Hostes nasıl olunur aranan şartlar nelerdir?

Hostes nasıl olunur?Kabin memuru hostes olmak mı istiyor sunuz? Peki Kabin Memuru yani Hostes nasıl olunur? Uçak hostesi olmanın şartları nelerdir? Hosteslik KPSS taban puanlarını nasıl öğrenirim?

Teknik adı Kabin Memuru. Şık üniformalar, tam donanımlı uçaklar, yurtdışı seyahatleri… Cezbedici tüm bu fırsatların yanı sıra, zorlu işe alım süreçleri de gözden kaçmamalı. Tam teşekküllü Cv, yabancı dil sınavları, 1.60 cm boy sınırı, kilo uyumu, sağlık kontrolleri, kişilik envanteri ve daha niceleri. Hostes kimdir, niye hostes olmalı, nasıl hostes olunur, alımlar ne zaman ve nerede hostes olmalı?

Hostes adayı olabilmek için hangi özelliklere sahip olunmalı? Kabin ekiplerimize yapacağımız adayları Teknik Özellikler ve Şirket Özellikleri olmak üzere iki başlık altında değerlendiriyoruz. Boy, kilo, yabancı dil, eğitim düzeyi gibi nitelikler teknik özellikler başlığı altında değerlendirilirken, Şirket Özellikleri için adayın kişisel nitelikleri ve karakter analizi dikkate alınıyor. Her şirketin istediği özellikler birbirinden farklı olmakla birlikte SunExpress adına özen gösterdiğimiz en önemli özellikler samimiyet ve güler yüzlü olmaktır.

Yılda kaç kes ve hangi dönemlerde alım yapıyor?

Yılın belirli dönemlerinde ve rutin bir işe alım sürecimiz yok. İhtiyaca yönelik genişleyen bir kadromuz var. Yolcu veya uçuş artışı doğrultusunda değil, filomuz genişlediğinde uçak adedi bazında işe alımlar yapıyoruz. Bunun yanı sıra yıl içinde kadromuzda azalmalar olması nedeniyle telafi amaçlı alımlar da söz konusu olabilir.

Yabancı dil sınavı neden önemli?

Havacılık lisansı İngilizcedir ve uçuş otoriteleri bu dili şart koşmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de yurtdışı seferleri olmayan bir uçuş firması yok. Yolcularımıza daha iyi hizmet verebilmek için dil şart. Kabin memurluğu iş tanımı sadece yolcumuza ikramdan ibaret değil. Gerektiğinde her türlü ihtiyaç ve sorulara cevap verebilmek için kabin ekibi şart. Can güvenliği veya acil durum müdahalelerinde yolcuları doğru yönlendirebilmek ve onlara gerektiği gibi yardımcı olabilmek için onlarla anlaşabiliyor olmalıyız. Herhangi bir yolcunun şirketimiz hakkında veya uçuşla ilgili soracağı sorulara cevap verebilmeli. Hostesin “Size cevap veremem çünkü dilinizi bilmiyorum” deme lüksü yok.

Bu sınavın ağırlık derecesi neye göre belirleniyor ve puan sınırı nedir?

Her sınavda değişik sorular hazırlanıyor. Yazılı sınavda alınması gereken alt limit 60 puan. Adaylar yazılı sınavdan sonra aynı gün içerisinde bir de sözlü sınava giriyorlar. Sözlü sınavda elenen çok fazla aday var. Dil eğitimi alıp pratik yapabilmiş olmak çok önemli. Bu alanda kimi zaman İngiliz Dil ve Edebiyatı eğitimi almış adayların bile başarısız olduğunu görüyoruz. Yabancı dil grammerini bilmekten daha önemlisi konuşabilmek. Genelde adaylar sözlü mülakatta heyecanlanıyor, onları rahatlatmak için ilk dakikalarda serbest bırakıyoruz. Kısa özgeçmişlerini ezberleyip gelenler var. Fakat çok heyecanlı diye hiç bir adayı tolere edemiyoruz, konuşabildiğini ispatlaması lazım. Heyecanını yenebilmesi için öncelikle standart aşina sorularla cevapsız bırakıyorsa sadece heyecandan değildir. Her aday için kişiye özel sorular yöneltiyoruz, çünkü mülakattan çıktıklarında diğer adaylarla paylaşabiliyorlar. Farklı öncelikleri olan şirketler olsa da SunExpress olarak en çok titizlik gösterdiğimiz özelliklerden bir tanesi yabancı dil bilgisi.

Sadece İngilizce biliyor olmak yeterli mi?

Alman ortaklı bir şirket olmamız nedeniyle Almanca’ya da önem veriyoruz. Bunun dışında mülakata iyi derecede İngilizce bilmeli gibi bir şartımız yok. Orta seviye bir İngilizceye sahip olup iyi derecede Norveççe, Slovakça, Rusça, Flamanca, Fransızca bilen bir aday da SunExpress kabin memuru olabilir.

SunExpress’te İngilizcesi çok iyi olmayan bir kabin memuruna rastlarsanız bilin ki mutlaka çok iyi seviyede ikinci bir dili vardır. Daha sonra İngilizce seviyelerini ilerletmeleri için teşvik ediyoruz. Terfilerimizde de yabancı dillerin geliştirilmiş olması hususuna önem veriyoruz.

Yeterli puanı alamayan aday tekrar kaç kez girebiliyor sınava?

6 ay aradan sonra yabancı dilini geliştiren her aday tekrar sınavlarımıza katılabilir.

Yabancı dil sınavlarından sonraki aşama nedir?

Sınavdan sonra boy-kilo ölçümü ve sözlü yabancı dil mülakatı için adaylarla aynı gün içerisinde görüşüyoruz. Sonraki görüşmelere katılabilmek için bu mülakatları geçmiş olmaları gerekiyor. En fazla elemeyi de sözlü mülakat esnasında yaşıyoruz.

Neden en az 1.60 cm boy ölçüsüne sahip olmak gerekiyor?

Acil durum techizatlarının muhafaza edildiği dolaplar genellikle başüstü dolaplarıdır. Bir kabin memuru acil durumda bu ekipmanlara sorunsuzca erişebilmesi gerekmektedir.

Sınavda gerekli notu alan aday boy sınırından geçemezse kesinlikle eleniyor mu yoksa başka özellikleri değerlendirmek için mülakat sürecine devam mı ediyor?

Başvuruların değerlendirmeye aldığımız için başvuru inceleme sistemine göre CV’sinde 1.60 cm’nin üzerinde boy ölçüsü bilgisi giren adaylar mülakatta daha kısa çıkıyorsa bu güvensizliğe sebebiyet verir. Şirket politikalarımız gereğince güvensizliğe asla yer vermeyiz. Dolayısıyla 1.60 cm’nin altındaki boy ölçüsüne sahip adaylar kesinlikle kabin memuru olamazlar.

Son aşamada psikolog görüşmesine katılıyor adaylar. Bu görüşmedeki en önemli unsur nedir?

Sektörel olarak mülakat sürecinde psikolog görüşmesini uygulayan ilk firmayız. Psikolog görüşmesi deyince akıllarda soru işareti oluşuyor. Amacımız hastalık saptamak değil. Sadece adayların kişisel özellikleriyle ilgili bilgi edinmek ve onları daha iyi tanıyabilmek istiyoruz. SunExpress kabin memurunun iç motivasyonu yüksek olmalı, empati kurabilmeli, ekip çalışmasına yatkın, eleştiriye açık olmalı. Sonuç odaklı iş arkadaşları arıyoruz, durum farkındalığı olmalı. Psikolog değerlendirmesi adayların bu niteliklere sahip olup olmadıklarını saptamamıza yardımcı oluyor.

Son dönemde hostesliğin bu kadar tercih edilmesinin sebebi nedir? Neden hostes olmak istiyor adaylar?

Gelecekte beklentileri olan bilinçli bir nesil yetişiyor. Masa başı iş kalıbına girmek istemeyen, yeni yüzlerle tanışmak isteyen, temposu ve enerjisi yüksek iş beklentisi olan, seyahat etmeyi seven adaylarla tanışıyoruz. Hosteslik bu beklentileri karşılayabilecek bir meslek SunExpress’te şu an 553 kabin memuru yani hostes çalışıyor.

Her mesleğin kendince zorlukları mevcut elbette, fakat biz kabin memurlarının en büyük sorunu kendi yasamızın olmaması ve işimizi yansıtmayan borçlar kanununa tabii çalışmamız. Şirketimizin sunduğu haklar dışında bizi koruyan bir havacılık yasası yok. Ülkemizin hukuk siteminde tanımlı değiliz. Bu yüzden çalıştığımız şirket ve imkanları çok önemli. Halk arasındaki hosteslik kavramıyla bu mesleğin teknik anlamı arasında çok büyük bir açık var. Hostes deyince fiziki güzellik akla geliyor. Bu doğru bir algı değil. Elbette hizmet sektörünün tamamında olduğu gibi kurumu laiki ile temsil edecek, temiz ve bakımlı ekip arkadaşları arayışındayız. Manken aramıyoruz, hostesliği mesleki ağırlığıyla taşıyabilecek adaylarla ilgileniyoruz.

Adayların değerlendirme süreçleri uygundur, bekleme ve uygun değildir olmak üzere 3 farklı şekilde sonuçlanıyor. Yabancı dil sözlü mülakatta yeterli performansı gösterememiş fakat kendini geliştirebilecek düzeyde ise beklemeye alıyoruz. Dil kursuna gidip yeterli konuma geldiği taktirde tekrar bizimle irtibata geçebilir adaylar. Yabancı dili yeterli düzeydedir fakat mizacı uygun bulunmamışsa, adayları uygun değildir olarak kategorize ediyoruz.

Hostesler için uçuş esnasında bir deneme süreci söz konusu mu? Yani yolcu kimliği ile hostesler uçuş esnasında deneniyorlar mı? Yolcu memnuniyeti gibi…

İşe alım sürecinden sonra 4 haftalık eğitim sürecimiz var. Bu eğitimler bitene kadar hala bir aday sayılırsınız. Eğitimlerde de sınavlar devam ediyor. 85 puanlık baraj söz konusu. Bu sonuçlar sivil havacılık kurumuna bildiriliyor. Sınavlardan geçerli not alıp mizacında dolayı elediğimiz adaylar da var. genel eğitim sürecinden sonra 6 ay eğitim uçuşları devam ediyor. Bu süreçte tecrübeli ekip yeni arkadaşları destekleyip eğitiyor. Acil Durum Emniyeti Prosedürleri, Sağlık Bakanlığı Sertifikalı İlk Yardım Eğitimleri, Güvenlik Eğitimi, Aerodinamik ve Meteoroloji Eğitimi, Havacılık Terminolojisi, Yer İşletme Usulleri gibi önemli unsurlar içeren eğitimlerimiz mevcut. Eğitmenlerimizin hepsi titizlikle ilgileniyor adaylarla.

Hostelerin bir yaş sınırı var mı?

Bu meslekte yıllandıkça tecrübe daha önemli oluyor. Sun Express’te 45 yaş ve üzeri kabin memurlarımız var. Şirketimiz emeklilik sonrasında da bizi destekliyor. Yaşın geldi, emekli olmak zorundasınız gibi bir kaide yok. Arzu eder ve sağlığınız da buna el verirse mesleğe devam edebilirsiniz. Deneyimli kadronun kontrollü müdahalesi çok önemli. Bu sebeple yaş, mesleğimiz için problem değil diyebilirim. Hosteslerin işe alımlarında 32 yaş üzerini tercih etmemeye dikkat ediyoruz. 1 yıl içerisinde kabin amiri olabilirsiniz. 24 yaşındaki bir kabin amiri kendinden yaşça büyük bir kabin memuru ile koordinasyon bazında sorun yaşayabilir. Bunun dışında genç bir aday eğitmek ve sisteme entegre etmek daha kolaydır. 32 yaş ideal bir baraj diye düşünüyorum.

Uçuşa başlamadan hosteslerin 5 dakikalık bagaj ve acil durum uyarılarını artık dijital ekranlarda izliyoruz. Bunun sebebi nedir?

Teknoloji ilerliyor ve biz de buna uyum sağlıyoruz. Daha ilgi çekici animasyonlarla yolcularımızın emniyet tedbirlerine yoğunlaşmalarını hedefliyoruz.

Hostesler arasında rütbe sistemi var mı? Kabin amiri olmak için ne gerekiyor?

Kabin memuru ve kabin amiri olarak ikiye ayrılıyor. Bazı firmalarda ara kademeler de var. 1 yıl genç, donanımlı ve eğitimli memurlarımız kabin amiri olabilir. Genelde doğrudan kabin amiri alımları yapmıyoruz, şirket profilinde yetişip eğitimlerden sonra bu düzeye yükselmeleri daha sağlıklı diye düşünüyorum. Bugüne kadar SunExpress bünyesinde 1 defa doğrudan kabin amiri alımı yaptık.

Bir hostes aylık ortalama ne kadar maaş alır ve neye göre hesaplanır?

Her şirketin farklı maaş sistemleri mevcut. Kimi uygulamalarda kabin memurlarına sabit bir maaş ödenir. Bizde ise kişiye base maaş dediğimiz standart bir sistem uygulanıyor. Uçsanız da uçmasanız da 30 saatlik bir uçuş dilimini tamamlamış varsayılarak ücretlendiriliyorsunuz. 31. uçuş saatinden itibaren saat başı ilave ücret ödemesi yapılıyor ayrıca kabin içinde yapılan satışlardan belirli yüzdeler ödeniyor.

Bir hosteste olması gereken özellikler nelerdir?

Bizim mesleğimizden sert bir mizacı aslında yer yok. Aşırı stres, heyecan, çatışma eğitilimli de dikkat edilmesi gereken nitelikler. Görünür yerlerde dövme, kesik, yara izi asla olmamalı. Kol üzerinde mevcut herhangi bir yara izi veya dövme varsa ama aday standartlarımıza uygunsa uzun kollu gömlekle telafi edilebilir. Aksi taktirde kabulü söz konusu değildir. Kekeme olmamalı, akıcı bir lisan en önemli hususlardan biri. Bunların dışında uçuş kurallarımız var. Saç uzunluğu omuzu değmeyecek kısalıkta ise saçlarını açık kullanmasına izin verilir. Daha uzun saç boyuna sahip memurlarımız güvenlik kuralları gereği at kuyruğu veya topuz kullanmak durumundalar. Aksesuar kullanımında da bir takım kısıtlamalar mevcut. Her ele bir yüzük takabilmekle birlikte abartılı olmayacak tarzda kolye ve küçük boyutlu küpeler kullanabilir. Acil durum müdahalelerinde kabin ekibinin tam performans sergileyebilmesi için bu kısıtlamaları getirmek durumundayız.

Hostes adayları Sun Express’e nasıl başvurabilir?

Kabin Memuru yani Hostes olmak isteyenler, kariyer siteleri üzerinden iş başvurusu yapabilirler.

Kabin memuru nasıl olunur ve hostes nasıl olunur konusunda daha daha güncel sektörde iş yapan kişilerden yeni bilgileri yorumlar kısmından rica ediyorum. • hosteslik puanlari
 • hosteslik taban puanları
 • hostes puanlari
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Hostes nasıl olunur aranan şartlar nelerdir? yazısına yapılan yorumlar
 1. Elif dedi ki:

  Türbanlı olanlar başvurabilir mi ki

 2. Suheyla dedi ki:

  Merhaba!
  1973 yıl almanya dogumluyum.suanki ikamet ettigim yer ,belcika bruksel. acaba hostes olma ımkanım varmı boy kılo olcülerı uygun yabancı dıl Almanca ,fransizca

 3. Şeyma dedi ki:

  merhaba ben Şeyma hostes olmayı çok istiyorum ama yeterli imkanım yok .ingiliz dil edebiyat ögrencisiyim boyum 1.60 biraz zayıfım. sadece . hosteslik için ölüyom valla tek hayalim ne yapıcam bilmiyorum bildigim tek şey çok istediğimdir…

 4. Selin dedi ki:

  meraba boyum 1.80 özelliklerim hostes olmaya uygun dil eğitimi alıyorum şu an .fakat kolumda yara izi var yinede kabul edilir miyim?

 5. hostes olmak istediğim kadar hiçbirşey istemedim bu hayatta dedi ki:

  Sinem

 6. Merve dedi ki:

  Basvuru formu neden kapandi ?

 7. Gulnara dedi ki:

  MERHABA BEN HOSTES OLMAK ÇOK İSTERDİM BEN KIRGIZİSTANLIYIM ŞUAN ANKARADAİYIM NEREİYE GİTİP NASIL ETİM ALMAM GEREKIYOR BANA YARDAMÇI OLABİLİRMİSİNİZ YIRMA UÇ YAŞINDAİYİM BOİYUM BİR YETİMİŞ RUÇAM TURKÇEM VAR

 8. merhaba ben kübra 1.60dan kısa adaylar için herhangibi bir düzenleme yapılır mı boy unsurunq neden bukadar takılınıyor dedi ki:

  Kübra

 9. turbanlilar aliniyormu?? dedi ki:

  Rukiye şahin

 10. nergiz dedi ki:

  Bende ilerde hoistes olmak istiyorum boyum kilom uygun ingilizcem fazla yok ve ellimde kucuklukten kalm bir yara izi var problem olur mu ?

 11. Hostes olmayı cok ıstıyorum tek hayalim inş olurum dedi ki:

  Tansu