İrlanda’nın yeşil kenti Dublin’de gezilecek görülecek yerler

İrlanda denince akla ilk yeşil, viski ve yazarlar geliyor. Ve belki de İrlanda’yı en iyi anlatan kentlerden ilki: Dublin.

Burası yemyeşil bir kent ve özdeşleştiği yeşil rengi, dini bayramlarından viskisine kadar her yeri sarmış durumda.

Dublin’in yine etraflıca saran diğer şey de yazarları. Yazarların evleri şehrin dört bir tarafına yayılmış. UNESCO tarafından “Edebiyat Başkenti” ilan edilmiş Dublin’i gezerken burada yaşamış yazarların kitaplarını okumaya gayret edin.

İrlanda Ulusal Müzesi

National Museum of IrelandDublin’in en önemli müzeleri arasında bulunan Ulusal Müze içinde dört aynı bina var. Bunlar, Archaeology (arkeolojik kalıntılar), Decorative Arts & History (tarihi değeri ve anlamı olan eşyalar), Country Life (köy yaşantısına dair nesneler) ve Natural History (İrlanda yaban hayatı). Özellikle ölü hayvan koleksiyonuna sahip olan Natural History binasını ziyaret etmek oldukça önemli. Zira Dublin’i anlamaya, tanımıya bu müzeden başlayabilirsiniz.

St. Stephens Green Parkı

St. Stephens GreenDublin’in en eski bahçesidir St. Stephens Green. İrlanda veya Dublin denince akla hep yeşil gelir. Yürüyüş alanları, köprüler, ördekleri, kitap okuyan öğrencileri ve çimlerde yuvarlanan aşıkları bu büyük parkın içinde yaşayabileceklerinize dair sadece birkaç ipucu. Dublin aynı zamanda bir bisiklet şehri olduğundan parkta bisiklet kiralayarak dolaşmayı da tercih edebilirsiniz.

Trinity College DublinTrinity College

16. yüzyıldan bu yana öğretime devam eden bir bilim yuvası Trinity College. Dublin’e hayat veren edebiyatçıları mezun etmesi ile ünlüdür: Bernard Shaw, James Joyce, Oscar Wilde ve Samuel Becket. Özellikle Old Library’deki (Eski Kütüphane) The Long Room (Uzun Oda) edebiyat aşığı, kitap sevdalısı gezginler için büyüleyici bir yer. 200 bin kitabın bulunduğu kütüphane, İrlanda’nın en değerli hazinelerinden biri olan Book of Kells’e (4 İncil’i barındıran el işleme kitap) ev sahipliği yapıyor.

Guinness Storehouse

guinness storehouse dublinKurucusu Artur Guinness tarafından 1759 yılında 900 yıllığına kiralanan fabrika, St. James’s Gate semtinde yer alıyor. Guinness Storehouse, eskiden bir imalathanesi iken 2000 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Dublin’in en popüler turist aktivitesi olduğundan binayı soracağınız kişi kim olursa olsun, size yol tarifinde bulunacaktır. Mekana girişler ücretli ve bilet ücreti 18 Euro (yetişkinler için). Kapı önünde kuyruklar çok uzun olduğundan biletleri guinness-storehouse.com adresinden alabilirsiniz. Storehouse’ı gezmeyi bitirdikten sonra içindeki Gravity Bar’da Dublin manzarasına karşı bir Guinness içmek anlamlı gelcektir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...