İstanbul’da 33 yeni konut projesi ile 13 bin 469 konut yapılacak

Queen Central ParkSon 10 yılda birbiri ardına projeler geliştiren markalı konut üreticileri, iki genel seçimin yaşandığı bu yıl, yeni projelerini açıklamak için ağırlıklı olarak 1 Kasım genel seçiminin sonrasını beklediler. Bu seçimden tek parti iktidarının çıkmasıyla siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağı ve işlerin aksamayacağı mesajını alan üreticiler, kasım ayından itibaren projelerini tanıtmaya başladılar.

Şu sıralarda lansmanı yapılan ve yakında lansmana çıkması beklenen İstanbul’da 33 projede 13 bin 469 konut yapılacak. Bu markalı konut projelerinde metrekare fiyatları 1600 liradan başlayıp 6000 dolara kadar ulaşıyor. Arsa maliyetlerinin yükseliği nedeniyle de üretilen projelerin çok büyük bir kısmını orta ve üst gelir grubuna yönelik projeler oldukları görülüyor.

İki konut dalgası olarak adlandırılan bu dalganın ikincisinin, 2016’nın mart ve nisan aylarında gelmesi, bu dönemde de birbiri ardına yeni projelerin yatırımcılarla sunulması bekleniyor.

Şu sıralarda yaşanan lansman dalgasının ardından ikinci proje tanıtım dalgasının da mart-nisan döneminde gelmesi bekleniyor. Yüzde 20’lere varan oranlarda maliyet artışını fiyatlara yansıtmayan sektör, ilk konut alanlara devlet desteği sağlanması, yabancılara oturum süresinin uzatılması gibi çalışmaların yapılmasını da heyecanla bekliyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...