İmam hatip mezunları, DHBT’ye nasıl başvuracak?


İmam hatip mezunları, DHBT'ye nasıl başvuracak?
2014 KPSS önlisans (2yıllık) başvuruları devam ediyor. Önlisans ilahiyat mezunlarına din hizmetleri sınıfı kadrolarına atanabilmeleri için alan bilgisi testi (DHBT) getirildi.

İmam-hatip lisesi mezunlarının DHBT’ye başvurusu

2014 KPSS önlisans (2yıllık) başvuruları devam ediyor. Önlisans ilahiyat mezunlarına din hizmetleri sınıfı kadrolarına atanabilmeleri için alan bilgisi testi(DHBT)getirildi.

Hangi sınavlara girilecek?

Önlisans ilahiyat mezunları Ön KPSS + Lise DHBT’ye girmeleri gerekiyor. önlisansKPSS 27 Eylül’de ve DHBT ise 18 Ekim’de yapılacak. Adayların bu iki sınava da girmeleri gerekiyor.

Önlisans DHBT için temel başvuru şartı

Kılavuzda açıkça “DHBT için girlen öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girilmiş olması gerekir” denilmektedir. Yani önlisans DHBT’ye başvurabilmek için önlisans KPSS’ye de başvurulması gerekmektedir.

Bu konunun detayları haberin en altında sorular ile örneklendirilmiştir. Lütfen haberi sonuna kadar okuyunuz

Hangi puan ile tercih yapacaklar?

Ön lisans DHBT’ye giren adaylar için bu sene kılavuz P123 puanı eklendi. Bu puan %15 Genel Kültür, %15 Genel Yetenek,%30 DHBT1 ve %40 DHBT2’den oluşuyor. Bu adaylar P122 ile tercih ve başvuru yapacaklar.

Ne kadar sınav ücreti yatırılacak?

Bu adaylar KPSS ile beraber bir de DHBT’ye girecekleri için her biri için 40’ar TL olmak üzere toplam 80 TL sınav ücreti yatıracaklar.

KPSS soruları nasıl olacak?

Sınav ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak ve çoktan seçmeli (test)şeklinde soru sorulacak. Sınav süresi 120 dakika olacak.

KPSS’de hangi konulardan kaç soru gelecek?

Toplam 120 soru gelecek. Türkçe 30 soru, matematik 30 soru, tarih 27 soru, coğrafya 18 soru, vatandaşlık 9 soru, güncel bilgiler 6 soru.

DHBT soruları nasıl olacak?

DHBT soruları da çoktan seçmeli(test) şeklinde olacak. Toplam 40 soru sorulacak ve 60 dk verilecek.

DHBT hangi konulardan kaç soru gelecek?

Toplam 40 soru gelecek. DHBT esasında SHBT 1 ve DHBT 2 olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Birincisi yani DHBT1 bölümü lise, önlisans ve lisans mezunları için aynı sorular olup, 20 sorudan oluşmaktadır. Bu bölümün Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:

a) İslam İnanç Esasları

b) İslam İbadet Esasları

c) Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

d)Siyer

e)İslam Ahlakı

İkincisi ise sadece önlisans DHBT adaylarına yönelik 20 sorudan oluşacaktır. Bu bölümün Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:

a) Tefsir

b)Fıkıh

c)Hadis

d)Akaid & Kelam

e)İslam Tarihi

f)Dinler ve Mezhepler Tarihi

g)Dini Hitabet

DHBT soruları hangi kaynaktan gelecek?

DHBT’de yer alan Kur’an-ı Kerim metinleri ve mealleri “Türkiye Diyanet Vakfı, Yayın No: 86/A, ISBN:

978-975-389-081-6, Kur’anı Kerim ve Açıklamalı Meali” isimli kaynaktan alınacaktır.

2014 lisans KPSS’ye girdim. Önlisans ilahiyat diplomam da var.Önlisans DHBT’ye başvurabilir miyim?

Hayır. Önlisans DHBT’ye girebilmek için önlisans KPSS’ye de girmek gerekir. Yoksa puan hesaplanmaz. Ancak lisans KPSS’ye girenler önlisans KPSS’ye başvuramayacağı için önlisans DHBT’ye de giremezsiniz.

14 Mayıs öncesinde lisans mezunuyum ama 2014 lisans KPSS’ye girmedim. 2 yıllık önlisans mezunuyum. Önlisans DHBT’ye başvurabilir miyim?

Hayır. 14 Mayıs 2014 öncesi lisans mezunu olanların lisans KPSS’ye girmeleri gerekiyordu. Bu yüzden önlisans KPSS’ye başvuru hakkınız olmadığı için DHBT’ye de başvuramazsınız.

KPSS’ye önlisans düzeyinde girmek istiyorum. İmam hatip lisesi mezunuyum. DHBT’ye lise düzeyinde girebilir miyim?

Hayır. DHBT ve KPSS’ye aynı öğrenim düzeyinden girilmesi gerektiği için bu mümkün değildir. İkisine de Önlisans düzeyinden girilmelidir

KPSS’ye lise düzeyinden girmek istiyorum. DHBT’ye önlisans düzeyinden girmek istiyorum. Mümkün mü?

Hayır. DHBT ve KPSS’ye aynı öğrenim düzeyinden girilmesi gerektiği için bu mümkün değildir. İkisine de Önlisans düzeyinden girilmelidir.

Memurlar.net


5 Comments

 1. kübra yalçın

  May 27, 2015 at 13:29

  imam hatip lisesi mezunuyum, ilahiyatı dışardan okuyorum.. sınava lise düzeyindenmi girerim

 2. MURAT

  Haz 4, 2015 at 17:00

  SA BEN İHL SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM BEN FAHRİ HOCALIK YAPMAK İSTİYORUM BU YAZ İÇİN AMA KAYIT BAŞVURULARI İÇİN DİPLOMA İSTENİYO ANCAK KAYITLARIN SON TARİHİNE KADAR BİZ DİPLOMAMIZI ALMAMIŞ OLUYORUZ.OKULU BİTİRDİĞİMİZE DAİR BİR BELGE GTİRSEK OLUYOR MU? ÇOK ACİL CEVAP VERİN NE OLUR.
  ŞİDİDEN ALLAH RAZI OLSUN…

 3. MELEK

  Ağu 10, 2015 at 14:49

  ve ALEYKUM SELAM.diploma sart degil bitirdiğinize dair bi belge getirsenizde yeterli olur demişlerdi bana . dhbt sınavına girmek istiyotum bende basvurular bittimi biliyomusunuz. BİDE BENDE İMAM HATİP MEZUNUYUM BENDE FAHRİ VEYA KALICI HOCALIK YAPMAK İSTİYORUM BU İS NASIL POLACAK B,İ BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ MELEKDONMEZ@GMAİL.COM

 4. NERGİZ

  Oca 21, 2016 at 16:30

  2 YILLIK ÇOCUK GLİŞİMİ BÖLÜMÜNÜ OKUYORUM BU SENE MEZUN OLUYORUM DHBT VE KPSS YE GİREBİLİRMIYIM?

 5. arkadaslar bn aciktan imam hatip okuyim ve bu sene son senem halen bitirmedim kpssye girebilirmiyim ve kpss ne zaman bir bilginiz varsa soyleye bilirminiz

  Şub 12, 2016 at 00:08

  Ömer faruk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.