Browsing Category

Sağlıklı Beslenme

chia tohumu
Sağlıklı Beslenme,

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

chia tohumuAzteklerin mucize gıdası olan chia tohumu ( Chia seeds), günümüzün popüler gıdalarından biri. Günde bir kaşık bile tüketildiğinde sağlığa büyük faydası olan bu yiyeceği artık Türkiyede de bulmak çok kolay. Kolay bir protein kaynağı olan bu tohumlar bitkisel Omega 3 kaynağı, lif, mineral ve vitamin deposu.

İçerdiği besin kalitesiyle tansiyonu ve kan şekerini düşürücü etkisi olan bu tohumlar şeker hastaları için de ideal bir besin kaynağı. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi var.

Mineral olarak çok zengin olan bu yiyecek, günlük kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, magnezyum ihtiyacının %24 ünü, manganez ihtiyacının %50 sini karşılıyor. Tüm bu mineraller sağlıklı bir kemik yapısı için gerekli.

Aynı zamanda yenildiği zaman midede şişen chia tohumları tokluk hissine neden olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir besin türü.

Glutensiz olduğundan çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilinir.

Peki yeni tanıştığımız bu chia tohumlarını nasıl tüketmeliyiz?

 • Chia tohumlarını, yumuşak ve lezzetli tadı ile tatlılardan, salatalara bir çok yerde kullanabilirsiniz.
 • Puding yapımı: Sıvının (su,süt, badem sütü) içinde bırakıldığında şişen jel kıvamına gelen tohumlar ile puding yapabilirsiniz. Bunun için bire dört oranında chia tohumu ve içine 20 dakika boyunca bırakacağınız suya ihtiyacınız olacak. 20 dakika sonra jel kıvamına gelmiş chiatohumundan istediğinz kadar ölçüyü alıp bir miktar süt veya badem sütüyle karıştırın. Tatlandırmak için bal ekleyin. Buzdolabında biraz bekleltin. Tüketmeden önce üzerine dilediğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Sabah hazırladığınız yulaflı kahvaltısınıza önceden suda bekletilmiş chia tohumundan ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hem kahvaltınızın besin değerini arttırmış hem de ekstra bir lezzet katmış olursunuz.
 • Salatanızın üzerine tam yemeden önce bir tatlı kaşığı chia tohumu serpebilirsiniz.
 • Yoğurdun içine sevdiğiniz meyveler ile birlikte chia tohumu ekleyebilirsiniz.
 • İçmeye alıştığınız sebze suyuna chia tohumu ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz.
 • Veya en kolayı içtiğiniz normal suya bir çay kaşığı chia tohumu ve biraz limon suyu koyun. Çok sağlıklı bir içecek elde edin.

Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Bugün Türkiye’de de pek çok büyük süpermarket ve aktarda bulabileceğiniz chia tohumlarını tüketmenin 10 faydası:

Chia tohumu tüketimi bütün dünyada sağlıklı omega-3 yağları ve lif içeriği yüzünden giderek yaygınlaşıyor. Mexico ve Guatemala’da yetişen Chia tohumu, tarihi Aztek uygarlığında büyük önem taşıyordu.

 • 28 gram chia tohumunda 11 gram lif vardır, bu da günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Chia tüketmeye başlamak, yeterince lif aldığınıza emin olmanın en iyi yollarından biridir.
 • Chia tohumlarının her 28 gramında 5 gram omega-3 vardır. Omega-3 beyin sağlığı için çok önemlidir.
 • Chia tohumları aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve kolesterol içermez. 28 gramında 4.4 gram protein vardır, günlük ihtiyaç kişiye göre değişse de bu miktar neredeyse %10’u karşılar.
 • Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Cleaveland Clinic’e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Kalbiniz için iyi haber!
 • Aztek ve Maya’lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.
 • Yakınlarda yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.
 • 28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 18’ini karşılar. Kalsiyum diş ve kemik sağlığınız için önemlidir ve osteoporozu önler.
 • Manganez sıkça bilinen bir besin olmasa da, sağlığımız için önemlidir: kemiklere iyi gelir ve vücudun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına yardımcı olur. 28 gramlık chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın %30’u vardır.
 • Chia tohumları glüten içermez. Ancak glütenli gıdalar işleyen tesislerden gelmediğine dikkat etmeniz gerekir.

CHİA TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarkette veya aktarlarda chia tohumu bulmak mümkün. Kullanımı çok kolay. Tohumların tadı yok, bu yüzden direk olarak yemeklerinize, salatalarınıza, smoothie’nize ekleyebilirsiniz.

Chia tohumlu smoothie tarifi

Dikkat etmeniz gereken nokta şu: chia tohumu su toplayan bir bitki. Yani sıvı ile temas ettiğinde emiyor ve jelimsi bir kıvam alıyor. Bu yüzden tüketirken bol su içmeniz ve yemeklerinizin kıvamını arttıracağı için ilave su eklemeniz gerekir.

Bu özelliğinin çok iyi bir tarafı da var. Chia tohumu ile son derece sağlıklı ve kolay olduğu kadar lezzetli bir puding yapmanız mümkün. Linki ekte. Bu tarifte şeker yok, tatlılığı meyveden geliyor. Mevsimsel her türlü mevye ya da hurma kullanabilirsiniz.

CHİA TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Yapılan araştırmalara göre, Chia tohumu ile beslenen kişilerde kilo verme bulgarına rastlanmamıştır. Fakat zayıflama konusunda chia tohumunun yardımcı olduğu görünmüştür. Çünkü içeriğinin ve kalorisinin yüksek olması bakımından tokluk süresini uzatarak yemek yeme eğilimini azaltabiliyor. İşte bu yönüyle zayıflatma konusunda destek göstermektedir.

Chia tohumunu kullanan ve bilinmeyen faydaları hakkında kullanıcılarımızdan yorumlar bekliyorum. Nasıl tüketilmesi gerektiği, faydaları ve zararları konusunda bizi bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 • chia tohumu nasıl kullanılır