KPSS A grubunda hangi alandan kaç soru gelecek?

2014 KPSS’ye bir buçuk ay kaldı. Başvuru kılavuzu yayımlandığı halde bazı adaylar yine de hangi alandan kaç soru geleceğini soruyor.

KPSS A grubunda hangi alandan kaç soru gelecek

KPSS A grubunda hangi alandan kaç soru gelecek?

Kısa bilgi

2014 KPSS başvuruları sona erdi. A grubu için sınav 5-6 Temmuz’da yapılacak. Şubat’ta soru sayısının 30’a düştüğü belirtilmişti ancak dağılım bildirilmemişti. Başvuru kılavuzunda ise görüldü ki soru oranlarında bir değişiklik yok. Bu konuyu “buçuklu soru devri” ifadesiyle tepki vererek haberleştirmiştik.

KPSS A grubunda hangi alandan kaç soru gelecek?

Yeni soru dağılımları

KPSS a grubunda soru dağılımında en çok hukuk, iktisat ve maliye bölümleri etkilendi. Zaten en çok puan içinde de bu dersler yer almaktadır. Konu bazında aşağıdaki tabloda belirttiğimiz şekilde soru gelmesi beklenmektedir.

Hukuk İktisat Maliye
Anayasa: 3

İdare:5

Medeni: 5

Borçlar: 4

Ceza: 4

Ticaret: 5

İcra: 4

Mikro : 9

Makro: 8

Para-Banka: 3

İktisadi Düşünceler Tarihi: 1

Türkiye Ekonomisi: 3

Büyüme-Kalkınma : 3

Uluslar arası iktisat: 3

Maliye teorisi: 3

Kamu Gelirleri: 5

Kamu Harcamaları: 4

Borçlanma: 4

Bütçe: 4

Maliye Politikası: 5

Vergi Hukuku-TVS: 5

Bu rakamlar kesin midir?

Hayır kesin değildir. 4 olanlar 5 olarak ya da 5 olanlar 4 olarak da sorulabilir. Ancak şunu şunu vurgulamak istiyoruz ; görüyorsunuz ki ki hiçbir konu hiçbir ders çıkarılmamıştır. (Vurguluyoruz, çünkü hala icra hukuku, İDT, TR Eko, Maliye Politikası çıkarıldı mı? veya çıkarılmış gibi asılsız dedikodular dolaşmakta ve bu tarz sorular gelmektedir.)

Kutay Seymen ARIKAN / Memurlar.netyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...