8 Ağustos 2014 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden ve internet şubesinden Banko Görevlisi Sınavı belirtilmek suretiyle, TC Kimlik Numarası, Ad Soyad ve cep telefonu bilgileri verilerek yatırılacaktır. EFT, Havale ve PTT kanalıyla yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir. Para yatırma işlemine ilişkin dekont yazılı ve sözlü sınavların bitimine kadar gerektiğinde ibraz edilmek üzere saklanacaktır.

Sınav başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir.

II. Aşama: İnternet üzerinden Başvuru Formunun doldurulması

Sınav ücretini yatıran adaylar, başvurularını 14 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 10 Ağustos 2014 Pazar saat 24:00’e kadar Bankamız internet adresinden de (www.ziraatbank.com.tr) erişilebilen Anadolu Üniversitesi’nin adresine üye olmak suretiyle yapacaklardır. Başvuru için “Banko Görevlisi Sınavı Başvuru Formu” aday tarafından noksansız olarak doldurulacak ve adayın son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı taranarak Başvuru Sistemi’ne eklenecektir. Fotoğrafı bulunmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Sınav başvuruları sadece internet aracılığıyla kabul edilecek olup şahsen veya posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilecek Hususlar:

• Formdaki alanların doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir,

• Formda beyan edilen özgeçmiş bilgilerinin sınav başvuru koşullarına uymaması halinde başvuru kabul edilmeyecektir,

• İşe alım sürecinin herhangi bir aşamasında aranan nitelikleri taşımadığı veya gerçeğe aykırı beyanda bulundukları tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır,

• Yanlış bilgi veren veya bazı bilgileri gizlediği tespit edilen aday, bundan doğacak sorumlulukları kabul etmiş sayılır ve gerçek dışı beyanla işe alımdan dolayı Banka’nın uğrayabileceği her türlü zarardan sorumlu olur,

• Sınava başvurmayan/başvuramayan, başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların yatırdıkları ücretler iade edilmeyecektir.

Sınav Süreci

Sınav Daveti

• Adaylar başvuru yaptıkları ilin bağlı olduğu sınav merkezinde sınava gireceklerdir.

• Başvurusu kabul edilen adaylar sınav yeri ve saatini bildiren “Sınav Giriş Belgesi”ni 29 Eylül 2014 Pazartesi gününden itibaren Anadolu Üniversitesi’nin internet adresinden T.C. Kimlik numaralarını girerek alabileceklerdir.

• Sınav Giriş Belgesi posta ile gönderilmeyecektir.

Yazılı Sınav

• Yazılı sınav, ilan edilen sınav merkezlerinde 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 10:00′ da başlayacak olup, çoktan seçmeli test şeklinde yapılacaktır.

• Tüm adayların sınava gelirken yanlarında Sınav Giriş Belgeleri ile birlikte fotoğraflı resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) getirmeleri gerekmektedir.

• Sınav giriş belgesi veya fotoğraflı kimlik belgesi yanında olmayan adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

• Adayların sınav merkezine cep telefonu, hesap makinesi vb. elektronik cihaz ile girmeleri kesinlikle yasaktır.

_Sınava 15 dakikadan fazla geç kalan adaylar sınava alınmayacaktır.

• Sınav Süresi: 120 dakika

• Soru Sayısı :100 adet

• Sınav Konuları:

Genel Yetenek : 50 soru Genel Kültür : 50 soru

Yazılı Sınavda Başarı Tespiti

• Yazılı sınavda değerlendirme doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak olup değerlendirme adayların tercih ettikleri illere göre başarı sıralamaları dikkate alınarak yapılacaktır. Başarı sıralamasına girmek için adayların 100 puan üzerinden 60 ve daha yüksek puan almaları gerekmektedir. Yazılı sınavdan 60 ve üzeri puan almak mülakata çağrılmak için tek koşul olmayıp, ön koşullardan bir tanesidir.

• Her il için en yüksek puanlı adaydan başlayarak, ihtiyacın 3 katı aday (son adayla aynı puanı alan adaylar dahil) mülakata çağırılacaktır.

• Sınav Sonuçları Anadolu Üniversitesi’nin internet adresi üzerinden açıklanacaktır.

• Yazılı sınava ilişkin itirazlar Anadolu Üniversitesi’ne yapılacaktır.

• Mülakata çağırılmak üzere kontenjana giren adaylar Bankamızın www.ziraatbank.com.tr internet sitesinde ilan edilerek mülakata davet edilecektir.

Mülakat ve Nihai Değerlendirme

• Mülakata hak kazanan adaylara mülakat tarihleri, yerleri ve adayların yanlarında getirmesi

gereken belgeler www.ziraatbank.com.tr adresi aracılığıyla duyurulacaktır.

• Mülakatta 60″ın altında puan alan adaylar başarısız sayıldıklarından başarı sıralamasına dahil edilmeyecek ve bu adaylar için nihai başarı notu hesaplaması yapılmayacaktır.

• Mülakatta 60 ve üstünde puan alan adayın yazılı sınav puanı ile mülakat notunun aritmetik

ortalaması alınarak oluşturulacak not adayın nihai başarı notu olacaktır.

• Her bir ili tercih eden adaylar o il için nihai başarı notu en yüksek olandan aşağı doğru sıralanacak ve ihtiyaç duyulan kontenjan kadar aday istihdam edilmek üzere Bankamız internet adresinde ilan edilecektir.

BANKO GÖREVLİSİ ALIMI YAPILACAK İLLER (İLE BAĞLI İLÇELER DAHİLDİR)

SINAV MERKEZİ ALIM YAPILACAK İL
ADANA
ADANA HATAY
MERSİN
OSMANİYE
ANKARA
ANKARA ÇANKIRI
KIRIKKALE
ANTALYA
ANTALYA BURDUR
ISPARTA
BALIKESİR
BURSA BURSA
ÇANAKKALE
YALOVA
AYDIN
DENİZLİ DENİZLİ
MUĞLA
DİYARBAKIR
MARDİN
DİYARBAKIR SİİRT
BATMAN
ŞIRNAK
BİNGÖL
ELAZIĞ ELAZIĞ
MALATYA
TUNCELİ
ERZURUM
KARS
ERZURUM BAYBURT
ARDAHAN
IĞDIR
AFYON
ESKİŞEHİR BİLECİK
ESKİŞEHİR
KÜTAHYA
ADIYAMAN
GAZİANTEP
GAZİANTEP KAHRAMANMARAŞ
ŞANLIURFA
KİLİS
İSTANBUL ANADOLU İSTANBUL ANADOLU
SINAV MERKEZİ ALIM YAPILACAK İL
İSTANBUL AVRUPA
İSTANBUL AVRUPA EDİRNE
KIRKLARELİ
TEKİRDAĞ
İZMİR
İZMİR MANİSA
UŞAK
KAYSERİ
KAYSERİ KIRŞEHİR
NEVŞEHİR
YOZGAT
BOLU
KOCAELİ KOCAELİ
SAKARYA
DÜZCE
KONYA
KONYA NİĞDE
AKSARAY
KARAMAN
AMASYA
ÇORUM
SAMSUN ORDU
SAMSUN
SİNOP
ERZİNCAN
SİVAS SİVAS
TOKAT
ARTVİN
GİRESUN
TRABZON GÜMÜŞHANE
RİZE
TRABZON
AĞRI
BİTLİS
VAN HAKKARİ
MUŞ
VAN
KASTAMONU
ZONGULDAK
ZONGULDAK BARTIN
KARABÜK
 • ziraat bankası sınavı
 • ziraat bankasi memur alimi
 • ziraat bankası personel alımı
Memur Haberleri,

Bakan Çelik’ten ‘kadro’ Müjdesi!

KAMUDA asıl işi yaptığı tahmin edilen 150 bin taşeron çalışan için kadro umudu masada.

Faruk Çelik

Bakan Çelik’ten ‘kadro’ Müjdesi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-İş ve DİSK, 16 Temmuz gecesi bu konuyu görüştü. Tarafların sıcak baktığı formüle göre, kamunun asıl işini yaptığını mahkeme yoluyla ispat eden taşeron çalışana kadro imkanı verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de sıcak baktığı düzenleme konusunda son karar ekonomi yönetimiyle yapılacak görüşmeden sonra hükümet tarafından verilecek. Halen Karayolları’nda asıl işi yaptığı ortaya çıkan taşeron işçilerle ilgili olarak alınmış 7 bin civarında mahkeme kararı bulunuyor. Bu kişilere işverenin asıl işçileriyle aynı özlük hakları vermesi öngörülüyor. Türk-İş, mahkeme kararı bulunan 7 bin çalışanın kadroya geçirilmesini istiyor. İşçi sendikalarını dinleyen Çelik, torba tasarıya bu konuyla ilgili bir madde eklenebileceğini söyledi. Eklenmesi düşünülen maddeyle kamuda asıl işi yaptığını ispat eden taşeron çalışanın, kadroya geçilmesinin yolu açılacak. Çalışan, kıdem ve izin hakkı saklı kalarak, geriye dönük haklarından vazgeçecek. Kamudaki 661 bin taşeron işçinin 150 binin bu kapsama gireceği tahmin ediliyor.

İŞ BANKASI
Memur Haberleri,

İŞ BANKASI MEMUR ALIMI

İş Bankası memur alımı yapıyor. İş Bankası Antalya, Denizli, Gaziantep, Kayser, Konya ve Trabzon bölgerinde bulunan şubelerinde görevlendirilmek üzere sınavla memur alımı yapacak.

İş Bankası Memur Alım Sınavı 17 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak. İş Bankası Memur Alımı Sınavı’nda başarılı olan adaylar kadro olanakları doğrultusunda aşağıdaki ilçelerde bulunan şubelerde görev teklifi alacaktır.

İŞ BANKASI MEMUR ALIM SINAVI

SON BAŞVURU TARİHİ: 11 Ağustos 2014

SINAV TARİHİ: 17 Ağustos 2014

İŞ BANKASI MEMUR ALIM SINAV ŞARTLARI

1-17 Ağustos 1984 ve sonrasında doğmuş olmak

2-Lisans mezunu (Kılavuzda belirtilen bölümlerden mezun olmak)

2-Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Bayburt, Burdur, Denizli, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Konya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Rize, Şanlıurfa ve Yozgat illerinde ikamet ediyor olmak

3-Erkek adaylar için eylemli askerlik görevini tamamlamış olmak ya da en erken 30 Kasım 2015 tarihine kadar tecilli ya da muaf olmak

İş Bankası Memur alım süreci

 • Başvuru
 • Genel Yetenek Testi
 • Mülakat
 • Belge hazırlama

aşamalarından oluşmaktadır. Tüm aşamalar sonucunda uygun bulunan adaylar, kadro
olanaklarımız doğrultusunda, Memur pozisyonunda görevlendirilecektir.

Başvuru

Sınava başvurular 11 Ağustos 2014 Pazartesi günü saat 10:00’a kadar sadece ik.isbank.com.tr adresinde yer alan İş Başvuru Formu üzerinden yapılabilecektir. Şubelerimiz veya Genel Müdürlük birimlerimiz aracılığıyla sınav başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

İş Başvuru Formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra, formun “Sınava Başvur” bölümü aracılığı ile sınav başvurusu yapılması gerekmektedir. Sistem, sadece aşağıda yer verilen başvuru koşullarını taşıyan adayların başvurusuna imkan vermektedir. Bu nedenle başvuru yapmak isteyen adayların öncelikle bu koşullara uygunluklarını kontrol etmeleri yararlı olacaktır. Sınava başvuruda bulunan adaylardan sadece uygun bulunanlara sınav daveti gönderilecektir. Sınav sürecinde adaylarımızla sağlıklı biçimde iletişime geçilebilmesi için başta e-posta adresi olmak üzere iletişim bilgilerinin güncel tutulması önem taşımaktadır.

Başvuru yaparken kendileri hakkında gerçek dışı bilgiler veren adaylar, söz konusu durumun alım sürecinin hangi aşamasında fark edildiğine bakılmaksızın süreç dışında bırakılacaklardır.

İŞ BANKASI MEMUR ALIM SINAVI
Sınav Yöntemi

Sınavın ilk aşaması “Genel Yetenek Testi”dir. İlk aşama sonucunda uygun bulunan adaylar ileriki bir tarihte gerçekleştirilecek olan mülakata katılmaya hak kazanacaktır.

Sınav Tarihi ve Yeri

Sınav 17 Ağustos 2014 Pazar günü ANTALYA, DENİZLİ, GAZİANTEP, KAYSERİ, KONYA ve TRABZON illerinde yapılacaktır. 3

Sınav Davetleri

Sınav ile ilgili tüm davet ve duyurular 12 Ağustos 2014 Salı günü saat 18:00’den itibaren İş Başvuru Formunda yer alan Başvuru Durum Takip alanından yapılacaktır. Bu tarihten itibaren Başvuru Durum Takip alanının kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

Belge Hazırlama

Yukarıda belirtilen işe alım süreci sonucunda uygun bulunan adaylara, Bankamız ihtiyaçları
doğrultusunda görev teklifi yapılarak, işe alım aşamasının bir parçası olan belge hazırlama
süreci başlatılacaktır. Bu belgeler üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda uygun
bulunan adayların işe alımı gerçekleşecektir.

İş Bankası Memur Alım Sınavı Başvuru Koşulları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 17 Ağustos 1984 ve sonrasında doğmuş olmak
 • Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Bayburt, Burdur, Denizli, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Konya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Rize, Şanlıurfa ve Yozgat illerinde ikamet ediyor olmak
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak
 • Affa uğranmış olunsa dahi, herhangi bir suçtan dolayı hapis cezasına hüküm giymemiş olmak
 • Herhangi bir kurum ya da kuruluşa karşı zorunlu hizmet yükümlülüğü taşımamak
 • Erkek adaylar için eylemli askerlik görevini tamamlamış olmak ya da en erken 30 Kasım 2015 tarihine kadar tecilli ya da muaf olmak
 • Sağlık durumu Türkiye’nin her yerinde görev yapmaya elverişli olmak (İşe alım aşamasında tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alınacak Sağlık Kurulu Raporu ile  belgelenecektir.)
 • Bankamızın daha önce düzenlediği Memur, Operasyon Elemanı, Operasyon Destek Elemanı ve Çağrı Merkezi sınavlarından herhangi birinin mülakat ve değerlendirme merkezi aşamasında başarısız sayılmamış olmak
 • 17 Ağustos 2014 tarihi itibariyle, üniversitelerin, 4 yıllık eğitim veren aşağıdaki bölümlerinden mezun olmuş olmak (Aşağıda belirtilen ilgili bölümlerin yetkili makamlarca tanınmış, yabancı ülkelerdeki eşitlerinden mezun olup bu durumu belgeleyebilen adayların da başvuruları kabul edilmektedir.)
 • ELEMAN ARAYAN BANKALAR
 • güvenlik görevlisi arayan bankalar
 • guvenlik arayan bankalar
Memur Haberleri,

Memura, SGK sitesinden borç çıktı

memura sgk sitesinden borç çıktı
Kamu çalışanlarının dikkatine !

SGK Başkanlığı internet sitesini ziyaretim sırasında tesadüfen GSS Prim Borcu Sorgusunda adıma 01.01.2012-01.07.2012 tarihlerini kapsayan 642,04 TL ana para + 164,25 TL faiz olmak üzere toplamda 806,29 TL GSS Prim Borcu (5510 say. Kanun/60.madde (g) bendinin 2 nolu alt bendi) tahakkuk ettirildiğini öğrendim.

Kurumla (Alo 170) irtibata geçerek şahsımın 1985 yılından buyana 657 sayılı DMK’na tabi olduğunu, kamu çalışanlarının böyle bir prim borcumun olmaması gerektiğini anlatım.

SGK Başkanlığı’na ve bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğü’ne durumun düzeltilmesi amaçlı bir dilekçe gönderilmesi gerektiğini söylediler.

Hatanın düzeltilmesini içeren müracaat dilekçesini 08.07.2014 tarihinde faks yoluyla ilettim. İnşallah, hata düzeltilir ve bir daha tekrarlanmaz.

Tüm memur arkadaşlara tavsiyem lütfen sizlerde GSS Primleri ile ilgili durumunuz hakkında adı geçen kurumun web adresinden sorgulama yaparak bilgilenebilirsiniz.

Mustafa DEĞER

Başka bir ziyaretçimizin SGK’ya attığı mail

İyi çalışmalar, kendim 2011 nisan ayından beri AFAD Bünyesinde çalışan bir memurum. 2012 yılından sonra çıkan GSS Prim olayı beni hiç bir şekilde etkilememesine rağmen önce bana 1500 tl tutarında borç çıkardılar, sonra ben kendim bizzat SGK Mamak İl Müdürlüğüne gidip sildirdim. borcumu sıfırladılar. 2 ay geçtikten sonra bir daha baktığımda o sıfırlanmış olan borcumun tekrar 1500 tl tutarında olduğunu gördüm. tekrar o kadar iş yoğunluğumda SGK Mamak İl Müdürlüğüne gittim. tekrar sildirdim bu sefer hepsini silmediler. neymiş 8 gün askerden sonra göreve geç başlamışım. bu bahane ile bana 50 tl borç çıkardılar. SGK beni tam 3 kere üst üste mağdur etti. hiçbir ilgim olmamasına rağmen kaç defa hastalandığım halde hastaneye gidemedim. SGK işini yapmamakta ve gereksiz olarak insanlara borç çıkararak kişileri mağdur etmektedir. Vatani görevimi yaptığım sürede dahi bana borç çıkarmaktadır. 50 tl’lik borc haksız olarak çıkarılmıştır ve artık bana SGK’nin borç çıkarmasını istemiyorum. çünkü kendimin her ay sigortam düzenli olarak yatmaktadır. sizi bimer’e şikayet ettim. ilginize arz eder iyi çalışmalar dilerim.. (memurlar)

Memur adaylarına kontenjan müjdesi
Memur Haberleri,

Memur adaylarına kontenjan müjdesi

Devlet Personel Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 2014 memur kontenjanlarında önceki yıllara göre artış oluncağının müjdesi verildi.

2014 yılı için DPB’den memur adaylarına kontenjanları artacağını duyurdu. Memur alımı için ek kontenjanlara bütçe ayırırdı.

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Uyarınca Verilebilecek Açıktan Atama ve Nakil Sayılarına İlişkin yazı

Memur adaylarına kontenjan müjdesi

Rüyada Cibinlik Görmek
Memur Haberleri,

Memurlar ek iş yapabilir mi?

Memurlar ek iş yapabilir mi? Memurlar hangi ek işleri yapabilir? Memurların iş ve işlemlerini düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurlar ticari kazanç sağlayacakları başka bir işte çalışabilirler mi? Memurların başka işte çalışma şartları nelerdir? Bu sorunun cevabını Ekrem Aytar veriyor..

Memuriyete başladığım 90’lı yıllarda memurların ihtiyaçları, istekleri ve de hayalleri galiba çok da gelişmiş değildi. Memurlar genel olarak bir ev, kuş serisinden bir araba ve de üzerine olabilirse bir de yazlık hayal ederlerdi. Bilmem yanılıyor muyum? Tabi çocuklarının eğitimi de bunların tuzu biberiydi. Çünkü memurların babalarının hazır iş yerleri, çocuklarına bırakacak hanları ve de hamamları yoktu. Bu nedenle her memur çocuğu okumalı, iyi bir eğitim almalı ve ebeveynleri gibi devletin kademelerinden birinde görev almalıydı.

Şu an takvim yaprakları 2013’lü yıllarda. Memurların ihtiyaç, istek ve hayalleri de toplumun diğer fertleri gibi yön değiştirmiş bulunmakta. Memurlar yine her Türk vatandaşının genel temayülü olduğu üzre dünyada mekân yani bir ev talep etmeye devam ediyor. Ne hikmet ise 90’lı yıllarda nasıl başardılar ise memurlar hâlâ üstün gayretleri sonucu bu isteklerine bir şekilde ulaşıyorlar. Araba desen o zaten olmazsa olmazlardan gibi geliyor. Çünkü çocukların servisi, hafta içi ve hafta sonu alış verişi, vazgeçilmezlerimizden piknik keyfi, acil bir durumda sanki ticari araçların kıtlığına kıran girmiş gibi illa da özel araç isteği… Tabi artık 90’ların kuş serilerine itibar eden memur bulmak nerede ise yok gibi. Çocukların eğitimi meselesi ise üzerine yurtdışı eğitim, dil eğitimi, yüksek lisans… gibi halkalar eklenerek katlanarak  devam ediyor. Fakat devlet kademesinde çalışma şartı sanki biraz gevşemiş gibi. Yazlık isteği de yerini her yıl farklı yerlerde yapılan daha rahat tatillere bırakmış durumda.

Bu ihtiyaç, istek ve talepler 90’larda memurlara nasıl ulaşılmaz görünüyor ise, günümüzde de malum memur maaşları ile pek de ulaşılır gibi görünmüyor.İhtiyaç, istek ve hayaller çok, gelir az ise ne yapmak gerek; evet bildiniz tabi ki geliri artırmak bunun için de çalışanların ek iş yapmaları gerek. İşte bu noktada da kanun ve yönetmelikler devreye giriyor.

Memurların iş ve işlemlerini düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır. Bu kanunun 28. Madde’si şöyledir. “(Değişik madde: 30/05/1974 – KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/05/1975-1897/1 md.) Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik fıkra: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.”

Devlet memurlarının ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları konusu Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı Hak Arama Rehberi adlı kitapta ise çalışılabilecek alanlar olarak şöyle açıklanmıştır. “Memurların anonim şirket kuruculuğu ve ortaklığı ticaret yasağı kapsamında değerlendirilmemektedir. Ancak memurlar bu şirketlerde yönetici olamaz; genel müdür, sorumlu müdür gibi pozisyonlara gelemezler. Limitet şirketler hakkında 657 sayılı Kanun’un 28’inci maddesinde bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, mevcut mevzuat çerçevesinde devlet memurlarının limitet ve anonim şirketlerin ortağı olmaları hususunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. (Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, devlet memurlarının limitet şirket ortağı olamayacağı yönündeki görüşünü 1997 yılında değiştirmiş ve memurların limitet şirket ortağı olabileceği yönünde görüşler vermiştir.) Danıştay 12. Dairesi’nin 28/4/2003 tarihli ve 2002/3538 Esas, 2003/1197 sayılı kararında limitet şirket ortağı olan memurun disiplin cezası almasının hukuka uygun olmadığına karar vermiştir. “Limitet şirket ortağı olmanın ticaretle uğraşmak sayılamayacağından, 657 sayılı Kanun’un 12/D-h maddesine göre disiplin cezası verilemez. Davacının şirkette sadece ortak konumunda olduğundan ve 657 sayılı Kanun’da limitet şirket ortağı olmayı yasaklayan bir hüküm de bulunmadığından ticaretle uğraştığı gerekçesiyle davacının bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”

 Köşe Yazarlığı ve Kitap Yazma

657 sayılı Kanun’da memurların köşe yazısı yazamayacağı, kitap yayınlayamayacağı şeklinde bir düzenleme bulunmamaktadır. Görevleriyle ilgili olmayan konularda gazete ve internet sitesi gibi yayın organlarında yazı yazmak, kitap eseri yayınlamak mümkündür. Buradaki ölçü, kazanç getirici bir esnaflık, tacirlik gibi bir faaliyet içerisine girilmemesidir. Örneğin bir internet sitesinin sahibi olan şirkette, memur genel müdür olamayacaktır ancak o internet sitesinde yazı yazabilecek ve şirke te ortak olabilecektir. Her halükarda köşe yazarlığı, kitap yayınlamak gibi faaliyetlerin 657 sayılı Kanun’un 15’inci maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği, bu madde kapsamında değerlendirilse dahi kamu göreviyle ve kamu görevlerinin yürütülmesiyle ilgili konular hariç olmak üzere 15’inci madde gereğince ilgili valilik olurunun da aranmayacağı açıktır.

Nitekim Devlet Personel Başkanlığı’nın 29/03/2010 tarihli ve B.02.1.DPB.0.12.-647.02-5574 sayılı görüşünde de “…Devlet memuru olarak görev yapan personelin dergide“bir hizmet akdine bağlı olarak” köşe yazarlığı yapamayacağı ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Basına bilgi veya demeç verme” başlıklı 15 inci maddesine aykırılık teşkil edecek nitelikte bilgi açıklamamak kaydıyla, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser çıkarabilmesinin mümkün olduğu değerlendirilmektedir.” denilmiştir.”

Değerli memur arkadaşlar her şeye rağmen hayallerinizin peşinde koşmaya devam.

Memur Haberleri,

Uzman Erbaşlar nasıl memur olabilir?

Uzman Erbaşlar nasıl memur olabilir

Uzman Erbaşlar nasıl memur olabiliyor? Kaç yıl hizmet süresi geçmelidir?

Uzman erbaş olarak görev yaparken sözleşmesini kendi isteğiyle fesih edenlerin devlet memuru olmak için hangi şartları sağlaması gerekiyor?

Devlet Personel Başkanlığı’nın söz konusu durum için yayınladığı 26/11/2013 tarih ve 23401 sayılı görüş yazısına bakmak gerekiyor.Uzman erbaş olarak görev yaparken ve sözleşmesini kendi isteğiyle fesih edenlerin kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanabilmesi için 3269 sayılı kanuna tabi olarak kaç yıl hizmet yapması gerektiği Devlet Personel Başkanlığının yukarıda verilen tarih ve sayılı görüş yazılarında ayrıntılarıyla mevcut.

3269 sayılı uzman erbaş kanunun 5.maddesinde uzman erbaşlar için “Uzman erbaşlar 2 yıldan az olmamak ve 5 yıldan çok olmamak kaydıyla sözleşme yaparak göreve başlarlar ve emekli sandığına tabidirler”ifadesi bulunmaktadır.Uzman erbaşların emekli sandığına tabi olması onların belirli süre fiili hizmet yapmaları durumunda devlet memuru olarak görev yapmalarına olanak sağlar.

Yukarıdaki durum göz önüne alınarak 31/07/2013 tarihli 28724 sayılı resmi gazete yayımlanan ve devlet personel başkanlığının 23401 sayılı 26/11/2013 tarihli görüş yazıları doğrultusunda sözleşmeli erbaşların “Sözleşmeli er ve erbaş olarak en az yedi yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanırlar” ifadesi doğrultusunda kamu kurumlarına devlet memuru olarak ataması yapılmaktadır.

Yukarıdaki ifadelerden de anlaşılacağı üzere sözleşmeli er ve erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarına devlet memuru olarak atanabilmesi için en az 7 yıl boyunca fiili olarak bu görevlerini yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Memur Haberleri,

Hangi memur ne kadar ek ikramiye alacak?

Başbakanlık’taki tasarıya doğrultusunda, memurlar emekliğe ayrılırken, 30 yıldan değil 35 yıldan ikramiye alacak. Peki yeni düzenleme doğrultusunda memur emeklilerin net maaş ve ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte ikramiye müjdesinin detayları…

Başbakanlık’taki tasarıya doğrultusunda, memurlar emekliğe ayrılırken, 30 yıldan değil 35 yıldan ikramiye alacak. Peki yeni düzenlemedoğrultusunda memur emeklilerin net maaş ve ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte ikramiye müjdesinin detayları…

Memurlara ikramiye müjdesi yakında hayata geçiyor. 30 yıldan daha fazla çalışarak emekliye ayrılacak memurların ikramiyesi artırılıyor.

Mart’ta gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bu düzenlemenin ve uzlaşma sağlanan diğer 8 maddenin yer aldığı kanun taslağı, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek imzaya açılacak.

HAKSIZLIK BİTİYOR

Mevcut uygulamada, emekli ikramiyeleri hesaplanırken, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olanların sadece 30 yıllık hizmetleri dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. 30 yıldan fazla memuriyet yapanlar, daha fazla ikramiye elde edemiyor. Memurlar bu duruma tepki gösteriyordu. Yapılacak düzenlemeyle 30 yıllık sınır 35 yıla çıkarılacak. 30 yıldan fazla memuriyeti olanların ikramiyelerinde kademeli olarak 35 yıla kadarki çalışmalarının dikkate alınmasıamaçlanıyor. Peki yeni düzenlemeyle birlikte memur emeklilerinin alacaklarıemekli aylık ve emekli ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte net ikramiye miktarları…

GENEL MÜDÜR, REKTÖR GİBİ EK GÖSTERGELERİ 6400, MAKAM TAZMİNATLARI 7000 VE TEMSİL TAZMİNATLARI DA 17000 OLAN ÜNVANLAR

HİZMET YILI AYLIK İKRAMİYE

30 4556 95060

MÜHENDİS, MİMAR, DOKTOR (¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2018 64685

27 2071 69860

ŞUBE MÜDÜRÜ, UZMAN, ŞEF, MEMUR, POLİS MEMURU, ÇARŞI MAHALLE BEKÇİSİ, İTFAİYECİLER(¼ 2200 EK GÖSTERGE OLAN YÜKSEKOKUL MEZUNU UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1591 51017

27 1633 55098

30 1698 61222
2. DERECE 6. KADEMEYE, EK GÖSTERGE RAKAMLARI 1100 OLAN DİĞER MEMURLARDANYÜKSEKOKUL MEZUNU OLMAYANLAR

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1349 43299

27 1388 46762

30 1440 51958
GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, BAKANLIK MÜSTAKİL DAİRE BAŞKANLARI, I. HUKUK MÜŞAVİRLERİ, BAKANLIK İL MÜDÜRLERİ, GELİR İDARESİDAİRESİ BAŞKANI, VERGİ DAİRESİ BAŞKANI, TEFTİŞ KURULU BAŞKANI

(¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 12000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2979 64684

27 3032 69859

30 3122 77621
DAİRE BAŞKANLARI (¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 10000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREVTAZMİNATI OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2818 64684

30 3067 77621

32 3006 77621
BAKANLIK ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ, BASIN VE HALKLAİLİŞKİLER MÜŞAVİRİ, SAVUNMA SEKRETERİ, CEZAEVİ MÜDÜRÜ, NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRÜ, OKUL MÜDÜRÜ,ÖĞRETMEN, MÜZE MÜDÜRÜ, ÜNİVERSİTE GENEL SEKRETER YARDIMCISI, BANKA ŞUBEMÜDÜRLERİ,

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1640 52557

27 1682 56762

30 1748 63069
PROFESÖRLER – 4 YILINI TAMAMLAMIŞ OLANLAR –

(¼ 6400 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 21000 MAKAM TAZMİNATI VE TEMSİL TAZMİNATI OLANPROFESÖRLER)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 4317 95061

34 4449 95061

38 4581 95061
DOÇENT ÜNVANINDA BULUNANLAR (EK GÖSTERGELERİ 4800 OLAN, MAKAM TAZMİNATLARI VE GÖREV TAZMİNATLARI 10000 ÜZERİNDEN HESAPLANANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3004 70652

30 3150 84782

BİRİNCİ SINIF MÜLKİ İDARE AMİRLERİ
(¼ 5800 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 16000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI OLAN ÜNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 3696 87092

34 3816 87092

38 3937 87092
KAYMAKAMLAR (EK GÖSTERGELERİ 4800, MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI 12000 OLANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 3312 84782
SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFINDA GÖREV YAPANLARA ÖDENEN EMEKLİ AYLIK VE İKRAMİYETUTARLARI;

Uzman Tabip, Tabip, Diş Hekimi, Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Biyolog, Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda uzmanlık belgesi alanlar veya bu dallardauzmanlık unvanını doktora aşaması ile kazanmış bulunanlar için;

DERECE /KADEME— EK GÖSTERGE— HiZMET YILI—AYLIK —İKRAMiYE

1/4 3600 20 1877 51593

1/4 3600 26 2044 67272

1/4 3600 30 2151 77621

DİĞER SAĞLIK BİLİMLERİ LİSANSİYERİ GRUBUNDA OLANLAR İÇİN;

DERECE /KADEME— EK GÖSTERGE —HiZMET YILI—AYLIK —İKRAMiYE

1/4 3000 20 1524 41892

1/4 3000 26 1660 54659

1/4 3000 30 1748 63069

2/3 2200 20 1466 40298

2/3 2200 25 1576 50565
KADROLARI SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFINDA OLANLARDAN YUKARIDA SAYILANLAR DIŞINDA KALANLARDAN YÜKSEKÖĞRENİM GÖRENLER İÇİN;

DERECE /KADEME—- EK GÖSTERGE—- HiZMET YILI—AYLIK —İKRAMiYE

1/4 2200 20 1480 40660

1/4 2200 26 1612 53058

1/4 2200 30 1698 61221

2/3 1600 20 1311 34985

2/3 1600 25 1370 43924ALBAY (Derece-kademe : ¼ ek gösterge : 4800 makam, görev tazminatı : 13000)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3244 70652

30 3391 84782

32 3450 84782

KIDEMLİ ALBAY (Derece-kademe : 1/4 ek gösterge : 5800 makam, görev tazminatı: 16000)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3545 72577

30 3697 87092

32 3756 87092

2014 yılı net emekli maaş ve ikramiyeleriYARBAY (Derece-kademe : 1/3 ek gösterge : 3600 makam, görev tazminatı: 10000)
HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE
25 2815 64569
30 2950 77483
32 3002 77483
Diğer subaylar ile astsubaylardan birinci dereceye yükselmiş bulunanlar (1.DERECE 1.KADEME)

ek gösterge rakamları: 3600

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2007 64338

30 2140 77205

32 2194 77205

Diğer subaylar ile astsubaylardan ikinci derecede bulunanlar (2.DERECE 3.KADEME)

Ek gösterge rakamları: 3000

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1625 52105

30 1733 62526

32 1777 62526

 • polise ikramiye müjdesi
Memur Haberleri,

2014 zamlı memur maaşları ne kadar?

memur maaşları 2014
2014 yılında memurlar ne kadar maaş alacak? İşte zamlı memur maaşları

Toplu sözleşme görüşmelerine göre 2.6 milyon memurla, 1.9 milyon memur emeklisi, katsayı artışı ve enflasyon farkı ödemesiyle yeni yıla çifte zamla girecek.

İşte Ocak-Aralık 2014 döneminde emekli aylığı alan memurların emekli aylık tutarları ile Ocak-Aralık 2014 döneminde aylık bağlanacak memurların emekli aylık ve ikramiye tutarları…

-Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanının aylıkları 50 yıllık hizmet süresi üzerinden hesaplanmıştır.

-Aylıklara ek ödeme, makam, temsil ve görev tazminatı tutarları dahildir.

GENELKURMAY BAŞKANI

50 YIL: 11.611,13

25 YIL İKRAMİYE: 94.950,90

30 YIL İKRAMİYE: 113.941,07

KUVVET KOMUTANI

50 YIL: 9.949,62 TL

25 YIL İKRAMİYE:93.799,03

30 YIL İKRAMİYE: 112.558,84

ORGENERAL-ORAMİRAL

50 YIL: 8.971,13

25 YIL İKRAMİYE: 85.735,98

30 YIL İKRAMİYE: 102.883,17

KORGENERAL-KORAMİRAL

50 YIL: 8.442,09

25 YIL İKRAMİYE: 84.968,07

30 YIL İKRAMİYE: 101.961,68

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI

25 YIL5.917,39

26 YIL5.956,89

27 YIL5.996,38

28 YIL6.035,88

29 YIL6.075,38

30 YIL6.114,88

31 YIL6.154,38

32 YIL6.233,38

33 YIL6.193,88

34 YIL6.272,88

35 YIL6.312,38

40 YIL6.509,88

45 YIL6.707,38

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 94.950,90

30 YIL İKRAMİYE113.941,07

BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI

25 YIL5.470,15

26 YIL5.505,82

27 YIL5.541,49

28 YIL5.577,15

29 YIL5.612,82

30 YIL5.648,49

31 YIL5.684,15

32 YIL5.719,82

33 YIL5.755,48

34 YIL5.791,15

35 YIL5.826,82

45 YIL6.183,48

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 85.735,98

30 YIL İKRAMİYE102.883,17

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI

25 YIL 5.270,50

26 YIL 5.306,16

27 YIL5.341,83

28 YIL5.377,50

29 YIL5.413,16

30 YIL5.448,83

31 YIL5.484,50

32 YIL5.520,16

33 YIL5.555,83

34 YIL5.591,49

35 YIL5.627,16

40 YIL5.805,49

45 YIL5.983,8250 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 85.735,98

30 YIL İKRAMİYE102.883,17

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ

25 YIL5.629,88

26 YIL5.665,55

27 YIL5.701,21

28 YIL5.736,88

29 YIL5.772,54

30 YIL5.736,88

31 YIL5.843,88

32 YIL5.879,54

33 YIL5.915,21

34 YIL5.950,88

35 YIL5.986,54

40 YIL6.164,87

45 YIL6.343,20

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 85.735,98

30 YIL İKRAMİYE102.883,17

BAKANLIK MÜSTEŞARI,VALİ, BÜYÜKELÇİ, MGK GENEL SEKRETERİ

25 YIL4.967,02

26 YIL5.002,37

27 YIL5.037,71

28 YIL5.073,06

29 YIL5.108,41

30 YIL5.143,75

31 YIL5.179,10

32 YIL5.214,45

33 YIL5.249,79

34 YIL5.285,14

35 YIL5.320,49

40 YIL5.497,22

45 YIL5.673,95

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 84.968,07

30 YIL İKRAMİYE 101.961,68

YARGITAY CUMHURİYET BAŞ SAVCI VEKİLİ

25 YIL4.727,43

26 YIL4.762,78

27 YIL4.798,13

28 YIL4.833,47

29 YIL4.868,82

30 YIL4.904,17

31 YIL4.939,51

32 YIL4.974,86

33 YIL5.010,21

34 YIL5.045,55

35 YIL5.080,90

40 YIL5.257,63

45 YIL5.434,37

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 84.968,07

30 YIL İKRAMİYE101.961,68

YÜKSEK ÖĞRETİM YÜRÜTME VE DENETLEME KURUL ÜYELERİ

25 YIL4.328,12

26 YIL4.363,47

27 YIL4.398,81

28 YIL4.434,16

29 YIL4.469,51

30 YIL4.504,85

31 YIL4.540,20

32 YIL4.575,55

33 YIL4.610,89

34 YIL4.646,24

35 YIL4.681,59

40 YIL4.858,32

45 YIL5.035,05

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 84.968,07

30 YIL İKRAMİYE101.961,68

YARGITAY DANIŞTAY ÜYELERİ,1.SINIF HAKİM VE SAVCILAR

25 YIL4.567,71

26 YIL4.603,05

27 YIL4.638,40

28 YIL4.673,75

29 YIL4.709,09

30 YIL4.744,44

31 YIL4.779,79

32 YIL4.815,13

33 YIL4.850,48

34 YIL4.885,83

35 YIL4.921,17

40 YIL5.097,91

45 YIL5.274,64

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 84.968,07

30 YIL İKRAMİYE101.961,68

TÜMGENERAL-TÜMAMİRAL

25 YIL4.577,69

26 YIL4.611,04

27 YIL4.644,39

28 YIL4.677,74

29 YIL4.711,09

30 YIL4.744,44

31 YIL4.777,79

32 YIL4.811,14

33 YIL4.844,49

34 YIL4.877,84

35 YIL4.911,19

40 YIL5.077,94

45 YIL5.244,69

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 80.168,63

30 YIL İKRAMİYE96.202,35

EM.GN.MD

25 YIL4.417,96

26 YIL4.451,31

27 YIL4.484,66

28 YIL4.518,01

29 YIL4.551,37

30 YIL4.584,72

31 YIL4.618,07

32 YIL4.651,42

33 YIL4.684,77

34 YIL4.718,12

35 YIL4.751,47

40 YIL4.918,22

45 YIL5.084,97

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 80.168,63

30 YIL İKRAMİYE96.202,35

TUĞGENERAL-TUĞAMİRAL

25 YIL 4.382,03

26 YIL4.414,90

27 YIL4.447,77

28 YIL4.480,64

29 YIL4.513,51

30 YIL4.546,38

31 YIL4.579,25

32 YIL4.612,12

33 YIL4.644,99

34 YIL4.677,87

35 YIL4.710,74

40 YIL4.875,09

45 YIL5.039,45

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 79.016,76

30 YIL İKRAMİYE94.820,12

GENEL MÜDÜR-REKTÖR

25 YIL 4.382,03

26 YIL4.414,90

27 YIL4.447,77

28 YIL4.480,64

29 YIL4.513,51

30 YIL4.546,38

31 YIL4.579,25

32 YIL4.612,12

33 YIL4.644,99

34 YIL4.677,87

35 YIL4.710,74

40 YIL4.875,09

45 YIL5.039,45

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 79.016,76

30 YIL İKRAMİYE94.820,12

DEVL.PLAN.TEŞ.GEN.SEK.

25 YIL 4.382,03

26 YIL4.414,90

27 YIL4.447,77

28 YIL4.480,64

29 YIL4.513,51

30 YIL4.546,38

31 YIL4.579,25

32 YIL4.612,12

33 YIL4.644,99

34 YIL4.677,87

35 YIL4.710,74

40 YIL4.875,09

45 YIL5.039,45

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 79.016,76

30 YIL İKRAMİYE94.820,12

PROFESÖR (4 YIL)

25 YIL4.142,44

26 YIL4.175,31

27 YIL4.208,18

28 YIL4.241,05

29 YIL4.273,92

30 YIL4.306,79

31 YIL4.339,66

32 YIL4.372,54

33 YIL4.405,41

34 YIL4.438,28

35 YIL4.471,15

40 YIL4.635,50

45 YIL4.799,86

50 YIL-

25 YIL İKRAMİYE 79.016,76

30 YIL İKRAMİYE94.820,12

PROFESÖR (3 YIL)

25 YIL3.905,85
26 YIL3.935,56
27 YIL3.965,28
28 YIL3.994,99
29 YIL4.024,71
30 YIL4.054,43
31 YIL4.084,14
32 YIL4.113,86
33 YIL4.143,58
34 YIL4.173,29
35 YIL4.203,01
40 YIL4.351,59
45 YIL4.500,17
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 71.433,65
30 YIL İKRAMİYE85.720,38

KIDEMLİ ALBAY

25 YIL3.536,48
26 YIL3.566,60
27 YIL3.596,71
28 YIL3.626,83
29 YIL3.656,94
30 YIL3.687,06
31 YIL3.717,17
32 YIL3.747,29
33 YIL3.777,41
34 YIL3.807,52
35 YIL3.837,64
40 YIL3.988,22
45 YIL4.138,79
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 72.393,54
30 YIL İKRAMİYE 86.872,25

1.SINIF MÜLKİ İDARE AMİRİ

25 YIL3.536,48
26 YIL3.566,60
27 YIL3.596,71
28 YIL3.626,83
29 YIL3.656,94
30 YIL3.687,06
31 YIL3.717,17
32 YIL3.747,29
33 YIL3.777,41
34 YIL3.807,52
35 YIL3.837,64
40 YIL3.988,22
45 YIL4.138,79
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 72.393,54

30 YIL İKRAMİYE 86.872,25

BAŞBAKAN MÜŞAVİRLERİ

25 YIL3.506,53
26 YIL3.536,25
27 YIL3.565,96
28 YIL3.595,68
29 YIL3.625,40
30 YIL3.655,11
31 YIL3.684,83
32 YIL3.714,55
33 YIL3.744,26
34 YIL3.773,98
35 YIL3.803,70
40 YIL3.952,28
45 YIL4.100,86br> 50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 71.433,65

30 YIL İKRAMİYE 85.720,38

ALBAY

25 YIL3.237,00
26 YIL3.266,31
27 YIL3.295,63
28 YIL3.324,95
29 YIL3.354,26
30 YIL3.383,58
31 YIL3.412,90
32 YIL3.442,22
33 YIL3.471,53
34 YIL3.500,85
35 YIL3.530,17
40 YIL3.676,75
45 YIL3.823,34
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 70.473,76
30 YIL İKRAMİYE 84.568,52

KAYMAKAM-BAŞKONSOLOS

25 YIL3.157,13
26 YIL3.186,45
27 YIL3.215,77
28 YIL3.245,08
29 YIL3.274,40
30 YIL3.303,72
31 YIL3.333,04
32 YIL3.362,35
33 YIL3.391,67
34 YIL3.420,99
35 YIL3.450,30
40 YIL3.596,89
45 YIL3.743,47
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 70.473,76
30 YIL İKRAMİYE84.568,52

DOÇENTLER

25 YIL 2.997,41
26 YIL3.026,72
27 YIL3.056,04
28 YIL3.085,36
29 YIL3.114,68
30 YIL3.143,99
31 YIL3.173,31
32 YIL3.202,63
33 YIL3.231,94
34 YIL3.261,26
35 YIL3.290,58
40 YIL3.437,16
45 YIL3.583,75
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 70.473,76
30 YIL İKRAMİYE84.568,52

E.H.TEFTİŞ.KUR.BŞK.POLİS AKADEMİSİ BAŞKANI EMNİYET GENEL MÜDÜR YARDIMCILARI- EMNİYET MÜDÜRLERİ(ANKARA-İSTANBUL-İZMİR)

25 YIL3.013,38
26 YIL3.040,78
27 YIL3.068,18
28 YIL3.095,58
29 YIL3.122,98
30 YIL3.150,38
31 YIL3.177,78
32 YIL3.205,18
33 YIL3.232,58
34 YIL3.259,98
35 YIL3.287,38
40 YIL3.424,39
45 YIL3.561,39
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 65.866,30
30 YIL İKRAMİYE79.039,56

GN.MD.YARD.BAKANLIK İL MD.LERİ-1.HUKUK MÜŞAVİRİ İL MÜFTÜSÜ (ANK.İST.İZM.)

25 YIL2.971,45
26 YIL2.998,29
27 YIL3.025,14
28 YIL3.051,98
29 YIL3.078,82
30 YIL3.105,66
31 YIL3.132,50
32 YIL3.159,34
33 YIL3.186,18
34 YIL3.213,02
35 YIL3.239,87
40 YIL3.374,07
45 YIL3.508,28
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 64.522,46
30 YIL İKRAMİYE77.426,95

DAİRE BAŞKANI– BAŞMÜFETTİŞ-YARBAY

25 YIL2.811,73
26 YIL2.838,57
27 YIL2.865,41
28 YIL2.892,25
29 YIL2.919,09
30 YIL2.945,93
31 YIL2.972,78
32 YIL2.999,62
33 YIL3.026,46
34 YIL3.053,30
35 YIL3.080,14
40 YIL3.214,35
45 YIL3.348,55
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 64.522,46

30 YIL İKRAMİYE77.426,95

KIDEMLİ BİNBAŞI

25 YIL2.013,10
26 YIL2.039,94
27 YIL2.066,78
28 YIL2.093,62
29 YIL2.120,47
30 YIL2.147,31
31 YIL2.174,15
32 YIL2.200,99
33 YIL2.227,83
34 YIL2.254,67
35 YIL2.281,51
40 YIL2.415,72
45 YIL2.549,93
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 64.522,46
30 YIL İKRAMİYE77.426,95

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ.-EĞT.MÜFT.

25 YIL2.013,10
26 YIL2.039,94
27 YIL2.066,78
28 YIL2.093,62
29 YIL2.120,47

30 YIL2.147,31
31 YIL2.174,15
32 YIL2.200,99
33 YIL2.227,83
34 YIL2.254,67
35 YIL2.281,51
40 YIL2.415,72
45 YIL2.549,93
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 64.522,46
30 YIL İKRAMİYE77.426,95

MÜHENDİS-DOKTOR-KD.BAŞÇAVUŞ

25 YIL2.013,10
26 YIL2.039,94
27 YIL2.066,78
28 YIL2.093,62
29 YIL2.120,47
30 YIL2.147,31
31 YIL2.174,15
32 YIL2.200,99
33 YIL2.227,83
34 YIL2.254,67
35 YIL2.281,51
40 YIL2.415,72
45 YIL2.549,93
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 64.522,46
30 YIL İKRAMİYE77.426,95

BÖLGE MÜDÜRÜ

25 YIL2.434,38
26 YIL2.456,19
27 YIL2.478,00
28 YIL2.499,81
29 YIL2.521,62
30 YIL2.543,43
31 YIL2.565,24
32 YIL2.587,05
33 YIL2.608,86
34 YIL2.630,67
35 YIL2.652,48
40 YIL2.652,48
45 YIL2.870,58
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 52.427,88

30 YIL İKRAMİYE62.913,45

BAKANLIK İL MÜDÜRÜ-ÖĞRETMEN

25 YIL1.635,75
26 YIL1.657,56
27 YIL1.679,37
28 YIL1.701,18
29 YIL1.722,99
30 YIL1.744,80
31 YIL1.766,61
32 YIL1.788,42
33 YIL1.810,23
34 YIL1.832,04
35 YIL1.853,85
40 YIL1.962,90
45 YIL2.071,95
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 52.427,88

30 YIL İKRAMİYE 62.913,45

ŞUBE MD.-HEMŞİRE (Y.OKUL)

25 YIL1.587,83
26 YIL1.609,00
27 YIL1.630,17
28 YIL1.651,35
29 YIL1.672,52
30 YIL1.693,69
31 YIL1.714,86
32 YIL1.736,03
33 YIL1.757,20
34 YIL1.778,37
35 YIL1.799,54
40 YIL1.905,40
45 YIL 2.011,25
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 50.892,06
30 YIL İKRAMİYE61.070,47

TEKNİKER

25 YIL1.346,45
26 YIL1.364,40
27 YIL1.382,35
28 YIL1.400,31
29 YIL1.418,26
30 YIL1.436,21
31 YIL1.454,16
32 YIL1.472,12
33 YIL1.490,07
34 YIL1.508,02
35 YIL1.525,97
40 YIL1.615,74
45 YIL1.705,50
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 43.155,37
30 YIL İKRAMİYE 51.786,44

VAİZ,HEMŞİRE

25 YIL1.304,52
26 YIL 1.321,91
27 YIL1.339,31
28 YIL1.356,70
29 YIL1.374,09
30 YIL1.391,49
31 YIL1.408,88
32 YIL1.426,27
33 YIL1.443,67
34 YIL1.461,06
35 YIL1.478,46
40 YIL1.565,42
45 YIL1.652,39
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 41.811,52
30 YIL İKRAMİYE 50.173,83

ŞEF

25 YIL1.308,43
26 YIL1.315,54
27 YIL1.332,85
28 YIL1.350,16
29 YIL1.367,47
30 YIL1.384,78
31 YIL1.402,09
32 YIL1.419,40
33 YIL1.436,71
34 YIL1.454,02
35 YIL1.471,33
40 YIL1.557,88
45 YIL1.644,43
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 41.609,95
30 YIL İKRAMİYE49.931,94

TEKNİSYEN

25 YIL1.308,43
26 YIL1.308,43
27 YIL1.323,63
28 YIL1.340,82
29 YIL1.358,01
30 YIL1.375,20
31 YIL1.392,39
32 YIL1.409,58
33 YIL1.426,77
34 YIL1.443,96
35 YIL1.461,15
40 YIL1.547,09
45 YIL1.633,04
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 41.321,98
30 YIL İKRAMİYE49.586,38

MEMUR

25 YIL1.308,43
26 YIL1.308,43
27 YIL1.308,43
28 YIL1.308,43
29 YIL1.311,95
30 YIL1.328,56
31 YIL1.345,16
32 YIL1.361,77
33 YIL1.378,38
34 YIL1.394,98
35 YIL1.411,59
40 YIL1.494,63
45 YIL1.577,66
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 39.920,54
30 YIL İKRAMİYE47.904,65

POLİS MEMURU

25 YIL1.687,83
26 YIL1.709,00
27 YIL1.730,17
28 YIL1.751,35
29 YIL1.772,52
30 YIL1.793,69
31 YIL1.814,86
32 YIL1.836,03
33 YIL1.857,20
34 YIL1.878,37
35 YIL1.899,54
40 YIL2.005,40
45 YIL2.111,25
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 50.892,06
30 YIL İKRAMİYE61.070,47

Polis Memuru

25 YIL1.408,43
26 YIL1.408,43
27 YIL1.423,63
28 YIL1.440,82
29 YIL1.458,01
30 YIL1.475,20
31 YIL1.492,39
32 YIL1.509,58
33 YIL1.526,77
34 YIL1.543,96
35 YIL1.561,15
40 YIL1.647,09
45 YIL1.733,04
50 YIL-
25 YIL İKRAMİYE 41.321,98
30 YIL İKRAMİYE49.586,38

Memur Haberleri,

Hangi memur ne kadar ek ikramiye alacak?

Başbakanlık’taki tasarıya doğrultusunda, memurlar emekliğe ayrılırken, 30 yıldan değil 35 yıldan ikramiye alacak. Peki yeni düzenleme doğrultusunda memur emeklilerin net maaş ve ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte ikramiye müjdesinin detayları…

Memurlara ikramiye müjdesi yakında hayata geçiyor. 30 yıldan daha fazla çalışarak emekliye ayrılacak memurların ikramiyesi artırılıyor.

Başbakanlık’taki tasarıya doğrultusunda, memurlar emekliğe ayrılırken, 30 yıldan değil 35 yıldan ikramiye alacak. Peki yeni düzenleme doğrultusunda memur emeklilerin net maaş ve ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte ikramiye müjdesinin detayları…

Memurlara ikramiye müjdesi yakında hayata geçiyor. 30 yıldan daha fazla çalışarak emekliye ayrılacak memurların ikramiyesi artırılıyor.

Mart’ta gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bu düzenlemenin ve uzlaşma sağlanan diğer 8 maddenin yer aldığı kanun taslağı, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek imzaya açılacak.

HAKSIZLIK BİTİYOR
Mevcut uygulamada, emekli ikramiyeleri hesaplanırken, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olanların sadece 30 yıllık hizmetleri dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. 30 yıldan fazla memuriyet yapanlar, daha fazla ikramiye elde edemiyor. Memurlar bu duruma tepki gösteriyordu. Yapılacak düzenlemeyle 30 yıllık sınır 35 yıla çıkarılacak. 30 yıldan fazla memuriyeti olanların ikramiyelerinde kademeli olarak 35 yıla kadarki çalışmalarının dikkate alınması amaçlanıyor. Peki yeni düzenlemeyle birlikte memur emeklilerinin alacakları emekli aylık ve emekli ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte net ikramiye miktarları…

GENEL MÜDÜR, REKTÖR GİBİ EK GÖSTERGELERİ 6400, MAKAM TAZMİNATLARI 7000 VE TEMSİL TAZMİNATLARI DA 17000 OLAN ÜNVANLAR

HİZMET YILI AYLIK İKRAMİYE

30 4556 95060

MÜHENDİS, MİMAR, DOKTOR (¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2018 64685

27 2071 69860

ŞUBE MÜDÜRÜ, UZMAN, ŞEF, MEMUR, POLİS MEMURU, ÇARŞI MAHALLE BEKÇİSİ, İTFAİYECİLER(¼ 2200 EK GÖSTERGE OLAN YÜKSEKOKUL MEZUNU UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1591 51017

27 1633 55098

30 1698 61222

2. DERECE 6. KADEMEYE, EK GÖSTERGE RAKAMLARI 1100 OLAN DİĞER MEMURLARDANYÜKSEKOKUL MEZUNU OLMAYANLAR

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1349 43299

27 1388 46762

30 1440 51958

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, BAKANLIK MÜSTAKİL DAİRE BAŞKANLARI, I. HUKUK MÜŞAVİRLERİ, BAKANLIK İL MÜDÜRLERİ, GELİR İDARESİ DAİRESİ BAŞKANI, VERGİ DAİRESİ BAŞKANI, TEFTİŞ KURULU BAŞKANI

(¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 12000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2979 64684

27 3032 69859

30 3122 77621

DAİRE BAŞKANLARI (¼ 3600 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 10000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREVTAZMİNATI OLAN UNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2818 64684

30 3067 77621

32 3006 77621

BAKANLIK ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ, BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRİ, SAVUNMA SEKRETERİ, CEZAEVİ MÜDÜRÜ, NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRÜ, OKUL MÜDÜRÜ,ÖĞRETMEN, MÜZE MÜDÜRÜ, ÜNİVERSİTE GENEL SEKRETER YARDIMCISI, BANKA ŞUBEMÜDÜRLERİ,

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1640 52557

27 1682 56762

30 1748 63069

PROFESÖRLER – 4 YILINI TAMAMLAMIŞ OLANLAR –

(¼ 6400 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 21000 MAKAM TAZMİNATI VE TEMSİL TAZMİNATI OLANPROFESÖRLER)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 4317 95061

34 4449 95061

38 4581 95061

DOÇENT ÜNVANINDA BULUNANLAR (EK GÖSTERGELERİ 4800 OLAN, MAKAM TAZMİNATLARI VE GÖREV TAZMİNATLARI 10000 ÜZERİNDEN HESAPLANANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3004 70652

30 3150 84782

BİRİNCİ SINIF MÜLKİ İDARE AMİRLERİ

(¼ 5800 EK GÖSTERGE OLAN, AYRICA 16000 MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI OLAN ÜNVANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 3696 87092

34 3816 87092

38 3937 87092

KAYMAKAMLAR (EK GÖSTERGELERİ 4800, MAKAM TAZMİNATI VE GÖREV TAZMİNATI 12000 OLANLAR)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

30 3312 84782

SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFINDA GÖREV YAPANLARA ÖDENEN EMEKLİ AYLIK VE İKRAMİYETUTARLARI;

Uzman Tabip, Tabip, Diş Hekimi, Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Biyolog, Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda uzmanlık belgesi alanlar veya bu dallardauzmanlık unvanını doktora aşaması ile kazanmış bulunanlar için;

DERECE /KADEME— EK GÖSTERGE— HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

1/4 3600 20 1877 51593

1/4 3600 26 2044 67272

1/4 3600 30 2151 77621

DİĞER SAĞLIK BİLİMLERİ LİSANSİYERİ GRUBUNDA OLANLAR İÇİN;

DERECE /KADEME— EK GÖSTERGE —HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

1/4 3000 20 1524 41892

1/4 3000 26 1660 54659

1/4 3000 30 1748 63069

2/3 2200 20 1466 40298

2/3 2200 25 1576 50565

KADROLARI SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFINDA OLANLARDAN YUKARIDA SAYILANLAR DIŞINDA KALANLARDAN YÜKSEKÖĞRENİM GÖRENLER İÇİN;

DERECE /KADEME—- EK GÖSTERGE—- HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

1/4 2200 20 1480 40660

1/4 2200 26 1612 53058

1/4 2200 30 1698 61221

2/3 1600 20 1311 34985

2/3 1600 25 1370 43924

ALBAY (Derece-kademe : ¼ ek gösterge : 4800 makam, görev tazminatı : 13000)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3244 70652

30 3391 84782

32 3450 84782

KIDEMLİ ALBAY (Derece-kademe : 1/4 ek gösterge : 5800 makam, görev tazminatı: 16000)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 3545 72577

30 3697 87092

32 3756 87092

2014 yılı net emekli maaş ve ikramiyeleriYARBAY (Derece-kademe : 1/3 ek gösterge : 3600 makam, görev tazminatı: 10000)

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2815 64569

30 2950 77483

32 3002 77483

Diğer subaylar ile astsubaylardan birinci dereceye yükselmiş bulunanlar (1.DERECE 1.KADEME)

ek gösterge rakamları: 3600

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 2007 64338

30 2140 77205

32 2194 77205

Diğer subaylar ile astsubaylardan ikinci derecede bulunanlar (2.DERECE 3.KADEME)

Ek gösterge rakamları: 3000

HiZMET YILI— AYLIK —İKRAMiYE

25 1625 52105

30 1733 62526

32 1777 62526

Memur Haberleri,

Lise mezunlarının memur olma süreci nasıl işiyor?

Lise mezunlarının memur olma süreci
Lise mezunlarının memur olma süreci nasıl işiyor? Lise mezunuyum memur olabilir miyim? Nasıl memur olabilirim?

Lise düzeyinde KPSS için başvurular 30 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Önce sınav başvurusu

Lise düzeyinde KPSS için başvurular 30 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Başvuru ücreti henüz belirsiz. Tahminen 50 TL olacağı söylenebilir.

Adayların başvuruları kaçırmaması gerekiyor. Çünkü sınava girilmemesi durumunda bir sonraki sınav 2016 yılında yapılacak. Bu da başvuruyu kaçıran adayların 2 yıl daha beklemesi anlamına geliyor.

Kimler lise düzeyinden girebilir?

Lise 2-3-4 sınıfta olanlar, önlisans 1-2 sınıfta olanlar ve üniversite 1-2-3-4 sınıfta olanlar lise düzeyinden KPSS’ye girebilirler.

Sınav Eylül’de

Lise düzeyinde KPSS 28 Eylül Cumartesi günü yapılacak. Sınav sabah 09.30′da başlayacak ve 120 dk sürecek. Sınavda toplam 120 soru olacak. 60 genel yetenek (30 matematik, 30 türkçe) ve 60 genel kültür (27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 güncel olay) sorusu gelecek.

Hangi puanla tercih olacak?

KPSS sisteminde lise düzeyi için P94 puanı hesaplanmaktadır ve bu adaylar bu puan ile personel alımlarına başvurmaktadırlar. Bu puan %50 genel kültür ve %50 genel yetenek ağırlıklı olarak hesaplanmaktadır.

Adayların P94 puanının hesaplanması için her iki alandan da mutlaka en az birer soru işaretlemelerigerekir. Yoksa puan hesaplanmaz.

Puan ne kadar süre geçerli?

KPSS P94 puanı 2 yıl geçerlidir. 2016 yılında yeni bir sınav yapıldığında bu puanın geçerliliği sona erer.

Tercih yapılması süreci

Adaylar P94 puanı ile iki çeşit personel alımına başvuracaklardır. Bunlar, merkezi alımlar ve kurumsal alımlardır.

Merkezi alımlar 2 yıl içinde sadece 4 kez (haziran ve kasım aylarında) yapılacaktır. Ancak kurumsal alımlar ise belli bir tarihe sahip olmayıp farklı kurumlarca defalarca yapılmaktadır.

Ayrıca P94 puanı ile sadece memur değil sözleşmeli personel, geçici personel ve kamu işçisi kadrolarına da tercih yapılabilmektedir.

Yerleşen adayın kuruma başvurması

Bir kuruma yerleşmiş olmak hiçbir hukuki kazanç ifade etmez. Personel alımlarına tercih sonucunda yerleşen adaylar kurumları ile irtibata geçerek ya da kurumun resmi websayfasını takip ederek ne zaman başvurmalarını gerektiğini öğreneceklerdir. Bu tarihe göre yerleşen adaylar atama için gerekli bilgi ve belgeleri kurumlara teslim edeceklerdir. Kuruma bilgi ve belge teslim etmiş olmak da herhangi bir kazanç elde edildiği anlamına gelmez. Çünkü hala adayın atanıp atanmayacağı belli değildir. yerleşmek mutlaka atanılacağı anlamına gelmemektedir.

Kurumun evrak incelemesi ve atama yapması

Kurumlar adayların bilgi ve belgelerini inceleyerek gerekli kontrolleri yaptıktan sonra atanmalarını şartları taşıyorlarsa ve atanmaları uygunsa atama onayı çıkarırlar.

Atama tebliği ve göreve başlama

Atama yazısı kurum tarafından adaylara gönderilir. Ataması yapılan adaylar için artık hukuki sorumluluk doğar ve adayın süresi içinde görevine başlaması gerekir. Aynı yerde göreve atananlar tebligatın ertesi günü göreve başlamak zorundadır. Farklı bir yerde göreve atananlar ise 15 gün içinde göreve başlamak zorundadırlar.

Kaynak:memurlar.net

Memur Haberleri,

Memur yasası ne zaman çıkacak?

Memur yasası ne zaman çıkacak?

Toplu sözleşmeyle elde ettikleri birçok hakkı alabilmek için yerel seçim sonrasını beklemek zorunda kalan 2,5 milyonu aşkın memuru şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi endişesi sardı.

memur yasası ne zaman çıkacak

Memur yasası ne zaman çıkacak?

2,5 milyon beklemede
2,5 milyon memur, geçen yıl imzalanan toplu sözleşmede alınan haklarla Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda (KPDK) mutabakata varılan 30′u aşkın maddenin uygulanması için aylardır bekliyor. Geçen yılın sonunda çıkarılması gereken düzenlemeler için önce yılbaşı, ardından da seçimlerin öncesi işaret edildi. Ancak, düzenlemelerin seçim sonrasına bırakılmasının seçim sonuçlarında daha etkili olacağı hesabı yapılınca süreç uzadı.

9 madde yasalaşmalı
Şimdi ise siyasi gündem Köşk seçimlerine odaklandı. Dolayısıyla memura verilecek bazı kritik hakların, Köşk seçimlerinin sonrasına bırakılma ihtimali belirdi. Bu nedenle, yerel seçimlerde hükümete açıktan destek veren Memur-Sen, memurun haklarını alabilmek için Meclis’in açılacağı 8 Nisan’dan itibaren hükümet nezdinde kulis faaliyetlerine başlayacak. Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Başbakanlık’ta bekleyen kanun tasarısı taslağındaki 9 maddenin bu ay içerisinde yasalaşmasını beklediklerini söyledi. Tonbul, ayrıca 4/C’lilerin kadroya alınması, memurlara 1 derece verilmesi ve yıllık izinler gibi bir dizi taleplerini de Meclis’teki görüşmeler sırasında düzenlemeye ekletmeyi hedeflediklerini bildirdi. “Memur yeni bir seçimi kaldıramaz” diyen Tonbul, şöyle devam etti:

“Biz her şeyi göze alarak meydanlara döküldük. Haklarımızın Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına bırakılması, niyetin test edilmesine döner ki bu memura ayıp olur. Hükümetin de memuru bekleteceğini düşünmüyoruz” dedi.

Disiplin cezalarına af geliyor
Martta yapılan KPDK toplantısında tasarı taslağına yazılmasına karar verilen talepler:

 • Disiplin cezalarının affı,
 • Adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi,
 • Özelleştirme sonrası araştırmacı olarak atanan müdür, genel müdür yardımcısı ve genel müdürlerin istemeleri halinde kariyerlerine uygun mühendis, mimar, avukat gibi kadrolara atanması,
 • İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması,
 • Nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması,
 • Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.
 • dış güvenlik yasası ne zaman çıkacak
Memur Haberleri,

MEMUR ATAMALARINDA YER ALAN HİZMET SINIFLARI

Memur atama sistemi nasıl çalışır


Memur Memur atama sistemi nasıl çalışır?

Memur adayları için atama sistemleri nasıl çalışır ? Memur atamalarında yer alan hizmet sınıfları nelerdir?

KPSS merkezi yerleştirme sistemi puan üstünlüğüne göre çalışmaktadır.  Örneğin bir  atama  döneminde 10  memur alacak  bir kurumu Tüm Türkiye! Den toplam beş bin kışı tercih ettiyse bu beş bin kişi içinde puanı en yüksek olan 10 kişiyi bilgisayar bu kadroya otomatikman yerleştirecektir. Bu sistemde sıralamadan ziyade puan üstünlüğü esas alınacaktır.

Yerleştirmesi çıkan bir adayın öncelikle kamu kurumunun merkez teşkilatındaki personel birimine başvurarak istenen belgeleri öğrenmesi gerekmektedir. İstenen belgeler temin edilip kamu kurumuna verildikten sonra kamu kurumunca atama onayı hazırlanacak ve yerleştirmesi yapılan adayın ataması yapılacaktır. Ataması yapılmasının akabinde kamu kurumunca ilgiliye tebligat yapılacaktır. Bu tebligatın adayın eline ulaşmasının akabinde, aday eğer aynı ildeki bir yere atanmış ise ertesi gün, başka bir yerdeki kadroya atanmış ise 15 gün içinde göreve başlaması gerekmektedir. Göreve başlamayan aday çekilmiş sayılacaktır. Kılavuzda aranan şartları taşımayan ve istenen belgeleri getirmeyen adayların ataması kesinlikle yapılmayacaktır.

MEMUR ATAMALARINDA YER ALAN HİZMET SINIFLARI

Genel İdare Hizmetleri

Yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel idare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.

Teknik Hizmetler

Mühendis, mimar, jeolog, hidrojeolog, hidrolog, jeofizikçi, fizikçi, kimyager, matematikçi, istatistikçi, yöneylemci (Hareket araştırmacısı), matematiksel iktisatçı, ekonomici ve benzeri ile teknik öğretmen okullarından mezun olup da, öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetlerde çalışanlar, şehir plancısı, tütün eksperi, çay eksperleri, fen memuru, yüksek tekniker, tekniker teknisyen ve emsali teknik unvanlara sahip olup en az orta derecede mesleki tahsil görmüş bulunanlar, Teknik Hizmetler sınıfını teşkil eder.

Sağlık Hizmetleri

Bu sınıf, sağlık hizmetlerinde (Hayvan sağlığı dahil) mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, veteriner hekim gibi memurlar ile bu hizmet sahasında çalışan yükseköğrenim görmüş fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri ve yardımcıları, çevre sağlığı ve toplum sağlığı teknisyeni dahil) sağlık savaş memuru, hayvan sağlık memuru ve benzeri sağlık personelini kapsar.

Eğitim Öğretim Hizmetleri

Bu sınıf, Memurlar Kanunu kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri ilköğretim müfettişlerini ve yardımcılarını kapsar.

Avukatlık Hizmetleri

Avukatlık Hizmetleri Sınıfı, Özel Kanunlarına göre avukatlık ruhsatına sahip, baroya kayıtlı ve kurumlarını yargı mercilerinde temsil yetkisini sahip olan memurları kapsar.

Din Hizmetleri

Din Hizmetleri sınıfı, Özel Kanunlarına göre çeşitli derecelerde dini eğitim görmüş olan ve dini görev yapan memurları kapsar.

Emniyet Hizmetleri

Bu sınıf, özel kanunlarına göre çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, başkomiser emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri ve emniyet müdürü ve emniyet müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensubu memurları kapsar.

Yardımcı Hizmetler

Yardımcı Hizmetler Sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde yer alan memurları kapsar.

 

Memur Haberleri,

Öğretmen atamaları ile ilgili önemli açıklama!

ogretmen-atamalari

Zorlu bir sınav döneminin ardından üniversite yolunu açmış, okulunu bitirmiş olan öğretmen adaylarının bir sınavdan daha geçtikten sonra heyecan ile bekledikleri bir zamandır öğretmen atamaları. Birçok hayalle bitirdikleri okuldan öğretmen adayı olarak ayrılmış ve öğrencileri ile buluşmak için tercih yaptıkları bir dönem başlamıştır.

Her sene ihtiyaç olan birçok ayrı branştan kadro açılarak öğretmenlerin bu istekleri karşılanmaya çalışılmıştır. Öğretmen atamaları 2014′te ise alınacak öğretmen sayıları geçen senelere göre artmış öğretmen adaylarına yeni bir umut doğmuştur. Şubat ayında özür durumu olanlar ve eş durumundan yer değişikliği isteyenler için ve Ağustos ayında ilk defa öğretmen olarak göreve başlayacak olanların olmak üzere iki aşamada yapılacak olan öğretmen atamaları 2014‘te en çok kadronun rehberlik ve ilköğretim matematik öğretmenliğinde açılacak olduğu açıklanmıştır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan öğretmen atamaları ile ilgili önemli açıklama geldi.

Atamayla oluşan bilgi karmaşasını Başbakan Erdoğan düzeltti.

Başbakan Erdoğan, “Ben sizi aldatan olmayacağım. Sizler şimdi öğretmen olmuşsanız mesleğin içindeyseniz eş durumu sebebi ile şubatta tayinlerle ilgili açıklama yaptım.

Biliyorsunuz TGS gibi kuruluşların başını çektiği öğretmenlik müktesebatını kazanmamış henüz öğretmenliğe adım atmamışlarla ilgili ben daha önce açıklama yaptım.

Böyle bizim atılmış biz adımımız yok. Bu Nimet Hanım döneminde oldu. Böyle bir şey onaylanmadı süreç başlamadı. Bu speküle ediliyor. Siz tekrar imtihanlara girin imtihanlarla birlikte bu dönem içinde haklarınızı kazanın atamalarınızı yapalım.

Şubat ataması diye bir şey yok. Şubat atama ile ilgili kazanan için var. Anlatabiliyor muyum? Sizi aldatmayalım. Şubat’ta, Ağustos’ta iki atama yapacağız ama kazanan için yapacağız.” dedi.

Buna göre, Şubat ayında özür durumu, eş durumu atamaları var. Atanmış öğretmenlerin yer değiştirmesi söz konusu. İlk defa öğretmen olarak ataması yapılmamış, meslekte görev yapmamış öğretmenlerin ataması ise sadece Ağustos’ta olacak, Şubat ayı içerisinde ilk defa atama söz konusu değil.

Buradan Başvuru Yapabilirsiniz.