İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?

Ana Sayfa » İş Kurmak - İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?

İş kurmak istiyorum diyorsanız ama ne iş yapabilirim diye merak ediyorsanız önce bunları bilmeniz gerekiyor. İşte iş kurmak isteyenlere tavsiyeler…

iş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim

Türkiye’de iş kurmak

Türkiye’de herkesin hayalidir kendi işini kurmak. Ancak bir limitet şirket kurmak ve mal hariç dükkanı açar hale getirmek için en az 12 bin 320 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bu işler de en az 7 günde tamamlanıyor.

Çalışan ya da iş hayatına atılmak isteyen herkesin rüyası kendi işini kurmaktır. Ancak Türkiye’de gerek bürokratik işlemler gerek harcamalar nedeniyle girişimcilik, esnaflık zor zanaat. Bismillah deyip iş kurmak isteyenin hem sabrının hem cebinin geniş olması gerekiyor. Örneğin limited şirket için kurulum sözleşmesi, muhasebeciye verilecek vekaletname, imza beyannamesi, defterlerin onayı gibi sadece notere ödenmesi gereken tutar 1407 lira.

Tescile 750 lira
Ticaret ve sanayi odasına tescil için ödenecek tutar 750 lira. Bunları ödeyince işi açarım diye düşünmeyin. Çünkü yapılacak iş çok. Örneğin, alacağınız yazarkasa 450 lira. Sermayenizin 4′te birini bankada bloke etmek zorundasınız. Örneğin 50 bin lira sermayeli bir şirket için 12 bin 500 lirayı bankaya yatıracaksınız. Sermayenizin 10 binde birine denk gelen tutarı Halk Bankası’na yatırmanız da gerekiyor.

Muhasebeci şart

Tüm bunları takip ederken de muhasebeciyle birlikte yapmalısınız ki, bu da ilk etapta 400 lira demek. Noterde işlemlerinizi yaptırmanız için muhtarlıktan alacağınız resimli ikametgah ve nüfus sureti için cebinizden 30 lira çıkacak. Faturaların üzerine kullanacağız ya da işlerinizi takibi için bankadan IBAN numarası için hesap açmanız lazım. Bunun için de banka ‘müşteri masrafı’ adı altında yaklaşık 70 liranıza el koyuyor. Dükkanın elektrik ve su açma masrafları da yaklaşık 650 lira tutuyor. Tüm bu masraflar toplandığında cebinizden çıkacak toplam tutar 3 bin 819 lira. Bu işlemler için de zaman lazım. Bu da en az 7 gün.

Kira, bilgisayar masraf değil mi?

İşini kurmak isteyenlerin satacağı malı rafa koymadan önce yapması gereken masraflar da var. Örneğin dükkan kendinizin değilse mal sahibine 1 kira ve en az 2 depozito ödemesi lazım. Ayrıca dükkan için emlakçıya da bir kira bedeli ödemeli. Yani ortalama 4 kira. Kiranın 500 lira olduğu düşünüldüğünde 2 bin liralık bir masraf demek. Ayrıcı, boya, raf, ofis mobilyası, kırtasiye, bilgisayar, muhasebe programı, tabela, kartvizit, fatura, irsaliye ve kilit değişimi için de en az 8 bin 500 lira ödenecek. (Hamit Varol/Bugün)

Kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Seçmiş olduğunuz sektörün durumu nedir? Rakipleriniz kimlerdir? Rakiplerinizin fiyat ve hizmet bilgilerini, işletme sermayesi nedir? Bu konudaki bilgileri öğrenebilmek için bu firmaların piyasadaki imajları, müşteri algısı vb. konuları araştırarak  işe başlamanız faydalı olur.

Kurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili bir iş planı oluşturmanız da daha sağlıklı ilerlemenizi sağlar. İş planınızı oluştururken birçok tahminde bulunmanız gerekebilir. Gerekli olan verilerin tamamına ve sağlıklı verilere ulaşabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Fakat gerçeğe en yakın tahminlemeyi yaparsanız iş planınızda o kadar başarılı olacaktır.

Kendi işimi kurmak istiyorum ama yeterli tecrübem ve sermayem yok ne iş yapabilirim?

Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız muhtemelen para kazandıracak ve tecrübe gerektirmeyecek bir iş kurma düşüncesine sahip olmalısınız. İş kurmak aslında belirli bir tecrübe gerektirmektedir. Bazen sermaye sahibi kişiler, girmek istediği sektöre bir çalışan olarak girip tecrübe sahibi olup, piyasayı yakından tanıyım gerçekten o işin yapılabilirliğini öğrenerek daha sonra kendi işlerini tecrübe sahibi olarak daha kolay kurabiliyorlar.

İş kurmak istiyorum ama yeterli sermayem yok diyorsanız, işiniz sermayeye değil tecrübeye dayalı bir iş olması gerekiyor. Bu konuda kurulabilecek işer arasında, genelde danışmanlık verebileceğiniz konular üzerine olabilir. Ama unutmaması gereken bir diğer konu ise, hiç bir zaman ufak bir sermaye ile işe girilmemesi. Çünkü her ne kadar sermayeye ihtiyaç duymayacağınız bir iş kurmaya çalışıyor olsanız dahi, o işi en az 1 yıl hiç para kazanmadan ayakta tutabilecek gücünüzün olması gerekiyor. O yüzden “iş kurmak için yeterli sermayem yok” diyenler biraz sermaye biriktirip biraz da tecrübe sahibi olarak iş kurmalarını tavsiye ediyorum.

Kendi işimi kurmak istiyorum ama tecrübem olmadığı gibi sermaye sıkıntım da var

İş kurmak istiyorum sermayem yok diyorsanız, işiniz biraz zor. Dürüst olmak gerekirse, iş kurmak için paradan önce tecrübe sahibi olmanız şart. Bu hem sizin için hem de müşterileriniz için gerekli. Hem sermayem yok hemde iş kurmak istiyorum diyenler için hem tecrübe edinebileceğiniz hem de sermaye biriktirebileceğiniz bir işe girin ve o işte tecrübe kazandığınızı düşündükten sonra kendi işinizi kurun. Tecrübe sahibi olduktan sonra para bir şekilde bulunabiliyor.

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim sorusu en çok sorular sorulardan biri. Bu konuda sizin kendinize verebileceğiniz cevap aslında ne doğru yol olacaktır. Çünkü yapabileceğiniz işi sizden daha iyi bilen birisi yoktur. “İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim” sorularına genelde, “bu devirde yapılacak iş mi kaldı” cevabını çok sık duyacaksınız. Ama unutmayalım kibrit üreten insanlar zamanında zengin oldu. O yüzden çok profesyonellik ve detay gerektirmeyen, rekabeti düşük ve daha basit düşünerek iş dalları araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Yurtdışına bir gezimde biraz dolaşmak için şehir merkezine indik. Merkezde gezerken kahve molası vermek için bahçeli ufak bir cafeye oturduk. İlk dikkatimi çeken bir dönerci oldu. Kısa bir izlenim yaptım ve 35-40 metrekare, 2 caddeye cepheli 3 kişinin çalıştığı bir döner dükkanı. Masa yok ve sandalye yok döneri alan gidiyor. Sonra arkadaşıma sordum burasının sahipleri bizden mi diye. “Evet dedi. Çok güzel iş yapıyorlar hatta geçen yıl bir arkadaş ortamında günlük cirolarının 10 bin doların üzerinde olduğunu duydum” demesine çok şaşırdım. Ortalama yatırım zaten 10 bin dolar olan bir işten aylık 10 bin dolar gibi bir ciroya ulaşabiliyorlar. Bu muazzam bir yatırım. Kolay, basit, profesyonellik gerektirmeyen, ciddi sermaya arayışına girmeden bu tarz bir işe yönelmemek ne kadar mantıklı olabilir ki.

Kendi işimi yapmak istiyorum diyenler için yukarıda özetlediğim yazıyı kendinize göre uyarlamanız size yardımcı olacaktır umarım. Kendi işini kurmak isteyenlere başarılar diliyorum.

Kokoreç işi yapmak ister misin?
Kokoreç işi son yılların en kârlı işlerinden biri haline geldi. Yüzde 100’ün üzerinde kâr sağlayan şirket ve küçük esnaflar büyümeye devam ediyor.

 • ne iş yapabilirim
 • iş kurmak ıstıyorum
 • kendi işimi kurmak istiyorum
 • ticaret yapmak istiyorum
 • iş kurmak istiyorum ne yapabilirim
personel alımı 2016, memur alımı 2016, memur forum, memurlar.net, kpss, kaç puan,eleman.net, secretcv, kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, hürriyet gazetesi iş ilanları, takvim gazetesi, posta gazetesi iş ilanları sitesi.
İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim? yazısına yapılan yorumlar
 1. Baris Eren diyor ki:

  Faydalı kolları ipotek ve Ev Maliye Uzmanları
  Indiana, Pennsylvania American Dream Mortgage Inc., bizim mortgage broker-Finansman Ev Sahipliği ve profesyoneller burada evde size yardımcı olacak. Biz kredi ve biz de dubleks için bir seçenek sunuyoruz teklif altında yatırım amaçlı gayrimenkuller altında aile evleri Finansmanının konsantre Hizmetlerimiz, Tripleks, hızlı eğlenceli ve dring kariyer konularında lisanslı Jumbo özellikleri altında ve Banka’nın PA Bölümü quadplexes, e-posta ile temasa geçin.

  E-POSTA: americandreammortgageinc@gmail.com

  SİTE: rmarkle@verizon.net

  Adres:
  164 Philadelphia Street, Indiana Pennsylvania, Philadelphia, St. 164, Indiana 15701

  Çapraz Sokak: kesiştiği Philadelphia St ve N 2 St / S 2 St yakın

  PK: 84431

 2. Aslan diyor ki:

  Efe et ve sut urunlru satisi yapabiliriz ben nakit olmadigi icin yapamiyorum dusunursen 0544 446 1445

 3. Anonim diyor ki:

  Detayli bilgi verebilirmisiniz

 4. Adem diyor ki:

  İş kurmak istiyorum kayseri’de ne iş yapabilirim?

 5. Onur diyor ki:

  İyi akşamlar İzmir Karşıyaka’da ikamet edenler öncelikte olup Karşıyaka çarşıda 5 senelik mazisi olan Madran Su bayisi devredilmekte içersinde yaklaşık 50 bin tl tutarında malı+motorsikleti+910bin değerinde hazır müşteri portföyü olan telefonu ve dükkan malzemesiyle devredilmektedir. 45.000TL ye hazır işe konmak isteyen kişiler acil benimle irtibata geçmeleri önemle duyrulur. (pazarlık payı vardır az miktar) 0507 875 27 56 haftaya bile kalmayabilir elinizi çabuk tutun talipleri şu anda mevcut. (Seçici davranmaktayız) ayrıca işi bilmeyenlerede 15 gün boyunca ücretsiz eğitim ve işi öğrenme müşteri tannışma imkanlarıda sunulacaktır.

 6. Onur diyor ki:

  KARŞIYAKA’DA ÇARŞI İÇERİSİNDE 35M2 MADRAN SU SATIŞ BAYİSİ
  (YAKLAŞIK 40-45.000TL+10.000TL DEĞERİNDE PORTFÖY HATTI DAHİL) 35.000TL (AYLIK 5000NET GELİRİ OLUP DÜKKAN KİRASI 300TL DİR.)(az miktar pazarlık fiyatı olabilir ayrıca müşteri portföyü sürekli artıp dükkan talibi artmakta bundan dolayı dükkan hızlı bir şekilde verilebilir yada devir ücreti artabilir hızlı dönüş sağlanması rica olunur. taliplerin artmasından dolayı ilgilenenler acil bir şekilde dönüş sağlamalıdır 0537 415 87 45 Sercan

 7. gurdal diyor ki:

  05061300909 numarayı arayın kayseride iş kurmak isteyen adem bey

 8. burak diyor ki:

  bende 1,500 tl var ne iş yapabilirim yardımçı olurmusunuz

 9. burak diyor ki:

  1.500 tl var ne iş yapabilirim o parayla

 10. ruben walter diyor ki:

  Stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredisi ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse, lütfen bizimle irtibata geçin (privateloaninvestment@outlook.com)

 11. sunny diyor ki:

  MORTGAGE GÜVENİNİ KAZANMA

  Merhaba, güven kazanmak için MORTGAGE CORPORATION kredi şirketine hoş geldin. Özel kişiler ve şirketler için kredi veriyoruz.
  Birçok banka tarafından reddedildi.
  İş kurmak için finansman ihtiyacınız var?
  İşinizi genişletme için finansman ihtiyacınız var?
  Ya da kişisel bir kredi ihtiyacın var?
  Benim kredi bireysel kredi değişir. Benim faiz oranı çok uygun olduğu ve bizim kredi işlemi çok hızlı, çok. Tüm mali sorunları, geçmişte bir şey yapmaya hazırım. Eğer mali sorunları çözüldü almak için hazır iseniz, kendinizi yormayın ve bugün bir kredi için geçerli.
  Email:::dporterwintrustmortgage@outlook.com

 12. selahattin diyor ki:

  Arkadaşlar ayda 100 tl yle 5 sene sonra milyarlık hatta milyon dolarlık alış veriş marketleri zincirlerine ortak olmak isterseniz arayın detaylarını anlatalım 0533 516 91 31

 13. KÜRŞAT DİRİCAN diyor ki:

  İŞ KURMAK İSTEYENLER ÇOK PARA KAZANMAK İSTEYENLER MOBİLYA FAPRİKASI KURABİLİRİM SERMAYEM YOK USTALIĞIM TEK PARA SİZDEN İŞ BENDEN 30-50 BİN SERMAYE GEREKİR 5532345999

 14. Acil Kredi diyor ki:

  Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse, bize (privateloaninvestment@outlook.com) başvurun

 15. Hüseyin diyor ki:

  28 yaşındayım Tavuk çiftliği veya büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Tarla var bahçe var traktör var kamyon var kamyonet var ama ihtiyacım olan dürüst ve maddi durumu iyi olan biri Yozgat ve çevre ilçelerdende olabilir para kazanmak isteyen yani.05469316874

 16. Gurbetçi diyor ki:

  Fransada yaşıyorum türkiyede iş kurmak istiyorum sermayem var akıllı iş bilen güvenilir ortağa ihtiyacım var

 17. Sayın Boak Koma. diyor ki:

  Merhaba, sen bankalar ya da diğer herhangi bir finans kurumu tarafından kapatmak ve hala kredi veya kişisel finansal yardıma ihtiyaç edilmiştir? Daha fazla bilgi için (freedomloanconsultant@gmail.com) biz% 2 faiz oranı gibi düşük krediler her türlü teklif olarak: E-posta
  teşekkürler

 18. cengiz diyor ki:

  izmirde yüzde yüz para kazanmak isterseniz türkiyede hiç bir zaman ölmicek bir iş sıcak para 0532 153 06 35