Browsing Category

Para Piyasa

Dolar
Dolar,

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

DolarDolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor.

Geçen hafta oldukça hareketli bir dönem yaşanan piyasada önce Rus Rublesi’nde sert değer kaybı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri geriledi ancak sonrasındaki müdahale ile bir miktar rahatlama yaşandı. Ardından gözler FED’in açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, dolar/TL kuru, tüm zamanların rekorunu kırarak 2.41’i gördü. Faiz artışının yeni yılın ilk yarısında geleceği sinyali verilirken, ardından TCMB kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının karşılanacağını duyurdu. Dolar/TL böylece 2.40’ın altına gevşedi.

Dolar ne olur?
Dolar düşer mi yükselir mi?

Son durumda 2.30 seviyelerinde dengenin oluştuğu dolar/TL kurunda yakın zamanda 2,30 – 2,40 bandı aralığında hareket bekleniyor. 2,25 – 2,30 arasında alım fırsatı, 2,40 – 2,45 arasını da satım fırsatı olarak gören uzmanlar bulunuyor. Yeni gelişmelere göre, dolar/TL kurundaki yükseliş sürebilir..

Euro/dolar paritesi 1,22’lerde tutundu

FED kararı öncesi 1,25 seviyesini gören parite, FED toplantısının ardından çıkan faiz artışının gelecek yılın yarısında olacağı sinyalinin verilmesiyle birlikte geriledi.

Dolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin arından Euro/dolar paritesi 1.22 civarında seviyelerde seyrediyor.

Euro/dolar paritesi ne olur?

Teknik olarak kısa vadede destek 1.2260 direnç 1.2370 olarak görülüyor. 1.2310 yukarı kırılması halinde 1.2370 seviyesi uzun pozisyon için takip edilebilir.

Dolar kuru 2015 yılında 2.50 TL’ye çıkabilir

Bu yıl 2.05 ve 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjoktürde dolar bazlı yatırım araçlarının tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Yatırımda denge zamanı

Piyasaların dalgalı seyrettiği geçen hafta yine dengeler değişmeyi sürdürdü. Yurtdışı kaynaklı gelişmeler, Türkiye piyasasında da hareketlendirmeyi sağlıyor. ABD ve Euro bölgesindeki veriler ve açıklamalar ile Rusya’daki para değer kaybı, en çok etkileyen başlıklar. Yılsonuna doğru yaklaştığımız bu süreçte, uzmanlar yatırımcıların riske çok fazla girmeden korunaklı yatırım yapması konusunda uyarıyor. Dalgalı seyrin devam etmesinin beklendiği dönemde, TL yine korunaklı alan olmakla birlikte güçlü kalması beklenen hisse senetlerden düşüşlerde alınabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Para Piyasa,

Kuzey Irak referandumu Borsa İstanbul’u nasıl etkiler?

İş Yatırım, “Akıl Tutulması” başlıklı sabah raporunda kritik soruya yanıt aradı. Kurum, “Piyasalar beklentileri satar gerçekleri satın alır.” diyor.

Detaylar şöyle:

“Eylül başından beri Türkiye piyasalarını baskı altında tutan Kuzey Irak referandumunda karar günü geldi. Kuzey Irak bölgesel yönetimi bağımsızlık için referandum oylamasını başlattı. Tüm uyarılara karşı referanduma gidilmesi üzerine Türkiye Habur sınır kapısını tek taraflı kapattı.

Referandum sonrası bağımsızlık ilan edilmesi durumunda Ankara Bağdat ve Tahran birlikte hareket ederek Kuzey Irak bölgesini üçlü kıskaç altına alacak. Bölgeye olan ihracat durdurularak, petrol alımlarına son verilerek Kuzey Irak baskı altına alınacak.

Habur kapısının kapatılarak Türkiye’nin yüzde 6 pazar payı ile üçüncü büyük pazarı olan Irak’a olan ihracatın ve petrol alımlarının durdurulması Türkiye ekonomisi ve özellikle güneydoğu Anadolu bölgesi için ciddi sonuçlar doğurur.

Kelimenin tam anlamıyla bir akıl tutulması olan bu senaryo piyasalar tarafından kısmen fiyatlanıyor. Daha sağduyulu olan ve bizim de katıldığımız görüşe göre, Barzani bağımsızlık ilan etmeyi değil, referandum sonuçlarını arkasına alarak merkezi hükümete karşı pazarlık gücünü artırmayı hedefliyor.

ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir seyir bekliyoruz. Ancak piyasalar beklentileri satar gerçekleri satın alırlar. Referandum sonuçlarının açıklanması ve Kuzey Irak’ta korkulan senaryonun gerçekleşmemesi durumunda orta vadede Borsa İstanbul’da hatırı sayılır bir toparlanma görebiliriz.”

mevduat altın dolar faiz euro
Para Piyasa,

Mevduat mı döviz mi altın mı?

Geçen hafta iç piyasaların bayramdan dolayı sadece 1,5 gün açık olduğu piyasalarda yurtdışı piyasaların etkisi sürüyor.

mevduat altın dolar faiz euro

Özellikle Brexit etkisi Avrupa gibi gelişmekte olan ülkeleri de kapsamayı sürdürüyor. İç piyasalardaki risk faktörleri de etkili olmayı sürdürüyor.

Analistler portföylerde ağırlığı risksiz ve sabit getirili araçlarda artırmanın daha akılcı olduğunu ifade ediyor. Bu nedenden dolayı mevduata yüzde 40 ağırlık önerisi veriliyor. Bununla beraber, korumacı pozisyon almak ve defansif kalmak şartıyla hissede uzun vadeli alımlar devam ettirilebilir.

Yeni alım ve ağırlık artırmak ise bu piyasa koşullarında riskli olabilir. Kalan ağırlığın da yükseliş sinyali veren diğer enstrümanlar olan dolar ve altına dağıtılması düşünülebilir.

DOLAR MI?

Yurtdışında risksiz varlıklara olan talebin artmasının, özellikle reel faiz getirisi düşük olan ülkelerin varlıklarını daha az cazibeli bir hale getirebileceği öngörülüyor.

Türkiye’nin yüksek olan enflasyona rağmen, para politikası nezdinde faiz indirimlerine de devam edeceği beklentisi bulunuyor. Bu da küresel risk iştahının azaldığı bir ortamda Türk varlıklarına olan talebin azalmasına neden olacak. Küresel yatırımcının TL’den ziyade doları tercih edebileceğini düşünen analistler, TL sepetinde yükseliş eğiliminin devamını öngörüyor. Beklentilere göre, dolar/TL’deki yukarı eğilimden Euro/TL de etkilenebilir.

EURO MU?

Piyasalarda dolar tarafında talep sürerken, Euro karşısındaki güçlü seyir de devam ediyor. Böylelikle Euro/dolar paritesi konsolide olmaya devam ediyor. Teknik ve psikolojik anlamda 1,10 seviyesinin hemen üzerinde olan bölge, yatırımcıların halen alım-satım yaptıkları alan olarak görülüyor. Bu alanın üst bandı ise yakın vadede en fazla 1,12’ye doğru genişleyebildi. Doların ise güvenli liman talebi görebileceği düşünülüyor. Bu kapsamda Euro/dolar tarafında eğilim aşağı yönlü olmaya devam edebilir. Yine de anlamlı bir piyasa kırılması meydana gelmediği sürece, aşağıki hedefin şimdilik 1,09 olmaya devam edeceği söyleniyor.

MEVDUAT MI?

Türkiye’nin 3,5 gün boyunca bayram tatilinde olduğu geçen hafta, gelişmekte olan ülke hisse senetleri, Türkiye’nin içinde bulunduğu EMEA Bölgesi hisse senetleri ve TL değer kaybetti. Bu nedenle, her ne kadar yerli yatırımcı hala tatilde olsa da cuma günkü açılışta bayram tatilindeki bu negatif piyasa hareketlerinin etkisini gördük.

Genel anlamda Brexit sonrası döneme alışmaya çalışan dış piyasalarda spot ve vadeli piyasalarda görülen fiyatlamalar, halen alternatif varlıklar lehine görünüyor. Japon Yeni gibi para birimlerinde değer kazancı sürerken, gelişmekte olan ülkelerin tahvil getirileri dip seviyelerde seyretmeyi sürdürüyor.

Değerli metaller de halen görece çok yüksek fiyatlarda seyrediyor. Böyle bir piyasa eğilimi, maalesef Türk varlıklarının cazibesini azaltıyor. Bayram haftasında yüksek gelen enflasyon verilerinin de ilerleyen dönemde enflasyon beklentileri kanalında Türk varlıklarına baskı yapacağı düşünülüyor.

Bu kapsamda piyasa faizleri tarafında Türk tahvillerindeki getirilerin konsolide olmaya devam etmesi beklenebilir. 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 9’a yaklaşırken, iki yıllık tahvil getirisi yüzde 8,50’nin hemen üstünde. Bu hafta yurtdışında İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklenen toplantının sonuçları ve Çin’in muhtemelen düşük gelecek olan ikinci çeyrek büyümesine piyasanın vereceği tepki önem arz edecek.

ALTIN MI?

Altın fiyatlarında yeni hedef 1.430. Altın tarafında, Brexit sonrasında küresel piyasaların güvenli liman ihtiyacının devam etmesiyle beraber oluşan güçlü talep, fiyatı yüksek tutmaya devam ediyor. Şu anda değerli metalleri, Japon Yenini, İsviçre Frangını ve gelişmekte olan ülke tahvillerini aynı küme içerisinde değerlendirmek gerekli.

Söz konusu varlıklardaki temel ve teknik eğilimlerin değişim göstermediği düşünülecek olursa altın fiyatları geniş resimde yön yukarı olacak. Hali hazırda 1.380 dolar bölgesi zirve olmakla beraber; olası piyasa düzeltmelerinden sonra görülebilecek yükselişlerde, 1.400 seviyesi ilk kademe olarak görünüyor.

Son dönemde alımların ciddi anlamda ağırlıkta olması ve direnç bölgelerine yakın olmamız itibarıyla da 1.340 – 1.330 bölgesine kadar olabilecek geri çekilmeler, düzeltme dalgası olarak ele alınabilir.

Para Piyasa,

Mevduat ve döviz ağırlığı artıyor

Piyasalardaki iki unsur yatırım için öne çıkıyor. Birincisi küresel piyasalarda uzun bir süre faizlerin düşük kalacağı beklentisi.

para

Piyasalardaki iki unsur yatırım için öne çıkıyor. Birincisi küresel piyasalarda uzun bir süre faizlerin düşük kalacağı beklentisi. Diğeri ise TCMB’nin önümüzdeki dönemlerde küresel piyasalara ayak uydurarak faiz indirimine başlayabilme ihtimali.

Bunun aksini savunan analistler de bulunuyor ama uzmanlara göre küresel piyasalarda düşük faizin olması ve hatta negatif faizlere geçilmesi iki ürün grubunu öne çıkarabilir. Biri hisse senetleri diğeri ise değerli metaller, bu yüzden portföylerde bu ürünlere ağırlık verilebilir.

Hızla yükselen hisse fiyatları nedeniyle hisse ağırlığı bir miktar azaltarak (yüzde 60’dan yüzde 40’a) elde edilen fonla döviz ve (yüzde 5’ten yüzde 10’a) mevduatın (yüzde 10’dan yüzde 20’ye) portföy dağılımındaki ağırlığını artırılıyor.

Faiz,

Faizler 2016 yılında ne olur düşer mi yükselir mi?

faiz ne olur düşer mi yükselir miFaizlerde düşüş devam eder mi? Faizler ne olur?

Türkiye’de piyasa faizleri, artan küresel risk iştahı sonrasında gelişmekte olan ülke varlıklarına olan ilginin artması sonrasında anlamlı bir aşağı yönlü hareketlenme gösterdi. Yurtiçinde Şubat ayı enflasyon oranı verilerinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ve yıllık enflasyonun yüzde 8,78’e gerilemesi de gösterge faizin yüzde 10,70 seviyelerine düşmesinde etkili oldu.

TL karşısında fazla etkili olamayan dolar hareketi kurun stabil kalmasını, hatta gerilemesini sağlarken azalan risk unsurları ve düşen enflasyon ile beraber yurtiçinde faizler de geri çekilme fırsatı buldu.

Bu hafta içinde açıklanacak olan sanayi üretimi ve cari açık verileriyle beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yapacağı toplantıdan çıkacak sonuçlar etkili olacak.

Özellikle ECB’nin güçlü bir parasal genişleme açıklaması durumunda gelişmekte olan ülkelere fon akımı beklentileri artabilir, bu durumda da faizde daha fazla düşüş için gerekli bir ortam sağlanabilir.

Daha fazla iyileşme için kritik seviye gösterge faizde yüzde 10,50 seviyesi olmakla beraber, yüzde 11,00 seviyesi aşılmadığı sürece faizlerdeki geri çekilme eğilimi devam edebilir.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar yıl sonunda kaç lira olur?

dolar yıl sonunda ne kadar olurHSCB Küresel FX Stratejisti David Bloom, FED’in bu yıl içinde faizleri tahmin edildiği kadar yüksek oranda artırmayacağının anlaşılmasının ardından dolara yüksek talep döneminin sona erdiğini söyledi.

“Dolarda boğa piyasasının sonuna gelindiğini söyleyen Bloom, FED’in önceki tahminlerin aksine bu yıl faizleri dört defa artıramayacağını, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın parasal gevşeme süreçlerine davam edeceği ve Çin ekonomisinin ikinci yarıdan itibaren toparlanmasını beklediklerini söyledi.

HSCB Küresel FX Stratejisti David Bloom, HSBC olarak bu yıl sonu dolar/TL tahminlerinin 3, euro/dolar tahminlerinin ise 1.2 olduğunu söyledi.

Para Piyasa,

Portföyün yüzde 40’ını mevduata ayırın

para

Portföyün yüzde 40’ı mevduat ve sabit getirili menkul kıymetlerde tutulmalı.

Portföyün yüzde 40’ı mevduat ve sabit getirili menkul kıymetlerde tutulmalı.

Küresel büyümenin yavaşlama sinyalleri verdiği ve FED’in faiz artırımının ötelendiği mevcut konjonktürde sabit getirili kıymetlere olan talep güçlenmeye başladı.

Fiyat hareketleri küresel yatırımcı ilgisinin ağırlıklı olarak uzun vadeli tahvillere yönelik olduğunu gösteriyor. Borsanın 75.000 üzerine çıkması yatırımcıyı hisse alımı konusunda cesaretlendirebilir.

Ancak mali yapısı güçlü ve piyasa oynaklığından az etkilenecek, temettü veren hisse seçimi oldukça önemli. Kur tarafında 2,90 aşağısına doğru olan gevşemeler tekrar alım fırsatı olabilir.

Bunun yanında korumacı pozisyondaki ağırlıklı korunmalı, portföyün en az yüzde 40’ı mevduat veya sabit getirili menkul kıymetlerde tutulmalı.

Döviz,

Dolarda 2,90 desteği önemli

dolarKur tarafında 2,92 – 2,90 bandı içine doğru bir hareketlenme var. Yurtiçinde açıklanacak olan sanayi üretimi ve cari açık verileri ile Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme açıklaması takip edilecek.

Yurtiçinde de risk unsurunu artırıcı jeopolitik ve siyasi bir gelişme olmaması gerekli. Kurda daha fazla geri çekilme için 2,90 seviyesini izlemeliyiz. 2,87 – 2,85 seviyelerine kadar geri çekilme olabilir, bu destek seviyelerinde ise ilerleyen dönem veri akışının yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Kur uzun süre destek seviyelerini kıramadı, bu nedenden dolayı temkinli yaklaşılması gerekiyor.

2,95 ise kısa vadede en önemli direnç noktası, aşılmazsa kurda stabil bir seyirden söz edilebilir, aşılması halinde ise 2,98 ve 2,00 seviyelerinin izlenmesi gerekebilir.

Para Piyasa,

FED faiz artışı gelişmekte olan ülkelere nasıl yansıyacak?

DolarAmerika Merkez Bankası (FED) 2016 yılının ilk toplantısında ekonomistleri şaşırtmayarak faiz oranlarını değiştirmedi.

Çin ekonomisindeki yavaşlama ile küresel piyasalardaki çalkantıyı dikkate alan FED, gelişmeleri yakından takip ettiğini ve enflasyonun kısa vadede enerji fiyatları dolayısıyla düşük kalmaya devam edebileceğini ifade etti.

FED, piyasalardaki türbülansın ve ekonomik yavaşlamanın devamı halinde faiz artışını ‘yavaşlatabileceği’ mesajını verdi ve faiz oranlarının ‘kademeli’ olarak artabileceği mesajını da vermiş oldu.

Doların patronu FED’in bu hamlesi Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere nasıl yansıyacak?

Altın fiyatları, Dolar, Döviz,

2016 yılında dolar, euro, altın ve borsa ne olur?

2016 altın fiyatları,borsa,dolar,hisse senedi,euro ne olur tahminleri2016’da parayı nereye değerlendirmeli? 2016 yılında altın fiyatları, dolar, euro, borsa ve emtia fiyatları ne olur? İşte 2016 yılı tahminleri…

Bu sene piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir yaşanacak. Borsada 20 bin puanlık dalgalanma ihtimal dahilindeyken, döviz kurunda ise yükseliş eğilimi sürecek. Dolar ve euro’nun eşitlenmeye doğru gittiğini ve mevduat faizinin yatırımcı tercihlerinde yine öne çıktığını göreceğiz.

“Bu yıl piyasalardaki yüksek dalgalanma yatırım araçları arasındaki geçişleri zorunlu kılacak” diyor fon yöneticileri. FED’in faiz artışıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı kendisini daha fazla hissettiriyor. Buna ek olarak Çin ekonomisindeki yavaşlamanını da etkisiyle global bazda talep zayıflığı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik olumsuz etkiyi canlı tutmakta. Mevcut olumsuzlukları dengeleyecek gelişmeler ise Avrupa Birliği’nden bekleniyor. Neticede Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemede nasıl bir yıl izleyeceği ve İran’a yönelik ambargonun kaldırılması, yurtdışında olduğu kadar Türkiye’de de yakından izlenecek. Yurt içerisinde ise gündem daha ziyade siyaset ağırlıklı olacak. Yeni hükümetin başta doğu ve güneydoğudaki olayların çözümüne yönelik uygulamaları ile programına dahil ettiği Anayasa değişikliğine ilişkin gelişmeler, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Ekonomi cephesindeyse Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi nisan ayında bitiyor. Piyasa aktörleri Merkez Bankası’nda görev değişimi olup olmayacağını gözlüyor. Küresel para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde; bin dolar / onsun aşağısında altın, 2.70 TL’nin altında dolar ve 70 bin seviyesinin altında hisse senedi, yatırım için makul seviyeler olarak öne çıkıyor. Satış durumundaysa dolar kurunda 3,30 TL’nin üstü, BIST 100 Endeksi’nde 84 binin üzeri, altında da 1400 dolar/ons üzeri seviyeler takip edilebilir.

“FIRSATLAR İÇİN LİKİTTE KALMALI”
Gülsevin Çipli – Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü

“Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) genişlemeci para politikalarının devamı beklentisi neticesinde riskli varlıklar açısından 2016 başlarında daha olumlu bir piyasa ortamı görebiliriz” diyor Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli. Yatırımcıların portföylerini enstrüman bazında çeşitlendirmesinin önemine değinen Çipli, “Biz, bireysel yatırımcının risk profilini dikkate alarak enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk-getiri arasındaki dengeyi gözetmesini öneriyoruz. Yatırımcılar, ortaya çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin büyük bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilirler” diyor.

İdeal portföy olarak da yüzde 45 mevduat ve sabit getirili menkul kıymetleri, yüzde 30 hisse senedini ve yüzde 25 dövizi öneriyor. Yatırım fonu alacaklar için de yüzde 30 A tipi hisse senedi yüzde 30 B tipi tahvil bono fonu, yüzde 20 yabancı para cinsi ve yüzde 20 altın fonu önerisinde bulunuyor. Çipli, 2016’da riskli varlıklar açısından daha temkinli bir duruşun ön plana çıkacağı bir yıl olacağını düşünüyor.

“MEVDUAT TERCİHLERDE ÖNE ÇIKMAYI SÜRDÜRECEK”
A. Erdal Aral – İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“2016 yılı güçlenen doların etkisiyle emtia fiyatlarında zayıflamanın devamını görebileceğimiz bir yol olacak” diyor İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Erdal Aral. Aynı zamanda bankaların yüksek TL mevduat/kredi oranları ve TL fonlamadaki sıkışık seyri nedeniyle, mevduatın yatırımcıların tercihlerinde üst sırada yer almaya devam edeceğini düşünüyor. Hisse senedi ve bono piyasalarının ise halen fiyatlanan yurtiçi ve yurtdışı risklerin gerçekleşmemesi durumunda öne çıkacağını ifade ederken kendi beklentisi risklerin yıl içinde azalacağı yönünde. “FED’in ilk faiz artışı önemli ölçüde fiyatlandığı için altın fiyatlarında yılın ilk aylarında önemli bir hareket olmayabilir. Ancak geri kalan aylarda enflasyon ve dolardaki yön değerli metalleri etkileyecek” diyen Aral, güçlenmeye devam edecek olan doların etkisiyle altında değer kaybının devam edeceği ve 1000 dolar / ons civarında taban oluşumu görüleceği öngörüsünde bulunuyor.

Aral, 2015 sonu itibariyle 13 yılın en düşük seviyesine gerileyen doğalgazın yılın ilk yarısında önemli bir toparlanma yaşayacağını hatırlatıyor.

“DOLAR VE POUND GÜÇLÜ BİR SEYİR İZLEYECEK”
Murat Çetinkaya – Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“Piyasalarda dış şoklara karşı kırılganlığın azalmasında oldukça kritik rolü bulunan bütçe dengeleri korunacak” diyor Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Murat Çetinkaya. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, emtia ithalatçısı olarak küresel normalleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı baskı karşısında Türkiye’nin daha güçlü durabilen bir görünüm arz edeceğini söylerken hükümetin açıkladığı ekonomik programın da piyasalara olan ilgiyi canlı tutacağını düşünüyor. Çetinkaya, BIST 100 Endeksi’nin bir döngü içinde olduğunu, 2015’te kaybettirdiğini ve 2016 yılında da yükseleceğini belirtiyor. Böyle bir ortamda, risk ve getiri dengesinin korunması açısından portföy çeşitkiliğine gidilmesini ve makro bakışın hakim olduğu bir çerçeveyle hareket edilmesini öneriyor. Döviz ve emtia tarafında, “güçlü dolar ve pound”, “ılımlı emtia fiyatları” ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın ana temaları olacağını söylüyor. Çetinkaya, emtiada bakır ve altında aşağı yönlü baskıların daha fazla hissedilmesini beklerken hisse senetlerinde cam, havacılık, gıda, otomotiv güvenliği gördüğü sektörler arasında yer alıyor. Enerji, petrol, gaz ve perakende gibi sektörlerde ise hisse bazlı ayrışmalar yaşanacağını ifade ediyor.

2016 YILI BEKLENTİLERİMİZ

 • Dolar 2016 yılında en fazla takip edilen yatırım enstrümanı olacak. FED’in 2015 aralık ayında faiz artırım sürecini başlatması ile attığı adım etkilerini 2016 yılında hissettirecek. Dolar kuru 2,60 – 3,40 TL aralığında dalgalanacak. Kurda 2,70 TL’nin altındaki seviyeler alım fırsatı, 3,30 TL’nin üzerindeki seviyeler satım fırsatı yaratacak.
 • Euro/dolar paritesinde para birimlerinin eşitlenerek 1,00 seviyesine gelmesi ve hatta altına gerilemesi beklenebilir. Beklentimiz çerçevesinde paritede 0,85 – 1,2 aralığında bir hareket gerçekleşebilir. Bu nedenle dövizde euro yerine dolar tercihi öne çıkacaktır. Dövizde kalmayı düşünenler pound’u da göz önünde bulundurabilir.
 • 2016’da jeopolitik riskler gündemdeki ağırlığını korumaya devam edecek.
 • BIST 100 Endeksi, 25 yıldır üst üste iki yıl kaybettirmedi. Düşüşün yaşandığı yılı takip eden sene hep kazandırdı. 2016’da endekste çıkış hedeflenirken 58.000 – 90.000 bandında dalgalanma beklenmeli. Endeksteki 70 binin altındaki seviyelerden orta ve uzun vadeli hedeflerde kademeli alım yapılabilir. 85.000 – 90.000 bandında doğru hareketlerde satış yapılmalı.
 • Emtia fiyatlarında görülen sert düşüşler hız kazanacak. Emtialarda taban oluşumları görülecek. Ancak dolar kuru güçlü kaldığı için satış baskısı sürecek. Altının onsunda 980 – 1.400 aralığında hareket beklenmeli.
 • 2016 yılında volatilite yüksek olmaya devam edecek. Bu nedenle “al-sat” stratejisi kazandırmayı sürdürecek.
 • Hükümetin 2016’da yapısal reformlara ağırlık vererek ekonomiyi ve piyasaları canlandırması iyimserliği artıracak.
 • Faizler yüzde 9 – 13 aralığındaki marjda dalgalanacak. Mevduat ve kredi faizleri, devlet tahvili faizlerinin üzerinde seyredecek.
 • FED’in faiz politikası gelişmekte olan ülkeleri 2016 yılında zorlayacak. Çin’in para birimi yuanın devalüe edilme ihtimalini gündeme getirecek. Bu ihtimal kur savaşlarının tetiklenmesini gündeme getirecek.
 • Çin’deki yavaşlama tüm dünyanın gündeminde olacak.
 • Rusya’nın etkisi ve Irak ile İran’ın katılımıyla Türkiye’nin ambargoya tabi kalması dış ticareti olumsuz etkileme olasılığını gündeme getirecek.
 • Global ölçekte etki gücüne sahip merkez bankalarının para politikaları izlenecek.
 • Anayasa değişikliği ile ilgili atılacak adımlar ve sonrası gündeme gelecek olası bir referandum toplumsal gerilimi gündeme getirecek.
 • BES ilgi görmeye devam edecek. Yüzde 25 oranındaki devlet teşviki avantaj yaratmaya devam edecek.
 • Kamu dış borçlanma araçları fonlarının ve yabancı borçlanma araçları fonlarının getirileri, diğer alternatif fonlara göre öne çıkacak. Yabancı hisse senedi fonları öne çıkacak.

Zeynep Aktaş / Fortune

Faiz,

Yükselen faiz oranları tekrar düşüşe geçecek mi?

faizKonut satışlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri faiz oranları. 7 Haziran seçimlerinden sonra yükselişe geçen faiz oranları düşer mi?

Sektörün en büyük oyuncusu Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, yerli ve yabancı yatırımcılar ile gayrimenkul şirketlerinin, siyasi belirsizliklerden etkilenerek yatırımlarını askıya aldıklarını belirtiyor.

Atalay, “Seçim sonrasında belirsizliklerin ortadan kalkması, beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçirdi. Seçimin ardından borsa ve döviz kurlarında meydana gelen olumlu değişimi de bu hızlanmanın nedenleri olarak söyleyebiliriz” diyor.

Murat Atay, genel olarak faiz oranlarında gerçekleşen yükselişte siyasi belirsizliklerin ve gelişmelerin rol oynadığını söylüyor. Atay, bu konuda önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetliyor: “Daha çok Çin ve ABD’deki gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca FED’in son yaptığı açıklama, faiz oranlarında bir artışa gidebileceği şeklinde yorumlanıyor.  Dolayısıyla faizlerde bir gevşeme yaşanması mümkün olsa da, bu düşüşün ne kadar olabileceğini, FED’in alacağı kararlar, yurtdışındaki ve buna bağlı yurtiçindeki ekonomik gelişmelere belirleyecektir.”

Dolar,

Dolar 3 TL olursa ne olur?

DOLAR 3 TL OLURSA NELER OLURSiyasi riskler ve FED’in faiz artırımına gidebileceği endişeleri ile dolar dün 3 lirayı aştı. Peki dolar yükselirse ekonomide neler oluyor?

ABD Tarım dışı istihdam verisi sonrası dolar güçlenmeye devam ediyor. Dolar lira karşısında, 20 Ağustos’tan bu yana ilk kez 3 TL seviyesini geçmesini sağlayan sert kaybının ardından tekrar 2.90 seviyesine geriledi.

DOLAR 3 TL OLURSA NE OLUR?

Enflasyon yükselir!

Dolar 3 TL olursa enflasyon zıplayacak. Dolar yüzde 10 değer kazandığında enflasyon 1.5 puan artacaktır. Temmuz ayında 6.81 olarak açıklanan enflasyon doların 3 TL olmasıya birlikte yüzde 7.35 değer kazanmış olacak. Bu da enflasyonu 1.1 puan artıracak. Doların yükselmesiyle enflasyonun 7.91’e çıkması mümkün.

Borçlar katlanacak!

Dolardaki artış reel sektörün döviz borcunu katlıyor. Merkez Bankası’na göre reel sektörün Mayıs 2015 itibarıyla 279 milyar dolar olan borcu mevcut kur oranıyla hesaplandığında 779 milyar liraya denk geliyor. Dolar 3 TL olursa ekstra bir borç artışı olmasa bile sadece kur farkından dolayı dış borç 838 milyar liraya çıkmış olacak. Doların 3 TL olması ile borç 58.6 milyar lira artacak.

İşsizlik artacak

Doların 3 TL olması işsizliği artıracak. 1994 ve 2001 krizinde kurdaki artış, borçlu birçok şirket için, aldıkları döviz oranında ciddi bir sorun oluşturmuştu ve birçok firma iflasın eşiğine gelmişti. 

İhracat zayıflayacak

Doların 3 TL olmasıyla birlikte ihracat zayıflayacak. Sanayide 100 dolarlık ihracat için yaklaşık 70 dolarlık ara malı ithalatı yapılması gerekiyor. Dolardaki her kuruş artış ara malı ithalatının maliyetini arttırıyor. İhracatçı, dolardan ithal edip yüzde 49 oranında euro üzerinden ihracat gerçekleştiriyor. Doların yükselmesiyle üretim maliyeti artarken satış değeri azalıyor.

Cari açık büyüyecek

Doların 3 TL olmasıyla dış ticaret dengesi bozulacak ve bununla birlikte cari açık büyüyecek. 

Sıcak paranın kaçışını tetikleyecek

Doların 3 TL olmasıyla birlikte TL’deki zayıflık sıcak paranın Türkiye’den kaçışını tetikleyecek vari açığın finansmanını da zora sokabilir.

Büyüme zayıflayacak

Doların 3 TL olması ile birlikte ihracatın azalması büyümeyi zayıflatacak. 

Dolar yükselirse ne olur, dolar 3 lira olursa ne olur, dolar yükselirse enflasyon en olur, dolar yükselirse cari açık ne olur, dolar yükselirse ihracat ne olur…

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Dolar

Dolar ne olur? Dolar yükselmeye devam eder mi?

İçeride yaşanan terör olayları, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına dair endişeler ve yeniden seçim beklentisi ile oluşan siyasi belirsizlikler nedeniyle TL, dolar karşısındaki kaybını giderek artırdı ve yeni rekorlar kırdı.

Dolar 3 TL’ye kadar çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Daha sonra gelen satışlarla 2,92 TL seviyesine gerilese de yükseliş trendi bitmiş değil. 

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Uzmanla, dolar/TL’de 2,90 – 3,00 TL bandında seyrini koruması bekleniyor. Ancak eğer Merkez Bankası faiz artışına gidersek dolar/TL biraz daha soluklanabilir. 

Bu yönde bir karar gelmezse uzmanlar yukarı gidişin ve 3.10 üzerinin görülebileceğini ifade ediyor. Çünkü önümüzdeki dönemde yeniden seçim gündeme gelecek ve bu siyasi belirsizlik de dolardaki yukarı hareketin devamını sağlayacak.

dolar yükselir mi düşer mi, dolar yükselir mi 2015, dolar düşer mi 2015, dolar ne olur 2015

Döviz, Euro, Para Piyasa,

Euro 3.30 TL olur mu?

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, bu haftayı dolar kurunun 2.90 3.05 TL’den, Euro‘nun ise 3.20 3.30 TL’den tamamlayacağını tahmininde bulundu.

euro

Ancak Erkan bu tahminleri mevcut gelişmeler ve açıklamalar ışığında yaptığına da dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönem TCMB’nin çok daha aktif olmak zorunda kalabileceğini ifade eden Erkan, beklentilerini şöyle özetliyor:

“Koalisyon hükümetinin kurulmaması ve erken seçime gidiliyor olması, siyasi belirsizlik faktörü üzerinden TL varlıklarına baskı yapmaya devam edecek. Türkiye’nin beş yıllık CDS’leri Ocak 2014’ten sonraki en yüksek seviyeye geldi.

Bunun en önemli neden iç kaynaklı bütün risklerin olağandışı bir haber akışıyla yarattığı etki. Kuru kısa vade için de olsa aşağı yönlü götürebilecek faktörler ya bir hükümet kurulması ya da Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmasıydı.

İlk ihtimal zaten elendi, ikinci ihtimal ise büyük ölçüde FED’in faiz artırım takvimine bağlı olarak ötelendi.

Sepet kurun 3.10’a dayandığı bu ortamda TCMB’nin daha radikal adımlar atmasına ihtiyaç duyabiliriz.

Mevcut durum TL’yi dış kaynaklı şoklara karşı daha duyarlı hale getirdi. FED’in faiz artırım sürecinde olduğu bu periyotta, TL siyasi açmaz ve terör riskleri çerçevesinde dış haberlere çok daha sert tepki verebilir.”

Bu ortamda eylül ayında olabilecek bir FED faiz artırım fırtınasına siyasi belirsizlikle yakalanmanın büyük risk olacağını kaydeden Erkan, “Türkiye’de erken seçim büyük ihtimalle kasım ayında olacak. O tarihe kadar TCMB proaktif hamlelerde bulunmazsa kurda yukarı yönlü hareketin devamı gelebilir. Kurun aşağıya getirmek için şu iki şarttan birini yerine getirmek gerekiyor; ya iyi bir hikayemiz olacak -ki bu ihtimal son politik belirsizlikle beraber ortadan kalkmış durumda- ya da benzer ligdeki ekonomilerden daha fazla faiz verilecek. Radikal para politikası hamleleri gerçekleşmezse erken seçim öncesinde sepet kurda yeni rekorlar görülebilir” diyor. (Ağustos 2015 – Para Dergisi)

Dolar,

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

DolarSeçim sonrası ilk gün yukarı harekete geçerek 2,80’i aşıp 2.8014’ü gören dolar, ilerleyen günlerde ılımlı havayla gevşeyerek 2,70 seviyelerine geldi.

Düşüşlerde dolarda 2,60 – 2,70 bandı destek seviyesi ve altına gelirse kurun yatay seyir izleyeceği yönünde görüşler var. Ancak genel itibariyle kısa vadede doların 2,70 – 2,90 bandında seyredeceği görüşü hakim. Destek seviyesi kırılırsa bile 2,55’lerden alıcı gelmesi ve kurun dengelenmesi bekleniyor.

Fakat siyasi tarafta suların durulmaması, uyumsuz bir koalisyon hükümeti ve ABD tarafında faiz artırımı hızında artış ise Dolar/TL’de 3 TL’lik seviyeleri gündeme getirebilir?

Bu dönemde ilk kritik seviye 2,70 olacak. Buranın altında kaldıkça 2,6650 – 2,6750 kritik destek olarak öne çıkacak. Bunun yanında FED toplantısı yakından izlenecek.

Dolar,

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolar ne olur?

Türk Lirası karşısında 2,69 seviyesini aşan dolar yükselmeye devam edecek mi? Dolar önümüzdeki günlerde yükselmeye devam eder mi?

Yapılan bir ankete göre doların değer kazancına sadece biraz mola verdiği ve yakında yeniden hızlı yükselişine devam edeceği bekleniyor.

Reuter anketine göre, dolar FED’in etkisiyle 12 ay içinde 2.74’e yükselmesi bekleniyor.

Ankete katılan katılımcıların dolardaki yükselişin FED Başkanı Janet Yellen’in üçüncü çeyrekte faiz artışı ortamı hazırlamasıyla beraber önümüzdeki aydan itibaren başlayacağını tahmin ediyor.

Dolar 2,74 olur mu?

Reuters’ın anketine göre, dolar bir ay sonra 2.68, üç ay sonra 2.70, altı ay sonra 2.75 ve 12 ay sonra da 1.74 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Döviz, Para Piyasa,

Dolar seçimden sonra rekor seviyeye yükselebilir

DolarDünyanın önde gelen bankalarından ING, Societe Generale ve Credit Agricole’nin yayınladığı rapora göre, Dolar/TL kuru seçinden sonra rekor seviyeye ulaşabilir tahmininde bulundular. 

Dünyanın önde gelen bankalarının yayınladığı raporda ayrıca, Türk lirasının seçimler ve ABD ekonomisinin toparlanması sonucu yaklaşan faiz artışı nedeniyle baskı altında olduğu ifade edildi.

“Türk Lirasının değer kaybetmesini bekliyoruz”

Fransız Yatırım Bankası Credit Agricole, 2.7433 hedefi ile “sat” tavsiyesinde bulundu. Credit Agricole bankasının kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Guillaume Tresca,”Türk Lirasının seçim sonuçlarına bağlı olarak belirsizliğin arttığı bir ortamda değer kaybetmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi.

“Seçimlerden önce 2.74 seviyesini görebilir”

Hollanda merkezli ING Bank, dolar kurunun kısa vadede 2.6730 seviyesini test edeceğini ve seçimler öncesi, ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü çıkması durumunda 2.74 ile zirveyi test edebileceğini tahmin ediyor. ABD tarım dışı istihdam verisi 5 Haziran’da açıklanacak.

“DOLAR KURU REKOR SEVİYEYE ÇIKABİLİR”

Fransız Societe Generale gelişen piyasalar stratejisti Bernd Berg’e göre, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki yükselişleri sürekli olmayacak. liranın zayıflığına göre pozisyon alınması tavsiyesinde bulunan Berg, doların Türk Lirası karşısında rekor seviyeye çıkabileceği tahmininde bulundu. Berg, “Ekonominin temel gösterleri olumlu değil. Kısa vadede seçim belirsizliğinden dolayı ve özellikle FED’den kaynaklanan korkuların yeniden yüzeye çıkması ile birlikte, TL’nin yeniden ağır bir baskı altına girmesini bekliyorum” dedi.

Türk Lirası dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 11 değer kaybederken, kayıp son 12 aylık süreçte yüzde 20 oldu. Kur 11 Mayıs’ta 2,70 düzeyine gelmesinin ardından, ABD’den gelen olumsuz verilerin de etkisiyle 4 gün içinde 2.57’ye kadar gevşedi.

Döviz, Euro, Para Piyasa,

Euro/dolar paritesi seçim sonrası hareketlilik bekleniyor

Euro/dolar paritesinde tekrar görülen hareketlenme sonrası kademeli olarak toparlandığı görüldü. 1.0820 seviyelerine kadar gerileyen euro/dolar paritesi haftanın sonuna doğru tekrar yukarı doğru toparlanarak 1.09 seviyesinin üzerine gördü.

Bu hafta dolardaki hareketliliğe bağlı olarak parite de volatil hareketler görülebilir.

Euro/dolar paritesi tarafında ara ara tepkiler gelse dahi paritenin kısa ve orta vade adına aşağı yönlü potansiyel taşımaya devam ettiği düşünülüyor.

Seçim sonrasında 1.05 – 1.18 geniş bandı içinde hareketlilik bekleniyor.

Para Piyasa,

Mevduat güvenli liman olma özelliğini koruyor

Seçimden önceki son haftaya girdiğimiz bugünlerde piyasada hareketli dönem bizi bekliyor.

Beklentiler dahilinde içerideki dinamikler piyasaları hareketlendirebilecekken, yurtdışından hem Yunanistan’a dair borç sorunu ile ilgili gelişmeler hem de FED’in faiz artırımı ile ilgili açıklamalar etkisi olarak faktörler olarak sürecek.

Bu dönemde temkinli olup defansif kalmakta fayda var. Risk seven yatırımcılar ise dövizde kısa vadeli pozisyonlar alabiliyor. Mevduat şimdi de güvenli liman olma özelliğini koruyor. Borsada ani yatırımlar yapmak riskli olabilir, uzun vadede yatırım yapmak yatırımcılar açısından daha yararlı olabilir

BES’te ise portföyü zaman zaman gözde geçirmekte fayda var.

Döviz,

Dolar düşer mi yükselir mi? İşte Uzmanların dolar tahmini

Doların seyri tekrar yukarı yönde. Uzmanlar dolar/TL’nin bu hafta 2.65 – 2,70 bandı içerisinde hareket edeceğini tahmin ediyor.

FED tarafından gelen bu yıl içinde güçlenmesi sonucunu beraberinde getirdi. Dolar/TL tarafında da tekrar 2,66 seviyeleri görüldü. Henüz aşağı yönlü hareket ile tekrar 2,60’ların altını görme ihtimali masadan kalkmamış olsa da artık çok daha temkinli olunması gerektiği bir seçim sürecine giriyoruz. 

Arada aşağı yönlü molalar görülse de global çapta doların yükseliş trendini koruyacağı ve yüksek volatilitenin devam edeceği görüşü hakim. 

Yunanistan programına yönelik henüz bir anlaşma sağlanmamış olması ve özellikle Çin hisse senedi piyasasında yaşanan yüksek volatilite, belirsizlik ortamın devam ettiğine ve global risk iştahının oldukça kırılgan olduğuna işaret ediyor. 

Uzmanların dolar tahmini

Uzmanlar dolar/TL’nin bu hafta 2,65 – 2,70 bandı içerisinde hareket edeceğini söylüyor.

Dolar,

Dolar daha yükselir mi?

Dolar ne olur? Dolar yükselir mi? Dolar düşer mi?

DolarÖnceki hafta 2.30’un üzerine hareketlenen dolar/TL, hafta başında da yükselişini sürdürerek 2,33’ün üzerine tırmandı. TCMB faiz kararı ve Dolar Endeksi’nin 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşması ile 2,36 TL’nin üzerini göre kur, daha sonra 2,34 – 2,35 aralığında dengelenmesinin ardından bu seviyesini hafta boyunca korudu.

Dolar/TL 2,36 seviyelerini test ettikten sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararının etkisiyle geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımı açıklamasından sonra bir miktar gevşeme görülse de dolar/TL kurunda 2,35 seviyesinin altı çok uzun süre korunamıyor. Bu hafta 2,35’in altına gerileyip bir süre 2,30’a kadar gerilemesi beklenebilir.

Dolar/TL’de en önemli destek seviyesi 2,3050 – 2,3700 civarında. ABD’de FED’in faiz kararı takip edilecek.

Döviz, Euro,

Euro’nun dolar karşısındaki kaybı derinleşiyor

euroEuro’nun dolar karşısındaki kaybı daha da derinleşiyor. ECB Başkanı Drahgi, aylık 60 milyoar Euro’luk, mart ayında başlayarak Eylül 2016’da sona erecek parasal genişleme programı açıkladı.

Euro/dolar paritesi Draghi’nin açıklamaları ile 1.15 seviyesinin altına geriledi ve 1.12’nin aşağısını da gördü.

Merkez Bankası kararının yanı sıra pazar günü yapılacak Yunanistan seçimi de Euro’nun kaybını beraberinde getirdi.

Euro Bölgesi’nden gelecek karara bağlı olarak Euro’nun da seyrinin ne yönde olduğu görülecek.

Faiz,

Faiz ne olur düşer mi yükselir mi?

Faiz oranları ne olur? Faiz oranları düşer mi?  Faiz oranları yükselir mi?

faiz

Geçen hafta merkez bankalarının faiz kararları tüm piyasaları etkiledi. Öncelikle Euro Bölgesi’nin karşı karşıya kaldığı deflasyon ve ekonomik yavaşlama tehlikesi karşısında ECB beklentilerin üzerinde bir tahvil alım programı açıklayarak riskli varlıklara olan iştahı artırdı.

Mart ayında başlayacak ve 2016 Eylül sonuna kadar sürecek ayda 60 milyar Euro tutarındaki devlet tahvili alım programı toplamda 1.1 trilyon Euro büyüklüğüne ulaşacak.

Ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihalenı yüzde 8,25’ten yüzde 7,75’e indirdi.

Gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75’te sabit bırakıldı.

Faiz oranları düşer mi yükselir mi?

Haftanın son günü ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ECB kararından sonra Euro bazında mevduat faizlerinin daha da düşmesini sağlayacak teknik bir adım açıkayabileceğini ifade ettikten sonra gösterge tahvilin birleşil faii yüzde 6,95 ile Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilin birleşil faizin yüzde 7’nin üzerine çıkması zor görünüyor.

Para Piyasa,

Dalgalı seyirde portföy nasıl olmalı?

portföyPiyasalarda gelen merkez bankaları kararları sonrası dalgalı bir seyir hakim iken, öneriler arasında hisse senedi ve faiz ürünleri öne çıkıyor. TL tarafında mevduat öne çıkmakla birlikte diğer tarafta Özel Sektör Tahvili ve bu ürüne dayalı yatırım fonları alternatif olarak yatırımcıya öneriliyor.

Risk alma algısına bağlı olarak hisse fon alınabileceği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Döviz ürünlere ve altına ayrıca dikkat çekiliyor. Çünkü kurda yükseliş eğilimi ile birlikte dolar bazlı ürünler portföylere koyulabilir.

Altın ise 1,300 dolar/ons seviyelerine dayanmasıyla birlikte çok fazla tercih edilmiyor.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolarda düşüş alım fırsatı mı?

dolar
Fed tutanakları sonrası piyasalarda artan risk iştahı, doları 2.30’un altına çekti, faizler son 1.5 yılın en düşüğünde…

Piyasalar ABD’de esen ılık rüzgarla ısınmaya devam ediyor. 2015 yılı için de krallığını ilan ettiği düşünenler dolar, çarşamba gecesi yayınlanan FED tutanakları sonrası artan küresel risk iştahıyla zayıflayarak 2.30’un altına geriledi. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde de benzer bir hareket izlenirken analistler bu düşüşü güçlü dolar yılı öncesinde alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Aralık ayı ortasında test ettiği 2.4140 seviyesindeki tarihi zirvesinde 2014 sonunda yönünü aşağı çeviren dolar/TL, cuma gününe 2.30’un altında başlayarak dün akşam saatlerinde de bu seyrini korudu.

Dolar
Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar daha yükselir mi?

Dolar, TL karşısında geçen yıl yüzde 8’den fazla değer kazanmıştı. Geçen hafta yeni yıl tatiliyle hacimsiz seyir izleyen piyasalarda, yılın ilk işlem günü ve haftanın son günü olan Cuma gününde yükseldi. Bankalararası piyasada dolar, gün içinde 2,3585’e kadar yükseldi.

Dolar yükselir mi?

Doların yükselmesinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıkladıkları etkili oldu. Doların global bazda güçlü olması gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Teknik olarak paritenin ABD verileriyle birlikte 2,35 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 2,36 ve 2,37 seviyeleri test edilebilir.

Paritenin tekrardan 2,35 seviyesi aşağısına gerilemesi durumunda ise 2,3440 ve 2,33 destek seviyeleri izlenmeli. Küresel likidite koşulları ve TCMB’nın para ve kur politikası Dolar/TL’nin seyri bakımından belirleyici iki unsur olarak kalmaya devam edecek.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar ne olur düşer mi yükselir mi?

dolar-2015
Bu yıl 2.05 – 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjonktürde dolar bazlı yatırım araçlarını tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Global piyasalarda yaşanan gelişmeler, jeopolitik faktörler, merkez bankası politikaları, siyasi faktörler, makro gerçekleşme ve beklentiler…

Bu liste daha da uzatılabilir. Döviz kurları birçok faktörden olumlu veya olumsuz etkilenebiliyor. Sonuç itibariyle bu yıl dolar/TL paritesi 2.05 ile 2.40 arasında çok volatil bir süreç yaşadı ve gelinen seviyeler itibariyle 2.20 – 2.25 bandına oturmuş bulunuyor.

Peki bundan sonra dolar ne olacak? 2015 yılında döviz kurlarını neler bekliyor? Dolar portföylerde olmalı mı? Elinde 2.25 TL’nin üzerinde dolar olanlar ne yapmalı? Euro’daki düşüş, dolardaki yükseliş, reel sektörü nasıl etkiliyor?

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında dolar kuru için bu yol sonunda beklenti 2.25 TL seviyelerinde. Agresif tahminlerde ise .230 TL ve üst seviyeler var. 2015 için ise yapılan değerlendirmelerde 2.40 TL üzerinde 2.50 TL seviyelerinin hedef olabileceği yorumları yapılıyor. Euro/dolar paritesinin ise 2015’te 1.15 seviyelerini görebileceği tahmin ediliyor.

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

 • dolar ne zaman düşer
 • euro yükselir mi
 • dolar duser mi
Dolar
Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar düşer mi yükselir mi?

Dolar

Dolar yükselir mi düşer mi? Dolar ne olur? Dolar yükselecek mi? Dolar düşecek mi? İşte İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi Cem Şekerci dolar yorumu.

DOLAR DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Ortadoğu ve Ukrayna’daki jepololitik riskler ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne zaman faiz arttıracağına yönelik beklentiler, döviz piyasalarını şekillendirmeye devam ediyor. ABD’nin iyileşen konut ve istihdam verileri, dolar endeksini son bir yılın en yüksek seviyesine taşıdı. İyi gelen verilere paralel olarak çarşamba günü açıklanan FED toplantı tutanaklarında daha şahin bir duruş sergilenmesi, dolardaki yüksek seviyelerin korunmasını sağladı.

Diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle beraber TL’de bu gelişmelerden etkinerek dolara karşı değer kaybını sürdürdü ve 2.1880 seviyelerine kadar yükseldi. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk bankalarının kredi büyüme oranlarının ve dış borçlarının yüksekliğine dikkat çekmesi, yurt içindeki riski arttıran başka bir unsur oldu. Cuma günü FED Başkanı Yellen’ın Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın tonu ve 27 Ağustos TCMB faiz kararı haftaya döviz piyasalarında belirleyici olacak.

İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi / Cem Şekerci