Kendi işini kurmak ve patron olmak mı istiyorsunuz?

İnsanlar 2000’li yıllarda dünyaca ünlü şirketlerde çalışmak için kariyer planları yapıyordu. Küresel şirketlerde çalışmanın moda olduğu yıllarda Deloitte, JP Morgan ve GE gibi kurumsal şirketlerde çalışmak isteyen gençler ardından popüler teknoloji şirketlerinde çalışmak için bir birleriyle yarışır haline geldiler. Apple, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerde çalışmak moda oldu diyebiliriz.

Bu moda hala devam ediyor olsa da son 5 yıl içerisinde yeni bir kariye seçeneği moda olmaya başladı. Kendi işini kurmak. Yani kendi işinin patronu olmak kariyer yapmak konusunda artık ilk seçenek konumunda.

Gazetelerde okuduğumuz milyon dolarlık ufak yaştaki girişimcilerin haberlerini duyan girişimci olmak için kolları sıvıyor. Aslında olması gereken de bu. Fakat her önüne gelen girişimci olamaz. Girişimci olmak için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. İş kurmak fikri gerçekten de kulağa hoş geliyor. Fakat yeterince tecrübe edinmemiş girişimcileri bu konuda oldukça zor günler bekliyor olabilir.

Dünya Bankası’nın verilerine baktığımızda ekonominin güçlü olduğu ve fakrlı iş seçeneklerinin bol olduğu yerler de dahil olmak üzere global popülasyonun yüzde 30’u kendi işini yapmakta. Daha da ilerisi yakın gelecekte Y jenerasyonunu üniversiteden ayrılıp kendi işini kurmasıyla bu grafik daha da artacak gibi görünüyor.

Y jenerasyonunu 2025 yılında toplam iş gücünün yüzde 75’ini oluşturması bekleniyor. Bu rakamlara göre gelecek yıllarda iş dünyasının geleneksel bir bakışla yönetilmeyeceğini anlayabilirsiniz. İş kurmak konusunda Y jenerasyonu diğer jenerasyonlara göre iki kat hızlı ilerliyor. 

Y jenerasyonu Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi başarılı olmanın kolayca gerçekleştirilebileceğini, eğer bu kişi üniversite okumak istiyorsa ya da okumak için elverişli değilse girişimcilikte başarının garanti olacağını düşünme eğilimindedir. 

Kendi işini kurmak isteyen bu genç kuşak şirketlerin yaratıcı, insani ve kurumsal olmayan olarak değerlendirilmesiydi. Fakat yatırım bankalarını yüzyılda kazandığı şöhreti büyük teknoloji firmalarının kazanması 20 yıldan kısa sürdü.

Kendi işini kurma sıkıcı iş yükünden kaçınmak için edinilen kopyalama bir stratejidir. Daha yaşlı jenerasyonlar da geleneksel işlerden ayrılıp bağımsız çalışmak, kendi işinin patronu olmak ya da kendi şirketini kurmak için kendini zorlamaktadır.

Kişiler kendi işlerini kurmak istemesinin bir numaralı sebebi önceki işlerden patronları ile travmalı bir deneyim edinmiş olmalarıdır. Bu kişiler genelliklen doğan girişimciler olarak adlandırılmakta çünkü bu insanlar yetersiz patronlarla çalışmaktan kaçınmaktadır. yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...