Kanada vatandaşı olmak artık hayal mi oldu?

Hayal ülke Kanada, 36 yıldır değiştirmediği Vatandaşlık Kanunu‘nda köklü değişikliklere giderek, ülke vatandaşlığına geçmeyi zorlaştırıyor. Bilindiği gibi başta Türkiye’ye olmak üzere birçok ülkenin vatandaşına Kanada vatandaşlık veriyordu.

Kanada Federal Parlamentosu‘na sunulan ve reform niteliğinde olduğu açıklanan yasa tasarısının, terör örgütleriyle bağı olanların vatandaşlık kazanımını önlemeyi amaçladığı belirtilirken, vatandaşlık konusunda hileli işlem yapanlara yönelik cezalar da artıyor.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander, Toronto’da düzenlediği basın toplantısında, “Kanada vatandaşlığı bir hak değil, imtiyazdır” diyerek, birçok ülkenin yıllar önce aldığı önlemlerin, tasarının yasalaşması halinde Kanada’da da hayata geçeceğini ve ülke vatandaşlığının daha güçlü hale geleceğini söyledi.

Kanada vatandaşı olmak mı istiyorsunuz? İşte yeni şartlar…

Kanun tasarısının yasalaşması halinde vatandaş olabilmek için, daha önce son 4 yılda toplam 1095 gün Kanada’da yaşama koşulu, 6 yılda 1460 güne çıkarılıyor. Daha önce kişi başı 100 dolar olan müracaat ücretinin 300 dolara yükseltildiği tasarı, Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı’na da vatandaşlık iptali için aşırı yetkiler veriyor. Tasarı, göçmenlik danışmanlığı yapanların, kanunsuz işlemlerine uygulanan cezaları da artırıyor. Buna göre daha önce vatandaşlık konusunda hileli işlem yapanlara uygulanan 100 bin dolar para cezası aynı kalırken, 2 yıl olan hapis cezası tasarı ile 5 yıla çıkarılıyor. Tasarı; terör, vatana ihanet ve ihanet ya da casusluktan hüküm giymiş kişilerin Kanada vatandaşlığını kazanamayacakları hükümünü de içeriyor. Tasarı; savaş suçları, insanlığa karşı işlenmiş suçlar, insan hakları ve diğer uluslararası hukuk ihlallerinden hüküm giymiş olanların vatandaşlık başvurularında kararı Kanada Federal Mahkemelerine bırakıyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...