Jandarma üniformayı çıkarıyor

Jandarma
İçişleri Bakanlığı
‘nın yeni kanun tasarısıyla iki büyük teşkilatta düzenlemeler yapılacak. Jandarma tamamen sivilleşecek, pasaport işlemleri de polisten alınıp ‘nüfus’a verilecek.

YELDA GÖKDAĞ-ANKARA

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın ‘Jandarma tamamen sivilleşsin’ talimatı için kollar yeniden sıvandı. İçişleri Bakanlığı, Jandarma ve Emniyet teşkilatlarında yeni düzenlemeler içeren kanun tasarısı hazırlıyor. Son aşamaya gelen ve yeni yasama yılının ilk aylarında Meclis’e gönderilmesi planlanan tasarıya göre, İçişleri’ne bağlı görünmesine rağmen, pratikte TSK’yla ilişkisi süren Jandarma tamamen sivilleşecek.

İşte AKŞAM’ın ulaştığı düzenlemenin detayları:

TERFİ, SİCİL BAKANLIKTA

  • Jandarma‘nın her yönüyle İçişleri Bakanlığı‘na bağlanmasıyla teşkilat sivil denetime açılmış olacak.
  • TSK’nın jandarma teşkilatı üzerindeki her türlü tasarrufu sona erecek. TSK’nın kendi içinde yayımladığı genelgeler Jandarma teşkilatı için geçerli olmayacak.
  • İçişleri Bakanlığı’nın bütçe kalemleri arasında yer almasına rağmen, TSK’nın denetimi altında kullanılan Jandarma bütçesinden tümüyle Bakanlık sorumlu olacak.
  • Teşkilatın örgütlenme, kadro, terfi, görev, sicil ve eğitiminden İçişleri Bakanlığı sorumlu olacak.
  • Halen Emniyet teşkilatı tarafından yürütülen pasaport hizmeti, polisten alınarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne verilecek.

Yeni yasama yılında TBMM’de

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy da AKŞAM’ın ulaştığı bilgiyi doğruladı. Düzenlemede son aşamaya gelindiğini belirten Ersoy şöyle konuştu: İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışma son aşamaya geldi. Emniyet, nüfus hizmetleri ve Jandarmadaki bir takım bağlılıklara ilişkin düzenlemeleri içeren bir çalışma var. Tasarının yeni yasama yılının ilk aylarında komisyonumuza gelmesi söz konusu.

AKŞAM GAZETESİyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...