Kamu bankaları kredi yapılandırması yapacak mı?

Yüksek faiz oranları ile kredi çekenler bankalardan kredi yapılandırma müjdesi beklemeye devam ediyor. Peki, bankalar kredi yapılandırma yapacak mı?

kamu bankaları kredi yapılandırması

Bankalardan yüksek faiz oranı ile kredi çeken kişiler faiz oranlarının düşmesinin ardından kredi yapılandırma işlemi için bankalara başvuruda bulunmuştu. 

Ancak yapılan başvuruların tümü ne yazık ki olumsuz sonuçlandı ve kamu bankaları yapılandırma yapmayacaklarını duyurdu. 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi İçin Kredi Yapılandırma Başvurusu Almaya Başladı, Oran 0.99 Oldu

Kredi yapılandırma konusunda şu ana kadar kamu bankaları tarafından sadece Ziraat Bankası için başlatılan enflasyona endeksli kredi kampanyası oldu. 

Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi çeken müşterilerine sabit faizli konut kredisi geçişi için yüzde 0.99 faiz oranı ile geçiş hakkı tanıyacağını duyurdu. 

Ancak sabit faizli konut kredisi çeken kişilere bu hak tanınmadı. 

Vakıfbank ve Halkbank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Çekenlere 0.99 Konut Kredisi Hakkı Vermedi! 

İşin daha da tuhafı kamu bankaları arasında yer alan Halkbank ve Vakıfbank ne yazık ki sabit faizli krediye geçmek isteyen müşterilerine çok daha yüksek oranlar sundu ve 0.99 ile geçiş hakkı dahi tanımadı. 

Oysa ki enflasyona endeksli konut kredisi çeken kişilere teminat olarak bankalar istedikleri anda sabit faizli konut kredisi paketine geçiş yapabileceklerini söylemişlerdi ancak 0.99 faiz oranının sadece yeni krediler için geçerli olduğu söylenip yapılan başvurular reddedildi. 

Sabit Faizli Konut Kredisi Nedir, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Nedir?

Kamu bankaları tarafından başlatılan enflasyona endekli konut kredisi paketi değişken faizli kredi kampanyasıdır. 17 Haziran 2019 tarihinde başlayan kampanya öncesinde konut kredisi çekenler bu paket olmadığı için bu haktan yararlanamadı. 

Faiz oranının değişmediği ve sabit olduğu konut kredisi paketleri ise enflasyona endeksli konut kredisi olarak isimlendirilmektedir. 

Kredi Yapılandırma Mağdurları Ne Demek, Neden Yüksek Faiz Oranları İle Kredi Çekenler Mağdur Oldu?

Bankalardan konut kredisi çeken kişilere kredi faiz oranları düştüğünde kredi yapılandırma hakkı tanınmaktadır. 

Yani banka kredi yapılandırma masrafı alarak düşen faiz oranı ile krediyi yeniden hesaplayarak baştan kredi ödeme tablosu oluşturmaktadır. 

Sitemizi takip eden çok sayıda kişi konuyu tam olarak bilmediği için konut fiyatları düşük olduğu dönemde kredi çekerek ev sahibi olan kişilerin bu riski alarak kredi çektiklerini bu nedenle de ortada bir mağduriyet olmadığını belirterek eleştiride bulunuyor. 

Ancak durum ne yazık ki tam olarak bu şekilde değil. Çünkü kredi faiz indirimi yapılana kadar konut kredisi yapılandırma konusunda kredi çeken kişilere şubelerden “şimdi faizlere aldanmayın, kredi çekin, faizler düşünce yapılandırma yapabilirsiniz” denildi. 

Kredi faizleri bir anda 0.99 seviyesine çekildiğinde ise müşteri temsilcileri verdikleri sözlere rağmen “genel müdürlük yapılandırma izni vermiyor” diyerek deyim yerindeyse işin içinden sıyrıldı ve vatandaş faizlerin düşeceğini bilerek yüksek faizle kredi çeken kişilerin mağdur olmasına neden oldu.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...