Browsing Category

Dolar

Dolar
Dolar,

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

DolarDolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor.

Geçen hafta oldukça hareketli bir dönem yaşanan piyasada önce Rus Rublesi’nde sert değer kaybı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri geriledi ancak sonrasındaki müdahale ile bir miktar rahatlama yaşandı. Ardından gözler FED’in açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, dolar/TL kuru, tüm zamanların rekorunu kırarak 2.41’i gördü. Faiz artışının yeni yılın ilk yarısında geleceği sinyali verilirken, ardından TCMB kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının karşılanacağını duyurdu. Dolar/TL böylece 2.40’ın altına gevşedi.

Dolar ne olur?
Dolar düşer mi yükselir mi?

Son durumda 2.30 seviyelerinde dengenin oluştuğu dolar/TL kurunda yakın zamanda 2,30 – 2,40 bandı aralığında hareket bekleniyor. 2,25 – 2,30 arasında alım fırsatı, 2,40 – 2,45 arasını da satım fırsatı olarak gören uzmanlar bulunuyor. Yeni gelişmelere göre, dolar/TL kurundaki yükseliş sürebilir..

Euro/dolar paritesi 1,22’lerde tutundu

FED kararı öncesi 1,25 seviyesini gören parite, FED toplantısının ardından çıkan faiz artışının gelecek yılın yarısında olacağı sinyalinin verilmesiyle birlikte geriledi.

Dolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin arından Euro/dolar paritesi 1.22 civarında seviyelerde seyrediyor.

Euro/dolar paritesi ne olur?

Teknik olarak kısa vadede destek 1.2260 direnç 1.2370 olarak görülüyor. 1.2310 yukarı kırılması halinde 1.2370 seviyesi uzun pozisyon için takip edilebilir.

Dolar kuru 2015 yılında 2.50 TL’ye çıkabilir

Bu yıl 2.05 ve 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjoktürde dolar bazlı yatırım araçlarının tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Yatırımda denge zamanı

Piyasaların dalgalı seyrettiği geçen hafta yine dengeler değişmeyi sürdürdü. Yurtdışı kaynaklı gelişmeler, Türkiye piyasasında da hareketlendirmeyi sağlıyor. ABD ve Euro bölgesindeki veriler ve açıklamalar ile Rusya’daki para değer kaybı, en çok etkileyen başlıklar. Yılsonuna doğru yaklaştığımız bu süreçte, uzmanlar yatırımcıların riske çok fazla girmeden korunaklı yatırım yapması konusunda uyarıyor. Dalgalı seyrin devam etmesinin beklendiği dönemde, TL yine korunaklı alan olmakla birlikte güçlü kalması beklenen hisse senetlerden düşüşlerde alınabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar yıl sonunda kaç lira olur?

dolar yıl sonunda ne kadar olurHSCB Küresel FX Stratejisti David Bloom, FED’in bu yıl içinde faizleri tahmin edildiği kadar yüksek oranda artırmayacağının anlaşılmasının ardından dolara yüksek talep döneminin sona erdiğini söyledi.

“Dolarda boğa piyasasının sonuna gelindiğini söyleyen Bloom, FED’in önceki tahminlerin aksine bu yıl faizleri dört defa artıramayacağını, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın parasal gevşeme süreçlerine davam edeceği ve Çin ekonomisinin ikinci yarıdan itibaren toparlanmasını beklediklerini söyledi.

HSCB Küresel FX Stratejisti David Bloom, HSBC olarak bu yıl sonu dolar/TL tahminlerinin 3, euro/dolar tahminlerinin ise 1.2 olduğunu söyledi.

Altın fiyatları, Dolar, Döviz,

2016 yılında dolar, euro, altın ve borsa ne olur?

2016 altın fiyatları,borsa,dolar,hisse senedi,euro ne olur tahminleri2016’da parayı nereye değerlendirmeli? 2016 yılında altın fiyatları, dolar, euro, borsa ve emtia fiyatları ne olur? İşte 2016 yılı tahminleri…

Bu sene piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir yaşanacak. Borsada 20 bin puanlık dalgalanma ihtimal dahilindeyken, döviz kurunda ise yükseliş eğilimi sürecek. Dolar ve euro’nun eşitlenmeye doğru gittiğini ve mevduat faizinin yatırımcı tercihlerinde yine öne çıktığını göreceğiz.

“Bu yıl piyasalardaki yüksek dalgalanma yatırım araçları arasındaki geçişleri zorunlu kılacak” diyor fon yöneticileri. FED’in faiz artışıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı kendisini daha fazla hissettiriyor. Buna ek olarak Çin ekonomisindeki yavaşlamanını da etkisiyle global bazda talep zayıflığı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik olumsuz etkiyi canlı tutmakta. Mevcut olumsuzlukları dengeleyecek gelişmeler ise Avrupa Birliği’nden bekleniyor. Neticede Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemede nasıl bir yıl izleyeceği ve İran’a yönelik ambargonun kaldırılması, yurtdışında olduğu kadar Türkiye’de de yakından izlenecek. Yurt içerisinde ise gündem daha ziyade siyaset ağırlıklı olacak. Yeni hükümetin başta doğu ve güneydoğudaki olayların çözümüne yönelik uygulamaları ile programına dahil ettiği Anayasa değişikliğine ilişkin gelişmeler, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Ekonomi cephesindeyse Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi nisan ayında bitiyor. Piyasa aktörleri Merkez Bankası’nda görev değişimi olup olmayacağını gözlüyor. Küresel para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde; bin dolar / onsun aşağısında altın, 2.70 TL’nin altında dolar ve 70 bin seviyesinin altında hisse senedi, yatırım için makul seviyeler olarak öne çıkıyor. Satış durumundaysa dolar kurunda 3,30 TL’nin üstü, BIST 100 Endeksi’nde 84 binin üzeri, altında da 1400 dolar/ons üzeri seviyeler takip edilebilir.

“FIRSATLAR İÇİN LİKİTTE KALMALI”
Gülsevin Çipli – Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü

“Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) genişlemeci para politikalarının devamı beklentisi neticesinde riskli varlıklar açısından 2016 başlarında daha olumlu bir piyasa ortamı görebiliriz” diyor Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli. Yatırımcıların portföylerini enstrüman bazında çeşitlendirmesinin önemine değinen Çipli, “Biz, bireysel yatırımcının risk profilini dikkate alarak enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk-getiri arasındaki dengeyi gözetmesini öneriyoruz. Yatırımcılar, ortaya çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin büyük bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilirler” diyor.

İdeal portföy olarak da yüzde 45 mevduat ve sabit getirili menkul kıymetleri, yüzde 30 hisse senedini ve yüzde 25 dövizi öneriyor. Yatırım fonu alacaklar için de yüzde 30 A tipi hisse senedi yüzde 30 B tipi tahvil bono fonu, yüzde 20 yabancı para cinsi ve yüzde 20 altın fonu önerisinde bulunuyor. Çipli, 2016’da riskli varlıklar açısından daha temkinli bir duruşun ön plana çıkacağı bir yıl olacağını düşünüyor.

“MEVDUAT TERCİHLERDE ÖNE ÇIKMAYI SÜRDÜRECEK”
A. Erdal Aral – İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“2016 yılı güçlenen doların etkisiyle emtia fiyatlarında zayıflamanın devamını görebileceğimiz bir yol olacak” diyor İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Erdal Aral. Aynı zamanda bankaların yüksek TL mevduat/kredi oranları ve TL fonlamadaki sıkışık seyri nedeniyle, mevduatın yatırımcıların tercihlerinde üst sırada yer almaya devam edeceğini düşünüyor. Hisse senedi ve bono piyasalarının ise halen fiyatlanan yurtiçi ve yurtdışı risklerin gerçekleşmemesi durumunda öne çıkacağını ifade ederken kendi beklentisi risklerin yıl içinde azalacağı yönünde. “FED’in ilk faiz artışı önemli ölçüde fiyatlandığı için altın fiyatlarında yılın ilk aylarında önemli bir hareket olmayabilir. Ancak geri kalan aylarda enflasyon ve dolardaki yön değerli metalleri etkileyecek” diyen Aral, güçlenmeye devam edecek olan doların etkisiyle altında değer kaybının devam edeceği ve 1000 dolar / ons civarında taban oluşumu görüleceği öngörüsünde bulunuyor.

Aral, 2015 sonu itibariyle 13 yılın en düşük seviyesine gerileyen doğalgazın yılın ilk yarısında önemli bir toparlanma yaşayacağını hatırlatıyor.

“DOLAR VE POUND GÜÇLÜ BİR SEYİR İZLEYECEK”
Murat Çetinkaya – Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“Piyasalarda dış şoklara karşı kırılganlığın azalmasında oldukça kritik rolü bulunan bütçe dengeleri korunacak” diyor Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Murat Çetinkaya. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, emtia ithalatçısı olarak küresel normalleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı baskı karşısında Türkiye’nin daha güçlü durabilen bir görünüm arz edeceğini söylerken hükümetin açıkladığı ekonomik programın da piyasalara olan ilgiyi canlı tutacağını düşünüyor. Çetinkaya, BIST 100 Endeksi’nin bir döngü içinde olduğunu, 2015’te kaybettirdiğini ve 2016 yılında da yükseleceğini belirtiyor. Böyle bir ortamda, risk ve getiri dengesinin korunması açısından portföy çeşitkiliğine gidilmesini ve makro bakışın hakim olduğu bir çerçeveyle hareket edilmesini öneriyor. Döviz ve emtia tarafında, “güçlü dolar ve pound”, “ılımlı emtia fiyatları” ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın ana temaları olacağını söylüyor. Çetinkaya, emtiada bakır ve altında aşağı yönlü baskıların daha fazla hissedilmesini beklerken hisse senetlerinde cam, havacılık, gıda, otomotiv güvenliği gördüğü sektörler arasında yer alıyor. Enerji, petrol, gaz ve perakende gibi sektörlerde ise hisse bazlı ayrışmalar yaşanacağını ifade ediyor.

2016 YILI BEKLENTİLERİMİZ

 • Dolar 2016 yılında en fazla takip edilen yatırım enstrümanı olacak. FED’in 2015 aralık ayında faiz artırım sürecini başlatması ile attığı adım etkilerini 2016 yılında hissettirecek. Dolar kuru 2,60 – 3,40 TL aralığında dalgalanacak. Kurda 2,70 TL’nin altındaki seviyeler alım fırsatı, 3,30 TL’nin üzerindeki seviyeler satım fırsatı yaratacak.
 • Euro/dolar paritesinde para birimlerinin eşitlenerek 1,00 seviyesine gelmesi ve hatta altına gerilemesi beklenebilir. Beklentimiz çerçevesinde paritede 0,85 – 1,2 aralığında bir hareket gerçekleşebilir. Bu nedenle dövizde euro yerine dolar tercihi öne çıkacaktır. Dövizde kalmayı düşünenler pound’u da göz önünde bulundurabilir.
 • 2016’da jeopolitik riskler gündemdeki ağırlığını korumaya devam edecek.
 • BIST 100 Endeksi, 25 yıldır üst üste iki yıl kaybettirmedi. Düşüşün yaşandığı yılı takip eden sene hep kazandırdı. 2016’da endekste çıkış hedeflenirken 58.000 – 90.000 bandında dalgalanma beklenmeli. Endeksteki 70 binin altındaki seviyelerden orta ve uzun vadeli hedeflerde kademeli alım yapılabilir. 85.000 – 90.000 bandında doğru hareketlerde satış yapılmalı.
 • Emtia fiyatlarında görülen sert düşüşler hız kazanacak. Emtialarda taban oluşumları görülecek. Ancak dolar kuru güçlü kaldığı için satış baskısı sürecek. Altının onsunda 980 – 1.400 aralığında hareket beklenmeli.
 • 2016 yılında volatilite yüksek olmaya devam edecek. Bu nedenle “al-sat” stratejisi kazandırmayı sürdürecek.
 • Hükümetin 2016’da yapısal reformlara ağırlık vererek ekonomiyi ve piyasaları canlandırması iyimserliği artıracak.
 • Faizler yüzde 9 – 13 aralığındaki marjda dalgalanacak. Mevduat ve kredi faizleri, devlet tahvili faizlerinin üzerinde seyredecek.
 • FED’in faiz politikası gelişmekte olan ülkeleri 2016 yılında zorlayacak. Çin’in para birimi yuanın devalüe edilme ihtimalini gündeme getirecek. Bu ihtimal kur savaşlarının tetiklenmesini gündeme getirecek.
 • Çin’deki yavaşlama tüm dünyanın gündeminde olacak.
 • Rusya’nın etkisi ve Irak ile İran’ın katılımıyla Türkiye’nin ambargoya tabi kalması dış ticareti olumsuz etkileme olasılığını gündeme getirecek.
 • Global ölçekte etki gücüne sahip merkez bankalarının para politikaları izlenecek.
 • Anayasa değişikliği ile ilgili atılacak adımlar ve sonrası gündeme gelecek olası bir referandum toplumsal gerilimi gündeme getirecek.
 • BES ilgi görmeye devam edecek. Yüzde 25 oranındaki devlet teşviki avantaj yaratmaya devam edecek.
 • Kamu dış borçlanma araçları fonlarının ve yabancı borçlanma araçları fonlarının getirileri, diğer alternatif fonlara göre öne çıkacak. Yabancı hisse senedi fonları öne çıkacak.

Zeynep Aktaş / Fortune

Dolar,

Dolar 3 TL olursa ne olur?

DOLAR 3 TL OLURSA NELER OLURSiyasi riskler ve FED’in faiz artırımına gidebileceği endişeleri ile dolar dün 3 lirayı aştı. Peki dolar yükselirse ekonomide neler oluyor?

ABD Tarım dışı istihdam verisi sonrası dolar güçlenmeye devam ediyor. Dolar lira karşısında, 20 Ağustos’tan bu yana ilk kez 3 TL seviyesini geçmesini sağlayan sert kaybının ardından tekrar 2.90 seviyesine geriledi.

DOLAR 3 TL OLURSA NE OLUR?

Enflasyon yükselir!

Dolar 3 TL olursa enflasyon zıplayacak. Dolar yüzde 10 değer kazandığında enflasyon 1.5 puan artacaktır. Temmuz ayında 6.81 olarak açıklanan enflasyon doların 3 TL olmasıya birlikte yüzde 7.35 değer kazanmış olacak. Bu da enflasyonu 1.1 puan artıracak. Doların yükselmesiyle enflasyonun 7.91’e çıkması mümkün.

Borçlar katlanacak!

Dolardaki artış reel sektörün döviz borcunu katlıyor. Merkez Bankası’na göre reel sektörün Mayıs 2015 itibarıyla 279 milyar dolar olan borcu mevcut kur oranıyla hesaplandığında 779 milyar liraya denk geliyor. Dolar 3 TL olursa ekstra bir borç artışı olmasa bile sadece kur farkından dolayı dış borç 838 milyar liraya çıkmış olacak. Doların 3 TL olması ile borç 58.6 milyar lira artacak.

İşsizlik artacak

Doların 3 TL olması işsizliği artıracak. 1994 ve 2001 krizinde kurdaki artış, borçlu birçok şirket için, aldıkları döviz oranında ciddi bir sorun oluşturmuştu ve birçok firma iflasın eşiğine gelmişti. 

İhracat zayıflayacak

Doların 3 TL olmasıyla birlikte ihracat zayıflayacak. Sanayide 100 dolarlık ihracat için yaklaşık 70 dolarlık ara malı ithalatı yapılması gerekiyor. Dolardaki her kuruş artış ara malı ithalatının maliyetini arttırıyor. İhracatçı, dolardan ithal edip yüzde 49 oranında euro üzerinden ihracat gerçekleştiriyor. Doların yükselmesiyle üretim maliyeti artarken satış değeri azalıyor.

Cari açık büyüyecek

Doların 3 TL olmasıyla dış ticaret dengesi bozulacak ve bununla birlikte cari açık büyüyecek. 

Sıcak paranın kaçışını tetikleyecek

Doların 3 TL olmasıyla birlikte TL’deki zayıflık sıcak paranın Türkiye’den kaçışını tetikleyecek vari açığın finansmanını da zora sokabilir.

Büyüme zayıflayacak

Doların 3 TL olması ile birlikte ihracatın azalması büyümeyi zayıflatacak. 

Dolar yükselirse ne olur, dolar 3 lira olursa ne olur, dolar yükselirse enflasyon en olur, dolar yükselirse cari açık ne olur, dolar yükselirse ihracat ne olur…

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Dolar

Dolar ne olur? Dolar yükselmeye devam eder mi?

İçeride yaşanan terör olayları, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına dair endişeler ve yeniden seçim beklentisi ile oluşan siyasi belirsizlikler nedeniyle TL, dolar karşısındaki kaybını giderek artırdı ve yeni rekorlar kırdı.

Dolar 3 TL’ye kadar çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Daha sonra gelen satışlarla 2,92 TL seviyesine gerilese de yükseliş trendi bitmiş değil. 

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Uzmanla, dolar/TL’de 2,90 – 3,00 TL bandında seyrini koruması bekleniyor. Ancak eğer Merkez Bankası faiz artışına gidersek dolar/TL biraz daha soluklanabilir. 

Bu yönde bir karar gelmezse uzmanlar yukarı gidişin ve 3.10 üzerinin görülebileceğini ifade ediyor. Çünkü önümüzdeki dönemde yeniden seçim gündeme gelecek ve bu siyasi belirsizlik de dolardaki yukarı hareketin devamını sağlayacak.

dolar yükselir mi düşer mi, dolar yükselir mi 2015, dolar düşer mi 2015, dolar ne olur 2015

Dolar,

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

DolarSeçim sonrası ilk gün yukarı harekete geçerek 2,80’i aşıp 2.8014’ü gören dolar, ilerleyen günlerde ılımlı havayla gevşeyerek 2,70 seviyelerine geldi.

Düşüşlerde dolarda 2,60 – 2,70 bandı destek seviyesi ve altına gelirse kurun yatay seyir izleyeceği yönünde görüşler var. Ancak genel itibariyle kısa vadede doların 2,70 – 2,90 bandında seyredeceği görüşü hakim. Destek seviyesi kırılırsa bile 2,55’lerden alıcı gelmesi ve kurun dengelenmesi bekleniyor.

Fakat siyasi tarafta suların durulmaması, uyumsuz bir koalisyon hükümeti ve ABD tarafında faiz artırımı hızında artış ise Dolar/TL’de 3 TL’lik seviyeleri gündeme getirebilir?

Bu dönemde ilk kritik seviye 2,70 olacak. Buranın altında kaldıkça 2,6650 – 2,6750 kritik destek olarak öne çıkacak. Bunun yanında FED toplantısı yakından izlenecek.

Dolar,

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolar ne olur?

Türk Lirası karşısında 2,69 seviyesini aşan dolar yükselmeye devam edecek mi? Dolar önümüzdeki günlerde yükselmeye devam eder mi?

Yapılan bir ankete göre doların değer kazancına sadece biraz mola verdiği ve yakında yeniden hızlı yükselişine devam edeceği bekleniyor.

Reuter anketine göre, dolar FED’in etkisiyle 12 ay içinde 2.74’e yükselmesi bekleniyor.

Ankete katılan katılımcıların dolardaki yükselişin FED Başkanı Janet Yellen’in üçüncü çeyrekte faiz artışı ortamı hazırlamasıyla beraber önümüzdeki aydan itibaren başlayacağını tahmin ediyor.

Dolar 2,74 olur mu?

Reuters’ın anketine göre, dolar bir ay sonra 2.68, üç ay sonra 2.70, altı ay sonra 2.75 ve 12 ay sonra da 1.74 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Dolar,

Dolar daha yükselir mi?

Dolar ne olur? Dolar yükselir mi? Dolar düşer mi?

DolarÖnceki hafta 2.30’un üzerine hareketlenen dolar/TL, hafta başında da yükselişini sürdürerek 2,33’ün üzerine tırmandı. TCMB faiz kararı ve Dolar Endeksi’nin 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşması ile 2,36 TL’nin üzerini göre kur, daha sonra 2,34 – 2,35 aralığında dengelenmesinin ardından bu seviyesini hafta boyunca korudu.

Dolar/TL 2,36 seviyelerini test ettikten sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararının etkisiyle geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımı açıklamasından sonra bir miktar gevşeme görülse de dolar/TL kurunda 2,35 seviyesinin altı çok uzun süre korunamıyor. Bu hafta 2,35’in altına gerileyip bir süre 2,30’a kadar gerilemesi beklenebilir.

Dolar/TL’de en önemli destek seviyesi 2,3050 – 2,3700 civarında. ABD’de FED’in faiz kararı takip edilecek.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolarda düşüş alım fırsatı mı?

dolar
Fed tutanakları sonrası piyasalarda artan risk iştahı, doları 2.30’un altına çekti, faizler son 1.5 yılın en düşüğünde…

Piyasalar ABD’de esen ılık rüzgarla ısınmaya devam ediyor. 2015 yılı için de krallığını ilan ettiği düşünenler dolar, çarşamba gecesi yayınlanan FED tutanakları sonrası artan küresel risk iştahıyla zayıflayarak 2.30’un altına geriledi. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde de benzer bir hareket izlenirken analistler bu düşüşü güçlü dolar yılı öncesinde alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Aralık ayı ortasında test ettiği 2.4140 seviyesindeki tarihi zirvesinde 2014 sonunda yönünü aşağı çeviren dolar/TL, cuma gününe 2.30’un altında başlayarak dün akşam saatlerinde de bu seyrini korudu.

Dolar
Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar daha yükselir mi?

Dolar, TL karşısında geçen yıl yüzde 8’den fazla değer kazanmıştı. Geçen hafta yeni yıl tatiliyle hacimsiz seyir izleyen piyasalarda, yılın ilk işlem günü ve haftanın son günü olan Cuma gününde yükseldi. Bankalararası piyasada dolar, gün içinde 2,3585’e kadar yükseldi.

Dolar yükselir mi?

Doların yükselmesinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıkladıkları etkili oldu. Doların global bazda güçlü olması gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Teknik olarak paritenin ABD verileriyle birlikte 2,35 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 2,36 ve 2,37 seviyeleri test edilebilir.

Paritenin tekrardan 2,35 seviyesi aşağısına gerilemesi durumunda ise 2,3440 ve 2,33 destek seviyeleri izlenmeli. Küresel likidite koşulları ve TCMB’nın para ve kur politikası Dolar/TL’nin seyri bakımından belirleyici iki unsur olarak kalmaya devam edecek.

Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar ne olur düşer mi yükselir mi?

dolar-2015
Bu yıl 2.05 – 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjonktürde dolar bazlı yatırım araçlarını tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Global piyasalarda yaşanan gelişmeler, jeopolitik faktörler, merkez bankası politikaları, siyasi faktörler, makro gerçekleşme ve beklentiler…

Bu liste daha da uzatılabilir. Döviz kurları birçok faktörden olumlu veya olumsuz etkilenebiliyor. Sonuç itibariyle bu yıl dolar/TL paritesi 2.05 ile 2.40 arasında çok volatil bir süreç yaşadı ve gelinen seviyeler itibariyle 2.20 – 2.25 bandına oturmuş bulunuyor.

Peki bundan sonra dolar ne olacak? 2015 yılında döviz kurlarını neler bekliyor? Dolar portföylerde olmalı mı? Elinde 2.25 TL’nin üzerinde dolar olanlar ne yapmalı? Euro’daki düşüş, dolardaki yükseliş, reel sektörü nasıl etkiliyor?

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında dolar kuru için bu yol sonunda beklenti 2.25 TL seviyelerinde. Agresif tahminlerde ise .230 TL ve üst seviyeler var. 2015 için ise yapılan değerlendirmelerde 2.40 TL üzerinde 2.50 TL seviyelerinin hedef olabileceği yorumları yapılıyor. Euro/dolar paritesinin ise 2015’te 1.15 seviyelerini görebileceği tahmin ediliyor.

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

 • dolar ne zaman düşer
 • euro yükselir mi
 • dolar duser mi
Dolar
Dolar, Döviz, Para Piyasa,

Dolar düşer mi yükselir mi?

Dolar

Dolar yükselir mi düşer mi? Dolar ne olur? Dolar yükselecek mi? Dolar düşecek mi? İşte İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi Cem Şekerci dolar yorumu.

DOLAR DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Ortadoğu ve Ukrayna’daki jepololitik riskler ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne zaman faiz arttıracağına yönelik beklentiler, döviz piyasalarını şekillendirmeye devam ediyor. ABD’nin iyileşen konut ve istihdam verileri, dolar endeksini son bir yılın en yüksek seviyesine taşıdı. İyi gelen verilere paralel olarak çarşamba günü açıklanan FED toplantı tutanaklarında daha şahin bir duruş sergilenmesi, dolardaki yüksek seviyelerin korunmasını sağladı.

Diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle beraber TL’de bu gelişmelerden etkinerek dolara karşı değer kaybını sürdürdü ve 2.1880 seviyelerine kadar yükseldi. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk bankalarının kredi büyüme oranlarının ve dış borçlarının yüksekliğine dikkat çekmesi, yurt içindeki riski arttıran başka bir unsur oldu. Cuma günü FED Başkanı Yellen’ın Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın tonu ve 27 Ağustos TCMB faiz kararı haftaya döviz piyasalarında belirleyici olacak.

İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi / Cem Şekerci