İran pazarına yönelik gelişmeler borsa şirketlerini nasıl etkileyecek?

iran tahranİran’a yönelik Batı ambargosunun kalkınma sonrasında, 78 milyonluk pazar dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Yıllardır İran pazarındaki fırsatları kollayan Türk şirketleri de yeni dönem için kolları sıvadı.

Geçen yıl 10 milyar dolar civarında gerçekleşen Türk-İran dış ticaret hacmi, petrol fiyatlarındaki gerileme, öncesinde 22 milyar dolar seviyesindeydi. Ambargoların kalkınması ile ilk etapta dış ticaretin 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Türk şirketlerinin İran pazarındaki en büyük avantajlarının başında 1 Ocak 2015’te imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması geliyor. Bu anlaşma ile Türkiye’den 140, İran tarafından 125 olmak üzere toplam 265 üründe gümrük vergileri sıfıra yakın oranlara çekildi.

İran pazarına yönelik gelişmelerin borsa şirketlerine etkisiyle ilgili İş Yatırım ve Yatırım Finansman’ın yorumları şöyle:

ARÇELİK: İran’a yapılan ihracat 100 milyon dolardan 2014 sonunda 50 milyon doların altına kadar inmişti. Bu rakamın yeniden artması bekleniyor. İran ayrıca coğrafi yakınlığı ve petrokimya kapasitesi sayesinde, şirkete ileride plastik komponent alımları tarafından da avantaj sağlayabilir.

GÜBRETAŞ: İran’da faaliyet gösteren Razi şirketine yüzde 49 oranında ortak. Yaptırımların ortadan kalkmasının ciro ve kârlılıkta artış, risk algısının değişmesiyle şirketin değer artışı gibi faydaları var.

TURKCELL: Bölge ülkelerinde büyüme planları kapsamında İran’ı inceliyor. İran’daki sabit ve mobil oyuncularla iletişim halinde.

TÜPRAŞ: Yaptığı yatırımlarla ağır petrol işleyebiliyor. İran’ın üretiminin artması, ağır petrol fiyatlarını baskılayabilir. Bu da Tüpraş için avantaj olabilir.

BANKACILIK: Halkbank ve Ziraat Bankası’nın İran’da temsilcilikleri bulunuyor. İran ile ticaret hacminin artma potansiyeli ile çoğu banka aracılık konusunda fayda sağlayabilir.

OTOMOTİV: İran oto pazarı 1 milyon adetlik hacimle önemli bir pazar. Satışlarda binek araçların ağırlığı var. Bu nedenle Tofaş gibi binek araç üretimi olan şirketlerin İran pazarından daha çok faydalanması bekleniyor.

TAAHHÜT: Yurtdışından projeleri olan Türk taahhüt şirketlerinin henüz İran’da ilgilendiği bir proje yok. Yaptırımların kalkmasıyla Enka, Tekfen Holding gibi şirketler olumlu etkilenebilir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...