KPSS’ye gireceklere YDS eğitim bilgileri uyarısı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı YDS’nin ilk bahar dönemi için başvuruları başladı. 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ilkbahar dönemi başvuruları 3-12 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

KPSS, TUS, DUS sanatta yeterlilik ve doktora sınavlarına girecek adayların dil puanı için Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı‘na (YDS) girmeleri gerekiyor mu? ÖSYM’nin tüm merkezi sınavlara girecek adaylar için yaptığı YDS açıklaması..

DUYURU

DUYURU

2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi): Eğitim Bilgileri

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)başvurularında adaylar; yeni eğitim bilgilerinieklemek için Sınav Koordinatörlükleri veya ilgili sınaviçin tanımlı Üniversite Rektörlükleri; eğitim bilgilerinidüzeltmek için sadece Sınav Koordinatörlükleri aracılığı ile eğitim bilgilerini belgeye dayalı olarak kontrol ettirip sisteme kaydettireceklerdir. Yanında eğitim bilgisini gösteren resmi bir belgesi olmayan adayların da başvuruları Sınav Koordinatörlükleri veya diğer Başvuru Merkezlerince alınacak ancak eğitimbilgileri alanlarına ait herhangi bir bilgi girişi veya güncellemesi yapılmayacaktır.

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapma hakkı olan adaylar da eğitim bilgileri alanındaekleme/güncelleme yapamayacaklar ancak başvuru işlemlerini eğitim bilgileri alanında herhangi bir işlemyapmadan tamamlayabileceklerdir.

Adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

YDS NE ZAMAN?

2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ilkbahar dönemi başvuruları 3-12 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM, 6 Nisan’da düzenlenecek 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2014-YDS İlkbahar Dönemi) başvurularının 3-12 Şubat tarihleri arasında alınacağını duyurdu.

Adaylar, 2014-YDS ilkbahar dönemi kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kitapçıklarda başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

KPDS YDS OLDU?

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapıldığından, ilgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (KPDS) yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) yapılmış sayılacak.

İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekiyor.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacak.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav veya yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliliğinin belirlenmesi için 6 Nisan 2014 tarihinde yapılacak 2014-YDS’ye katılmaları gerekiyor.

YDS’ye başvurular, 12 Şubat 2014’e kadar yapılacak. Adaylar, 2014-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...