İş ilanlarına başvuru yüzde 44 arttı

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un istihdam raporundaki 2012′nin son çeyrek verilerine göre, geçen yıl en çok yapı-inşaat, perakendecilik-toptancılık ve üretim imalat sektörlerinde ilan yayınlandı.

2012′nin önceki dönemlerindeki liderliğini son çeyrekte de koruyan yapı inşaat, iş arayanların en çok iş başvurusu yaptığı sektörlerin başında geldi.

Yapı-İnşaat sektörü dördüncü çeyrekte de yüzde 9′a yakın oranla yine listenin en üst sırasındaki yerini korudu.

Perakendecilik – Toptancılık (yüzde 6.25), üretim – imalat (yüzde 5.86), turizm-otelcilik (yüzde 5.62) ve sağlık – tıp (yüzde 5.41) en çok ilan yayınlayan sektörler arasında yer aldı.

Dördüncü çeyrekte en çok aday aranan pozisyon “satış temsilcisi” oldu. Yüzde 9.6 ile ilk sırada yer alan satış temsilcisi pozisyonunun ardından muhasebe elemanı (yüzde 8.6), sekreter (yüzde 2.2), yönetici asistanı (yüzde 5.7), ve inşaat mühendisi (yüzde 2.2) pozisyonları listede yer aldı.

Rapora göre ilanlara yapılan başvuru oranı 2011′in aynı dönemine göre 2012′de yüzde 44 artış gösterdi.

Adayların en fazla tercih ettiği sektör yapı-inşaat oldu. Banka-finans, perakendecilik-toptancılık, eğitim, tekstil ve üretim – imalat da adayların en çok başvuru yaptığı diğer sektörler olarak öne çıktı.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...