İş kurmak isteyenlere hibe veren kurumlar

İş kurmak ya da işletmenize yeni sermaye desteği bulmak artık hiç zor değil. İş kurmak isteyenlere hibe veren kurum ve kuruluşlar girişimciyi desteklemek amacıyla geri ödemesiz hibe destekler veriyor.

hibe veren kurumlar

TÜBİTAK, KOSGEV, Avrupa Birliği, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Kalkınma Ajansları gibi birçok kurum ve kuruluş girişimcilere ve girişimci adaylarına yüzbinlerce TL’lik geri ödemesiz destek veriyor. Hemen hemen her sektörü kapsayan hibeler, yeni dönem destekleriyle binlerce girişimciye sermaye sağlayacak.

İş kurmak isteyenlere bibe veren kuruluşların verdikleri destekleri ve bu desteklerden nasıl yararlanabileceğiniz, yeni dönem hibeleri araştırdık.

Sermaye bulamamak tüm girişimcilerin ortak problemi. Pek çok girişimci nitelikli projesinin olduğunu söylüyor ancak bu proje için sermaye bulamadığından yakınıyor. Projenize güveniyorsanız rafa kaldırmanıza gerek yok. Türkiye’de, Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte kullanıma sunulan hibeler girişimcilere ve girişimci adaylarına milyonlarca dolarlık destek sağlıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde girişimciler, proje oluşturarak devletten geri ödemesiz ya da başka bir deyişle hibe destekler alabiliyor. Bu hibeler sayesinde yeni iş kuruyor ya da işletmelerine sermaye oluşturabiliyorlar. Türkiye’de de geri ödemesiz destekler sayesinde genç girişimciler projelerini iş modeline çevirebiliyor.

Hibe almak için yatırımınızın maliyetinin büyük ya da küçük olması önemli değil. Hemen hemen her sektöre yönelik olarak hibe bulmak mümkün. Çiftçiden girişimciye, KOBİ’lerden üniversitelere, belediyelerden sivil toplu kuruluşlarına kadar her kesin bu hibelerden yararlanabiliyor.

tübitak hibe programları ve destek miktarları

TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği, Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı, Kalkınma Ajansları gibi birçok kurum ve kuruşuş, girişimciyi desteklemek amacıyla geri ödemesiz yüzbinlerce TL’lik hibe veriyor.

700 MİLYON TL AYIRDI

KOSGEB, yeni dönemde işletmelere, girişimcilere, KOBİ’lere yönelik projeleri olan meslek kuruluşlarına ve işletmeci kuruluşlara, KOBİ Proje Destek Programı, KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İşbirliği – Güçbirliği Destek Programı ve Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı başlıkları altında destekler sağlıyor.

kosgeb hibe ve destek programları

KOSGEB’in verdiği desteklerden 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosunda herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmeler yararlanabiliyor. İmalat sanayi, hizmet ve ticaret sektörlerindeki KONİ’lere hibe desteklerinde öncelik tanınıyor. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyenler, ilk adım olarak işletmeler KOSGEB’in kurumsal internet sitesinden başvuru yaparak veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Daha sonra işletmeler ise 81 ilin tamamında yer alan KOSGEB müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Bu merkezlerde her işletmeyle ilgili işlemleri yürüten ve birebir hizmet veren KOBİ uzmanları bulunuyor.

kalkınma ajansları destekleri

KALKINMA AJANSLARINDAN NASIL HİBE ALIRSINIZ?

 1. Ajanslar tarafından yılın belirli dönemlerinde mali destek programları ilan ediliyor. Program önceliklerine uygun proje fikirleri olan potansiyel başvuru sahipleri mali destek programlarına başvuru yapabiliyor.
 2. Ajansa proje başvuruları ilk olarak Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden yapılıyor. Buradaki başvuru formu proje kurallarına göre doldurularak sisteme kaydediliyor. Daha sonra yazılı hali son başvuru tarihinden önce ajansa teslim ediliyor.
 3. Proje başvuru dönemlerinde ilan edilen önceliklere uygun proje fikri olan başvuru sahipleri ajanslar tarafından ücretsiz olarak verilen Proje Yazma Eğitimi’ne katılabiliyor.
 4. Bütçe kalemlerinin mümkün olduğu kadar detaylandırılması gerekiyor. Faaliyetlerde yer alamayan bir bütçe kalemi, bütçe revizyonunda silinebiliyor.
 5. Projenin uygulanabilmesi için gerekli izin ve ruhsatların temin edilmiş olması gerekiyor. Örneğin projeniz ÇED gerektiriyorsa, bu iznin alınması veya sözleşme aşamasına kadar sürecin tamamlanması şartı bulunuyor.
 6. Başvuru dönemi içerisinde gerekli belgelerin ajanslara iletilmesinin ardından proje değerlendirme süreci başlıyor.
 7. Bağımsız Değerlendirici ve Değerlendirme Komitesi’nin incelemeleri sonrasında, yönetim kurulu onayı ile birlikte ajansın mali destek programları kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan projeler belirlenmiş oluyor.

Kaynak: Ekonomistyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
İş kurmak isteyenlere hibe veren kurumlar yazısına yapılan yorumlar
 1. alim akarçeşme dedi ki:

  3 donum yere ceviz dikmek istiyorum hibeyi nasıl alabilirim tl 0544 388 00 92

 2. Sedat güven. dedi ki:

  Hazır Ekili Ceviz bahcesi. Satın almak istiyorum. Devlet Hibe kredi ve desteklemeden yararlana bilirmiyim