İş aslanın ağzında

42779
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son olarak Şubat ayında açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2 milyon 825 bin kişiye ulaşmıştı, işsizlik oranı ise aynı dönemde yüzde 10.2 seviyesinde gerçekleşmişti. Sendikaların araştırmaları ise işsizliğin yüzde 22 oranında olduğuna işaret ediyor. Ancak gerçek işsiz sayısı geçici de olsa sigortalı iş ilanları açıldığında kendini gösteriyor. Nitekim çeşitli illerde Orman İşletme müdürlüklerinin açtığı iş ilanlarına adeta başvuru yağdı. İşe yeni başlayan geçici orman işçileri net 1.140.00 TL maaş alacak. Brüt ücret günde 50 TL… İş 6 ay sürmüyor, tam 5 ay 29 gün sonra iş bıraktırılıyor. Normalde 8 saatlik mesai var ama gerektiğinde ‘canı-cananı’ ortaya koyarak 24 saat çalışmak gerekiyor. Bir orman işçisi “Domuzun dahi girmediği yere girmek zorundayız” diye anlatıyor işin zorluğunu… Geçici orman işçileri zaman zaman kadrolu olmak için eylem yapıyor ama nafile zira sözleşmeleri kadro vermemek için 5 ay 29 gün olarak düzenleniyor! İşe girenlerin çok azına 7-8 yıl sonra kadro veriliyor. Ortaya çıkan tablo işsizliğin ülkemizde geldiği nokta itibariyle Soma’daki faciaya da ışık tutuyor. Başvuruların bu kadar yüksek olmasında Türkiye’de tarım ve hayvancılığın kazanç getirmemesinin payının büyük olduğu ifade ediliyor. Orman işçisi olabilmek için başvuranların sayısı, aynı zamanda hükümetin 12 yıldır uyguladığı politikaların ülkemizde işsizliği azaltmak yerine kronik hale getirdiğini de ortaya koyuyor.

Başvuru yağdı

Yukarıda geçici orman işçilerinin aldıkları ücretler ile çalışma şartlarını ortaya koyduk. Buna rağmen binlerce işsiz böyle zor bir işe girebilmek için geçen hafta umutla kura sonuçlarını bekledi. Açılan kadroların önemli bir bölümü ormanların yoğun olduğu ancak sanayi tesisleri nedeniyle nispeten iş olanaklarının var olduğu sanılan, tarım ve hayvancılık potansiyelinin yüksek  olduğu Akdeniz ve Ege bölgelerinde olması dikkat çekiyor. Bir de Doğu ya da Güneydoğu Anadolu’da kadro açılsa acaba ortaya nasıl bir rakam çıkardı? Nitekim başvurular il il vaziyeti ortaya koyuyor. Tespit edebildiğimiz 8 ilde 482 geçici iş imkânı için son 10 günde tam 28 bin 276 kişi başvurdu. Her iş imkânı için 59 başvuru oldu. İşte AKP Hükümetinin Türkiye’yi işsizlikte getirdiği noktanın il il dökümü…

* Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü hizmetinde orman yangınlarıyla mücadele için 6 ay çalıştırılmak için açılan 12 geçici işçi ilanına 543 kişi başvuru yaptı. Başvuru fazla olunca, Dazkırı Alkim İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda, alınacak işçileri belirlemek için noter huzurunda kura çekildi. Kurada belirlenen işçi adaylarının, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki komisyon tarafından mülakata tabi tutulacağı bildirildi.

* Karabük’ün Yenice İlçesi Orman İşletme Müdürlüğündeki orman yangınlarıyla mücadele için 6 ay çalıştırılmak üzere 2 kişilik geçici iş için 279 aday başvurdu. Başvuru fazla olunca adaylar arasında kura çekildi. Noter tarafından yapılan kura çekimine 279 aday katıldı. Kurada adı çıkan adaylar, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki komisyon tarafından mülakata alınacak. Yani kurada adın çıkması yeterli değil…

* Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarında 6 ay istihdam edeceği 32 kişiyi belirlemek için 2 bin 354 kişi arasında kura çekildi. Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde noter huzurunda gerçekleştirilen kurada ismi çıkanlar, sevinci yakınlarıyla paylaştı.

Orman İşletmesi Adana Bölge Müdürü Mustafa Türk, ormanların korunması, rehabilitasyonu, orman yangınlarıyla mücadelenin etkin yürütülebilmesi amacıyla ilçe teşkilatlarında çalıştırılmak üzere geçici işçi alımı yaptıklarını söyledi. İşçilerin, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurduğunu belirten Türk, kurayla belirlenen asil üyelere mülakat yapılacağını, kazananların, adreslerine gönderilecek tebligat sonrası işe başlayacağını kaydetti.

İşsizleri devasa salonlar da almıyor

* Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde açılan 134 kişilik geçici işçi kadrosu için 4 bin 673 aday başvuru yaptı. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, başvuru sayısının beklenenden çok yüksek olması üzerine kura çekimi yapılmasına karar verdi. Muğla Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen kura sonucunda mülakata çağrılacak 402 aday belirlendi. Erken saatlerden itibaren salona gelen geçici işçi adayları, listede isimlerinin olup olmadığını kontrol etti. Bazı adayların, kura çekimine çocuklarıyla geldiği ve heyecanlı oldukları görüldü. Muğla Orman Bölge Müdür Vekili Özkan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, istihdam edilecek işçilerin, yangınla mücadele biriminde görev alacağını söyledi. Şahin, şöyle konuştu: “Seydikemer’den Milas’a her ilçeden ayrı ayrı müracaatlar oldu. İŞKUR aracılığıyla başvurular yapıldı. Müracaatın fazla olması nedeniyle noter kanalıyla kuralar çekildi. Bizim talep ettiğimizin 3 katında kura çekildi. 3 katı kadar da yedek seçildi. Bunların sonucunda eğitim yapılacak. Daha sonra arkadaşlarımızı yangın sezonuna hazır hale getireceğiz.”

Başvuru rekoru Adana’da

* Adana’da Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde açılan 118 kişilik geçici işçi kadrosu için 8 bin 78 aday başvuru yaptı. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, başvuru sayısının beklenenden çok yüksek olması üzerine kura çekimi yapılmasına karar verdi. Adnan Menderes Spor Salon’unda düzenlenen kura sonucunda mülakata çağrılacak 354 aday belirlendi.

* Mersin’de Orman Bölge Müdürlüğü’nde geçişi olarak işe alınacak 70 kişi için 2 bin 355 başvuru yapıldı. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarıyla mücadele için 5 ay 29 gün çalıştırılmak üzere 70 işçinin alınacağı duyuruldu. Başvuru fazla sayıda olunca kura çekildi. Mersin 5. Noter Vekili tarafından yapılan kura çekimine 2 bin 355 aday katıldı. Kurada adı çıkanlar büyük sevinç yaşadı.

* Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünde istihdam edilecek 28 geçici işçi kurayla belirlendi. Bölge müdürlüğünde yaklaşık 6 ay süreyle çalıştırılacak 28 kişilik kontenjana, 5 bin 490 kişi başvurdu. Müracaatın fazla olması nedeniyle çalışacak kişiler, müdürlük bahçesinde noter huzurunda gerçekleştirilen kurayla tespit edildi.

* Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü hizmetinde yaklaşık 6 ay çalıştırmak için açılan 40 geçici işçi ilanına, 3 bin 400 kişi başvuru yaptı. Kazananlar, noter huzurunda kurayla belirlendi.

* Denizli Orman Genel Müdürlüğü’nün il ve taşra teşkilatında, 5 ay 29 gün çalıştırmak için açtığı 46 geçici işçi ilanına 2 bin 109 kişi başvuruda bulundu.

 İşsizlik nasıl çözüm bulacak?

Türkiye’de ciddi bir toplumsal sorun olan işsizliğe BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli çare olacak. MEM’in 3 temel hedeflerinden birini de tam istihdam oluşturuyor. MEM; tarım, madencilik, denizcilik, hayvancılık, sanayi, turizm gibi temel sektörlere destek sağlayarak işsizliği bitirmeyi öngörüyor. Bunun yanı sıra model senyorajı devreye koyarak tüketimi güçlendiriyor. Güçlenen tüketim istihdamı tahrik ederek işszilik önleniyor.

Kaynak: Yeni Mesajyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...