Browsing Category

Faiz

Faiz,

Faizler 2016 yılında ne olur düşer mi yükselir mi?

faiz ne olur düşer mi yükselir miFaizlerde düşüş devam eder mi? Faizler ne olur?

Türkiye’de piyasa faizleri, artan küresel risk iştahı sonrasında gelişmekte olan ülke varlıklarına olan ilginin artması sonrasında anlamlı bir aşağı yönlü hareketlenme gösterdi. Yurtiçinde Şubat ayı enflasyon oranı verilerinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ve yıllık enflasyonun yüzde 8,78’e gerilemesi de gösterge faizin yüzde 10,70 seviyelerine düşmesinde etkili oldu.

TL karşısında fazla etkili olamayan dolar hareketi kurun stabil kalmasını, hatta gerilemesini sağlarken azalan risk unsurları ve düşen enflasyon ile beraber yurtiçinde faizler de geri çekilme fırsatı buldu.

Bu hafta içinde açıklanacak olan sanayi üretimi ve cari açık verileriyle beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yapacağı toplantıdan çıkacak sonuçlar etkili olacak.

Özellikle ECB’nin güçlü bir parasal genişleme açıklaması durumunda gelişmekte olan ülkelere fon akımı beklentileri artabilir, bu durumda da faizde daha fazla düşüş için gerekli bir ortam sağlanabilir.

Daha fazla iyileşme için kritik seviye gösterge faizde yüzde 10,50 seviyesi olmakla beraber, yüzde 11,00 seviyesi aşılmadığı sürece faizlerdeki geri çekilme eğilimi devam edebilir.

Faiz,

Yükselen faiz oranları tekrar düşüşe geçecek mi?

faizKonut satışlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri faiz oranları. 7 Haziran seçimlerinden sonra yükselişe geçen faiz oranları düşer mi?

Sektörün en büyük oyuncusu Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, yerli ve yabancı yatırımcılar ile gayrimenkul şirketlerinin, siyasi belirsizliklerden etkilenerek yatırımlarını askıya aldıklarını belirtiyor.

Atalay, “Seçim sonrasında belirsizliklerin ortadan kalkması, beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçirdi. Seçimin ardından borsa ve döviz kurlarında meydana gelen olumlu değişimi de bu hızlanmanın nedenleri olarak söyleyebiliriz” diyor.

Murat Atay, genel olarak faiz oranlarında gerçekleşen yükselişte siyasi belirsizliklerin ve gelişmelerin rol oynadığını söylüyor. Atay, bu konuda önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetliyor: “Daha çok Çin ve ABD’deki gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca FED’in son yaptığı açıklama, faiz oranlarında bir artışa gidebileceği şeklinde yorumlanıyor.  Dolayısıyla faizlerde bir gevşeme yaşanması mümkün olsa da, bu düşüşün ne kadar olabileceğini, FED’in alacağı kararlar, yurtdışındaki ve buna bağlı yurtiçindeki ekonomik gelişmelere belirleyecektir.”

Faiz,

Faiz ne olur düşer mi yükselir mi?

Faiz oranları ne olur? Faiz oranları düşer mi?  Faiz oranları yükselir mi?

faiz

Geçen hafta merkez bankalarının faiz kararları tüm piyasaları etkiledi. Öncelikle Euro Bölgesi’nin karşı karşıya kaldığı deflasyon ve ekonomik yavaşlama tehlikesi karşısında ECB beklentilerin üzerinde bir tahvil alım programı açıklayarak riskli varlıklara olan iştahı artırdı.

Mart ayında başlayacak ve 2016 Eylül sonuna kadar sürecek ayda 60 milyar Euro tutarındaki devlet tahvili alım programı toplamda 1.1 trilyon Euro büyüklüğüne ulaşacak.

Ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihalenı yüzde 8,25’ten yüzde 7,75’e indirdi.

Gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75’te sabit bırakıldı.

Faiz oranları düşer mi yükselir mi?

Haftanın son günü ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ECB kararından sonra Euro bazında mevduat faizlerinin daha da düşmesini sağlayacak teknik bir adım açıkayabileceğini ifade ettikten sonra gösterge tahvilin birleşil faii yüzde 6,95 ile Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilin birleşil faizin yüzde 7’nin üzerine çıkması zor görünüyor.