İstanbul’da en çok eleman alımı yapan sektörler

Türkiye’deki iş ilanlarının yarısından fazlası İstanbul için yayınlanıyor. Peki İstanbul’da en çok eleman alımı yapan ve iş ilanı veren sektörler hangileri?

istanbul eleman alımı

Yenibiris.com’un verilerine göre, Türkiye’de iş ilanlarının yarısından fazlası İstanbul için yayınlanıyor. İstanbul’da işe alınmak üzere aranan kişi sayısı 16 binin üzerinde ve sürekli artıyor.

İstanbul’da eleman alımı açısından en öne çıkan sektörler turizm-otelcilik, hizmet, yapı-inşaat, eğitim ve perakende olarak sıralanıyor. En çok eleman alımı yapılan  ilanları ise satış-pazarlama, öğretmenlik, muhasebe, satış sonrası destek ve güvenlik görevlisi iş ilanları.

Tüm sektörler incelendiğinde ise, İstanbul’da en çok satış danışmanı / müşteri temsilcisine ihtiyaç duyulduğu görülüyor. Sadece 3 bine yakın kişi satış departmanları için aranıyor.

Satış uzmanının ardından en çok ihtiyac duyulan pozisyonların başında özel güvenlik görevlisi, muhasebe elemanı, ingilizce öğretmeni, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, yönetici asistanı, iş güvenliği uzmanı, kasiyer, sekreter ve resepsiyonist geliyor.

İSTANBUL’DA EN ÇOK ELEMAN ARAYAN SEKTÖRLER

  • Turizm-Otelcilik Sektörü İş İlanları: Resepsiyonist
  • Hizmet Sektörü İş İlanları: Özel güvenlik görevlisi
  • Yapı-İnşaat Sektörü İş İlanları: Makine mühendisi
  • Eğitim Sektörü İş İlanları: İngilizce öğretmeni
  • Perakendecilik-Toptancılık Sektörü İş İlanları: Satış danışmanı
  • Bilişim Sektörü İş İlanları: Yazılım uzmanı, satış uzmanı
  • Sağlık-Tıp Sektörü İş İlanları: Hemşire
  • Üretim-İmalat Sektörü İş İlanları: Üretim sorumlusu
  • Lojistik Sektörü İş İlanları: Operasyon elemanı
  • Gıda Sektörü İş İlanları: Gıda mühendisi

İSTANBUL’DAKİ BANKLARA AYDA 50 BİN BAŞVURU YAPILIYOR

İstanbul’daki işlere son 1 ayda yaklaşık 2 milyon 700 bin kişi başvurdu. En çok iş başvurusu yapılan 10 sektör ve son 1 aydaki başvuru sayıları şöyle:

Bankacılık (50 bin), Eğitim (37 bin kişi), Hizmet (33 bin kişi), Perakende (32 bin kişi), Yapı-İnşaat (30 bin kişi), Turizm (29 bin kişi), Lojistik (21 bin kişi), Gıda (20 bin kişi), Sağlık-Tıp (19 bin kişi), Üretim (18 bin kişi).

Bankacılık-finans, en çok iş ilanı verilen 10 sektör arasında yer almasa da iş arayanlar en çok bu sektörde çalışmak istiyor. İstanbul’daki banka ve finans şirketlerine son 1 ayda 50 bin kişi iş başvurusu yaptı. Bu işlerde de satış pozisyonları öne çıktı. En çok ihtiyaç duyulanlar satış uzmanlığı, kredi kartı satış temsilciliği, çağrı merkezi müşteri temsilciliği ve portföy yöneticiliği.

İstanbul’a diğer şehirlerarasında en çok Ankara’dan talep var. Son 1 ayda Ankara’dan 251 bin, İzmir’den 210 bin, Kocaeli’nden 164 bin ve Adana’dan 76 bin kişi İstanbul’da çalışmak için iş başvurusu yaptı.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...