İşsizlik maaşı 2000 lira mı olacak?

İşsizlik Sigortası için başlatılan düzenlemenin sonuna geldindi. Yeni düzenlemeyle 30 gün sigortası olan kişi istifa ederse işsizlik maaşından faydalanabilecek ve işsizlik maaşı alabilecek. Ayrıca yeni düzenlemeyle işsizlik maaşında limit 2000 liraya çıkartılacak.

işsizlik maaşı ne kadar

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlik maaşına yönelik düzenlemelere gidilmesi için çalışma başlattı. Bu çalışmayla öncelikli olarak işsizlik maaşından yararlanma koşulları kolaylaştırılacak.

Mevcut sistemde işsizlik maaşı alabilmek için işini kaybedenlerin son 120 günde (4 ay) priminin eksiksiz ödenmesi gerekiyor. İŞKUR verilerine göre; her 10 işsizden sadece 1’i işsizlik maaşı alabiliyor. İstifa eden, disiplin kurulu kararıyla çıkarılan veya kendi kusuruyla işsiz kalan da işsizlik maaşı alamıyordu.

Yeni düzenlemeyle artık işsizlik maaşı alma şartları da kolaylaştırılıyor. İŞKUR’un aldığı karara göre; işsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğu 30 güne inecek.

İŞKUR’un gündeminde kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise ‘100 güne’ indirilmesi gibi düzenlemeler de var. İşsizlik maaşını almak kolaylaşırken, maaş tutarı da artıracak.

Ayrıca gelire göre işsizlik maaşının bağlanacağı bir sisteme geçilmesi halinde yüksek maaşla çalışanların alacağı para da artacak. Yeni sistemle örneğin; 5 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70’i işsizlik maaşı olarak ödenecek. Normalde bu kişinin alabileceği en yüksek tutar 1316 lira olurken, değişiklikten sonra ödenecek tutar 3000-3500 liraya kadar ulaşabilecek.

Taban işsizlik maaşının da 1300 liralık asgari ücrete çıkarılması öngörülüyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...