Kalkınma Ajansları 2016 yılında destek program tutarı açıklandı

kalkınma ajansı destekleriKalkınma ajansları, 2016 yılında destek programları kapsamında 477.3 milyon TL kaynak tahsis edecek.

Tamamı hibe olarak kullandırılacak kaynağın 417.3 milyon TL’si proje teklif çağrılarına aktarılacak. Kalkınma ajansı desteklerine yeni araçlar eklenecek.

Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 26 kalkınma ajansının 2016 yılında yapacağı toplam harcama tahmini 721.8 milyon TL düzeyinde bulunuyor.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) desteklenmesinden kentsel yaşam kalitesinin artırılmasına, üniversite sanayi işbirliğinin güçlendirilmesinden Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin geliştirilmesine kadar farklı pek çok alanda destek programları uygulayan kalkınma ajansları 2016 yılında proje teklerine 477 milyon TL kaynak tahsis edecek.

31.7 MİLYON TL TEKNİK DESTEK

2010 – 2015 döneminde kurumsal kapasiteyi geliştirmeye yönelik eğitim, danışmanlık, lobi faaliyetleri ile geçici süreli uzman ve danışman temini şeklinde verilen teknik destekler için yapılan 8 bin 833 başvurudan 4 bin 515’i ile sözleşme imzalanırken, tahsis edilen kaynaklar 31 milyon 749 bin TL’yi aşıyor.

GÜDÜMLÜ DESTEK PROJELER

Kalkınma Bakanlığı, güdümlü proje desteklerinin sayısını ve buraya ayrılan kaynak miktarını artırmayı planlıyor. Toplam gider bütçesi içinde güdümlü destek projelerine getirilen yüzde 20 sınırını yükseltmeyi hedefleyen Bakanlık, ajansların küçük projeler yerine fark yaratacak büyük ölçekli projelere vereceği destekleri artırmayı amaçlıyor.

BÖLGESEL GİRİŞİM SERMAYESİ

Kalkınma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı desteklerden bir diğeri ise bölgesel girişim sermayesi. Bakanlık, bölgesel girişim sermayesine ilişkin düzenlemelerde son aşamaya gelmiş bulunuyor. Destek mekanizmasının, Yüksek Planlama Kurulu kararının ardından hayata geçirilmesi planlanıyor. Desteğin uygulamaya geçirilmesi halinde, ilk etapta pilot olarak başlatılması ve mevcut destek bütçesinin yüzde 10’unun girişim sermayesine aktarılması planlanıyor. (Para Dergisi)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...