Koruma memurluğu alımı başvurusu nasıl yapılacak?

Koruma memuru alımıKoruma memurluğu Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memuru” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı.

Koruma Memuru alımı ne zaman yapılacak, Koruma memuru başvuru şartları nelerdir, Kaç bin koruma memuru alınacak, Emniyet 30 bin koruma memuru alacak peki kimler başvurabilir, koruma memurları ne kadar maaş alacak bu benzeri sorularınıza yanıtları haberimizde bulabilirsiniz.

BAKAN GÜLER’iN AÇIKLAMALARI

Koruma memurluğu Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memurluğu” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı.

Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plana çıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, “Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var” diye konuştu.

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014′ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi

Koruma memuru alım şartları belli oldu. Merak edilen sorulara cevaplar! Kimler koruma memuru olabilir, 2013 yılı 10 bin koruma memuru alımı şartları belli oldu. Koruma memuru başvuruları ne zaman başlayacak, koruma memuru olmak için gerekli koşullar nelerdir, Son günlerde üniversiteler ve statlarda yaşanan acı hadiselerden sonra ilgi koruma memurlarının üstüne yoğunlaştı. Yeni alınacak koruma memurları için aranan şartlar neler?
İşte detaylar!

NEDEN KORUMA MEMURLARINA İHTİYAÇ DUYULDU?

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre , statlarda, üniversitelerde ve devlet öğrenci yurtlarında güvenliğin özel güvenlikçiler yerine, devlet memurlarına verilmesi kararının altında yatan nedenin “hesap verebilirlik” ilkesidir.
Yetkililer, yine UEFA ve FİFA kurallarına bağlı kalarak, yeni “koruma memurlarının” üniforma değil, sivil görevlerine uygun bir kıyafet giyeceklerini açıkladı.

Koruma memurları ne kadar maaş alacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koruma memuru alımına ilişkin hazırladığı kanun değişikliği tasarısına son şekli verildi.

Polis teşkilatına ilk etapta 10 bin, daha sonraki aşamalarda ise 20 bin koruma memuru alınacak. Alımlar 3 yılda tamamlanacak.
Koruma hizmetleri, stadyumlar ve üniversitelerin güvenliği silahlı görev yapacak 30 bin koruma memuruna emanet edilecek.
Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.

Sonuç olarak şu söylenebilir: Şuan için Koruma Memuru Alımı yapılmayacak ancak tasarı halen devam etmektedir. Bu yıl sonuna kadar İçişleri Bakanının da açıkladığı gibi alım olacaktır. Bu nedenle 2013 Koruma Memurluğuna başvuracak adaylar kesin hususla sitemizi takip etmeye devam etsinler.

Koruma memurlarının şartları:
Koruma memuru olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10′u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.

Adaylar, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitim aldıktan sonra kadrolu olarak göreve başlayacak. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları silahlı olarak görev yapacak.

Tüm koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda görev koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Uygulamayla koruma memurları stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlayacak.

Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.



yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Koruma memurluğu alımı başvurusu nasıl yapılacak? yazısına yapılan yorumlar
 1. ugurkaja dedi ki:

  zatwn 30 yasın ın ustundekı ınsanları yakın zamanda bu hukumet ortadan da kaldırmaya calısırsa hıc sasmayı vadelerı dolmus bu ınsanbların dıye,koruma memuru alıyorsun yas sartı 28 hanı anlamadıgım usa da ve ıngıltere gıbı ulkelerde yas sartının alt sınır 128 ıle degerlendırılmesı mesela 40 yasında bır ınsan bıle sartları tutmasında polıs olabılırken hersewyıyle sacma sacmalama aklım matıgım hıc bır kosesınbden tutmuyor buy olayı,30 yasının ustundekı ınsdanlara cok tavsıyelerımn olurdu ama burada yazmak olmaz allah kolaylık versın 🙂

 2. serdal karapınar dedi ki:

  sayın devlet buyuklerim bu nedir anlamadım her nereye basvuru yapmaya calıssam her yerde bır yas sınırı ben ne yapayım simdi hırsızlıkmı soygunculukmu nedir bu yas sınırı anlamadım gitti yasım 34 askerligimi hakkari cukurca bolgesinde daglardan asagı inmeden bıtırdim bana orada soylenilen ayrıcalık yapılacak demişlerdi her halde ayrıcalıgımız buolsa gerek saolun allah razı olsun

 3. yunus dedi ki:

  slm ben yunus bursadan askerliyimi komando olarak yaptım iki tane başarı belgem var koruma işi icin sevin dim inşaldönersiniz lekoruması cocuk koruması ve okul koruması yaparım.tl 0536 767 43 60

 4. yunus dedi ki:

  slm ben yunus askerliyimi komando olarak yaptım ikitane başarı belgem var bukorumamemurlu gu icin adayım yaş 25 boy.1.74.kl65.dir neolursunuz benim hayalim yöyle işler sevinirim hoşumagidiyor bana dönün.tl.0536 767 43 60

 5. murat dedi ki:

  slm ben murat askerden yeni geldim görevimi muş ta yaptım koruma memuru olmak istiyorm yaş 23 itibat numaram =0544 928 33 19

 6. İlknur dedi ki:

  Ne olduysa özel tüketim vergısı cıktıktan sonra ısler karıstı tabı arabanın vergısını öduyoruz kıranın elektrıgın suyun DEVLETE TATLI GELDI ALLH TURKIYENIN SON ON BES YILDA BUYUK BELASINI VERDI HERSEYDEN VERGI ALDILAR SIMDIDE BIZE karsı hcbr gelır yok neden cunku devlet yemekle mesgul mılyonlarca ınsan işssizse bu devletın sucudur.

 7. Sinan dedi ki:

  Koruma memurluğu 2016 yılında ne zaman alım olacak bilgilendirirmisiniz