İşinizi ve kendinizi tanıyarak vakitten tasarruf edin

Birçok insan ne kadar sabırlı olduğundan bahsetse de çoğumuz zamanın değerli olduğunun farkına varamıyoruz.

Söz konusu özellikle iş hayatında kullandığımız zaman olunca, işin içine verimlilik ve etkinlik kavramları da giriyor. Hem etkinlik ve verimliliği en yüksek seviyede tutacak, hem de zamandan tasarruf edeceksiniz. Bu gerçekten kolay iş değil!

Erteleme alışkanlığı problemi nasıl aşılır

Zamanınızı iyi kullanmak istiyorsanız, internet ve telefondan uzak durup sosyal medyayla iletişimi de minimuma indirin.

Projelerimiz etkileyici olsun, beğenilesi hatta en iyisi olsun istiyoruz. Peki, bunun için verilen süreyi aşarlarsa ne olur? Ortaya koyduğumuz işin ne kadar iyi olduğunun artık kimse için önemi kalmaz. Bu yüzde öncelikle cevaplamamız gereken sorular: “Ne kadar acil, ne kadar önemli?” Bu soruların cevabını vermek aslında kolay….

Elinizdeki işleri “acil, acil değil, önemli, önemli değil” olarak kategorize edin ve önceliklendirin. Bu planlama yöntemi size zaman yönetimi konusunda büyük kolaylık sağlarken işlerin akışını da yoluna sokacak.

Öncelikleri belirlemek aslında yapılması gereken en öncelikli iş, bu yüzden güne başlamadan işleri kafanızda belirlemeniz ve planlamamız çok önemli. Benzer işleri gruplandırın ve sırayla yapın. Örneğin tüm telefon görüşmeleriniz ya da mail gönderimlerinizi art arda bitirin. Bu size hız kazandıracak.

SINIRLARI BELİRLEYİN

Zamanı iyi kullanmak istiyorsanız kesinlikle kendinize sınırlar belirlemeli ve elinizdeki görevi o zaman sınırları içerisinde gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bu sınırlardaki esnekliği unutun. Bu aynı zamanda veriminizi artıracak bir yol. Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı etkenlerden uzaklaşmak ve yanınızda devamlı kağıt ve kalem bulundurmak ise uğraştığınız işte kesinlikle etkinliğinizi yükseltir.

Eğer zamanı en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız internet ve telefondan uzak durup sosyal medyayla iletişimi de minimuma indirin. Çünkü işinizin arasında ne kadar dikkatiniz dağılırsa yeniden odaklanmanız da o kadar zaman alır.

YETKİ VERİN

Sizinle birlikte çalışan insanları yetkilendirin. Bütün işleri kendi başınıza halletmeye çalışmak hem enerjinizi hem de vaktinizi tüketir. Bunun yerine uygun iş dağılımları yapmak hem çalışanlarınızın motivasyonunu artırır hem de size zaman kazandırır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise yetki dağıtımının ya da başka bir deyişle delegasyonun üzerimizdeki sorumluluğu başkasına devretmek olmadığını fark etmek. Bu çok sıkça düşülen bir hata. Delegasyon sürecinde sorumluluk haka sizde olacak fakat yetki ve karar alma yeneteğinizi çalışanınız ile paylaşacaksınız. Bu, hedeflenen amaca hedeflenen sürede gitmek için çok doğru bir teknik ve yukarıda bahsettiğiniz acil-önemli listelemesi ile çok rahatça uygulanabilir. Bu durumu özel hayatınıza da uygulayabilirsiniz.

Örneğin bir bebek bakıcısı tutarak kendiniz için boş zaman yaratabilirsiniz. Bu özellikle çalışan annelerin başvurduğu bir yöntem ve profesyonel hayatın zorlukları arasında yer alıyor.

KENDİNİZİ TANIYIN

Herkesin biyolojik saati farklılık gösterir, bu yüzden kendinizi tanımak, aynı zamanda verimli olduğunuz saatleri bilmeniz ve yoğunlaşmanızı gerektiren işleri bu süreçte yapmanız için önemli. Bir diğer gerçek ise sizi en çok ürküten işleri sabah saatlerinde, günün ilk işi akşam saatlerine bırakabilirsiniz. Elbette herkesin çalışma temposu ve biyolojik saatleri farklıdır, bu yüzden kendinizi iyi gözlemleyerek gününüzü planlayın. Bir işe başlamadan önce çok düşünmeyin, sadece başlayın ve emin olun iyi bir uykunun ardından beyniniz size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Gerginlik, akıl karışıklığı gibi durumlara çok takılmayın çünkü bunlar sizin zamanı yönetmeniz için gerçek engeller değil ve işinizi yaparken bunların rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

DİKKATİNİZİN DAĞILMASINA İZİN VERMEYİN

Akıllı telefon değilsiniz ve böyle de davranmanıza gerek yok yani aynı anda birkaç işi birden yapmaya çalışmayın. Farklı işler arasında ani geçişler yapmayın, çünkü beyin hatırlarken, odaklanırken ve unuturken çok fazla yorulur. Uzmanlara göre elinizde bir iş varken araya diğerini sokmanız verimliliğinizi yüzde 40’a kadar düşürürken dikkatinizi de dağıtıyor. Elbette bir işe yoğunlaşan kişini beyinin rahatlatmaya ihtiyacı olacak fakat bunu başka bir işe odaklanmak yerine etkinliğinizi düşürerek daha fazla zamana ihtiyaç duyacaksınız.

Molalar da çalışma temposu için çok önemli ve zamanı etkin kullanabilmeniz için çok gerekli. Özellikle yazı işleri ve proje hazırlama gibi konular çok fazla zihinsel efor ister ve konuya odaklanabilinecek belirli süreler vardır. Bilimsel olarak 45 dakikalık bir çalışmanın 10 dakikalık bir mola ile devam etmesi en verimli üretimi sağlamakta. Mola sürelerinde gerçekleştirdiğiniz rutinlerinizi çeşitlendirmek de zihninizin yenilenmesine yardımcı olacaktır.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...