Kartopu hobi işine giriyor

Girişimci Fuat Malaz ve Ali Alemdar tarafından 1952’de Bomonti’de kurulan Kartopu, bugüne kadar iki kez el değiştirdi.

Kuruluşundan 10 yıl sonra Yusuf Bico, Avram Nahmiyas ve Çetin Nahmiyas tarafından satın alınan şirketin merkezi Sultanhamam’a taşındı. 1979 yılına gelindiğinde ise iplik tüccarlığı yapan Süleyman ve Erdal Karabel kardeşler, Kartopu’nu satın aldı. Ancak iki kardeş tüm birikimlerini bu markayı satın almak için harcadıklarından üretim için sermayeleri kalmadı. Finansal olarak kendilerine destek olacak bir partner arayışına giren kardeşler, o yıllarda Türkiye’de iplik sanayiinin öncüsü olan Dinçkök Ailesi ile ortak oldu. Bu ortaklık 2005′ kadar sürdü. Sonunda Akkök Grubu, bazı iş kollarından çıkma stratejisi doğrultusunda Kartopu’ndaki yüzde 75’lik hissesini Karabel kardeşlere devretti.

Türkiye’nin en eksi örgü ipliği markalarından Kartopu yeniden yapılanıyor. Şirket artık iplik markası olarak değil “hobi markası” olarak konumlanıyor. Şirketin sahibi Karabel Ailesi‘nin ikinci kuşak temsilcisi Kemal Karabel, “El örgü ipliği dışında bin 500’e yakın hobi ürününü de bünyemize kattık, Bütün ürünlerimizi ve farklı hobileri tanıtacağımız mağazalar açacağız” diyor.

Kaynak: Patronturk.comyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...