İşte bu dilekçeyle tam 3500 liralık desteği alacaksınız

3500 liralık destekten kimler yararlanacak? Sadece bu dilekçeyle 3500 liralık desteği alabilirsiniz.

3500-TL-destek

2014-2015 Eğitim öğretim döneminde devletin özel okullarda okuyan öğrencilere vereceği 2500 ila 3500 liralık destekten kimler yararlanacak? Çocuğu halen özel okulda okuyan veliler de kapsamda olacak mı? Bu destek kaç yıl süreyle verilecek? Destek almaya başlayan bir öğrence tüm ilköğretimi bitirene kadar bu desteği alacak mı? Destekten yararlanmak için kime başvurmak gerekiyor?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, özel okul desteğinin iki temel amacı bulunduğunu vurguladı. Tekin, “Birinci amacımız dershanelerin dönüşüm sürecinde özel okula dönüşmek isteyenlere yardımcı olmak. İkincisi ise şu anda yüzde 3 civarında olan özel sektörün eğitimdeki payını artırmak. 2023 hedefimiz bu oranı yüzde 15’e çıkarmak ancak bu destekle hemen bu orana yükselmek mümkün değil” dedi.

Tekin, özel okul desteğinden kimlerin yararlanacağı konusunda ise bir kılavuz hazırlanacağını ancak bu şartların büyük oranda 5580 Sayılı Yasaya ilişkin yönetmelikte yer aldığına dikkat çekti. Tekin, desteklerin talep eden tüm okullara verileceğini, öğrencinin başarısı, ailesinin gelir durumu, yaşadığı ilin kalkınmışlık düzeyi gibi kriterler bulunduğunu açıkladı.

ÖZEL OKULDA OKUYANLAR DA BAŞVURABİLECEK

Mevcut özel okullarda okuyan öğrencilerin de başvurabileceğini anlatan Tekin, “Bize özel okullar kendileri de başvurabilecek. Örneğin bir okulda sınıf açılabilmesi için en az 12 öğrencinin bulunması gerekiyor. Bir okul, 5 öğrenci bulup sınıf açtığında, bizden üzerini siz tamamlayın, talebinde bulunabilecek. Böylece 7 öğrenciyi biz göndereceğiz” dedi.

“BU DESTEĞİ OKUL HAYATI BOYUNCA VERMEYECEĞİZ”

Özellikle okul öncesi eğitimi teşvik etmek istediklerini de anlatan Müsteşar Tekin, desteklerin 1 yıllık verildiğine dikkat çekti. “Biz bütçemizi her yıl Maliye Bakanlığı ile yeniden belirleyeceğiz ve her yıl destek verdiğimiz öğrencileri de gözden geçireceğiz. Yeniden değerlendireceğiz. Yani bir öğrenciye okul hayatı boyunca bu desteği vereceğimizi taahhüt etmiyoruz” dedi.

FORM DOLDURACAKSINIZ

İŞTE PUANLAR:

Devletin özel okul desteğinden yararlanmak isteyen veliler, 6 soruluk bir form dolduracaklar. Birinci soru, 2 ve 12.sınıf aralığında olan öğrenciler için geçerli olacak. Bir yıl önceki başarı durumuna göre puan verilecek. Öğrencinin başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanacak.

İkinci bölümde anne babanın hayatta olup olmadığı sorusu yer alıyor. Devletin himayesi altında olan çocuklar için 60 puan, koruyucu ailede olanlar için 30 puan verilirken; anne baba ölmüş ise 10; biri yaşıyorsa 5 puan yazılacak.

Üçüncü bölümde öğrencinin rapora bağlı engelli olup olmadığı sorulurken, engelli olanlar için 5 puan ilave ediliyor.

GELİRİ YÜKSEK İSE -50 PUAN

Ailenin aylık toplam geliri 750 liradan az ise 50 puan veriliyor. 3500 ile 4500 liralık aylık geliri olanlar sadece 10 puan alırken; geliri yüksek ailelere ise eksi puan veriliyor.

Aylık geliri 10 bin liranın üzerinde olanlar eksi 50 puandan değerlendirilirken; geliri 4500 liranın üzerinde olanlar ise eksi 10 puan alıyor. Bu da bir diğer ifadeyle geliri yüksek ailelerin bu desteği almalarının zor olduğu anlamına geliyor.

Beşinci bölümde ailede başka öğrenci olup olmadığı sorusu yer alıyor. Her bir üniversite öğrencisi için 25 puan; her bir orta öğretim öğrencisi için 15 puan, okul öncesi ve ilkokul öğrencisi içinde 10 puan veriliyor.

Son bölümde ise kurum değerlendirme puanı dikkate alınıyor.

Böylece özel okul desteği, en yüksek puanı alan öğrencilerden başlamak üzere aşağıya doğru dağıtılacak.

Özel Eğitim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenci ve Kursiyer başvuruları değerlendirme formu
Özel Eğitim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenci ve Kursiyer Başvuruları değerlendirme formu

Ancak destekler yıllık verilecek ve her eğitim öğretim döneminden önce yeni bir değerlendirme yapılacak. Desteklenecek öğrenci sayısı bu dönem için 250 bin olarak belirlenirken; sonraki yıllarda bütçenin durumuna göre daha az veya daha yüksek sayıda olabilecek.

İŞTE BU DİLEKÇEYİ VERECEKSİNİZ

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MÜDÜRLÜĞÜNE
Velisi bulunduğum . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ‘nın ücretsiz okuma hakkından faydalanmasını istiyorum.
Ücretsiz okuma hakkından faydalanması için yapılacak değerlendirmeye esas olmak üzere bu formda vermiş olduğum bilgilerin doğruluğunu beyan ederim. Bu Formda vermiş olduğum bilgilerin doğru olmaması hâlinde velisi bulunduğum öğrenciye tanınan ücretsiz okuma hakkının sona erdirilmesini kabul ve ücretsiz okuduğu süreye ait ücretleri kanuni faizi ile birlikte ödemeyi taahhüt ederim.
…/…/……
İMZA
VELİNİN
ADI VE SOYADI
T.C. KİMLİK NO
EV ADRESİ
İŞ ADRESİ

Aysel Alp / Hürriyet



 • devletin ozel okullara verdigi yardim
 • temel lise devlet destegi
 • temel liselere devlet desteği
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
İşte bu dilekçeyle tam 3500 liralık desteği alacaksınız yazısına yapılan yorumlar
 1. Ayten dedi ki:

  Özel okul devlet desteği alanlar başvuru yapan var mı? Destek alabilen var mı? Başvuruyu nereden nasıl yapıyoruz?

 2. abdulkadir subaşı dedi ki:

  bağlı olduğu okuldan bilgi alabilirsiniz 19 eylül son gün

 3. eyüp dedi ki:

  puanlama krriterlerinde bir çok eksik vede bodroda vede gerçekte kazancı olduğu halde göstermeyen,son model araçları,200,300 milyarlık evleri ve daha niceleri,göz ardı edilmekte,gelirinin yarısı kiraya gidenler kazancı çok görülmekte,gerçekçi tespitler vede konutu olmayanlar gerçekten ihtiyac sahipleri hakkaniyetle tesbit edilememekte, gerçek ihtiyac sahipleri maalesef hak ettiğini alamamaktadır.adil ve gerçekçi taramalarla hakedenin hakkını alması için tespitte krriterlerin tekrar gözden geçirilmesiniistiyorum

 4. davut dedi ki:

  Benim bursum var . Gelecek sene Temel liseye kayıt yaptırdım acaba devlet bursumu kesermi .

 5. Kimki dedi ki:

  Yazılanlara göre bu yardımı alabilmek için hazırlanan kriterler tamamen doğu illerine göre hazırlanmış. Oğlum İst. da fen lisesinde yatılı okudu oradada buna benzer kriterler vardı. 400 öğrenciden kriterleri geçen 30 kişi yatak ve yemek parası ödüyorduk. vicdanen doğru beyanda bulunduğumuzdan.(maaşım 4bin görünen 2000tl) ama toplantı olunca görüyorduk ki okulun bahçesi Mercedes ve audi den geçilmiyordu. kimse doğru beyan vermemişti bunu müdür beyde çaresizlikle söylüyordu. bana kalırsa siz bu teşviği öğrenciye değil dönüşen dersaneye verin onlarda fiyatlarını düşürsünler. kimseye haksızlık edilmesin. 10 tane dairesi olupda beyanname vermeyenler asgari ücretliden daha şanslı olup teşviği alır. ayrıca 10bin-5bin tl maaş alıpda bodrasında asgari ücret görenenler ne olacak bu işi insanların vicdanına bırakmayın çünkü insanlar artık çok bencil vede vicdansız

 6. Kimki dedi ki:

  Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. 10bin-5bin tl maaş alıpda bodrasında asgari ücret görenenler ne olacak.Evin var mı? arsan var mı? araban var mı? diye sormuyorsunda gelirin 750 tl den az ise +50 puan veye +1500 tl ise 40 puan oh ne ala. yetkililere söylüyorum lütfen bu kriterleri gözden geçirin.

 7. rukiye dinc dedi ki:

  Evet kesiyor

 8. mkk dedi ki:

  En son başvuru tarihi ne zaman formu nerden alıyoruz

 9. dilan dedi ki:

  devlet okuluna gidenler nasıl yapacak daha sonra özel okhhuldamı yani kolejhdemi okuicaz lüythfhenh cevhap verinh

 10. Merve dedi ki:

  Bencede dogru form olmamis kesinlikle ustundeki mal varligina bakilmali aylik geliri yuksek olsada gercekten yuksek borclari olan insanlar ve burdan yetkililere sesleniyorum.

 11. Merve dedi ki:

  Acikcasi dogru bir form olmamis anne babamiz sag olmasi suc mu? bizler neden puan alamayalim. Ayrica aylik geliri yuksek olupta borcu olan milyarlarca insan var bu ulkede mal varligina bakilmali evi arabasi yati varmi diye.

 12. Anonim dedi ki:

  12. Siniflar da dahil mi teşvik için sanirim ara siniflara veriliyor okuduklarimdan onu anladim bilen varsa rica ediyorum cevap ?