KPSS’DEN DÜŞÜK PUAN ALANLAR NASIL YERLEŞiYOR?

kpss düşük puan alanlar

KPSS tercih kılavuzunda binlerce kadro yer alır. Ancak herkes her kadroya başvuramaz adaylar sadece koşulları kendisine uyan kadrolara başvurabilir. Dolayısıyla her kadroya başvurabilecek adaylar farklı farklıdır. Örneğin kimya mezunu olma şartını talep eden bir kadroya biyoloji bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazla kadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiç açılmamaktadır. kamu kurumlarının özellikle teknik ve sağlık personeline ihtiyacı diğer kadrolara göre daha fazladır.

Bu nedenle de bu bölüm mezunlarına yönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir. Bunun sonucunda bazen teknik bir kadroya bir aday 60 ile girebilirken bir başka kadroya diğer aday 85 ile giremeyebilir. Öte yandan bazı bölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiç açılmamaktadır. işte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmaması halinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur. Başka bir etkende tercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyük kentleri tercih edebilmektedir. Yüksek puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyu tercih etmez sadece merkezdeki bazı kadroları tercih ederse açıkta kalma şansı oluşur.

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. tarafsız diyor

  kpss ortaöğretim 60 puan la nereleri yazabilirim acaba

 2. ebubekir yedikurtboğan diyor

  bu ne ya çok muğlaklık var bu sitenizde bu nasıl cevab,bazı adaylar ücra köşeleri illeri tercih ediyorlar bazıları merkez ve batı illerine tercih yapıyorlarmış siz insanalrı bilgilendirmekle görevlisiniz laf saaltası yapmayın……

 3. berkay yiğit diyor

  istatistlik mezunuyum kpss den 60 aldım dereye girebilirim

 4. istatistik 100 diyor

  Hayat

 5. bahar diyor

  69 la neler olabilir önlisans adalet

 6. kader diyor

  acaba bu sene düşük puanı alanlar nerelerde memur olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.