İş kurmak istiyorum ama sermayem yok ne iş yapabilirim?

Günüzdeki ağırlaşan geçim şartları ve gelir adaletsizliğindeki uçurum insanları kendi işlerini kurma fikri giderek düşündücü hal almaya başlamıştır. İş kurmak isteyen kişilerin en çok cevap aradığı sorular arasında; Kendi işimi nasıl kurarım? İş kurmak için yapılabilecek iş fikirleri nelerdir? İş kurmak istiyorum ama sermayem yok nasıl sermaye bulabilirim? Ne iş yapabilirim?

Ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliği arttıkça insanların çıkış yolu olarak gördükleri kendi işini kurma çabaları ve arayışları artmaktadır.

İş kurmanın giderek zorlaştığı günümüzde farklı olabilecek, az sermaye ve yüksek getiri getirebilecek iş fikirleri arayışları sürmektedir. İş kurmak isteyen kişilerin yaşadığı sorunların başında sermaye yetersizliği gelmekte ve bu da insanları sermayesiz iş fikirleri arayışlarına yöneltmektedir. Ağır işleyen bürokrasi ve yoğun bir rekabetle boğuşmak zorunda kalacağınız bir piyasada iş kurmak gerçektende büyük cesaret istemektedir.

İş kurmak istiyorum ama sermayem yok?

İş kurmak istiyorsunuz fakat sermayeniz yoksa bu durum iş kurmanın imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Bu durumda sermayesi çok düşük iş fikirlerine ve niş alanlara yönelerek iyi paralar kazanmanız gerçekten mümkün. Bunların başında gelişen teknoloji ile birlikte internet gelmekte. İnternetten satış yapabileceğiniz gibi kendinize amatörlükten biraz daha uzak ulan bir blog açarak para kazanmanız mümkün.

Sermayesiz iş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?

Sermayesiz iş kurmak istiyorum ama ne iş yapabileceğime karar veremiyorum. Gerçekten de sermayesiz iş kurabilir miyim? 

Evet sermayesiz iş kurmak mümkün. Şimdi yukarıda kaldığımız yerden devam edelim ve sermayesiz nasıl iş kurabileceğimize bir bakalım.

 

Haber sitelerinde okuduğunuz milyon dolar kazanmak hayallerine kapılmadan başlayacağınız ve sabırla sürdüreceğiniz bir iş fikri zaman ciddi kazançlara yol açacaktır. Geçen gün haber sitesinde gördüğüm bir habere örnek vermem gerekirse; 59 TL masraf yapılarak kurulan bir yemek sitesi 200 bin TL gibi ciddi sayılabilecek, hatta sermayesi olmayanlar için sermaye yaratabilecek ciddi bir rakamdır. Bu size sermayesiz yapabileceğiniz işlerden sadece bir örnek.

Tabii bu işlerin de sıkıntılı olduğu durumlar var. Örneğin çok ciddi bir rakip baskısı altında kalacaksınız. Sitenizle sürekli ilgilenmeniz gerekecek. Çünkü bu sizi emek kapınız. Sürekli geliştirmeniz gerekecek.

Vergilendirme yapmazsanız banka itibarınız olmayacak ve başka bir iş kurmak istediğinizde banka size bir kredi desteği sağlamayacaktır.

İyi yönlerine gelirsek; 12 ay para kazandıran nadir sektörlerden birinde işinizi kurmak üzeresizin. Yılın 12 ayı 24 saat para kazanmanız mümkün.

Aslında sermayesiz yapabileceğiniz işler dahi ufak bir giriş sermayesi gerektirmektedir. Büyüyen bir iş fikri de sürekli yatırım gerektireceği için bu konuda da bilgi sahibi olmanız faydalı

İş kurmak için yapılabilecek iş nasıl seçilmeli?

İş kurmak için iş seçimi aslında sizin için hayati önem taşıyor. Ufakta olsa yıllardır biriktirdiğiniz sermayenizi yanlış yerde ve yanlış zamanda belki de tecrübesizlikten dolayı yanlış bir iş fikrine yatırabilir ve iflasa sürüklenebilirsiniz. İş fikirleri seçiminde önemli olan uygulanabilirliği, doğru yer ve sektör seçimi ve doğru zaman olmalıdır. Piyasanın durumu, rakipleriniz, gelir ve giderin doğru hesaplanması, kâr marjı ve yatırımın geri dönüşü gibi birçok konuda araştırmanızı yapıp ciddi bir iş planı yapıp işe girişmeniz çok büyük avantajlarla yola çıkmanıza yardımcı olacaktır. Yanlış yatırım daha sonra geri dönüşü olmayan bazen yıllarca ödenmesi gereken borçlarla sizi karşı karşıya bırakabileceği gibi iş kurmak konusunda sizin cesaretinizi de kırabilecektir. Girişimde başarısızlık diye birşey yoktur aslında sadece tecrübe edinmek için harcanan paralar vardır. Eğer gerçekten başarısız olsanız dahi edineceğiniz tecrübe bir sonraki girişiminizde size 1-0 önde başlama şansı verecektir.

Sermayesiz iş kurmak isteyenler sermaye yapabilmek amacıyla evde yapılabilecek işler konusunda araştırmalarında faydalı olacaktır.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...