KPSS Tarih soruları bir kitaptan çıktı iddiası

KPSS Tarih’te müfredata uyulmadı iddiasından sonra, soruların bir kitaptan çıktığı iddia ediliyor.

KPSS tarih soruları bir kitaptan çıktı iddiası

Hafta sonunda yapılan KPSS sınavı içerik bağlamında çok büyük bir tartışma oluşturdu.

Sınav soruları yayınlanmadığı için net bir değerlendirme yapmak mümkün olamıyor.

Diğer taraftan, ÖSYM, kılavuzda ilan edilen test kapsamlarına uyulmadığı yönündeki iddialara cevap verdi ve Atatürk İlke ve İnkılaplarından 10 soru sorulduğunu açıkladı.

Adaylar, ÖSYM’nin bu cevabına karşı yine de iddialarında ısrar ediyor.

Tüm bu tartışmalar devam ederken, memurlar.net üyeleri, KPSS’den Tarih alanından çıkan soruların büyük bir çoğunluğunun tek bir kitaptan alınmış olduğu yönünde bilgiler paylaşmaktadır.

İsmail Değirmenci tarafından yazılan “2014 KPSS- Tarihin Pusulası” adlı bu kitap, geçen yıl yayınlanmış. memurlar.net olarak kitabın yayımcısı olan Altışapka yayınları koordinatör Özgen Bulut ile görüştük. Bulut, kitabı 2013 yılı Eylül ayında 2 bin adet olarak bastıklarını, daha sonra yeniden basmadıklarını ifade etti. Bulut, ÖSYM’ye Tarih alanında soru hazırlayan hocaların bu kitaptan büyük ölçüde faydalandığını düşündüğünü belirtti.

2014 KPSS TARİH SORULARININ NEREDEYSE TAMAMI BU KİTAPTAN ÇIKTI
5 Temmuz 2014’te yapılan KPSS Genel Kültür Genel Yetenek sınavında adaylar “tarih” bölümünün zor olduğundan yakınırken İsmail Adıgüzel adında bir eğitimci “Tarihin Pusulası” adında çıkardığı KPSS çalışma kitabında 2014 KPSS Tarih bölümündeki soruların neredeyse tamamını tutturdu.

Bazı adaylar “lisans sorularını hazırlayanlar ile kitap yazarı” arasında bir bağlantı kursa da İsmail Adıgüzel’in alanında başarılı olduğunu söylememek haksızlık olur. Adıgüzel, şuan kitabın baskısının tükendiğini fakat 11 Temmuz 2014’te yeni baskısının çıkarılacağını facebook grubunda duyurdu.  İşte o sorular;

1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 14 15 16 17 18 19

unibilgi.netyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...