Koruma memurları ne kadar maaş alacak?

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Teşkilatı’na 10 bin koruma memuru alınacağını, bunların stat ve okul gibi hassas noktaları korumakla sorumlu olacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan’ın üniversite ve statlarda bundan böyle polislerin görev yapacağını açıklamasından sonra İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taslağına göre 10 bin “emniyet bekçisi” alınacak. Emniyet hizmetinde kadroya alınacak bu kişiler, polisin yardımcı kuvveti şeklinde görev yapacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kanun tasarısına göre teşkilata iki kademeli olarak 20 bin “emniyet bekçisi” alınacak. İlk etapta 10 bin bekçinin alımı yapılacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek. Sözleşmeli bekçilerin devreye girmesiyle birlikte koruma görevi yürüten yaklaşık 20 bin polis suçla mücadeleye kaydırılacak.

ÖZEL YETENEK SINAVI

Tasarı TBMM’de görüşülüp kabul edildikten sonra hayata geçirilecek. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine tasarıyla taze kan aşılanacak. Sözleşmeli bekçiler en az lise mezunu olacak. EGM’nin yapacağı özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri 1 yıl intibak dönemine tabi tutulacak. Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az 3 yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek. Koruma hizmetlerinde çalışacak bekçilerin en az 1500 ile 1800 TL arasında maaş alacağı öğrenildi.

POLİS OLABİLECEKLER

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az 3 yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. 1 yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

İŞTE GÖREVLERİ

* Terörle Mücadele Kanunu kapsamında koruma altına alınan kişilerin ikametgahı ve işyerlerini korumak.

* Bir kimsenin can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.

* Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri
almak.

* Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

KAMİL ELİBOL / BUGÜN GAZETESİyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...