KPSS Kasım Yerleştirmesinde Kaç Memur Atanacak? 

kpss memur alımı

2014/2 KPSS yerleştirmesi için süreç işliyor. DPB, 2 ay boyunca memur yerleştirmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri topladı.

2014/2 KPSS yerleştirmesi için süreç işliyor. DPB, 2 ay boyunca memur yerleştirmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri topladı. 10 Ekim itibariyle kurumlardan talep toplama işlemleri tamamlandı. 10 Ekim 2014’ten sonra da bildirilen talepler kurumlara verilen kadrolar doğrultusunda değerlendirilecek. Tüm memur adayları 2014-2 Kasım atamasında ne kadar memur alınacağını merak etmektedir. Bu haberimizde de memur atamalarını değerlendireceğiz.

2012-2 Kasım: 7 Bin 238

2012 yılının Kasım merkezi atamasında 7238 kişi atanırken Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına 1065, MEB’e 1017 kadro ayrılmıştı. 1200 kişiyle en çok VKHİ alımı yapılmıştı.

2013-2 Kasım: 11 Bin 415

2013 yılının Kasım merkezi atamasında 11 bin 415 kişi atanırken bu kadroların 7416’sı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına aitti. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına toplamda 4 bin kadro verilmişti. 3265 kişiyle de en çok Hemşire alımı yapılmıştı.

Kasım’da Az Kadro Bekleniyor!

Merkezi atamalar yılda 2 defa yapılmaktadır. Genel olarak Kasım atamalarında daha az memur alımı yapılmaktadır. Son iki yılın verileri 2014-Kasım için bir ölçüt olmayacaktır ancak 2014-1 verileri Kasım’da az memur alınacağını göstermektedir. Net olarak bilgi sahibi değiliz ama yaklaşık 5-6 bin kişilik bir alımın yapılması bekleniyor.

Hangi Kurumlarda Kadro Var?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait 1025 serbest kadro ihdası bulunuyor, 2014-1 atamasında 1075 kadroya atama yapan Bakanlığın Kasım atamasında serbest kadroyu kullanması bekleniyor. Alım yapılacak unvanlar ise psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci kadrolarıdır. Sağlık Bakanlığı’nın kadro sorunu yoktur, ihtiyaca bağlı olarak her dönemde atama yapacak kadro ihdası bulunmaktadır. Diğer Bakanlıklara ait kadro ihdası vardır ancak 2014 bütçesi gereğince atama izin kontenjanları azdır.

2014-İlave Atama İzinleri

*Adalet Bakanlığı’na 3 bin kadro ayrıldı ancak Bakanlık personel alımlarını merkezi alım yerine kurumsal olarak ve sözlü sınavla yapmaktadır.

*Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına 10 bin atama izni verilmiş olup 9 bin kadro kullanılmıştır. Kasım atamasında Bakanlığın 1000 kadrosu bulunmaktadır.

*MEB’e 15 bin kadro ayrılmıştı. 10 bin kadro Şubat döneminde öğretmen atamasında kullanıldı. 5 bin kadro da Eylül öğretmen atamasında kullanıldı.

SONUÇ:17-26 Kasım arasında 2014-2 yerleştirmesi için tercihler alınacak. Kadro sayıları ve dağılımları Kasım ayından önce açıklanmayacaktır. Alım yapılacak sayıyla birlikte unvan ve kurum dağılımları da önemli olacaktır. Memur adaylarının çok fazla beklenti içerisine girmemesi gerekir. Az memur alımı olsa bile 2014 KPSS puanlarıyla (Lisans-Ön Lisans-Orta Öğretim) bundan başka 3 merkezi atama daha yapılacaktır. P3, P93, P94 puanıyla ne kadar memur alınacağı önem arz etmektedir.

NOT: Memur adaylarının branş bazında beklentilerini, istihdam sorunlarını gündeme getirmeye çalışacağız. Haksızlığa uğrayan tüm branşların sorunlarını sizlerden talep geldikçe sürekli yayımlayacağız.

Gazetekamuyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
KPSS Kasım Yerleştirmesinde Kaç Memur Atanacak?  yazısına yapılan yorumlar
 1. Anonim dedi ki:

  Bizim de sesimizi duysunlar.Ve sertifika verdikleri iş ve meslek danismanlarini atasinlar .yeter artık çok magduruz çok.umudumuzu yok etmesinler.bizi de atasinlar …

 2. emlak yön. mezunları dedi ki:

  emlak ve emlak yönetimi mezunları KPSS alımlarında yok sayılıyor artık. Napıcak bu kadar mezun; işsiziz.

 3. lab. dedi ki:

  tarım bakanlığı 2 yıldan fazla bir süredir 1 tek laborant ve veteriner sağlık teknikeri kadrosu açmadı.Kpss ye o kadar hazırlandık boşamı? duyun sesimizi

 4. gizem dedi ki:

  Gıda teknikeri ataması yapsınlar atanamiyoruz

 5. mimari dekoratif santlr dedi ki:

  Mimari mezunlari na kadro açılşin artk

 6. fatih dedi ki:

  yaşlı bakımı bölümünden neden atama yok 5 kişi 10 kişi atama olurmu boşuna mı okuduk biz bu kadar emek verdik.askerlik var daha evlenme durumu olanlar var herşey bu atamlara baglı.üstelik 2 sene de bir yapılıyor atanamazsan 4 atamadada boşu boşuna gidiyor o kadar emek.lütfen alım sayısı artsın ihtiyacımız var.

 7. veysi dedi ki:

  ziraat teknikeri alımları ne zaman alınacak

 8. xxx dedi ki:

  kimya teknikeri ataması yapsınlar.çok az alım var