Kimler malulen emekli olabilir kimler olamaz? Malulen emeklilik şartları nelerdir?

malulen emeklilik
Malulen emeklilik şartları neler? Malülen emekli olmak için aranan kriterler neler? Hangi hastalık sahipleri malülen emekli olabilir? Kimler melulen emekli sayılır? Meluliyet tespiti nasıl yapılır? Malulen emekli olmak için nereye nasıl müracat edilir? Nasıl malulen emekli olunur? Malulen emeklilik sorgulaması nereden yapılır?

Malulen Emelilik şartları değişiyor. 40 yıldır yürürlükte olan malulen emeklilik yasası değişiyor. Yeni malulen emeklilik düzenlemesine göre, karaciğer, böbrek, kalp nakli yapanlar artık malulen emekli olabilecek. Organ nakli ve kronik hastalığı olan kişiler malulen emekli olabilecek. Ayrıca kalıtsal hastalığı olanların da malulen emekli olmaları gündeme…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığı ekleyerek kapsamını genişlettiği malulen emekliliğin detayları belli oldu. 971 lira maaşla malulen emekli olacak bu kişilere yönelik düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeye göre, malulen emekli olunabilinecek hastalıklar ve koşulları şöyle:

ORGAN NAKLİ OLAN MALULEN EMEKLİLER İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK

Takvim’den Hüsniye Oral’ın haberine göre, çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTASI OLANLAR MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malulen emekli olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.

Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.

Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR

Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

ASTIM HASTASI MALUL SAYILDI

Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

MALULEN EMEKLİ OLANLARIN SAYISI 119 BİNE ULAŞACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624’ten 119 bine çıkacak.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Kimler malulen emekli olabilir kimler olamaz? Malulen emeklilik şartları nelerdir? yazısına yapılan yorumlar
  1. hasan çelik dedi ki:

    kalp kapaklarim degisti acik amaliyat oldum arti beyin amaliyati oldum anivizma beni emekli yapmiyorlar basvurdum 1800 gunu doldurdum ssk da

  2. İRFAN dedi ki:

    ben doğuştan tek böbrekliyim birde işitme kaybı var yaşım ilerledikçe çalışmakta zorlanıyorum ve ailemin geçimini sağlayamıyorum malulen emekli olma şansım varmı? SAYGILARIMLA TEŞEKKÜRLER… 🙁

  3. Suat dedi ki:

    Merhaba adım Suat raporlu 2 yıl dir astım hastasıyım çalışıyorum doğrusu sürekli ilaç kullandığı m için beni işe almıyorlar oyüzden arkadaşlar ben nasıl emekli olabilirim yardimci olurmusunuz