İngiltere yeni başbakanını arıyor

İngiltere yeni başbakanını arıyor. Peki ülkenin yeni başbakanı nasıl bir süreç sonunda belli olacak, adaylar arasında kim önde?

ingiltere

Normal birçok ülkede olduğu gibi İngiltere’de iktidar partisinin lideri başbakan oluyor. Ancak bu kez durum farklı. Cameron, görev süresinin tam ortasında istifa karar almış durumda.

Ekim ayındaki Muhafazakâr Parti kongresinde parti yeni liderini seçecek. Kongrede partinin 30 meclis üyesi oylamayla 5 adayı 2’ye indirecek. Arından yaklaşık 150 bin Muhafazakâr Parti üyesi posta yoluyla yapılacak seçimde bu iki aday arasından bir tercih yapacak.

İki adaydan üyelerin yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alan parti lideri olacak. Cameron görevi bırakacak, yeni lider onun yerine başbakan olacak.

İNGİLTERE BAŞBAKAN ADAYLARI

Andrea Leadsom, Stephen Crabb, Theresa May, Michael Gove, Liam Fox

Soldan sağa: Andrea Leadsom, Stephen Crabb, Theresa May, Michael Gove, Liam Fox

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği, dolayısıyla başbakanlık için 5 aday bulunuyor. Gove’un yanı sıra İçişleri Bakanı Theresa May, eski Savunma Bakanı Liam Fox, Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Stephen Crabb de adaylar arasında yer alıyor.

en güçlü ingiltere başbakan adaylarıyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...