İstanbul’da yeni ofis bölgeleri yeni projelerle öne çıkıyor

Gayrimenkuldeki yüksek hız, İstanbul’da yeni ofis bölgelerinin oluşmasını sağlıyor. Şehrin merkezi yerleri artık dolduğu içim İstanbul’da Ümraniye, Kartal gibi ikincil ofis bölgeleri öne çıkmaya başladı.

istanbul yeni ofis bölgeleri

İstanbul Finans Merkezi’nin de faaliyete geçmesi ile birlikte 2020 yılında kentte 7 milyon metrekarelik A sınıfı ofis stoku oluşması bekleniyor.

Türkiye’de ticari gayrimenkul konusunda son yıllarda ciddi bir yatırım yarışı var. Bu yarışta birbiri ardına geliştirilen nitelikli ofis projeleri öne çıkıyor.

Bu gelişmede çevre ülkelerde yaşanan karışıklık nedeniyle uluslararası şirketlerin bölge operasyonları yönetmek üzere İstanbul’u ofis üssü seçmelerinin büyük etkisi var. Son yıllarda bölgesinde cazibe merkezi haline gelen İstanbul, yerli ve yabancı firmalar için de ofis üssü haline gelmiş durumda.

İstanbul'da bölgelere göre A sınıfı ofis dağılımı

İstanbul’da merkezi iş alanı olarak adlandırılan Levent – Maslak hattında ofis doluluklarının artması ve kurdaki yükselişin yarattığı maliyetler, Ümraniye, Kartal, gibi ikincil ofis bölgelerini öne çıkıyor. Maliyetlerini düşürmek isteyen kimi şirketler, ofislerini metrekare kiraları daha cazip olan ikincil bölgelere taşımaya başladılar.

Propin Property Investment Consultancy‘nin İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2014 Dördüncü Çeyrek Raporu’na göre, Merkezi İş Alanı’nda A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 25.6, B sınıfı ofis binalarının boşluk oranı yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti. Merkezi İş İlanı A sınıfı ofis binalarında aylık metrekare kiraları 29.7 dolar, B sınıfı ofis binalarında ise 14.9 dolar oldu.

İstanbul'da bölgelere göre ofis kira ortalamaları

İSTANBUL’UN 11 OFİS BÖLGESİNİN ÖZELLİKLERİ

 1. LEVET: Köprü ve çevre yolu bağlantıları, metroya yakınlığı, ulaşım avantajı, bölgenin prestij merkezi algısı, çok uluslu firmaların tercih sebebi. Yüksek inşaat kalitesi, yüksek inşaat emsali, yüksek kira getirisi ve düşük boşluk oranları ile yatırımcının ilgisini çekiyor.
 2. MASLAK: Metro ile artan ulaşım kolaylığı, yüksek inşaat kalitesi, yüksek inşaat emsali ile yatırımcıların ilgisini çekerken, görece düşük kira beklentisi ve yeni projelerle boşluk oranlarının artması dezavantaj oluyor.
 3. HAVALİMANI – BASIN EKSPRES: E-5 ve TEM’e, Dünya Ticaret Merkezi’ne yakınlığı ile öne çıkan bölge, fabrika yönetim birimlerini barındırıyor. Bunun yanı sıra ihracatçı birlikleri ve Kuyumcukent de bölgede faaliyet yürütüyor. Düşük kira rayici, yüksek boşluk oranlarına sahip.
 4. ŞİŞLİ – BEŞİKTAŞ: Köprü, çevre yolu bağlantıları, metroya konumu ulaşım avantajları sağlarken B sınıfı ofisleri ile kurumsal firmaların tercihi. Görece düşük kira beklentisi ve düşük boşluk oranlarına sahip.
 5. KAĞITHANE: Maslak hattına alternatif kentsel gelişim aksı, merkezi iş ilanına yakın konumu, planlanan projeler ve yatırımcı ilgisi ile öne çıkıyor.
 6. ATAŞEHİR: Ulaşım kolaylığı, E-5 ve TEM’e yakınlık avantajıyla öne çıkan bölge, beyaz yakalı çalışanların yüzde 65’inin ikamet yeri. İstanbul Finans Merkezi Projesi ile değer kazanan bölgeye yeni proje ve yatırımcı ilgisi yoğunlaşmış durumda.
 7. ALTUNİZADE: Çoğunluğu B sınıfı ofislerden oluşan bölge, Boğaziçi köprüsüne yakınlığı ile şirket idare merkezlerini barındırıyor. Bina yüksekliği sınırlaması, yetersiz teknik altyapı sorunları bulunuyor.
 8. KAVACIK: FSM Köprüsüne yakın konumu ile alternatif ofis bölgesi olurken, teknik altyapı ve sosyal donatı eksikliği nedeniyle düşük kiracı profiline sahip.
 9. ÜMRANİYE: Lokasyon ve erişebilirliği ile Anadolu Yakası’nın en gelişmiş ofis alt pazarı konumunda. Kaliteli perakende şirketlerinin operasyon merkezlerinin tercihi. İnşaatı devam eden metro ile daha da gelişecek.
 10. KARTAL: Çoğunluğu B sınıfı ofislerden oluşan bölgede şirket idare merkezleri yer alırken, kentsel gelişim bölgesi niteliğine sahip.
 11. KOZYATAĞI: Anadolu Yakası’nın merkezi iş ilanı olan bölge, ulaşım kolaylığı, E-5 ve TEM’e yakınlık, metro bağlantısı ile çok uluslu yabancı şirketlerin tercihi. Yeni projeler ve yatırımcı ilgisi, yüksek bina kalitesi, yüksek kira beklentisi ile öne çıkıyor.


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...